Zkušební komisař

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#1 » pon 20. dub 2015, 08:51

Zdravím,chtěl bych se zeptat jak je to se zkušebním komisařem.Je nějaká doba po kterou musí být držitelem ZP? Hledal jsem to v zákonech tady na vebu a nic tam nebylo.Mám za to ,že podle starého zákona tam byla lhůta 3 roky.Díky za objasnění.

Uživatelský avatar
HawkCZ
Příspěvky: 882
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » pon 20. dub 2015, 08:56

Musí být držitelem všech skupin (A, B, C, D, E), minimálně 30 let věk a minimálně úplné střední vzdělání nebo úplné střední odborné vzdělání. Doba držení ZP podle mě nehraje roli, ale jistě to nevím.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#3 » pon 20. dub 2015, 09:01

Tak určitě nemusí být držitelem všech skupin
d) je držitelem zbrojního průkazu skupiny A, B, C, D nebo E.
Mne jde o tu dobu.
Ale jinak díky.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#4 » pon 20. dub 2015, 09:03

HawkCZ: pleteš se, postačuje jakákoliv skupina ZP a omezení je pouze věkem 30 let jak tentokrát uvádíš správně a minimálně středoškolským vzděláním. 3 roky držení je podmínka pro správce střelnice a tam je věkové omezení min. 21 let..

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#5 » pon 20. dub 2015, 09:08

Takže,pokud bych se rozhodl,že chci být ZK ,mám zbroják ABE ,je mi 44let a vzdělání samosebou splňuji,tak mi nic nebrání?
Nikde jsem se nedočetl (možná jsem blbě hledal) ,kam se přihláška posílá. Jestli rovnou na ministersvo ,nebo přes PČR ?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#6 » pon 20. dub 2015, 09:14

Přihláška se podává přímo na MV, respektive žádost o jmenování zkušebním komisařem. Ke zkoušce budeš pozván. Pokud splníš odbornou způsobilost, skutečně ti nic nebrání stát se ZK.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#7 » pon 20. dub 2015, 09:17

Našel jsem,že teorie se skládá z testu a pohovoru. Testový otázky jsou shodný s otázkami na ZP nebo jsou to nějaký spešl?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4571

Příspěvek#8 » pon 20. dub 2015, 09:18

SZ



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#9 » pon 20. dub 2015, 09:34

Syn jede tento týden do Prahy na zkoušky zkušebních komisařů. Takže věk minimálně třicet, majitel zbrojáku skupiny A,B,C,D nebo E po dobu nejméně rok. 60 testových otázek, dvacet minut pohovor. Největší lufty má z toho pohovoru. Ptát se tam mohou člověka na cokoli kolem zbraní, střelby, balistiky. Jsem zvědav, jak dopadne. :-)

Uživatelský avatar
HawkCZ
Příspěvky: 882
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pon 20. dub 2015, 09:51

Tak se pánové omlouvám za tu chybu ohledně skupin ZP. Špatně jsem si vyložil testovou otázku č.182 :-))



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#11 » pát 24. dub 2015, 12:50

Synátor se včera vrátil ze zkoušek na ZK. Udělal! Sám tomu nemůže věřit a já také ne. Bude asi nejmladším zkušebním komisařem v Čechách a možná i historicky. Je to dva měsíce, co oslavil 30-té narozeniny. :-) Co se týká minimální délky držení zbrojáku jsem mystifikoval. Není to rok, žádná podmínka v tomto směru není. Předsedkyni komise se zdál mladý, a tak se ho zeptala, jak dlouho je držitelem ZP. Když řekl, že rok, odpověděla mu, že to si teda dost troufá. Tak teď budu chodit na střelnici se zkušebním komisařem. :-)



Lubker
Příspěvky: 35

Příspěvek#12 » sob 25. dub 2015, 16:40

Mohu se zeptat zprostředkovaně, jak vypadal pohovor? Jaké byly otázky, popřípadě, jaká byla příprava na samotný pohovor? Děkuji



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#13 » sob 25. dub 2015, 17:01

Přesnou odpověď zatím nemohu poskytnout, se synem jsem zatím mluvil chvíli po telefonu a vyměnili jsme si mail. Setkání a oslavu plánujeme na příští víkend, kdy k nám přijede a kdy se jistě dozvím víc. Takže zatím jen rámcově: Při pohovoru se mohou ptát naprosto na cokoli kolem zbraní, střeliva, balistiky. Co se týká praktické části, stálicí jsou zbraně CZ75, brokovnice, malorážka. Jenže dávají další špeky, třeba CZ 50, perkusní revolver, starou brokovnici, starou kulovnici Mauser. Vypadá to tak, že ti můžou strčit do ruky jakýkoli kvér, a poraď si. :-) A nejde jen o rozborku. Důležitá je prohlídka zbraně, kontrola ověřovacích značek, můžou ti podstrčit zbraň se závadou vylučující použití. :-)

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#14 » sob 2. kvě 2015, 13:59

No tak až budeš vědět něco bližšího tak napiš, nejen mě to bude určitě zajímat jak probíhá zkouška pro ZK.
Samozřejmě synovi gratulace :thumbup:



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#15 » ned 3. kvě 2015, 14:41

Grasel: Dík za gratulaci synovi. Jak jsem tomu rozuměl, nejdůležitější je ten 20 min. pohovor. Na stránkách MV jsou prý uvedena témata, ze kterých se zkoušky odehrávají. Zkoušející pak vybere jedno téma, ne které musí zájemce mluvit. Třeba konstrukce zbraní, konstrukce střeliva, vnitřní, vnější, přechodová, terminální balistika, konstrukce závěrů... a další věci. Zkušební komisař dává doplňující otázky. Celý pohovor trvá přesně 20 min. Jak říkal syn, tak nejnepříjemnější byl přeseda komise, prý vrchní balistik v Čechách, napsal nějakou knížku Kriminalistická balistika, nebo tak nějak. Praktická zkouška byla o činosti řídícího střelby, o zbraních, posuzování zbraní - strčí ti do ruky vadnou zbraň a ty musíš říct, zda by si ji pustil ke střelbě a když ne, tak proč. Co se týče zbraní, dostal CZ 50, nějakou starou kulovnici značky Mauser, starou brokovnici, perkusní revolver, novější revolver ráže 357 mag., malorážku. Bylo jich na zkouškách pět. Tři staří komisaři, kteří obnovovali zkoušky po pěti letech. Kromě syna ještě jeden nováček. Ten neudělal. Jinak syn říkal, že udělat se to dá, ale je to fuška, zvlášť když jde někdo poprvé. Prostě si ho proklepnou. Jak prý sami říkali, chtějí udržet určitou úroveň ZK a tak drží laťku poměrně vysoko. Je nutno nakoupit literaturu, on si koupil tu knížku od balistika, co ho měl na zkouškách, takže snad proto ho nenachytal :-), studoval nějaké normy ohledně konstrukce zbraní. No hafo literatury, na kterou se prý dají najít odkazy na stránkách MV. Takže shrnuto: o testech se nebavíme, ty jsou samozřejmostí, v praktické části snad komise dokáže trochu přivřít oko - nikdo nedržel v ruce všechny zbraně světa, ale při pohovoru neodpouští nic.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 12 hostů