Silné oko

Uživatelský avatar
Tardis
Příspěvky: 152

Příspěvek#1 » stř 2. pro 2015, 20:11

Ahoj, koukal jsem na nějaké video, kde se při střelbě řeší silné oko. U praváku to bývá pravé, ale zjistil jsem, že já mám silnější levé. Pán tam povídal, že u krátké zbraně to víceméně nevadí, ale že u delší to může být problém, zp teprve dělám, takže dlouhou jsem ještě nestřílel, ale první co mě napadlo je, že mi už kolik let nejdou delší strky při kulečníku a vždycky je to "kousek" mimo. Víte někdo, jak se naučit mířít na "druhé oko", levé u praváka (popř. pravé u leváka)? Pán to vysvětluje cca v 48:30min
https://www.youtube.com/watch?v=Tuu7vhH28C4

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » stř 2. pro 2015, 21:04

Pokud chceš názor českých instruktorů, mrkni do náhledů knih:
http://www.grada.cz/manual-obranne-stre ... a/katalog/
http://www.grada.cz/manual-obranne-stre ... a/katalog/

Dej "prolistovat" a vyhledat slovo "oko", shodou okolností je v náhledech obou dílech kapitola a řídícím oku přístupná.

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#3 » stř 2. pro 2015, 22:33

slavekskeeve jaký skupiny ZP děláš?



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#4 » stř 2. pro 2015, 22:39

ja to učim přez palec :) podivas se přimo bez natočení hlavy na nejakou vec (kvetinač strom atp ) a namiřiš na tu vec vztyčenej palec tak aby jsi co nejlepe jakoby tim palcem tu vec zakryl a postupne zakrej jedno oko a druhe u slabšiho oka ti ta vec z pozapalce jakoby vyskočí

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » čtv 3. pro 2015, 00:05

S určením oka není problém. Otázka je jak naložit s tím, když řídící oko a šikovnější ruka jdou do kříže (často to můžou být tzv přeučení leváci). U krátké to nevadí, u dlouhé má dostat předost oko (přinejmenším u "akčních" disciplín, ať už jde o holuby nebo obranu/taktiku). Největší guláš asi nastane u taktiky při přechodu na záložní a zpět.

Uživatelský avatar
Tardis
Příspěvky: 152

Příspěvek#6 » čtv 3. pro 2015, 06:45

scorpions B+E



Erunamo
Příspěvky: 196

Příspěvek#7 » čtv 3. pro 2015, 07:58

Sam mam prehozene silnejsi oko a ruku (prava ruka, leve oko). S pistoli jsem problemy nemel, jen musim ,,nastelovat" ruce a hlavu trosicku jinak nez je prirozene a muj postoj u strelby pak neni jako z prirucky. Horsi to bylo u delsich zbrani. Z dlouhy flinty se mi strili hodne spatne, nemuzu si zvyknout na to, ze bych si mel dat pazbu do levyho ramene, abych se mohl spravne oprit tvari o pazbu. Vnitrne pak ztracim jistotu, ze zbran stoprocentne ovladam, kdyz mackam spoust levackou. Takze s flintama jsem po par pokusech zkoncil. No a PDW jsem vyresil kolimatorem (diky za ten vynalez).

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#8 » čtv 3. pro 2015, 08:01

Pokud máš B+E ,měl by si na zkouškách střílet jenom krátkou.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#9 » čtv 3. pro 2015, 08:42

Já bych to osobně nehrotil.
Jsem pravák a mám levé "silné" oko. Střílím chvíli, asi tak 30 let, hlavně dlouhé. Střílím jako pravák a nikdy mě nenapadlo se přeučovat. I na bedně bývám ;-)
Nemohu vyloučit, že v nějaké konkrétní disciplíně to může vadit, ale spíš to bude platit pro špičkové výkony.

Uživatelský avatar
j.v.
Příspěvky: 160

Příspěvek#10 » čtv 3. pro 2015, 09:10

Tohle je vždycky hodně individuální - já to mám taky do kříže (pravá ruka, levé oko), a krátkou střílím z pravačky a dlouhou z levačky. Vzhledem k tomu, že navíc nosím brýle a pravé oko mám měřitelně horší, nedokážu si ani představit že bych jej mohl používat ke střelbě jinak, než v naprosté nouzi.

Takže slavekskeeve, vyzkoušej a uvidíš sám, co ti sedne nejvíc. Za sebe snad můžu říct jen tolik, že doporučuju jít cestou nejmenšího odporu a rady okolí ber opravdu jen jako rady. Střílíš ty, ne oni, a pokud trefuješ je úplně jedno že pistoli držíš třeba vzhůru nohama :)

Uživatelský avatar
Tardis
Příspěvky: 152

Příspěvek#11 » čtv 3. pro 2015, 09:21

scorpions: No já ti nevím, ale: otázka 326
Při střelbě na pevný cíl v praktické části zkoušky je podle vyhlášky provádějící zákon o zbraních žadatel o vydání zbrojního průkazu skupiny B hodnocen stupněm "prospěl", jestliže mimo zvládnutí jiných činností dosáhne
c)
nejméně čtyři zásahy v terči z dlouhé kulové zbraně na vzdálenost 25 m z pěti možných výstřelů v čase nejdéle pěti minut nebo nejméně čtyři zásahy v terči z krátké kulové zbraně na vzdálenost 10 m z pěti možných výstřelů v čase nejdéle pěti minut.



jenda76
Příspěvky: 39

Příspěvek#12 » čtv 3. pro 2015, 09:40

Ach jo. Už je to tu zase. Projdi si tu vlákna ke zkoušce odb. způsobilosti, kde se to už několikrát řešilo. Pokud máš B+E, střílíš z krátké, manipulace může být ze všeho. Je pro to vydaný i pokyn ministerstva vnitra.

Uživatelský avatar
Tardis
Příspěvky: 152

Příspěvek#13 » čtv 3. pro 2015, 10:39

Jenda76 - ahoj, můžeš mě navést? Na ten pokyn? Bohužel ne každýmu je všechno jasný

Uživatelský avatar
scorpions.cz
Příspěvky: 505

Příspěvek#14 » čtv 3. pro 2015, 11:04

http://www.mvcr.cz/clanek/vyklad-nekter ... anich.aspx je to tu už několikrát
Druhy, typy a počet zbraní pro předvedení činností v praktické části zkoušky odborné způsobilosti

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » čtv 3. pro 2015, 11:17

peggy: střílíš mířenku nebo semtam i něco rychlejšího? Díváš se jedním okem nebo dvěma? Jsem 100% pravák. Z levého ramene a levým okem v případě potřeby taky vystřelím, ale musím pravé zavřít.

edit: pro B+E se mohlo dřív střílet vše, ale podle toho pokynu fakt budeš mít asi jen krátkou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů