Rozdíl mezi zbraní a obranným prostředkem?

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#16 » čtv 18. čer 2015, 16:18

Dotaz na admina (MarK?): psal jsem, že nezáleží na tom, jestli někdo považuje definici zbraně dle TrZ za "mimo mísu", protože TrZ zbraň prostě definuje. Proč byl tento komentář smazán?



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#17 » čtv 18. čer 2015, 17:37

Ofenzívní prostředek = zbraň, defenzívní prostředek = zbroj. Možná je trochu matoucí, že sám pojem zbraň se v tomto smyslu nekryje s pojmem bránit, obrana. Halt předci nebyli tak cimprlich a moc nerozebírali, jestli útok nebo obrana. Vývoj jazyka pak vyústil v poněkud zavádějící stav, kdy vezmu-li si zbraň, budu ozbrojen, zatímco vezmu-li si zbroj, budu obrněn. :lol:
A upřesnil bych: TrZ nedefinuje zbraň, pouze pro potřebu trestního řízení stanoví, že "zbraní se tu rozumí cokoli..." - čili umožňuje posoudit "jako zbraň" něco, co právě zbraň není.

Uživatelský avatar
graver
Příspěvky: 656
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#18 » čtv 18. čer 2015, 18:03

To už je tedy pak problém zákonné vs. volatilní definice. Když říkáš "posoudit jako zbraň něco, co zbraň není", tak musíš nějak stanovit, co tedy zbraň je. A to jak? Zbraň je to, co za ni někdo konkrétní považuje?
Proto jsem odkazoval na tu TrZ definici, která podle tebe definicí není. Ta totiž ten pojem aspoň jasně vztahuje k útoku.
Ale už je to příliš scholastické.



david33
Příspěvky: 179

Příspěvek#19 » čtv 18. čer 2015, 19:34

Defakto zbraní je vše co násobí silu ruky



Piggy
Příspěvky: 1885

Příspěvek#20 » čtv 18. čer 2015, 21:30

Ale ne - psal jsem to jen o kousíček výše (podle někoho níže). Zbraň je něco, co je primárně konstruováno k vyvození nějakého ničivého účinku. Aneb jak správně píšou hoplofobové "věc určená k zabíjení".
Definice v TrZ samozřejmě je definicí, ale pouze v rámci trestního řízení, což sama o sobě říká. Vychází z toho, že "jako zbraň" (=k vyvození ničivého účinku) lze použít hafo věcí, primárně konstruovaných k jinému účelu.
Nezdá se mi to nijak scholastické, jeví se mi to naprosto praktické. ;)

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#21 » čtv 18. čer 2015, 21:43

presne jak pises je nastaven i rusky zakon. tedy, kladivo, hasak, klacek, trubka, kuchynsky nuz, sroubovak, lahev, atd atd nejsou zalezitosti utocne povahy. posuzuji se tak az ve chvili jejich "alternativniho" pouziti a pak je to zbran obdobne jako mame v ceskem pravnim radu, tj "cokoliv...."

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#22 » sob 20. čer 2015, 03:20

david33: zbran je vsechno co ciny utok silnejsi... se silou ruky to nema nic spolecnyho :D



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#23 » sob 20. čer 2015, 10:16

Tak. "Zbraň" může být i invalidní vozík nebo boty s podpatkem. Těžko by se ale invalidní vozík dal obhájit jako "obranný prostředek" :)



pesi
Příspěvky: 305

Příspěvek#24 » sob 20. čer 2015, 11:43

Toto je obranný prostředek bránící světový mír.
yars-missile-successful-launch.si.jpg



-----------------------------------------------------------------------------

Toto je zákeřná zbraň ohrožující životy pokojných občanů
706303_01_beretta_950b_jetfire_22_short__640.jpg



:lol: :)
(dovolil jsem si použít náhodné fortografie z internetu)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



I.C.E
Příspěvky: 114

Příspěvek#25 » sob 20. čer 2015, 13:41

Tu druhou asi těžko budeš nosit skrytě :)



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#26 » sob 20. čer 2015, 15:38

Bohužel, je to tak. Světový mír stojí na raketových nosičích.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů