Koronavirus a situace v ČR

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu

rumburak18

Příspěvek#4201 » ned 22. lis 2020, 17:11

Vypadá to, že JIP začínají opět sloužit původnímu účelu
https://www.hlidacstatu.cz/kapacitanemocnic#CR
Změna volných od 17.10. do 21.11.: COVID +62 / NECOVID -145

//ale pokles JIP celkem tam byl taky, je možné, že zrušili dočasně vytvořená JIP lůžka

CzechJoker

Příspěvek#4202 » ned 22. lis 2020, 17:33

Mě by hlavně zajímalo, nakolik nemocnice zneužívaly ten kovidový příplatek na jipové lůžko, tedy kolik paciček tam leželo jenom proto, aby to sypalo škeble do rozpočtu, když stojí operativa a je dramatický propad příjmu od pojišťoven...

Brigadier

Příspěvek#4203 » ned 22. lis 2020, 17:35

A v Praze a v Brně v polních nemocnicích někdo leží? Nesledují moc zprávy, ale nějak jsem o nich od té doby, co je "postavili", neslyšel...vyjma toho, kolik to stálo.

ok1in
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4204 » ned 22. lis 2020, 17:36

Odpověď na všechny otázky je nasnadě - za vším hledej peníze, aneb staré dobré - Cui bono? ;)

jezekif

Příspěvek#4205 » ned 22. lis 2020, 17:55

Brigadier, kolik polní nemocnice stály se dozvíme až je zbourají a uklidí, zatím pořád naskakuje nemalé nájemné. Je ale dost možné/pravděpodobné, že budou dost potřebné ve třetí vlně.

rumburak18

Příspěvek#4206 » ned 22. lis 2020, 18:24

Ta pražská zůstane dál v záloze.
"Smlouva bude prodloužena do konce února 2021 s výpovědní lhůtou 21 dní bez udání důvodů,“ sdělila serveru mluvčí Nemocnice Na Bulovce Mirka Kátriková, pod kterou polní nemocnice spadá.

Brněnská nevím, ale tam je nájem 1 kč, takže tipuju, že zůstane taky na případnou kolizi covidu s chřipkovou epidemií (bude-li nějaká)

Letec 12

Příspěvek#4207 » ned 22. lis 2020, 18:28

Zrovna Brněnská téměř žádné nájemné neplatí (vidím že bylo upřesněno přede mnou) . Systém a polní nemocnice budou zřejmě potřeba už v lednu a únoru, kdy spolu ze třetí vlnou přijdou i běžné respirační choroby. A že třetí vlna přijde je už teď jistota (jak na to upozorňuje i Ladislav Dušek z ÚZIS). V Asii, která je napřed se už rozjíždí.

Letec 12

Příspěvek#4208 » ned 22. lis 2020, 18:39

Epidemie COVID-19 prizmatem teorie her popisuje strategii viru ve třech fázích:
(zkráceno a upraveno)

1. Základem evolučně stabilní strategie je strategie "pomalého spásání pastviny", resp. šetrného chování k hostiteli. Při kterém imunitní systém na přítomnost a množení našeho viru vůbec nereaguje.

2. Obranná strategie (nemoc či epidemie) se spouští až v okamžiku, když vir zjistí, že v napadeném organismu je mutace jeho vlastního kmene, která se k hostiteli začala chovat nešetrně. V tu chvíli náš virus také přejde do modu rychlého spásání, resp. co nejrychlejší replikace v hostiteli. "Odbrzdí se" a přechází do excitovaného, zdivočelého stavu.

3. Navazuje korekční strategie, kdy vir v hostiteli zkouší, zda je ještě přítomna mutace, která porušila kmenové tabu (zda byla vytlačena nebo se uklidnila). Vysílá vstřícný signál pomalého spásání, ovšem podle toho, jaká je reakce prostředí, je zase připravena přejít k obranné strategii rychlého spásání, resp. nešetrného chování k hostiteli.

Vzniká tedy otázka zda jsou současné náznaky zklidnění epidemie jen důsledkem protiepidemických opatření, nebo také projevem fáze zklidnění viru, která má svůj původ v přírodním výběru a jako taková je zabudovaná do logiky chování viru? (Druhé možnosti nasvědčuje to, že „zklidnění“ epidemie se projevilo až se značným zpožděním po přijetí omezujících opatření a jejich posílení.)

Pokud by současné zklidnění epidemie bylo způsobeno i zklidněním viru (jako jednou z fází jeho chování), pak z toho vyplývá, že by bylo předčasné jásat nad tím, jak se nám daří "bojovat s naším virem". Pokud totiž nevyužijeme fázi zklidnění, vyprovokujeme portfolio vícenákazy, které způsobí další „zdivočení“. Následná vlna pak může být horší, než ta současná. Z hlediska principu předběžné opatrnosti bychom tuto možnost měli brát v úvahu.
https://www.osel.cz/11467-jak-dlouho-je ... cov-2.html

ren

Příspěvek#4209 » ned 22. lis 2020, 19:26

Brigadier píše:A v Praze a v Brně v polních nemocnicích někdo leží? Nesledují moc zprávy, ale nějak jsem o nich od té doby, co je "postavili", neslyšel...vyjma toho, kolik to stálo.

Zdravotníci nejspíše nevyužijí ani jednu z připravených polních nemocnic, uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu na neveřejném jednání zdravotnického výboru. Nemocnice by podle něj mohly nabídnout své kapacity jiným zemím Evropské unie. Ministerstvo zdravotnictví se přitom ve stejnou dobu rozhodlo prodloužit pronájem výstaviště v Letňanech až do konce února, píše iROZHLAS.cz.

greenhorn

Příspěvek#4210 » ned 22. lis 2020, 19:54

Tak místo toho, aby jsme byli rádi, že se nám nezahltily kapacity stacionárních zařízení, tak tady populisticky zpochybňujeme vybudování zařízení mobilních. Jestliže jsme předpokládali, že stacionární zařízení nebudou stačit tak jsme se museli připravit na další variantu a navýšit kapacitu. Ještě že ji máme jak navýšit. Kdyby jsme nebyli připraveni a vyvstala potřeba těchto mobilních kapacit, to by ti samí, kteří to dneska kritizují zase pro změnu řvali, proč nejsme připraveni. Po bitvě každý generál. A konec konců ještě není všem dnům konec. I když si asi všichni přejeme aby už to skončilo.
Naposledy upravil(a) greenhorn dne ned 22. lis 2020, 19:58, celkem upraveno 1 x.

pavelg

Příspěvek#4211 » ned 22. lis 2020, 19:57

Já bych taky nekritizoval samotný fakt zajištění provizorních kapacit. Neřeším teď podmínky nebo možné tunely, ale samotné rozhodnutí je vybudovat pokládám za správné a podpořil bych ho i tehdy.

MojeTikka

Příspěvek#4212 » ned 22. lis 2020, 20:48

Zpochybnovani nutnosti vystavby polnich nemocnic je na urovni "nechci doma ani nikde v okoli zadny hasici pristroj i presto, ze v ulici hori".

Faktem je, ze tyto nemocnice byly zbudovany (az na prazske najemne) za minimalni naklady, takze jejich pomer vykon/cena je velmi vysoky. Nikdo nemohl vedet, jak se situace vyvine a uprimne - kdyz jsem videl, co ta parta matlalu ve vlade pacha, tak jsem litoval,ze ty spitaly nejsou jeste vetsi.

Stesti je holt obcas tak unaveny, ze sedne i na vola a vlada to nejak prolezla. Co bude dal,uvidime.

cipis

Příspěvek#4213 » ned 22. lis 2020, 20:56

No podstatná věc je jiná, hlavně se ověřilo, že to vojáci umí postavit, že to nějak funguje, že se to dá provozovat atd. Nehledě na to, že min. tu pražskou používají na nácvik.
A že to něco stojí? Nic není zadarmo ...
S přístupem některých se dá říct, že vlastně jsem pistoli zatím nosil naprosto zbytečně, že jsem naprosto zbytečně utratil peníze a čas za kurzy, zkoušky, utratil hromadu peněz za zbraně, náboje, trezory, všechno ... Jen kvůli tomu, že jsem (zatím) střílel jen na střelnici ...

jezekif

Příspěvek#4214 » ned 22. lis 2020, 21:30

MT, souhlas s každým slovem. Ty nemocnice byly reálně potřeba i když v nich nakonec nejsou shodou šťastných okolností pacienti. Ostatně jsme na jaře sami viděli jak to vypadá, když je stát připravený a má "všeho dost". Jediné co je na nich krityzovatelné je ten pražský nájem.
Cipis, pokud jsem to tu četl pozorně nikdo jejich stavbu nezpochybňoval.

cipis

Příspěvek#4215 » ned 22. lis 2020, 23:31

Z některých reakcí jsem nabyl dojmu, že to dotyční zpochybňují ...

Nájem bych nekritizoval, protože údajně je to sotva na provoz té haly. Jasně, teď by tam asi nic nebylo, ale spíš tím, že tam je ta nemocnice, tak to asi žere teplo a světlo ...

Zpět na