Nutná obrana, krajní nouze...

Rick Grimes

Příspěvek#976 » čtv 14. bře 2019, 20:51

jezekif píše:...Pak bude nejspíš následovat věcná komunikace ohledně druhu a rozsahu poranění a co máte dělat...
No, poskytnout první pomoc. Když se někde pobodaj fetky, tak svojí povinnost jsem splnil tím, že jsem zavolal a jestli do příjezdu vykrvácej, je to jejich boj. Když ale fetka s nožem vystartuje proti mě a já ho v sebeobraně střelím, je těžký říct v nahrávaným hovoru dispečinku, že fakt nepudu zastavovat tepenný krvácení protože nemám gumový rukavice.

jezekif

Příspěvek#977 » čtv 14. bře 2019, 21:55

To vůbec nemusíš, tobě se nejspíš v tomhle případě dělají mžitky před očima, podlamujou kolena a musíš si sednout na zem abys neomdlel.. nebo co já vím. Přitom normálně pohled na krev snášíš ale zrovínka teď (asi jak seš v tom šoku... seš slabej jak čajíček)

Monty

Příspěvek#978 » čtv 14. bře 2019, 21:57

P.V. píše:Soubor má cca 25 stránek, to na printscreen není, v práci mám omezený přístup na některé stránky a vytvořit pdf taky nelze.

Na tvorbu a práci s pdf jsou super tyto webovky

Kód: Vybrat vše

https://tools.pdf24.org/cs/

Myslím že by nás ten komentář k NO všechny zajímal ;)

P.V.

Příspěvek#979 » čtv 14. bře 2019, 22:27

Dodám to sem. Přihodím i KN.

P.V.

Příspěvek#980 » pát 15. bře 2019, 07:35

Díky Montymu za tip. :thumbup:

A zde máte komentáře ke KN i NO.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

jkprg

Příspěvek#981 » pát 15. bře 2019, 08:16

Tohle mi přijde hodně zajímavé:
Samotná skutečnost, že obránce použije proti neozbrojenému útočníkovi zbraně, neznamená, že jde o obranu zcela zjevně nepřiměřenou způsobu útoku (R 47/1995). Přiměřenost obrany je třeba posoudit se zřetelem na všechny okolnosti případu; na vybočení z mezí nutné obrany nelze usoudit jen z toho, že napadený se bránil zbraní proti neozbrojenému útočníku, věkově podstatně mladšímu, fyzicky silnějšímu a známému svou agresivitou (srov. R 49/1970). Podmínky nutné obrany podle § 29 jsou splněny i v případě, že napadený zamýšlel použít proti útoku jiný, mírnější způsob obrany, než který omylem skutečně použil, pokud ani skutečně použitá obrana není zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku (srov. R 12/1983).

Přijde mi, že pokud tedy rovnou nestřílím na "komoru", ale snažím se útok odvrátit (pokud nemám jinou možnost v podobě silové převahy a jiných mírnějších prostředků) střelbou do vzduchu nebo do končetin se zjevnou snahou útočníka rovnou neusmrtit, tak bych se měl pohybovat stále v mezích NO. Což mi příjde fér.

Pochopitelně jiná věc je, prokázat takové umysly obzvlášť, pokud přeživší úročník bude moje tvrzení rozporovat. :-(

jkprg

Příspěvek#982 » pát 15. bře 2019, 08:21

jkprg píše:pokud nemám jinou možnost v podobě silové převahy a jiných mírnějších prostředků

Myslel jsem ve vztahu k přiměřenosti intenzitě útoku. Vím, že jinak při NO není nutné použít mírnějších prostředků k odvrácení útoku.

Zpět na