Návrh změny zákona o zbraních střelivu 2015



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#1 » čtv 7. kvě 2015, 10:40

Četli jste již návrh nového zákona? Co na něj říkáte?

https://apps.odok.cz/kpl-detail?pid=KORN9W28KMD3



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#2 » čtv 7. kvě 2015, 11:23

Letmo jsem to přeběhl, ale nic se pro nás k horšímu nezměnilo. Dokonce jsem překvapen, že platnost zbrojáku ponechali na 10-ti letech. Povinné psychotesty jsem také nikde nenašel. Změny, které přinesou nelibost ale nastaly pro lékaře. Aby každý odborný lékař šňupal v registru zbraní, jestli jeho pacient nemá kvér. :D No ale možná mi něco důležitého uniklo.



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#3 » čtv 7. kvě 2015, 11:54

Mne tedy neuniklo, že se bude k žádosti o ZP vyjadřovat obecní zastupitelstvo a to v tom smyslu, že nepůjde o přestupky (ty si PČR najde v registru) , ale prý o to, zda se žadatel někdy nedopustil jednání, které by mohlo mít náznaky přestupku, a nově se má za nespolehlivého považovat i ten, kdo se v zaměstnání dopustí kázeňského přestupku, což může být i pozdní příchod na pracoviště a pod... Tedy hodnocení ve smyslu "jedna bába povídala"... A dále mne poněkud překvapilo, že mezi zakázané zbraně skupiny A se mají nově zařazovat i zbraně, které nepatří do skupin A, B C, D, což poněkud postrádá logiku.
Naposledy upravil(a) iloveguns dne čtv 7. kvě 2015, 12:01, celkem upraveno 3 x.



donovanstangiano
Příspěvky: 164

Příspěvek#4 » čtv 7. kvě 2015, 11:55

určitě uniklo:
- vyjádření obce a obecních poskoků (MP)
- termíny jako - "kázeňský přestupek", "jednání, které má znaky přestupku"

je toho víc na jiných fórech...:-(



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#5 » čtv 7. kvě 2015, 12:28

To se spíš týká nových žadatelů o zbroják. To vyjádření obce může přinést problémy. Pacifistický starosta nebude chtít mít ve vesnici střelce a je vymalováno. Něco se dá najít na každého. Čoudil ti komín, poslal jsi mě do pr... a chceš zbroják? Tůdle!



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#6 » čtv 7. kvě 2015, 12:55

Netýká se to jen nových žadatelů. Posudek o tzv. spolehlivosti se bude na obci vyžadovat i při prodloužení platnosti.



jakolev3
Příspěvky: 23

Příspěvek#7 » čtv 7. kvě 2015, 13:08

iloveguns píše:A dále mne poněkud překvapilo, že mezi zakázané zbraně skupiny A se mají nově zařazovat i zbraně, které nepatří do skupin A, B C, D, což poněkud postrádá logiku.


nie vsetky !! .. doslova je tam napisane , ze : "8. jiné zbraně, neuvedené v kategoriích A až D, které jsou účinkem alespoň srovnatelné se zbraněmi kategorie A, B nebo C;"



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#8 » čtv 7. kvě 2015, 13:16

Ano, ale co to je, taková zbraň, která nepatří do žádné kategorie a je srovnatelná účinkem se zbraněmi kategorií A,B,C? Může to někdo vysvětlit? To by také mohli přidat do trestního zákona paragraf, že čin, který není vyjmenován v žádném paragrafu trestního zákona a je srovnatelně nebezpečný, je trestán doživotím. Tohle nemá nic společného s právním státem. Zásada právního státu je, že co není výslovně zákonem zakázáno, je automaticky povoleno. Kde je právní jistota, na které je postaven právní stát? Srovnatelnou účinnost se střelnou zbraní může mít cokoliv, například automobil je ještě mnohem účinnější zbraň než zbraně kategorie A,B,C. A co teprve kamion nebo letadlo?

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#9 » čtv 7. kvě 2015, 13:34

No, pokud se jedná o "119/2002 Sb. ZÁKON ze dne 8. března 2002 o střelných zbraních a střelivu", dále jen zákon o zbraních, tak se dle něj automobil nebo letadlo nejspíš kategorizovat nebude.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#10 » čtv 7. kvě 2015, 13:46

já vím, že mezi fámou a skutečností je v tomto státě rozdíl většinou jen 48 hodin ale je to zatím jen návrh.... skutečnost může být úplně jiná, samozřejmě lepší i horší.... ale nač stahovat kalhoty když brod je ještě daleko..... ještě to ani neprošlo předparlamentním připomínkovým řízením



Piggy
Příspěvky: 1878

Příspěvek#11 » čtv 7. kvě 2015, 14:29

Lidi, neplašte nad míru - "kázeňský přestupek" je terminus technicus, může ho spáchat jen voják, příslušník nebo vězeň. ;)
"Jednání, které má znaky přestupku" dtto, někteří jedinci nejsou způsobilí páchat přestupky a pokud provedou něco, co vypadá jako přestupek (třeba jedou jako pyráti po magistrále >53 km/h), nemůže je postihovat obecný správní orgán, ale nějaký speciální (vojáka trestá velitel apod.).
Totéž u těch nedefinovaných Aček - až někdo vymyslí něco, co funguje na principu okamžitého uvolnění energie a má nějaký (dostatečně velký!) účinek na definovanou vzdálenost (třeba jako railgun), spadne to defaultně do A, zatímco teď by to bylo D. Změna (dnes z D do A/B/C, podle návrhu z A do B/C/D) vyžaduje další novelu zákona.
Tím neříkám, že v tom návrhu nejsou nějaké problematické věci, chystám se na něm zabít kus víkendu. :(



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#12 » čtv 7. kvě 2015, 18:16

"Jednání, které má znaky přestupku" úzce souvisí právě s omezenou odpovědností určitých osob za takové jednání. Musí existovat zákonná překážka přestupek stíhat. Viz § 9 odst. 1 a § 10 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích.
Co se týká dotazování u obce (MP), pak se domnívám, že se jedná pouze o pomocný nástroj. Projel jsem ten návrh rychle, nicméně tam nevidím, že by případné negativní hodnocení zakládalo překážku vydání ZP. Upřímně takový postup mi přijde lepší, než kdy se na Slovensku ptají na pověst uličního výboru (pardon, sousedů).

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#13 » čtv 7. kvě 2015, 18:41

... a slovenský zákon má zakotvení ptaní na pověst kde? Zatím jsem to pochopil, že to je jen iniciativa aktivních blbců...?

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#14 » čtv 7. kvě 2015, 18:43

změny v zákonu se týkají hlavně munice potažmo výbušnin a pyrotechnického průzkumu, je neštěstí, že munici jako takovou vůbec řeší stejný zákon, který je vztažen na civilní zbraně

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#15 » čtv 7. kvě 2015, 18:45

Jen jsem to prolít ale všechny brokový pumpy maj spadnout do Bčka :-(

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 84 hostů