Přežití a soběstačnost při rozvratu společnosti



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#1351 » stř 26. úno 2020, 23:44

Jj nemá cenu propadat panice, ani kupovat kamion jidla, ale zas se shoduji s tím ze generace co zazila valku napr. u obsazeni bolsevikem se hnala do obchodu pro mouku a brambory... Lidska zkusenost je nepreberna.
Jak napr. zkusenost s povodnema Prerov 1997 od zname kde nemit zasoby co lidi poskladaly z baraku a SPOLECNE se varilo ve velkych hrncich. Tim chci rict ze stat se o nic nepostaral a nebyl ani tehdy schopen nic zasobovat. A to slo o vodu co opadla hned a ani tak nebylo jidlo....

Jestli budes bojovat o masku v dobe kdy bude fungovat policie a stat, tak des sedet.
postapo
Jestli myslis ze sklad jidla v post apo nekdo uhlida v pripade ze kolem bude vetsi mesto s panelakama bez sklepu tak to bude tak na tank. Ne na rucni zbrane...

A policie/hasici v zahranici u dotazniku uvedla vic jak 70+% ze zustane doma. Cast chranit rodiny sou to taky jen lidi a druha hold i ze tech par drobnych jim za to nestoji.
Viz Cina s ultra prisnym rezimem kdy se doktor na videu vzteka na kolegu/y proc neprisel do prace ze je jich malo. "Dezertovalo" tusim pres 40% doktoru. A to ber ze slo jen o "oblastni" zalezitost. Myslet si ze neco bude fungovat v dobe uplnejch hruz je dle me milne.


Ja jen doufam ze s toho bude horsi chripka, umre hold 20-30 tisic lidi a pojedem dal. S tim ze si otru opocene celo, ze to nepadlo vsechno.



kiv61
Příspěvky: 578

Příspěvek#1352 » stř 26. úno 2020, 23:48

Tak nějak ...

Nemá smysl čekat apokalypsu planetárních rozměrů. ;)

To, že se jisté množině ovčanů asi poněkud přerovnají priority? K tomu asi nejspíš dojde.
Ale nic fatálního ve stylu že "by lidi měli žrát jiné lidi" ..

Prostě podle očekávání končí jeden "mejdan" a po " každých hodech následuje sračka" ... :twisted:
Naposledy upravil(a) kiv61 dne stř 26. úno 2020, 23:51, celkem upraveno 1 x.



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#1353 » stř 26. úno 2020, 23:49

Jen bych poprosil at mi lidi nepisou ze je to "rymecka podobna chripce" a stat se postara....

Uz to totiz leze na povrch jak se stat postara.Vzdyt nemaji ani nefunkcni rousku na kasel.Vzdyt mohly bejt vydejni mista na rousky/filtry na obcanku zadarmo. Nebo aspon za mensi peniz.... Nic nic nic.

I tak preji vsem stesti at se tomu za mesic zasmejem :)

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#1354 » stř 26. úno 2020, 23:51

Tak já se zasměju, i když se budou žrát lidi... Jsem stará svině... :-D

Uživatelský avatar
S0far
Příspěvky: 115

Příspěvek#1355 » stř 26. úno 2020, 23:56

Já to taky neberu uplně na lehkou váhu, co jsem tak zjistil tak doma minimálně 14 dní vydržím, masku a filtry taky nemám kvůli tomu že se mi líbí :) Jen obyč chřipka to určitě není, ačkoliv úmrtnost je dost podobná. Ale jak říkám, vzít krám útokem a nakupovat po desítkách kilo mi přijde dost přehnaný :)
PS: pomoc od kamarádů hasičů a policajtů jsem myslel hlavně ochranný pomůcky. Ve výstrojáku mají masky, dejcháky, ochranný obleky a podobný vychytávky :) Ale to je dost teoretická rovina.



kiv61
Příspěvky: 578

Příspěvek#1356 » čtv 27. úno 2020, 00:01

expres píše:Jen bych poprosil at mi lidi nepisou ze je to "rymecka podobna chripce" a stat se postara....

Uz to totiz leze na povrch jak se stat postara.Vzdyt nemaji ani nefunkcni rousku na kasel.Vzdyt mohly bejt vydejni mista na rousky/filtry na obcanku zadarmo. Nebo aspon za mensi peniz.... Nic nic nic.

I tak preji vsem stesti at se tomu za mesic zasmejem :)

´
Pán je snad z jiné Galaxie , že pořád věří na Nanny state? :)
Jedinou pomocnou ruku najdete na konci své vlastní paže a pokud se zadaří (dobře jste ji vychoval) i na pažích své vlastní rodiny ... :twisted:



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#1357 » čtv 27. úno 2020, 06:49

expres píše: A nemci maji v zakone na mesic jidla povinne. Tak jim napis ze sou magori vsici a blbnou :D Zvlaste pak starym rocnikum co zazila 2sv. valku rict jak je tupe mit doma zasoby :D:D


2. světová válka skončila před 75 lety, aby si člověk něco kloudného pamatoval, musí mít tipuji cca alespoň 8 let. Řekl bych, že moc těch starých ročníků na vysvětlování už nebude...

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#1358 » čtv 27. úno 2020, 06:58

Neomezoval bych to datem ukončení, protože ještě celkem dlouhá léta po se žilo dosti "z ruky do huby". Spousta věcí jen na lístky, všeobecný nedostatek, do toho rozkulačování a boj s třídním nepřítelem... Ještě lidé narození cca v 55 roce budou mít dost vlastních zkušeností (a to jsou vlastně "čerství" důchodci).



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#1359 » čtv 27. úno 2020, 07:37

Rousky mam jenom ty uplne zakladni a ty jsou k nicemu.
Prijde mne to usmevny jak lidi sili (ale to asi vetsine z nas tady v topicu). Vzdyt co to je mit jidlo treba na mesic? Par konzerv rajcat, cizrna, hrach, trocha koreni sacek testovin a pytel ryze. Ted myslim doopravdy nouzovy preziti. Kdyz jde elektrina tak i maso v mrazaku. Ale i tak si velice rad obcas varim vegi nebo vegan jidlo.
No a ted otazka : tohle jako lidi doma nemaji? Vzdyt jsem popsal da se rict trochu surovin...
Ale nemaji, zla doba je pryc, vseho je v obchodech dost, proc planovat. Zimy uz taky nejsou.

Tzn souhlasim tady s nazorem, ze lidi sili zbytecne moc. Podcenovat neradno. Ale krizovy doporuceni jsou zasoby jidla na tyden az dva ne? Bez ohledu na nejakou coronu...



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1360 » čtv 27. úno 2020, 07:42

Já bych tipoval, že zásoby má dnesmálokdo, kromě lidí v horách, kde musí (museli) počítat s několika dny odříznutí od spojení.
Lidi nemají ani zásobu peněz, protože si našponovali rozpočty půjčkama. Natož pak potravin. Komfort současné doby je k tomu nijak nenutí.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#1361 » čtv 27. úno 2020, 08:00

Podle mě je otázka zásob spojena spíš s životním stylem a zejména tím, jak se stravují.
Kdo si normálně vaří, potřebuje vodu, mouku, vločky, nějaké luštěniny, vajíčka, možná těstoviny, cukr, brambory a pár ingrediencí. Má v mražáku nějaké věci, trochu masa, nějaké zavařeniny ve spíži.... spoustu dalších věcí, kterými se během týdne nedoplňování postupně prožere k nule.
Když toho jednou vezme trochu víc, než na doplnění zásob, má hned na měsíční přežití. Není to nic, co by ho zavalilo. A nic z toho se nezkazí, když to nesní během měsíce, ale až za tři nebo 6.

Kdo "vaří" tak, že si ohřívá mraženou pizzu nebo vyklepne polotovar na talíř a ohřeje, pro toho je měsíční zásoba gigantická hora věcí a na každém obalu na něj svítí datum spotřeby.
Tam chápu, že to může vidět jako problém. Problém je ale jinde.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1362 » čtv 27. úno 2020, 08:19

I ti, kdo vaří, tak mají mouky apod. naplněnou dózu a max. jeden balíček ve špajzu.
Masa v mrazáku pro panelákové lidi skončila, když jim umřeli děděečkové a babičky, kam se jezdilo na zabijačky, maso se kupuje většinou max. den před vařením. Měl jsem to štěstí a vzal jsem si paní Kuchařku, ale přesto jsme teď taky museli něco nakoupit.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#1363 » čtv 27. úno 2020, 08:35

jo, ale měsíc zásob neznamená, že musím mít VŠEHO na měsíc. Nebo že to znamená stejnou skladbu jídla jako v normálních podmínkách.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#1364 » čtv 27. úno 2020, 08:49

Však jo, ale třeba stav mého mrazáku a špajzu byl poměrně tragickej, když jsme to rekapitulovali. Tak se to obměnilo a doplnilo.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#1365 » čtv 27. úno 2020, 09:07

Ale přepokládám, že tvoje zásoby tam v pohodě vešly a měsíc bys přežil .. neříkám, že bys měl poslední den čerstvého platýsa s chřestem ... prostě kdyby nešlo vylézt ven, tak se něco ukuchtí a nebudem okusovat nohy od židle.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ante, Snake.360 a 16 hostů