Zbrojní průkaz z ČR v EU

Pravidla, dotazy, žádosti a náměty k provozu tohoto fóra (neslouží pro otázky obecné zbraňové otázky!)


Jingi
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » čtv 16. črc 2015, 10:54

Zdravím Vás,

chtěl bych poprosit někoho kdo má načtenou legislativu, jestli by mi mohl prosím poradit. Případně odkázat na téma, kde se podobná věc řešila. Řekl jsem si, že bych si udělal zbrojní průkaz. Jak tak studuji otázky a učím se k teoretické části zkoušky, tak jsem narazil na pár věcí o kterých bych se rád dozvěděl něco více. V mém případě hrozí, že se během pár let přestěhuji do jiného státu v rámci EU. Takže změním trvalé bydliště. Co se stane v tom případě s mým českým zbrojním průkazem? Zanikne, platí v EU jako doma? Nebo se nestane nic? Hraje v tom EU nějakou roli, když bych se odstěhoval mimo EU, tak jsou ta pravidla jiná?

Děkuji všem za reakce a užívejte léta



Carloss
Příspěvky: 2024

Příspěvek#2 » čtv 16. črc 2015, 11:14

Český ZP jinde, než v Česku neplatí.

Par. 17 Zákona:
...
(3) Pokud se žadatel o vydání zbrojního průkazu v posledních 10 letech před podáním žádosti nepřetržitě zdržoval více než 6 měsíců mimo území České republiky, je povinen předložit též doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů ze státu, ve kterém se zdržoval, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznamu znalců a tlumočníků; nemůže-li takový doklad předložit, protože mu jej tento stát nevydá, předloží čestné prohlášení, ve kterém uvede, že v cizině nebyl uznán vinným pro trestný čin, pro který nemůže být považován za bezúhonného (§ 22), nebo uznán vinným z přestupku, pro který nemůže být považován za spolehlivého (§ 23).

(4) Žadatel o vydání zbrojního průkazu, který má místo pobytu ještě v jiném členském státě, je povinen předložit též předchozí souhlas tohoto členského státu s vydáním zbrojního průkazu nebo jeho prohlášení o tom, že předchozí souhlas není nezbytný, s překladem do jazyka českého, vyhotoveným tlumočníkem zapsaným v seznam znalců a tlumočníků.
...

Par. 26 Zákona: Zánik platnosti zbrojního průkazu:
(1) Platnost zbrojního průkazu zaniká, jestliže
...
d) jeho držitel ukončil pobyt na území České republiky.
...

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 986

Příspěvek#3 » čtv 16. črc 2015, 11:18

Len kratko popisem situaciu pre EU. Pokial ti zostane aspon prechodne bydlisko v CR, cesky ZP ti zostane, zbrane samozrejme zostanu v CR. Pripadny presun zbrani inam by bol na dlhe lakte. A pohyb so zbranami po unii tiez nie je jednoduchy (samozrejme sutaze / polovacky, potrebujes pozvanie, atd. atd.). Pokial sa budes dlhodobo zdrzovat v inom state a mat tam rozumne bydlisko (z hladiska moznosti uskladnenia zbrani), je jednoduchsie vyriesit si ich ekvivalent ZP a mat dalsie zbrane tam.

Akurat pocitaj s tym ze pri pobyte vo viacerych statoch EU - pri predlzovani ZP a vystavovani NP (bacha hlavne na toto !) budes musiet v state A predlozit suhlas dotycneho clenskeho statu B, pripadne jeho vyjadrenie ze tento suhlas nepotrebujes. Napr. - riesis ZP v Nemecku - CR sa k tomu musi vyjadrit. Riesis NP pre dalsiu zbran v CR - Nemecko sa k tomu musi vyjadrit ... :D. A to este rozne staty maju rozne sposoby vykladu / implementacie EU smernic ... :roll:

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 360

Příspěvek#4 » čtv 16. črc 2015, 11:29

Zdravím.
Ono je to "trošku" komplikovanější. Tzv. "Evropský Zbrojní Pas" je v podstatě pouze povolením pro sportovní střelce a lovce, kteří se po EU pohybují se zbraní/zbraněmi. Jedná se v podstatě o jakousi účelovou vyjímku. Myšlenka, že si udělám český zbroják skupiny D a E a odstěhuji se do Německa, kde bude ZP obdobou německého zbrojáku příslušných skupiny je poněkud liché.
Nejjednoduší závěr:
1) pokud nehrozí, že se budu dlouhodobě zdržovat mimo republiku, má smysl si udělat ZP
2) pokud je reálná šance, že se budu většinu či podstatnou část času zdržovat mimo republiku, nemá pro mne ZP smysl (6 měsíců venku = ZP zaniká)
3) pokud se trvale přestěhuji v rámci EU, je potřeba před získáním ZP dané země získat její občanství - nicméně v UK, FR, ES - zkuste se zeptat domácích, jak je "easy" získat zbrojní průkaz (zejména pro účely ochrany ŽZM).

Můj názor po prostudování legislativního rámce (jak ČR tak i mých "zájmových" zemí) je, že pokud chci ZP jako občan ČR, pak nemám jinou možnost než zůstat "doma". I kdyby se Vám na krásně povedlo nějakým "turbo" procesem získat občanství jiné země (nepočítám Slovensko), tak zbraňová legislativa některých z nich de-facto neumožňuje "normálně držet/nosit zbraň". Spousta materiálů na YT a Wiki.

Apropos: Má sestřenice je asi desátým rokem residentem v Anglii. Její dítě má občanství UK i CZ. Ona sama si zatím nechává CZ, protože změna občanství CZ na jiné je v podstatě "jednosměrná". Kdyby se rozmyslela, že se na důchod vrátí do ČR, už na CZ občanství a související nároky nedosáhne.
...a kromě toho mi říkala, že tam začíná být nepříjemně "darkness" (kdo sledujete aktuální situaci napříč Evropou, jistě tušíte, že není všem dnům a komplikacím souvisejícím s masovou migrační vlnou konec).
Naposledy upravil(a) RomanB74 dne čtv 16. črc 2015, 11:33, celkem upraveno 2 x.



Steiner
Příspěvky: 756
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » čtv 16. črc 2015, 11:32

Nejdůležitější je to co napsal Carloss:
Par. 26 Zákona: Zánik platnosti zbrojního průkazu:
(1) Platnost zbrojního průkazu zaniká, jestliže
...
d) jeho držitel ukončil pobyt na území České republiky.
...
Takže když si např. kvůli daním změníš trvalé bydliště třeba do Monaka a staneš se tam rezidentem, přijdeš v ČR o zbrojní průkaz i když tady většinu roku pobýváš.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 986

Příspěvek#6 » čtv 16. črc 2015, 11:40

Pozor - ukoncenie TRVALEHO pobytu neznamena ukoncenie pobytu. Ja mam trvaly pobyt (a danovu rezidenciu) v Rakusku - ZP mam cesky (a v CR prechodny pobyt).

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1753

Příspěvek#7 » čtv 16. črc 2015, 14:06

Pokud se žadatel o vydání zbrojního průkazu v posledních 10 letech před podáním žádosti nepřetržitě zdržoval více než 6 měsíců mimo území České republiky, je povinen předložit též doklad obdobný opisu z evidence Rejstříku trestů ze státu, ve kterém se zdržoval

husty, otocim misi v afgosi, prijedu domu a budu shanet potvrzeni od mistniho rabina, ins allah...
jedine stesti, ze uz nejsem "zadatel o vydani"



Carloss
Příspěvky: 2024

Příspěvek#8 » čtv 16. črc 2015, 14:14

Byls tam 6 měsíců NEPŘETRŽITĚ?

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1753

Příspěvek#9 » čtv 16. črc 2015, 14:21

jsou i dovolene, ale nemusi to byt pravidlem



Jingi
Příspěvky: 4

Příspěvek#10 » pát 17. črc 2015, 07:41

Díky všem za názory a odpovědi.



hackerjack
Příspěvky: 269

Příspěvek#11 » ned 29. lis 2015, 01:10

Zdravím,
možná by lepší variantou než EZP byla možnost udělat si ZP (či obdobu) současně ve dvou či dokonce více zemích a přesvědčit pak úředníky, aby jednu zbraň zaregistrovali na obou stranách hranice. Příklad: pokud budu mít v ČR ZP a zaregistrovanou zbraň a v DE Waffenbesitzkarte a přesvědčím DE úředníky, aby mi tuhle zbraň na Waffenbesitzkarte zapsali, tak bych se mohl s jednou zbraní volně pohybovat v obou zemích. Pravda, v DE by zbraň podle jejich WfG musela být transportována v kufru a odděleně od munice, takže na hranicích bych vyndal zbraň z pouzdra, vybil, vše uložil do kufru, zamknul a pokračoval v cestě, ale nemusel bych žádat při každé cestě o extra povolení. To by už byl veliký úspěch.
EU politici stejně chtějí vytvořit jeden globální EU zbraňový registr a všechny majitele mít pod kontrolou, tak by taková registrace snad nemusela ani technicky být veliký problém.
Já vím, zní to asi na první poslech docela divoce, ale nikde v zákoně nemohu najít, že by takové řešení bylo explicitně zapovězené.
Jinak ten český ZP pobytem v zahraničí opravdu nezaniká (naštěstí). Existuje totiž institut současného pobytu ve více zemích, který akceptuje nejen ČR, ale i jiné země EU. Odevzdat ZP musí pouze ten, kdo formálně ukončí pobyt v ČR, ale potom musí odevzdat i OP (nechá si pouze pas).
HJ



Steiner
Příspěvky: 756
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » ned 29. lis 2015, 09:22

hackerjack: žádnou WBK nepotřebuješ, v EZP na straně 6 si necháš od DE Polizei potvrdit + razítko povolení, platí max. 1 rok a musí se obnovovat, pokud jsi členem některého německého střeleckého klubu tak to není problém, na nošení pro ochranu ale zapomeň



hackerjack
Příspěvky: 269

Příspěvek#13 » ned 29. lis 2015, 14:08

Steiner píše:hackerjack: žádnou WBK nepotřebuješ, v EZP na straně 6 si necháš od DE Polizei potvrdit + razítko povolení, platí max. 1 rok a musí se obnovovat, pokud jsi členem některého německého střeleckého klubu tak to není problém, na nošení pro ochranu ale zapomeň

To je zajímavé. Předpokládám, že máš na mysli v ČR vydaný EZP? Máš to ověřené pro krátké samonabíjecí zbraně?
HJ

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 946

Příspěvek#14 » ned 29. lis 2015, 19:35

MM píše:Pozor - ukoncenie TRVALEHO pobytu neznamena ukoncenie pobytu. Ja mam trvaly pobyt (a danovu rezidenciu) v Rakusku - ZP mam cesky (a v CR prechodny pobyt).

Pak se v tom má někdo vyznat. Tohle je ze stanoviska MV k podobnému dotazu
...o střelných zbraních a střelivu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o zbraních“), se místem pobytu občana České republiky rozumí adresa trvalého pobytu. V návaznosti na § 18 odst. 1 zákona o zbraních, tak musí mít žadatel o vydání zbrojního průkazu, který je občanem České republiky, trvalý pobyt na jejím území.

Místo trvalého pobytu prokazuje občan dvojím způsobem. Jedná se o předložení „potvrzení o změně místa trvalého pobytu“, které vydá ohlašovna, jíž je obecní úřad obce, resp. úřad městské části nebo městského obvodu v hlavním městě Praze a v územně členěných statutárních městech, pokud tak stanoví statuty těchto měst. Druhým způsobem je předložení (českého) občanského průkazu. V souvislosti s výše uvedeným upozorňujeme na znění ustanovení § 2 odst. 3 zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, ve znění pozdějších předpisů, které uvádí že:

„Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky.“ Vámi uvedený žadatel tak je po případném ohlášení změny (získání) trvalého pobytu povinný požádat o vydání českého občanského průkazu.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 986

Příspěvek#15 » ned 29. lis 2015, 20:18

Tak to je teda skutocne pekne, takze podla ZOZ cudzinec s PP na uzemi CR v pohode, ale (EDIT: podla vyjadrenia MV) obcan CR nie ? :roll:

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů