druhy střeliva dle kategorie ZP?



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#91 » čtv 9. črc 2015, 22:42

Promiňte všichni, nějak jsem se v tom zamotal. Místo "upravit" klikám na "citovat", já blb.
Dnes už končím a jdu to zapít.
Naposledy upravil(a) Piggy dne čtv 9. črc 2015, 22:46, celkem upraveno 1 x.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#92 » čtv 9. črc 2015, 22:45

cipis píše:Díváme se na stejnou verzi zákona?
Nahoře odkaz na zákon a je tam:

§ 3
Rozdělení zbraní a střeliva
a) zakázané zbraně, zakázané střelivo nebo zakázané doplňky zbraní - kategorie A (dále jen "zbraně kategorie A"),

a pak par. 4, co jsem popisoval výše.

Jinak samozřejmě, zbraně a střelivo jsou dvě různé věci. Nicméně ve "vysvětlivkách" jsou zakázané zbraně a zakázané střelivo (a munice) souhrně označeny jako "zbraně kat. A". :)

Já koukám do toho, co je tady. No.. jestliže par. 3. to rozděluje, pak opravdu vnímám další text pouze za účelově zjednodušenej... No.. ale jsme OT... Tak jako tak to na věci nic nemění...



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#93 » čtv 9. črc 2015, 22:49

Piggy píše:Rough boy: Máš bod. :shock:

Carloss: vyjádřil jsem se nepřesně, nemyslel jsem nadpis, ale první řádek pod nadpisem. Jinak pokud bys mě chtěl opravdu nachytat, musel bys odkázat ne na § 2, ale na § 3, odst. 1, písm. a) - podle toho máš pravdu ty. Výsledek je ovšem stejný: zakázané střelivo a zakázané doplňky jedou ve stejném režimu jako zakázané zbraně.

Jiné expanzní střelivo: pokud vím je zatím kategorizováno jenom EFMJ - a to explicitně jako "A pro krátké", tudíž pro dlouhé není zakázané. Vyhláška o dovoleném výrobním provedení neříká nic proti expanznosti jako takové - ostatně ani nerozlišuje požadavky na puškové a pistolové/revolverové střelivo.

A ten zákaz nákupu dalšího stejného balení je zase implicitní: jestliže smím nabývat a držet nejvíce jedno balení, ergo kladívko nesmím nabýt druhé, no ni? Samozřejmě až ho vystřílím, koupím si další.

Ale vážně se asi shodneme (všichni), že mít samotné A je opravdu blbost. Leda kdybych měl takové zdravotní omezení, že bych nedosáhl ani na B (a na A by to ještě šlo) - to ale není moc pravděpodobné.

Ano, vyhláška nehovoří obecně o expanznosti, nebo zvýšeném ranivém účinku (myslím), ale popisuje konstrukci střel, které jsou dovolené a co nesmějí mít. No.. to dovolené výrobní provedení mi tu někdo vysvětloval... sice jsem se s tím moc neztotožnil, ale nelze říct, že vše, co není zakategorizované je dovolené. Tak to prostě není.

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#94 » čtv 9. črc 2015, 23:11

Co neni kategorizovano jako dovolene, bych vzdy radeji zaradil mezi nepovolene a obloukem se tomu vyhnul...clovek si usetri starosti...coz ja nemusim resit, protoze jsem si Acko nenapsal, usetril 700,- po dedovi nic bohuzel nezdedim, protoze uz neni mezi nami a nemusim se vztekat, ze nedostanu vyjimku, za me Acko zcela zbytecne :)



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#95 » pát 10. črc 2015, 06:28

Co není kategorizováno bych spíše zkoumal z pohledu oné Vyhlášky. Ona totiž spousta střeliva, včetně FMJ, vůbec kategorizovaná není. To bychom na tom byli opravdu hodně špatně.

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#96 » pát 10. črc 2015, 06:30

Pokud máš na mysli kategorizaci zkušebny (rejstřík na jejich stránkách), tak tam třeba není kategorizován obyčejný náboj 9mm od sellbell se střelou FMJ, ogivální, prostě nejběžnější Luger. Což ale neznamená, že je zakázaný, takže až tak rychle bych nekategorizovaný věci do jednoho pytle s nápisem "nepovolené" neházel.
Každopádně na to jdu podobnou cestou - pokud něco není kategorizováno, tak přemýšlím, co na to zkušebna, kdyby se jí to dostalo na stůl. Prostě jestli už to nese vnější znaky dovoleného či zakázaného výrobního provedení.
Carloss: byl jsi rychlejší.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#97 » pát 10. črc 2015, 07:28

Jj... dokonce si nejsem jist, že na webu jsou uvedena všechna rozhodnutí. Spíš myslím, že tam bude jen nějaký vejcuc... Zkrátka, stát nám výběr vhodného střeliva do čehokoli, natož na obranu neusnadňuje... :-(



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#98 » pát 10. črc 2015, 08:29

Obecně platí, že co není zákonem zakázáno, je povoleno. Opak platí pro postup úředníků. Ti nesmí dělat nic, co není napsáno v zákoně.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#99 » pát 10. črc 2015, 08:50

Carloss : na stránkách ČÚZZS by měla být všechna jejich rozhodnutí

pelanj : to už se tu probíralo taky vícekrát - dokud někdo zkušebnu nepožádá (a samozřejmě nezaplatí) nebude rozhodovat, zákon celkem dost jasně stanoví jaké náboje jsou povoleny pro co a zkušebna by rozhodovala až následně jak moc jsi byl při výběru soudný (jinak koupit nebo "sehnat" se dá leccos)

Uživatelský avatar
Rough boy
Příspěvky: 1160

Příspěvek#100 » pát 10. črc 2015, 09:29

pelanj píše:Obecně platí, že co není zákonem zakázáno, je povoleno....

Občas si to ale někdo vykládá stylem "co není zkušebnou zakázáno, je povoleno", což je naprostá blbost a dotyčný by mohl téhle mýlky jednou litovat. Takže je dobré, že jsi to napsal tak, jak jsi to napsal.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#101 » pát 10. črc 2015, 13:34

podle čeho se určuje, co je pistole nebo revolver ke sběratelským účelům, tj. zbran a střelivo kat. A ke sběratelským účelům, dle §28 odst. 1 http://zbranekvalitne.cz/legislativa/119/2002/ ? (přečetl jsem 119/2002 ale exaktně to tam není) .

příklady:
perkusák je kat. A a vyžaduje výjimku?
pistole samonabíjecí z roku 1935 je kat. A a vyžaduje výjimku?
pistole z roku 1960 je kat. A a vyžaduje výjimku?



KlokanXM
Příspěvky: 95

Příspěvek#102 » pát 10. črc 2015, 13:54

nemotej zbroják A a kategorii zbraně A

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#103 » pát 10. črc 2015, 14:10

nemotám.

Kód: Vybrat vše

§ 28
Oprávnění držitelů zbrojních průkazů

(1) Držitel zbrojního průkazu skupiny A je oprávněn pro sběratelské účely

a) nabývat do vlastnictví a držet zbraň kategorie A, na kterou mu byla udělena výjimka, zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C, nebo

b) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit střelivo do zbraně kategorie A, B nebo C, nejvíce však 3 kusy téhož druhu, ráže, značky a výrobního provedení, anebo 1 nejmenší spotřebitelské balení.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#104 » pát 10. črc 2015, 14:14

A od kdy je perkusák kat.A???

Uživatelský avatar
Marcurba
Příspěvky: 406

Příspěvek#105 » pát 10. črc 2015, 14:16

audis čemu nerozumíš - se ZP A můžeš nakoupit na výjimku zbraň A, na povolení zbraň B a nebo zbraň C - ale pouze pro sběratelské účely - můžeš je mít pouze v režimu držení doma v trezoru a občas se na ně láskyplně zadívat :)

Proč by měla být pistole z roku 1960 zbraň kategorie A? Maximálně pokud by byla samočinná, což asi nebude. Perkusní pistole jsou většinou Déčka, samonabijecí jsou většinou Béčka.

Pleteš ZP a kategorie zbraní, mrkni sem: http://www.zbrojniprukazy.cz/kategorie-zbrani-a-streliva/ a sem http://zbranekvalitne.cz/zbrojni-prukaz/skupiny-zbrojniho-prukazu/

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: josefp77 a 10 hostů