Parametry optiky, co znamenají a na co se zaměřit ?midlos
Příspěvky: 100

Příspěvek#1 » úte 12. led 2010, 20:46

Ahoj všichni,

lidi jak se mám orientovat v těch různých číslech na puškohledech ?
Mohl by někdo zasvěceně vysvětlit co co znamená ?
Je to samé 1,5 - 6 x 42, nebo 3 - 18 x 50, nebo 2,5 - 15 x 50, nebo 3 - 12 x 56 .............

Rád bych se dozvěděl na co se z těchto čísel zaměřit, pokud bych se rozhodoval koupit nějaký puškohled.

Díky všem za odpověd. :ugeek:

Upraven název tématu. Peggy
Naposledy upravil(a) midlos dne pon 27. pro 2010, 22:02, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3660

Příspěvek#2 » úte 12. led 2010, 21:54

První číslo znamená zvětšení optiky, pokud jsou tam dvě (3-8) tak to znamená proměnné zvětšení neboli variabl jak je zvykem říkat. Druhé číslo za "x" je světelnost optiky, tedy průměr přední čočky(objektivu). Velmi zjednodušeně řečeno, čím větší světelnost tím líp optika kouká za zhoršených světelných podmínek.
Pokud chceš vybírat puškohled tak nejdřív je potřeba vědět co chceš střílet a čím, jiné kukátko potřebuješ na střelnici a jiné na lov, něco na malorážku a něco na .308mičku. Špatná zpráva je ta že pokud chceš dobrou sestavu tak cena optiky obvykle přesahuje cenu holé zbraně.Ares
Příspěvky: 146
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » úte 12. led 2010, 22:24

Pokud vládneš anglicky, tak tady mají takový návod jak se orientovat a jak vybírat

http://www.opticsplanet.net/how-to-choo ... scope.html

V první řadě je ale potřeba specifikovat, na co to má být

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2316

Příspěvek#4 » úte 23. úno 2021, 19:06

Je pravda, že pokud má priblizovadlo (puskohled dalekohled cokoliv ) variabilní zvětšení, že při jinak stejných parametrech A x BB má variabl menší zorný úhel?

příklad:
puskohled 6x24 má zorný úhel třeba 7 stupňů
variabl 6-18x24, při nastavení na 6x, má zorný úhel nižší o 40 procent tj třeba 4 stupněgrey.man
Příspěvky: 30

Příspěvek#5 » stř 24. úno 2021, 06:47

sided píše:Druhé číslo za "x" je světelnost optiky, tedy průměr přední čočky(objektivu).


Světelnost fakt není průměr čočky. Světelnost je vlastnost optiky, fyzikální. Průměr je průměr, tohle číslo uvádí průměr.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1406

Příspěvek#6 » stř 24. úno 2021, 12:04

Není, přestože je množství světla, které optikou do oka projde velmi závislé na průměru vstupní čočky i na průměru tubusu. Ostatně proto se dnes už dělají i větší tubusy než 30mm a palcový tubus je čím dál častěji neklamným znakem levné optiky.mission
Příspěvky: 163

Příspěvek#7 » stř 24. úno 2021, 12:12

průměru tubusu nemá na světelnost optiky (propustnost světla) vliv, zatímco průměr objektivu a povrchové úpravy čoček ano.pavelg
Příspěvky: 2198

Příspěvek#8 » stř 24. úno 2021, 12:14

Světelnost je poměr optického průměru k ohniskové vzdálenosti.mission
Příspěvky: 163

Příspěvek#9 » stř 24. úno 2021, 12:42

@jezekif

větší průměry tubusu (30,34,36,40mm...) se začaly dělat jednak kvůli větší pevnosti puškohledu, ale hlavně kvůli většímu rozsahu možné elevace, kterou lze "naklikat" pro střelbu na velké vzdálenosti.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 1692

Příspěvek#10 » stř 24. úno 2021, 12:46

Chudák Midlos. :) Yo fyziku si nastuduje po večerech.

Lidsky řečeno prostě čím větší díra, tím líp vidět. Především když je hnusně pod mrakem. Za jasnýho slunečnýho dne je vidět skorem čímkoli.

Takže pokud chceš střílet na 300+ a hrát na body a ne jen cink, tak hledej optiky prumer 56.
Na body nekde mezi 100-300m klidne 42-50
Na blbnutí do 100m a cinkání klidne na 500m staci nahankovej 24mm

Ale celý je to různě překrytý v šedý zoně. :) Super kvalitní a drahy optiky 42, klidne koukaj líp než šmejdy prumer 56.

Takže jsi tak jako každej začínající v prdeli. Prostě něco prubneš a uvidíš, nebo trpěivě choď na střelnice a závody ( ted to jde blblě) a koukej kdo co má a co stím a jak střílí. získáš aspon rámcověj přehled. No a pak jde o prachy.

Nahanovej slusnej sezenes kolem 10 000Kč ale taky za 50 000Kč. Velký optiky od 15000 do statisíců.pavelg
Příspěvky: 2198

Příspěvek#11 » stř 24. úno 2021, 13:17

Já bych k tomu dodal ještě pár slov, které asi k ničemu prakticky nebudou, ale třeba někomu pomůžou pochopit, proč to není tak jednoznačné. Nakonec, kdo fotí nebo kouká na hvězdy, to má podobné.

První věc je průměr objektivu. Je jasné, že čím větší, tím větší plocha (roste s druhou mocninou) a tím víc světla a tím líp je vidět v šeru. Dále čím větší zvětšení (většinou i delší ohnisková vzdálenost objektivu a menší okuláru), tím méně světla jde do oka (je menší výstupní pupila). Takže z toho plyne, že při stejném množství světla je potřeba pro velká zvětšení vetší průměry čoček.

Velké čočky kladou zvýšené nároky na mechanickou konstrukci a zejména na kvalitu skla (skel, protože se čočky sdružují do sestav s různými skly, aby se eliminovaly některé vady, např. chromatická), přesnost tvaru (vyloučit astigmatismus, otvorovou vadu a další geometrické) a povrchovou úpravu (tady se jedná o omezení odrazivosti na rozhraní optických prostředí. Těch rozhraní je tam hodně a jestli se na každém ztratí 3 procenta, tak na konci moc nezbyde).

No a jsme u toho podstatného - je jen málo firem, které dovedou udělat optiku tak, aby byla dobrá ve všech směrech, u puškohledů k tomu ještě přibývá mechanická odolnost a přesnost klikacího mechanismu.

Takže jako u foťáků - nestačí jen hledět na megapixly :-)

Čína se postupně naučila dělat všechno a u všeho začínali v low-endu (kromě papíru, hedvábí a střelného prachu). Udělají si fabriku, nebo nalákají nějakou stávající tam vyrábět, seberou know-how, nějak to bastlí a postupně vylepší a převezmou vývoj.

Na co si dát teda pozor:
Asi nejlepší obecná metoda pro jakýkoliv výrobek je vyzkoušet si to. A nejen ten vybraný, ale nejlíp ve srovnání s high-end výrobkem, i když je mimo možnosti kapsy. Je to tak u hifi, foťáků, dalekohledů, u všeho .. prostě člověk koukne, jak by to mělo být a pak hledá něco, co ho uspokojí tím, jak to má.

co teda.. především čistota obrazu. Za jasného dne bez ostrého slunka bude na malém zvětšení všechno OK. Je potřeba se podívat za šera, v úhlu proti Slunci a na velkém zvětšení. Je dobré se dívat na něco, co známe, jak vypadá. Ideálně text nebo terč. A na stativu, ne z ruky.
Bacha na "igelit" .. takový ten dojem, že hledíme přes folii. Bacha na divné okraje, které jsou na papíře ostré. (divné barvy- chromatická vada, divné rozhraní - geometrické vady) Hodně puškohledů je super než se podíváte do lepšího.
Mechanické provedení .. chod všeho plynulý, bez hrkání a vůlí.
Klikací mechanismus - přesný, ostrý, pokud je možnost, zkusti box test aspoň opticky
Provedení osnovy (asi FFP, obrazec podle chuti)

Většinou to stejně dopadne tak, že člověk něco hodně chce, tak si to pořídí za peníze, které původně ani nechtěl za to dát a stejně pak na tom vidí mouchy, protože kvalita je o řád jinde. Málokdo dá totiž za sklo stejné prachy jako za pušku hned. Ale kdo to udělá, tak asi má po tom šoku pak klid a možná ho to v důsledku vyjde i levněji, než dvojí upgrade a prodej staré optiky.
A někdo zase je takový, že bude chválit svoji kobylu, i kdyby byla chromá a bude tomu i sám věřit ..

Jen ještě jedna věc - na rozdíl od elektroniky a hlavně pušky, optika prakticky nestárne. Pokud ji někdo nezlikviduje mechanicky hrubým zacházením, tak vydrží skoro věčně. I to se dá brát v potaz při úvahách o cenách a životnosti.
Naposledy upravil(a) pavelg dne stř 24. úno 2021, 13:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 391

Příspěvek#12 » stř 24. úno 2021, 13:25

audis: ano, je to tak. Obecně zvětšovátka s proměnným zvětšením mají horší vlastnosti než s pevným zvětšením. Pokud jsou v podobné cenové kategorii.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2316

Příspěvek#13 » stř 24. úno 2021, 13:31

Obecně jasná věc. Zajímá mě jen parametr zorný úhel. Jestli to plyne z povahy vlastní konstrukce konstrukce o přidané součástky na variabl, nebo ne.mission
Příspěvky: 163

Příspěvek#14 » stř 24. úno 2021, 13:43

@pavelg

ale stárne, mechanicky se opotřebuje, materiál se unaví, tmel čoček povolí...jen se to projeví třeba až za řadu let. Podívej se na YT, co se děje s puškohledem třeba na .50BMG (jak se vlní a kroutí) při střelbě a přenes si to v menším měřítku např. na .308win. Kdo střílí hodně a silné ráže, popř. samonabíječky, ten ty problémy bude mít dřív než někdo, kdo si párkrát do roka vystřelí pro radost z kliky. Bavím se o kvalitním skle od renomovaných výrobců.

Pokud by jsi chtěl potencionální závady puškohledu maximálně snížit, vyrábějí se i verze, kde je puškohled sestaven napevno / zalepen (např. u fixního zvětšení) - záměrná osnova se nikam nepohybuje a celý tubus je pak usazen ve speciální montáži, která při "klikání" pohybuje celým tubusem puškohledu a ne tím malým vnitřním tubuskem se záměrnou osnovou. Ale to už je jiná liga...Deon March Genesis, US Optics SN9 apod.kolemjdoucí
Příspěvky: 620

Příspěvek#15 » stř 24. úno 2021, 13:44

A já přihodím jen takovou zajímavost pro orientaci: 10 -12x zvětšení je u dalekohledů maximum, který udržíš v ruce.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Int1m1thy, lukowicz, morho a 0 hostů