Koronavirus a situace v ČR

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu


hackerjack
Příspěvky: 380

Příspěvek#5101 » stř 13. led 2021, 23:41

MojeTikka píše:..A jeste jedna drobnost... ta pracovni sila z Cech neni levna proto, ze je z Cech, ale proto, ze je ochotna delat na mene placenem miste. Neexistuje, aby za stejnou praci pri stejne kvalifikaci dostal Nemec vic, nez Cech. Tak to fakt neni.

Upřesnil bych to - u soukromých firem je to možné, avšak nikoliv na základě státní příslušnosti či barvy pleti. I v Německu je běžné, že dva stejně kvalifikovaní mohou za stejnou práci dostat různý plat. Výše platu je u soukromých firem žárlivě střeženým tajemstvím a to umožňuje HR manažérům kouzlit s platy nově nastupujících podle toho, jak se právě vyvíjí situace na trhu práce. Rozdíl klidně může být dvojnásobný. Nepochybně doba koronavirová takovým rozdílům nahrává.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1021

Příspěvek#5102 » čtv 14. led 2021, 00:52

Firefox_Screenshot_2021-01-13T23-26-52.086Z.png


Tak už to nejsou jen "malé" nemocnice, co mají plnou kapacitu. Kolem 70 nemocnic už nemá ani jedno volné lůžko na Covid ....
- Fakultní Královské Vinohrady
- Fakultní Olomouc
- Fakultní Ostrava
- Fakultní Plzeň
- Fakultní Thomayerova
- IKEM
- Krajská Liberec
- Krajská Pardubice
- Jihlava
+ spouta dalších ...

Těch "20 % volných", kterýma nás chlácholí, nejsou na covid, ale na všechny ARO+JIP včetně necovidových. Když se spočítají jen ty volné COVID, tak jsme na ani ne 5% ....

Prohlášení lékařů: Narazili jsme na strop, standardy péče se snižují

Nedostatek personálu a množství pacientů s covidem-19 v Česku vyústil v obávanou situaci – kapacita akutní lůžkové péče je vyčerpána, standardy péče se snižují. To je varování specialistů na intenzivní péči. „Žádný zdravotnický systém však nemá nekonečné a nevyčerpatelné medicínské zdroje. Dostupnost kvalifikovaného zdravotnického personálu, lůžek a přístrojů je vždy limitovaná a konečná,“ uvádí ČSARIM ve svém stanovisku, na které upozornil server Medical Tribune. Podle lékařů Česko na svůj limit narazilo právě v těchto dnech.

„Funkční kapacita většiny zdravotnických zařízení poskytujících akutní lůžkovou péči je v ČR v současnosti naplněna. Hlavním důvodem je nedostatek zdravotnického personálu.“ Kvůli aktuálnímu náporu už podle lékařů není možné zajistit dodržování všech standardů spojených s péčí.

Předsedou výboru ČSARIM, který je zároveň pod stanoviskem podepsaný, je profesor Vladimír Černý. Ten zároveň od jara 2020 působí na Ministerstvu zdravotnictví jako vedoucí Klinické skupiny covid-19. Už minulý týden v pátek Černý při pravidelné tiskové konferenci ministerstva varoval, že je situace kritická. Stát podle něj přitom už vyčerpal většinu možností, jak personál v nemocnicích posílit. Využívá se pomoc mediků, přesouvání zdravotníků mezi odděleními i pomoc armády.

„Rozsah poskytované péče je podle pravidel vědy a uznávaných medicínských postupů při respektování individuality pacienta určován reálným předpokladem klinického prospěchu – například jen někteří pacienti jsou indikováni do intenzivní péče, jen někteří pacienti jsou indikováni k umělé plicní ventilaci nebo k jiným postupům přístrojové podpory orgánových funkcí – ECMO,“ dodává výbor.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kapa ... .seznam.cz

Takže "první případ "selekce pacienta pro přežití" z Chebu, byl jen začátek reality. A tady to kapacita nejvyšší prof. Černý podepisuje na plnou hubu. :roll:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.Letec 12
Příspěvky: 1236

Příspěvek#5103 » čtv 14. led 2021, 10:53

To je drsné.. jedno volné Covid lůžko na jipce na 100 000 obyvatel.pavelg
Příspěvky: 2774

Příspěvek#5104 » čtv 14. led 2021, 11:01

Ale všeho je dost, je to pod kontrolou, přehlcení nehrozí a naladíme na kytaře D-dur. Flegr je desinformátor, protože to předpověděl na listopad a tehdy to bylo o fous.
Stačí ale nezpívat, nechodit chcát do hospody, nelyžovat - dodržovat opatření. Čaulidi si za to můžou sami, že sáňkují. Nikde to není lepší, protože tak to musí být.
A kde to lepší je, tam se to nedá srovnávat. A kdo to srovnává je desinformátor co určitě i zpívá a sáňkuje.
A Hamáček zavede zákon, podle které se bude zabavovat majetek a omezovat nakládání s ním - aby čaulidi nemohli jet sáňkovat nebo si koupit zpěvník. Kytaru jo, ale jen brnkat.
Zachrání nás leda EU, která zakazuje pořizovat vakciny samostatně (kromě Německu) a ty, co zařídit měla, nejsou. Musíme se nechat všichni 2x naočkovat vakcinou, za kterou nikdo neručí a můžeme se už stavět do fronty. Řada na nás příjde v srpnu. Kdo nebude naočkovaný, tomu se nic nestane, akorát mu zabaví majetek, odepřou služby a nejspíš ho vyhodí z práce, protože jinak nedostanou podporu a zaklekne na ně finančák.

Takže asi tak bych to viděl.Letec 12
Příspěvky: 1236

Příspěvek#5105 » čtv 14. led 2021, 12:33

Proč majetek. tos mslel jak?pavelg
Příspěvky: 2774

Příspěvek#5106 » čtv 14. led 2021, 12:37

Hamáček nedávno navrhoval zákon, který by omezoval občany v nakládání s majetkem, pokud by vláda rozhodla... tak jsem to aspoň viděl v reportech. Sám jsem ten zákon neviděl. Prý to neschválili a na Hamáčka se kvůli tomu někteří i zlobili.

A kromě toho už nějakou dobu bují snaha omezit transakce v hotovosti, nebo hotovost rovnou nějak zrušit. Je příznačné, kolik pitomců to podporuje a jásají, jaký to přinese pokrok.

Když je možnost dělat sviňárny v nouzovém režimu nebo si nouzový režim pochystat pro sviňárny, tak to se kluci snaží.Daleko
Příspěvky: 51

Příspěvek#5107 » čtv 14. led 2021, 14:14

Jen tak pro zajímavost - včera mi změřili Covid specifické IgG a měl jsem je jednoznačně pozitivní (cca 60 krát nad normál). Manželka podobně, nemoc jsme měli oba začátkem dubna (žena to přinesla z práce). Tož máme asi trochu vlastní imunity. Manželka je zdravotnice, a asi se i přes to že má protilátek habakuk nechá naočkovat. Já zatím vyčkám, koneckonců nechť se očkují přednostně potřebnější.rumburak18
Příspěvky: 1451

Příspěvek#5108 » čtv 14. led 2021, 15:05

@Daleko: nevím, jak těžký průběh jste měli, ale to je celkem povzdudivá informace, takhle dlouhá imunita.

Dneska se spouští registrace pro staroušky, tak jsem zvědav, snad to proběhne lépe než start stránky pro e-známky ...Daleko
Příspěvky: 51

Příspěvek#5109 » čtv 14. led 2021, 15:21

@Rumburak: já střední, dokonce jsem jednu chvíli dumal zda nevolat rychlou. A manželka měla takový skoro lehký průběh. Ale asi to bylo hlavně tím že já mám nadváhu a sport nepřeháním, zatímco žena je štíhlá aktivní běžkyně. Ale šel jsem do sebe, trochu jsem shodil a aspoň chodím na tůry :-)Daleko
Příspěvky: 51

Příspěvek#5110 » čtv 14. led 2021, 15:22

Daleko píše:@Rumburak: já střední, dokonce jsem jednu chvíli dumal zda nevolat rychlou. A manželka měla takový skoro lehký průběh. Ale asi to bylo hlavně tím že já mám nadváhu a sport nepřeháním, zatímco žena je štíhlá aktivní běžkyně. Ale šel jsem do sebe, trochu jsem shodil a aspoň chodím na tůry :-)

A na tu registraci jsem taky zvědavý, mám oba rodiče přes osmdesát.rumburak18
Příspěvky: 1451

Příspěvek#5111 » čtv 14. led 2021, 15:29

Mírné OT: Kolik máš vyzkoušeno že týdenní/denní chození stačí pro rozeznatelné zlepšení kondice?Daleko
Příspěvky: 51

Příspěvek#5112 » čtv 14. led 2021, 16:39

Rumburak: asi to bude individuální, já začal důsledně praktikovat denně do práce i z práce 2,5 km svižnou chůzí (dřív jsem jezdil městskou) a minimálně jednou týdně 5 - 10 km v přírodě. No ale v mém případě mi taky dost pomohlo že jsem stáhl své pivní počty z cca 20 týdně na polovic... uplnej OT to není, dá se to brát jako způsob prevence :)rumburak18
Příspěvky: 1451

Příspěvek#5113 » čtv 14. led 2021, 16:46

Náhodou je to dost podobné, já se snažil o 4 km denně, kvůli rodině to nebylo ani moc svižně, a zdálo se mi, že už to má nějaké výsledky. Minimálně dech do kopce se výrazně zlepšil.
Léto jsme přesedli na kolo, ale protože jsem neměl peníze na nosič, brzo se vyčerpala inspirace na trasy a tak se začlo lenošit.
Teď v zimě je to zase horší i na ty vycházky, ale snažím se to obnovit.
Piva máme taky cca stejný, akorát ta redukce se mi nějak nedaří, celej den se těším na dvě věci - až rodina přestane dělat školu a ztichne ten řev, a až si otevřu plechovku. Ale pokusím se následovat tvůj příklad. // od zítra :PMojeTikka
Příspěvky: 1374

Příspěvek#5114 » čtv 14. led 2021, 18:22

hackerjack píše:
MojeTikka píše:..A jeste jedna drobnost... ta pracovni sila z Cech neni levna proto, ze je z Cech, ale proto, ze je ochotna delat na mene placenem miste. Neexistuje, aby za stejnou praci pri stejne kvalifikaci dostal Nemec vic, nez Cech. Tak to fakt neni.

Upřesnil bych to - u soukromých firem je to možné, avšak nikoliv na základě státní příslušnosti či barvy pleti. I v Německu je běžné, že dva stejně kvalifikovaní mohou za stejnou práci dostat různý plat. Výše platu je u soukromých firem žárlivě střeženým tajemstvím a to umožňuje HR manažérům kouzlit s platy nově nastupujících podle toho, jak se právě vyvíjí situace na trhu práce. Rozdíl klidně může být dvojnásobný. Nepochybně doba koronavirová takovým rozdílům nahrává.


Rozdil byt muze, protoze plat je trzni zalezitost. Co si domluvis, to dostanes. Ale statni prislusnost v tom nehraje roli. Ja mam treba pod sebou kluka a holku, oba Nemci, kde oba maji uplne stejne zarazeni i praci, ona ma 32000 rocne, on 30000. Ji je 28, jemu 33. Rozdil je v tom, ze ona si na pohovoru proste vydupala vic.

Kudla, ted jsem si vsiml, ze nejsem v hopsode. Tak aspon trochu k tematu - Cechy maji obecne radi v socialnich a zdravotnich zarizenich primo Nemci jako obcane. Cesi jsou pry pracovitejsi, peclivejsi a davaji do toho vic. Tohle mi reklo vic Nemcu u nas v praci.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1021

Příspěvek#5115 » čtv 14. led 2021, 18:35

Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský přijal politickou odpovědnost za aféru s očkováním. Avšak přiznal také, že byl pod velkým tlakem z nejvyšších míst, aby vakcíny aplikoval co nejrychleji.

Ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský dostal ve středu ráno SMS zprávu od premiéra Babiše. Plynul z ní jasný pokyn: Očkujte co nejrychleji. Plán, jak to ústav měl udělat a komu vakcíny přidělit, ale jeho šéf nedostal. Také proto nabídl vakcíny zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům.

Premiér Babiš se zatím k očkovacímu skandálu ve Státním zdravotním ústavu staví tak, jako by se akce neúčastnil. Ve čtvrtek dopoledne na tiskové konferenci na otázku Seznam Zpráv, zda s vedením Státního zdravotního ústavu osobně o průběhu očkování jednal, neodpověděl. Řekl, že jí nerozumí. Redakce se pokusila jasný dotaz zopakovat, nešlo to. Mikrofon přestal fungovat.

Odpoledne však Andrej Babiš na Twitteru vydal prohlášení, v němž způsob, jakým byla na ústavu vakcína rozdělena, rozhodně odsuzuje. „To, co se stalo ve Státním zdravotním ústavu, je absolutně nepřijatelné. Takovéto excesy se nemůžou a nesmí opakovat,“ píše se na profilu premiéra s dovětkem, že rezignaci ředitele Březovského vítá.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rych ... .seznam.cz

Zoufalí senioři v Německu: Chceme se nechat očkovat a nemáme šanci

Jsme zoufalí. Chceme se nechat očkovat, ale nemáme šanci, stěžují si němečtí senioři. Očkování vázne, a to nejen na nedostatku vakcín, ale i nefunkčních rezervačních systémech a zjištění, že i kdyby najednou bylo k dispozici dostatečné množství očkovací látky, senioři se ochrany proti koronaviru hned tak nedočkají, píše server týdeníku Focus.

Očkování proti koronaviru bude fungovat jako perfektně seřízený stroj, slibovala německá vláda. Bleskově se vybudovala očkovací centra, navzdory EU se přikupovaly po vlastní linii další vakcíny. Po startu 27. prosince se ale vakcinace zasekla. Problémy hlásí všech 16 spolkových zemí.

Do skupiny lidí s nejvyšší prioritou pro očkování je v Německu zahrnuto zhruba 8,6 milionu lidí. Kromě zdravotníků a ošetřovatelů z pečovatelských domů sem patří senioři ve věku 80+. Většina z nich se chce nechat naočkovat co nejdříve. Mají ale smůlu. „Chtěla jsem objednat svou matku, které je teprve 76 let ale vzhledem ke zdravotnímu stavu patří mezi vysoce ohrožené a jejího 82letého přítele. Oba žijí doma a to je zřejmě problém,“ říká Christine Blomeová z Delmenhorstu v Dolním Sasku. Nikdo mi není schopen říct, jak je objednat, když nejsou obyvateli pečovatelského domu.

Naprosto otřesnou zkušenost má Tatjana Zaiserová z okresu Böblingen v Bádensku-Württembersku. Na horké lince se snažila objednat své rodiče na očkování už 27. prosince. Po hodinách pokusů se jí podařilo dovolat. „Ve chvíli, kdy se mladý muž na druhém konci pokoušel zadat do systému termín, celý počítačový systém se zhroutil,“ říká Zaiserová.

Štěstí začal zkoušet její bratr. Ten byl úspěšnější a podařilo se mu objednat rodiče na očkování do Paul Horn Arena ve velkokapacitním centru v Tübingenu. „Naše radost netrvala dlouho. 31. prosince přišel e-mail, v němž byl termín bez udání důvodu zrušen,“ říká Zaiserová. Rodina se písemně ptala, z jakého důvodu bylo očkování zrušeno. „Dodnes jsme nedostali odpověď.“ dodala. Naše snahy získat termín v jiných očkovacích centrech, selhaly.

Podobnou odyseu zažila Renate Stottová z okresu Westwald ze spolkové země Porýní-Falc. Její 96letá matka žije v soukromém zařízení spolu s dalšími sedmi ženami. Některé jsou upoutané na lůžko, další dementní. Vedení domu se pokoušelo sjednat na tamějším ministerstvu zdravotnictví termín na očkování s mobilním týmem. Bez úspěchu. Renate Stottová se tedy pokusila matku někam objednat sama. „Linka je nonstop přetížená. Buď telefon vyzvání a potom se zvonění přeruší. Je jedno, v kolik volám. Zkouším to 30krát denně a to od 27. prosince. Bez úspěchu,“ popisuje.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... .seznam.cz

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti