9x19 Luger

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#106 » úte 31. bře 2015, 23:44

Int1m1thy: Určitě se mnou budeš souhlasit, že střela jinak ztrácí energii ve vzduchu a jinak v tkáni nebo jiné překážce. Dočasná dutina u rychlostí pod 400m/s je téměř zanedbatelná a předání energie v případě pistolových ráží taky není moc důležité z hlediska ranivosti - rozhoduje zejména trvalá dutina.
Jinak si ale taky myslím, že v případě střel bez deformace je pro účely sebeobrany vhodnější sáhnout k nejlehčím střelám s vhodným tvarem. Nicméně ten rozdíl je poměrně malý - prostřelovat budou velmi pravděpodobně i 100grs...

Výhoda těžkých střel se projeví v IPSC, kde je potřeba dosáhnout určitý FAKTOR, což není nic jiného, než hybnost. S těžší střelou získáte danou hybnost při podstatně nižší rychlosti a energii. Proto s takovými náboji většina lidí dovede střílet rychleji.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#107 » stř 1. dub 2015, 00:57

ianraider: cet si vubec co sem psal ? pletes si par veci dohromady, nejdriv sem reagoval na vlastnosti strel pri strelbe a nasledne sem resil SUB pro obranu... a psal sem ze je to hlavne o pocitu... ja poznam jestli strilim z me zbrane 94gr nebo 124gr je to proste jiny at si to kazdy vyzkousi a hlavne ten co se ptal jestli je vtom nakej rozdil... a ze me se proste s lehcima rychlejsima strelama lip strili nez s tezkyma, kazdej to ma jinak...

Johnnyjak: ano a proto je dulezity mit vysokou rychlost aby dochazelo k poskozeni tkani i v docasne dutine, protoze se nejde spolihat na umisteni strel v krizovce... ano jak je znamo tak rychla lehka strela s komolym tvarem tvori nejvetsi docasnou dutinu i trvalou ( sice ne tak velky rozdil ale co, a myslim tim pouze FMJ...). Proto pouzivam lehkej rychlej komolej poloplast aby komolej tvar s velkou rychlosti vytvoril co nejvetsi moznou docasnou dutinu a snad se trochu poloplast rozplacne a udela i vetsi paseku... u subu se proste ,,nic´´ krome trvale dutiny nedeje. Oni prostrelovat budou i SUBy, kdyz se trefis jenom do mekkyho a blbe... ale nic skoro neudelaj takze ses v zadku jeste vic... a hlavne lehka rychla strela penetruje mene pro ty co resi over penetration ;) a jestli si myslite ze SUB penetruje malo nebo vubec tak jste pekne na omylu...



tady jenom pro priklad nonSUB...
According to MacPherson's WTI equations run via an Excel spreadsheet:

A 9mm 147 gr. FMJFP @ 985 fps will penetrate 35.1 inches of soft tissue and crush 38.9 grams of soft tissue over that distance.

A 9mm 115 gr. FMJRN @ 1150 fps will penetrate 28.1 inches of soft tiisue and crush 32.6 grams of soft tissue over that distance.

a o SUB

After the FBI disaster in Florida, they set out to find ammo that penetrated deeper. They found the subsonic 147 grain 9mm penetrated much deeper than 115 or 124 grain hollowpoints. Many law enforcement agencies adopted the subsonic loads, then they found they were not as impressive at stopping a perp as the paper and gelatin models suggested.



markus
Příspěvky: 33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#108 » stř 1. dub 2015, 23:26

Takže FBI zjistilsa, že potřebují střelu, která pronikne co nejhlouběji a ty subsonicy v reálu nedokáží to, co naznačovaly simulace do papíru a gelu. Já to chápu tak, že to má malou průbojnost, že chtějí větší. V reálu průstřel tak snadný nebude? Že by oblečení kladlo takový odpor?



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#109 » čtv 2. dub 2015, 06:49

V oblečeni to nebude. Součástí testů je vždy střelba do balistického želatinového bloku, přes rúzné materiály včetně několika vrstev látky. Nalezení ideální střely a ideální ráže je hledání svatého grálu a mimo konstrukční vlivy se zde podílí a obrovské lobbování výrobců a politické tlaky. V současnosti, alespoň v Evropě dominují u policejních sborů lehké a rychlé homogenní tombakové strely o váze okolo 5 - 6 gramů typu QD nebo HS. Homogenita zajištuje požadovanou deformaci strely a omezuje jeji fragmentaci a vyssi rychlost, dana i pouzitym materialem, zlepšuje deformaci v cili.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#110 » čtv 2. dub 2015, 09:48

markus: on gel simuluje totiz jenom svalovou tkan ;) takze kdyz to prostreli 18´ gelu tak to neznamena 18´ v tele. Treba kuze je ekvivalent cca 2-3´ gelu ale i tak se to neda rict presne... a kdyz budes strilet na torso zepredu tak je 80% sance ze trefis aspon jednu kost.

Vsechno klade odpor ;) proto vypadaj testy v holym gelu krasne, a pak kdyz se pred ne da prekazka, tak zjistis ze to tak krasny uz neni, a to je hlavni problem skoro vsech expanznich strel

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#111 » čtv 2. dub 2015, 10:40

9mm Luger, deformace a ranivá balistika se řeší jinde.

Uživatelský avatar
ryucz
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#112 » pát 15. kvě 2015, 12:44

Ty modré se blbě přebíjejí, špatně do nich jdou zápalky...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#113 » stř 24. čer 2015, 13:21

Hola mám jednu zkušenost a možná my to potvrdíte, nebo ne. :)

Koupil sem si W P99 a včera ho byl poprvé zkusit. Koupil sem k tomu dvoje ruzny naboje.

Jedny klasika SB FMJ 7,5g 115 grs a druhý Magtech FMC 8,03 g 124 grs. Chápu, že ty SB, maji lehčí střelu, ale menší navážku prachu. Nicméně je fakt na cca 25m znatelnej rozdíl v přesnosti.

SB v pohode zásahy kam sem miril, sme tam nejaka ulitla, ale to je rukama.
Magtech spatny. Litalo to vsude mozne, spis se mi zdalo, ze vic dolu, ale i rozptyl naprd.
Ruzne sem kombinoval v zasobniku cik cak, nebo par rak SB a par MT.

Budu si teda kupovat ty SB (jsou i levnejsi), ale vrta mi hlavou, jeslti je to mozny.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#114 » stř 24. čer 2015, 13:26

teoreticky rychlost dela stabilitu, potazmo balistickou krivku. to, co pises, by snad mohlo byt, ale ze by na 25m takhle moc? btw, psalo se tu, ze s tezkou strelou se dava mene prachu

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#115 » stř 24. čer 2015, 17:03

Blacky píše:Hola mám jednu zkušenost a možná my to potvrdíte, nebo ne. :)

Koupil sem si W P99 a včera ho byl poprvé zkusit. Koupil sem k tomu dvoje ruzny naboje.

Jedny klasika SB FMJ 7,5g 115 grs a druhý Magtech FMC 8,03 g 124 grs. Chápu, že ty SB, maji lehčí střelu, ale menší navážku prachu. Nicméně je fakt na cca 25m znatelnej rozdíl v přesnosti.

SB v pohode zásahy kam sem miril, sme tam nejaka ulitla, ale to je rukama.
Magtech spatny. Litalo to vsude mozne, spis se mi zdalo, ze vic dolu, ale i rozptyl naprd.
Ruzne sem kombinoval v zasobniku cik cak, nebo par rak SB a par MT.

Budu si teda kupovat ty SB (jsou i levnejsi), ale vrta mi hlavou, jeslti je to mozny.


Heh, naprosto buď v klidu, je to normální. Já ve svém DW zkusil kdeco a u některých výrobců jsem si myslel, že jsem zapomněl jak se střílí. Je to i o zbrani, délce hlavně atd. Takže kupuj co zbrani nejvíce chutná a bude to ok.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#116 » čtv 25. čer 2015, 11:17

shodou okolnosti jsem se dostal k tabulce popisujici balistickou odchylku strel
plati pri delce hlavne 150mm, bavime se o 9mm luger FMJ
pro 115 grs (Vo=390m/s) na vzdalenost 12,5m je vyska zasahu -0,4cm; na vzd. 25m vyska zasahu 0cm; na vzd. 50m vyska zasahu -2,8cm
pro 124 grs (Vo=360m/s) na vzdalenost 12,5m je vyska zasahu -0,4cm; na vzd. 25m vyska zasahu 0cm; na vzd. 50m vyska zasahu -3,7cm
pro zajimavost luger subsonic 139 grs s Vo=315m/s ma hodnoty -0,2; 0; -4,6 cm
makarov 95 grs s Vo=310m/s ma hodnoty -0,2; 0; -5,0 cm
k puvodnimu dotazu. vsechny uvedele naboje (od 6,35 brow, az po .45) maji mit na 25m "nulu"



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#117 » čtv 25. čer 2015, 12:52

Nechcu bejt rejpal, ale není to blbě opsaný? Neměl by být první údaj ve vzdálenosti 12,5 m se znaménkem +, na 25 m požadovaná nula a na 50 m znaménko -.
Tak jak je to napsané by kulka letěla nejdřív k zemi, pak nahoru a pak zase dolů - to nevypadá na balistickou křivku (spíš nasraná včela). Navíc to, že je tam nula na 25 m je spíš požadavek a je nutno takto zbraň nastřelit.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#118 » čtv 25. čer 2015, 12:58

Ještě doplním - dobře je nastřelení popsané tady. Je to sice pro malorážku s puškohledem, ale princip trajektorie střely pro luger a mechanická mířidla a platí taky.
http://www.takticka-malorazka.cz/teorie ... balistiky/



cipis
Příspěvky: 2104

Příspěvek#119 » čtv 25. čer 2015, 13:05

No ale dyť tam je to právě popsané, co "rejpeš" :) Záleží, jestli jedna nula nebo dvě nuly. Tady to, co popisuje kolega, je jedna nula. Tedy prvně střela letí nahoru, pak protne 25m v nule a pak klesá zase dolů. Proto je před i za 25m v "mínusu".
Ústí hlavně je tedy níž než rovina "nula", osa hlavně defacto míří vzhůru.
To, co popisuješ ty, je varianta bez nuly, což se nám poněkud nehodí ... To by bylo, kdyby bylo ústí hlavně na stejné výšce jako "nula" a osa hlavně na tu "nulu", což by znamenalo ale mířit stále nad, protože ta střela klesá ...

Pánové vnější balistika do tohoto vlákna nepatří.

p.s. Serz a cipis mají samozřejmě pravdu, záměrná a dráha střely jsou dvě různé věci.
sided

Uživatelský avatar
DanielX
Příspěvky: 331

Příspěvek#120 » čtv 25. čer 2015, 13:24

Moje osobní zkušenost z pistolí, hlaveň 115m na 25m. Mířeno na dolní okraj černého kruhu:

Střelivo tovární S&B.
FMJ 7,5g zásahy skoro na flek
FMJ 8g a SP 8g zásahy o půl černého kruhu, takže ve středu terče, ideální pro mířenku

ještě mám objednaný poloplášť 6,5g, jen pro pokus

No a když jsem vzal ZVS se 7,5g střelou byl rozptyl cca dvojnásobný, stejně tak 8g Fiocchi. No a dostala se mi do ruky od S&B policejní edice a taky rozpytl výrazně větší, což jsem nečekal.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 hostů