Jaroslav Štefec v ČR 2 - nárůst žadatelů o ZP

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


Začátečník1942
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » úte 23. úno 2016, 19:43

Dnes 23.2. v 18,30 na ČR 2 vojenský zbrojní analytik Jaroslav Štefec, velmi zasvěceně a pravdivě hovořil o situaci v ČR v oblasti majitelů Zbrojních průkazů, nárůstu žadatelů a hlavně pochválil naši legislativu. Také srovnával pravidla držení zbraní v jiných stáech a odsoudil snahy Evropské Unie o omezování práv občanů v oblasti legálního držení zbraní.
Vyslovil i obavy z přílivu uprchlíků, kteří mají zkušenosti se zbranemi (někteří už i zabíjeli), a naše obyvatelstvo (včetně majitelů ZP) nemají potřebné návyky, neboť byla zrušena branná povinost a armáda je nedostačující. Doporučuji vyhledat v archivu a poslechnout si názor odborníka. Začátečník 1942

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#2 » úte 23. úno 2016, 20:13

ja bych takove obavy nemel :) nedavna historie, jen 16-17 let zpatky krasne ukazuje ceho jsou lidi schopni.
P.S.: jestli se nekomu 17 let zda byt moc.... samopal je furt vzor 58

Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 78

Příspěvek#3 » stř 24. úno 2016, 08:33

Taktéž jsem tento dvoudílný pořad poslouchal a bylo to přínosné zasvěcení veřejnosti.

1. díl: http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudom ... k--1584841

2. díl: http://www.rozhlas.cz/dvojka/kupredudom ... c--1587075



NuNo
Příspěvky: 36

Příspěvek#4 » stř 24. úno 2016, 13:11

Škoda že takové odborníky a lidi co to mají v hlavě srovnaný nakonec přeřve banda lidí co tomu nerozumí .........



Rapidos
Příspěvky: 29

Příspěvek#5 » stř 24. úno 2016, 15:25

Reportaz na tema zbrani a narustu zajemcu o ZP na CT24.
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci ... teji-zbran

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#6 » stř 24. úno 2016, 17:15

je až komické, jak v podobných reportážích nejdříve řeknout, jak roste počet žadatelů a ZP, ale pak ukazují čísla o počtu zbraní. protože počet ZP přece není vyšší než byl před nějakou uprchlickou krizí.

Uživatelský avatar
tuton
Příspěvky: 387

Příspěvek#7 » stř 24. úno 2016, 18:37

To co sem chci ted napsat se tyka druhe casti nadpisu tematu a tak snad nebudu uplne mimo.

Jde mi tedy zejmena o duvody, proc si lide zadaji o zbrojni prukazy. Neustale pripominani migrantu a teroristu uz mi tak trochu leze krkem. Je to mozna diky memu presvedceni, ze muj duvod je jiny. Sice to prej rikaji vsichni, ze to jako s migracni krizi souvislost nema, ja si vsak troufam tvrdit, ze jsem skutecne jiny pripad.

Za svuj uz docela dlouhy zivot jsem byl konfrontovan s celou radou trestnych cinu vcetne toho rekneme nejhorsiho. Jediny pachatel v teto rade trestnych cinu, ktery byl policii dopaden a justici nasledne odsouzen, byl pachatel, ktereho jsem zadrzel a policii vlastne predal ja sam. Ten vrah to pochopitelne, a bohuzel, nebyl. Tolik ma zkusenost.

A k jakym zaverum me to vede? Policie je k dopadani zlocincu vyzbrojena a to dokonce i automatickymi zbranemi. Mam-li ja zadrzovat zlocince, a ma zkusenost rika, ze asi ano, musim byt vybaven obdobne. Dost na tom, ze automat nesmim. Tolik k otazce, proc si porizovat zbran. A proc zrovna ted? Protoze odevsad slysim, ze to budou omezovat, zprisnovat a zakazovat. Tak proto. Zadny migranti...

A mozna ani nejsem jedinej, kdo to tak ma...
Naposledy upravil(a) tuton dne stř 24. úno 2016, 18:42, celkem upraveno 1 x.



Rapidos
Příspěvky: 29

Příspěvek#8 » stř 24. úno 2016, 18:41

Ten narust zadatelu je prokazatelny. Lhuty se protahuji, cetnost zkousek stoupa. Da se ocekavat, ze i pocet ZP poleti nahoru. Logicky s tim se zveda pocet zbrani, ti lide si to nedelaji jen pro tu karticku.
Otazkou je, co nam to prinese. Zda pozitiva v tom, ze nas bude vice a bude se to hure omezovat - vetsi pocet nastvanych volicu. A nebo negativa v tom, ze ti co nam vladnou se budou snazit ten narust priskrtit.
Stejne tak muze byt otazka udrzitelneho sita a kvality u zkousek. A cas do nejakeho dalsiho vetsiho prusvihu zpusobeneho legalne drzenou zbrani nektereho z novacku. S poctem a masovosti to riziko bude stoupat.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#9 » stř 24. úno 2016, 19:04

Rapidos: to prostě nesedí. podívej se na křivku ZP a křivku nárůstu zbraní.
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/profil ... zu/1185585
myslím, že rok 2015 přinesl nárust zbrani na něco přes 800tis. a ZP jen o něco málo proti 2014. je přece úplně jedno kolik je žadatelů. podstatné je kolik bude ZP. a ten prokazatelně nijak brutálně neroste. alespoň zatím. takže ono to s tím ozbrojováním veřejnosti zase tak horké zatím není. když už, tak brutálně roste počet zbraní co mají lidi doma, ale ne počet ozbrojených lidí.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#10 » stř 24. úno 2016, 19:19

Když jsem byl podávat žádost, tak příslušník říkal, že nárůst žádostí je zhruba čtyřnásobný. Asi polovina jich vyletí u zkoušek a tak přibývá zhruba dvakrát tolik ZP, než dříve.

A řekl bych, že ty statistiky to ještě nezachytily, jen stoupá doba čekání na zkoušku.



Rapidos
Příspěvky: 29

Příspěvek#11 » stř 24. úno 2016, 19:26

Sedmej > Ten odkazovany clanek ma datum 25.02.2015. Tj. jsou v nem statistiky do konce roku 2014. V tom roce bylo proti roku 2015 podstatne klidneji. Myslim tim medialni tlak - migranti. Zatim jsem nikde nevidel kompletni statistiky za rok 2015 (mozna jsou, jen jsem je dukladneji nehledal). Jedine, co jsem videl, bylo srovnani poctu ZP rok 2014 a rok 2015 do zari. Pokud si to dobre vybavuji, tak pocet byl temer stejny. Tedy za 12 mesicu 2014 x. Za 9 mesicu 2015 to same x. To by vychazelo hrubym odhadem na 25% narust.
Na tema zvyseneho zajmu jsem mel debatu na mistnim oddeleni. Policistka potvrdila rekordni cisla. Ze uz v listopadu bylo jasne, ze rok 2015 bude mimoradny.
Krom jineho se rozhoupala k ZP manzelka. Nesouvisi to nijak s migraci a humbukem kolem. Chodi trenovat se mnou, chytlo ji to a delsi dobu o tom premyslela. Zadost podana 10.2. .. zkousky 14.4. (Jihlava). Kdyz jsem je pred par lety delal, tak cekaji doba kolem 3 tydnu. Policistka ji pri podavani zadosti sama rikala, ze zajem je velky, pocet terminu se razantne zvysil a tak at pocita ze minimalne 2 mesice.
No jsem opravdu zvedav na realna cisla. Pocet novych ZP za 2015.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#12 » stř 24. úno 2016, 19:34

Existují statistiky do prosince 2015 a tam žádný extrémní nárůst ZP není. jen roste extrémě ten počet zbraní.
Ano, třeba to roste v lednu a únoru tohodle roku a na to asi statistiky zatím nejsou. uvidíme, sám jsem zvědavej.
Já proti tomu nic nemám, ať to roste. jen se podivuju nad tím, na základě čeho poslouchám ve zprávách, že se národ nějak extrémě ozbrojuje a vzbuzuje se tu dojem, že by se to mělo rychle zatrhnout, nějak omezit a podobně.

Rapidos: ano, vždyť taky grafy je do konce roku 2014. čísla k prosinci 2015 jsou také známé. a žádný extrémní nárůst ZP tam není:
http://domaci.ihned.cz/c1-65147790-poce ... -stale-vic



Rapidos
Příspěvky: 29

Příspěvek#13 » stř 24. úno 2016, 19:48

Sedmej > Ten clanek na HN jsem videl. Je asi jediny co jsem nasel se statistikou za 2015.
Zajimava cisla nebudou srovnani celkoveho poctu ZP. Ale mezirocni srovnani nove vydanych (ne obnovenych) ZP.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#14 » stř 24. úno 2016, 19:50

Já myslím, že velký impulz nastal v noci ze 13. na 14. listopadu a to se do nárůstu počtu ZP promítne až po termínu zkoušek. Tedy počátkem roku 2016.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1862

Příspěvek#15 » stř 24. úno 2016, 19:56

uvidíme, až se někde promítnou čísla ze začátku tohodle roku. ale chápete o co mě jde? nekritizuju to ani nic takového, sám bych si tipl, že nárůst bude. jenom se podivuju kde berou média ty zaručené informace o tom extrémním nárustu. když stejně jediné grafy s nárůstem pak ukážou počty zbraní. protože graf s nárůstem ZP nemají.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti