Jak na zbroják, bez předchozích zkušeností



RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#1 » stř 20. kvě 2015, 11:22

Srdečně všechny zdravím

kontakt na tuto stránku jsem obdržen na facebooku ve skupině záložáků ČSLA.

Je mně 56 a naposledy jsem střílel ze sapiku ostrýma v roce 1981. Od té doby jsem se zbraně nedotknul. Potřeboval bych si udělat zbroják pro osobní ochranu a ochranu majetku.
Takže potřebuju se opravdu naučit zacházet se zbraněma, nějakou vhodnou si vybrat a koupit. Pochopitelně se taky naučit střílet (na sapiku jsem si vystřílel opušťák, ale to už je dávno a byl jsem mlaďoch :-)). Nějak se méně cejtim na "naštudování zákona".
Jsem z Prahy, ale to není rozhodující. Představoval bych si to tak, že bych někam přijel třeba na 4 dny, zacvakal bych vše potřebné a odjel bych se zbrojákem. Existuje něco takového ?

Omlouvám se za asi laické dotazy, ale jsem starší laik, tak se nezlobte.

Díky za vaše Info

Vladimír Taťka Říha

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#2 » stř 20. kvě 2015, 11:37

- Podat žádost o vykonání praktické zkoušky
- Naučit se testové otázky (485 otázek)
- Naučit se nauku o zbraních
- Naučit se bezpečnou manipulaci
- Potrénovat něco z praktické manipulace a střelby
- Složit praktickou zkoušku
- Vykonat zdravotní prohlídku u obvoďáka
- Podat žádost o vydání ZP (PČR má na vydání 30dní)

To je minimum, který musíš absolvovat. To fakt nejde stihnout za 4 dny :-)

Takže existuje, IMHO, levná nebo snadná varianta:
1. Testový otázky a další potřebnou teorii nastudovat na těchhle stránkách, pak poprosit někoho v okolí, aby mi vysvětlil manipulaci a nechal párkrát prásknout.
2. Zaplatit si kurs, kde mi prodají nějaké učebnice, doporučí tenhle web, proberou se mnou manipulaci a zastřílím si. Věřím, že spoustu věcí vysvětlí, udělají ve spoustě věcí jasno a poradí, jak se co učit a jak co chápat a na co si dát pozor. Ale nadrtit se to stejně musí každý sám. A žádost o zkoušku a vydání ZP si stejně taky musím oběhat sám.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#3 » stř 20. kvě 2015, 11:45

RIVL píše:... Nějak se méně cejtim na "naštudování zákona"....


Ideálně ho i s vyhláškami jednou až dvakrát přečíst celý, třeba zde:
http://zbranekvalitne.cz/legislativa/
a pak trénovat otázky zde:
http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... nanecisto/

Já začal dělat testy nanečisto a bez předchozího přečtení a pochopení zákona mi polovina otázek nedávala smysl. Otázky už jsou jakési možnosti výběru textu, vytrženého z kontextu a člověk si pak zbytečně láme hlavu, co to znamená.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#4 » stř 20. kvě 2015, 12:22

Jestli dobře rozumím dotazu, tak Tě netrápí prachy, ale čas. Takže v kostce:

Na ochranu žzm (života, zdraví a majetku) potřebuješ skupinu E. Ta opravňuje k nákupu, držení a hlavně nošení. Pak se zamysli, zda má smysl něco z tohoto:
sk. A - sběratelství - možnost nabývat zbraně bez zkušební značky (poškozené k opravě apod.)
sk. B - sportovní - možnost nakupovat náboje pro zbraně, které nevlastníš (například si ji chceš zapůjčit a levně zastřílet)
sk. C - myslivost
sk. D - výkon povolání - ochranka, městapo, apod.
Postup je u všech skupin stejný, liší se jen zkouška počtem otázek a tím, z čeho budeš střílet.

Teorii se za Tebe nikdo nenaučí, nejefektivnější postup - mimochodem zdarma - je:
1) Přečíst předpisy: http://zbranekvalitne.cz/legislativa/ (zde je vždy aktuální znění)
2) Natrénovat odpovědi na otázky: http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... y/trenink/
Otázky jsou tak aktuální, jak se podaří sehnat, rozhodně aktuálnější než různé komerční publikace.

Praxe: Je potřeba si párkrát vyzkoušet manipulaci, co se předvádí při zkoušce, a taky střelbu, aby člověk nedělal při zkoušce zbytečné chyby ze stresu. Já vidím tyto možnosti:
1) Komerční kurz přípravy na zbroják, nabízí většina střelnic. Když napíšeš, odkud jsi, třeba přijde doporučení.
2) Vybrat si dobrovolníka zde: http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz ... e-zauceni/ (bez záruky, ale jsou to dlouholetí spolehliví nadšenci).

Opět v kostce:
0) Naučíš se teorii a praxi viz výše.
1) Podáš žádost o zkoušku na ZP na místně příslušném (dnes krajském) oddělení PČR. Místo a čas zkoušky určuje Policie, zdvořilou žádostí lze toto ovlivnit (nemají povinnost vyhovět, ale obvykle vyhoví).
2) Vykonáš zkoušku.
3) Navštívíš svého obvodního lékaře, který Ti vypíše potvrzení, že nejsi slepý, hluchý nebo blbý (v případě, že skutečně nejsi).
4) S výsledkem zkoušky a lékařským potvrzením se vrátíš na PČR a podáš žádost o ZP.
5) Do 30 dnů dostaneš ZP.

Takže počítej od tohoto okamžiku nejdříve za měsíc, spíše za dva, můžeš vyrazit pro svou zbraň do obchodu.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#5 » stř 20. kvě 2015, 12:26

Já to vidím tak, že existují dva druhy otázek. Ty, které se týkají běžné praxe. třeba nošení, držení, doklady, kam smím, nesmím, komu můžu svěřit..... Tam považuji za nutné znát souvislosti a mít je v hlavě.
Pak existují otázky, které se mě netýkají nebo se týkají třeba jen jiných skupin ZP nebo ZL. Kupříkladu jak veliká má být fotka na žádosti, jak daleko od sebe mají být mříže na výloze nebo jaký je rozdíl mezi dvojkou a kozou. Jestli budu někdy tyhle věci řešit, tak vím, že existují a kde hledat odpověď. Ale upřímně říkám, že jsem se je prostě nadrtil na zkoušky a pak je úspěšně zapomněl.
A měl jsem to dokonce tak, že věci, které považuji za důležité se učím celkem snadno, ale nacpat do kebule kraviny jde o poznání hůř :-)

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#6 » stř 20. kvě 2015, 12:29

RIVL : Něco takového, že bys někam přijel na pár dnů, dostal nalejvárnu a na závěr jako bonus zbrojní průkaz fakt neexistuje. Je to tak, jak píší jiní výše a datum i místo zkoušky stanoví PČR na jimi vybrané střelnici. (v Praze prý dávají vybrat)
Naposledy upravil(a) marinakus dne stř 20. kvě 2015, 12:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#7 » stř 20. kvě 2015, 12:33

LRRTM1 : příteli, je to něco jako autoškola. Tam se taky musíš učit i věci které považuješ za zbytečné ale znalost zákona je především pro tebe a pro tvoji ochranu, alespoň tak to vidím já. A otázky týkající se ZL a podnikání z testových souborů téměř zmizely.



RIVL
Příspěvky: 86

Příspěvek#8 » stř 20. kvě 2015, 12:40

No to je super. Děkuju moc za rychlé info. Ještě jedna otázka. Když budu chtít E mám automaticky nižší (tedy abecedně nižší) skupiny, nebo se na každou skupinu dělají zkoušky extra ?

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#9 » stř 20. kvě 2015, 12:54

Ne, každá skupina je zvlášť, a opravňuje k něčemu jinému, ty evidentně potřebuješ E, tak píšu, co s kterou skupinou získáš navíc. Za každou platíš správní poplatek (tuším 500,-).
Rozsah zkoušky je nadmnožina rozsahů jednotlivých skupin
- na E manipuluješ a střílíš jen z pistole, na některé skupiny navíc malorážku či brokolici
- 90% otázek je společných, myslivci mají navíc typy mysliveckých zbraní

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » stř 20. kvě 2015, 12:55

@Joe: ad "Místo a čas zkoušky určuje Policie" - tuším už tu o tom byla kdysi řeč. Např. v Brně to funguje přesně opačně - PČR zveřejňuje nejbližší termíny střelnic, které zkoušky pořádají, uchazeč si pak místo a čas vybere sám. Ale RIVLovi jde asi hlavně o ten čas, tzn. viz zákonné lhůty.
@RIVL: automaticky nemáš nic. Zkoušku (praktickou i teoretickou) děláš jen jednou v jeden den, ale její rozsah (otázky, zbraně, bodování) se liší podle skupin, které máš v přihlášce. Za každou skupinu ale platíš zvlášť, jak píše Joe.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#11 » stř 20. kvě 2015, 12:58

Každá se dělá extra. Tím myslím, že kolik jich uvedeš (už v přihlášce ke zkoušce), tolik jich získáš a následně taky zaplatíš. Bodový zisk musíš mít pochopitelně podle té nejvyšší a střelbu provádíš ze zbraní také podle skupin. Manipulaci se zbraní ovšem můžeš dělat s jakoukoliv podle určení komisařem.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4566

Příspěvek#12 » stř 20. kvě 2015, 13:00

Za skupinu už je 700,- a testové soubory už jsou společné pro všechny skupiny.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#13 » stř 20. kvě 2015, 13:04

Nejsme ve při. Ze zákona to určuje PČR. Ty požádáš o konkrétní ze zveřejněných termínu a oni Ti obvykle vyhoví. V jiném kraji to může fungovat jinak...

Dobrá připomínka s tím bodováním. Maximum je pro všechny skupiny stejné, na D a E je vyšší limit pro úspěšné složení zkoušky.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#14 » stř 20. kvě 2015, 13:16

marinakus : A Ty, drahý příteli, víš přesně, jaký úhel mají svírat lapače nečistot, jak vysoko mají být namontovány světla pro denní svícení, jestli je povinné osvětlení bicyklu, do kdy se máš přihlásit k dani z nemovitosti, do kolika dnů máš nahlásit pojistnou událost..... Nebo jen víš, že taková pravidla existují a v případě potřeby víš, kde je hledat?

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » stř 20. kvě 2015, 13:24

@Joe: jasně, jen jsem popisoval, jak to chodí v Brně. Nevím, jak je to jinde - např. v Praze, kde je dost střelnic a mohlo by to být podobné?

Pokud jde o tu "smysluplnost" otázek, asi bych to taky viděl na to rozdělení jako LRRTM1. Když je součástí testu i otázka, kolik má test otázek a jakých...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů