Hospoda aneb meleme 5. pres 9.Indian
Příspěvky: 1173

Příspěvek#7636 » stř 14. srp 2019, 09:33

Sedmej: a teď si představ, že náhrada žárovky v domácnosti až tak moc velkou úsporu de facto nepřináší, vlastně jen zvyšuje výdaje na pořízení svítidla (a něčí zisky z výroby a prodeje).
Typicky -v létě úspora je znatelná, netopí se, alre zase je dlouho světlo.
V zimě - topí se a máš regulované topení termostatem. Ten reaguje na teplotu, které bylo dosaženo přísunem energie z topení, ale i ze žárovek v domácnosti, ledničky, televizoru. O tyto energetické "přídavky" správně regulující topení spotřebuje míň energie. Na tohle se vždy (náhodou?) při výpočtech úspor zapomene. Zase jsme u toho, jak se účelově používají informace vytržené z kontextu všehomíra a celého systému.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 334

Příspěvek#7637 » stř 14. srp 2019, 09:42

Klasicke zarovky nebyly nahrazeny LEDkami, ale uspornymi zarovkami
Se sklenenymi trubicemi obsahujicimi tezke kovy
A i ty LED svetelne zdroje zadna hitparada, musim je kupovat casteji, nez je mi mileren
Příspěvky: 303

Příspěvek#7638 » stř 14. srp 2019, 09:52

Nedá mi to nenapsat příspěvek.
@Indian jenomže když bereš v úvahu tepelnou energii od žárovky, většinou svítíš na poměrně drahý tarif, takže to teplo je nevýhodné, můžeš ho pořídit i levněji

@Walt pokud musíš často kupovat LED světelné zdroje, je někde chyba. LED potřebuje správný proud a napětí, pak vydrží opravdu dlouho. Měl jsem podobný problém, dělal jsem svépomocí LED proužky v kuchyni a často odcházely. Po identifikaci problému levné LEDky z Aliexpressu se správným napájením drží už pátý rok.

U těch LEDek mě spíš zneklidňuje záležitost s modrým světlem a biologickým časem, jenomže kdo ví, jak to doopravdy je.pavelg
Příspěvky: 1607

Příspěvek#7639 » stř 14. srp 2019, 09:56

7.:
Ty žárovky jsou jedno z témat, které jsem doporučoval ke studiu.
EK vypracovávala celou tu mašinerii dlouho předtím, než byly LED v žárovkových paticích k dispozici. Na druhé straně, řada lidí používala zářivky ke svícení tam, kde to mělo smysl - já konkrétně v jedné místnosti, kde se zašera nezhasíná dokud se nejde spát, už od půlky 90.let.
Osram s Philps vylobovaly u EK administrativní zákaz žárovek a byla to grandiózní mašinerie, která nás stála miliardy. V době, kdy zákaz vcházel v platnost, si lidi nakoupili žárovky do zásoby. Mezitím zlevnily zářivky a za cca 10 let se objevily použitelné LEDky. Dnes jsou svítidla všemožných tvarů a použití. Tehdy byla náhrada žárovky zářivkou nesmyslná ve většině případů, hlavně záchody a schodiště, nebo obecně prostory, kde se rozstvítí a zhasne. Náběh, životnost, svítivost .. prostě euronesmysl par excelence.
Během pár let se začaly žárovky dovážet z Číny deklarované jako tepelné zdroje, tepelné koule, speciální zdroje světla pro rotační stroje a další názvy.
Shrnutí:
- lobystická akce dvou firem, které chtěly přinutit lidi kupovat jejich zářivky
- totalitní a antidemokratická struktura EU to zařídila
- utratily se obrovské peníze na celou tu mašinerii
- lidi svoje chování nezměnili kvůli zákazu, naopak se předzásobili
- Čína měla dvojí kšeft - jednak začala dodávat žárovky a pak taky chrlila do EU svoje zářivky
- cena žárovek nestoupla nijak moc a i když zakázané, dají se běžně koupit
- změnu užívání ovlivnila napřed nižší cena zářivek (takže když se pokazily, nebylo líto je vyhodit) a především nástup LED
- EU zakázala žárovky formálně z ekologických a úspornách důvodů.
ekologie: žárovka je trocha skla, kousek wolframu, trocha plechu a uvnitř NIC.
Zářivka obsahuje (kromě toho co žárovka) elektroniku, luminofor, a hlavně rtuť. Měla by se komplikovaně recyklovat a rtuť izolovat. Samozřejmě nic z toho se neděje.
úspory: Energie se moc neuspoří, protože i když má zářivka spotřebu 1/5, většinou se provozuje bez zhasínání, aby se nesnižovala životnost, anebo aby vůbec svítila. Navíc tam, kde se svítí, se většinou i topí, takže žárovka sice hřeje, ale to není ztráta, zejména když domácnost topí elektřinou - pak je to úspora.

A je tady ještě jedno hledisko - zdravotní:
Žárovka je zdroj světla nejpřirozenější po Slunci. Má spojité spektrum podobné slunečnímu a nebliká. To nemají ani zářivky ani LEDky.

A ty tady říkáš, že nebýt EU a jejího moudrého zákazu, tak by nikdo nepoužíval LEDky a zářivky? Takhle ty opravdu funguješ ve svém životě, že ti musí komise nařizovat, čím svítit?

Tak mě napadá ... bicykly měly kdysi alternátor a žárovku ve světle. Nevím o žádném nařízení EU, které by to zakazovalo, a přesto mají dnešní cyklisté LED světýlka na tužkové články... jak jen je to možné, bez eurobolševiků?

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 334

Příspěvek#7640 » stř 14. srp 2019, 09:59

Z ali jsem koupil jednou a stacilo, to nepocitam
Po roce az dvou mi odeslo par LED zarovek poruznu kupovanych v kamennych elektro, bohuzel uctenky uz nemampavelg
Příspěvky: 1607

Příspěvek#7641 » stř 14. srp 2019, 10:10

V Rusku asi zmagořili - zcela vážně tam uvažují o zavedení 4 denního pracovního týdne (takže by měli 3 dny volné).ren
Příspěvky: 303

Příspěvek#7642 » stř 14. srp 2019, 10:13

@pavelg nejsem profík, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že kompaktní zářivka v domácnosti, i když se zapíná a vypíná podle potřeby bez ohledu na životnost, vydrží hodně dlouho. A když přestane svítit, většinou jenom odejde nějaký kondík v elektronice v patici, případně je tam studeňák a je to snadno a téměř bez nákladů opravitelné.
Mě osobně nejvíc drásá přístup ekoblbů, například u nás v práci. Proběhl energetický audit a bylo přísně nařízeno všude zhasínat. Na poměrně velké kuchyňce bez oken máme 3 pr.ele svítidel s krátkými zářivkami. Každý, kdo tam vejde, rozsvítí, vezme si něco v ledničce a cestou z kuchyňky zhasne, protože se to tak musí. Spotřeba trubic při hodně startech obrovská, životnost trubic minimální, zatížení životního prostředí značné, ale bylo úspěšně implementováno opatření z auditu. Mně je z toho upřímně k blití a takhle je to dnes se spoustou věcí. Prostě nemyslet a plnit příkazy - německý model.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1214

Příspěvek#7643 » stř 14. srp 2019, 10:14

@P.V.: V auto prumyslu? Kde si na to jako prisel? Nez se zacli objevovat v autech byli davno jinde...Indian
Příspěvky: 1173

Příspěvek#7644 » stř 14. srp 2019, 10:53

Nříkám, že nepoužívám LED zdroje nebo zářivky. Ale jen tam, kde se každodenně nebo každovečerně dlouho svítí, včetně chodby (v rodinném domku), kde se taky u nás svítívá dost dlouho třeba i za letního večera. Ale špajz, sklep, schodiště do sklepa, WC a všude, kde se svítí jen občas a ne moc dlouho, tam všude mám zatím žárovky. Spojité světelné spektrum žárovky je navíc nejpříjemnější a neovlivňuje vnímání barev. Například jsem takhle byl kdysi s manželkou vybírat boty a koupila si hezké hnědé kozačky. A ejhle, venku na denním světle se ukázalo, že jsou fialové. Takže to asi nedělá nic dobrého ani našim očím, když jsme připraveni fyziologicky vnímat celé spektrum světla ale svítí nám jen určitý výběr barev, který napodobuje denní světlo...Hujer Viktor
Příspěvky: 259

Příspěvek#7645 » stř 14. srp 2019, 11:37

7
cena ropy kolísá. není pravda že jen stoupá. v ropných břidlicích jsou obrovské zásoby ropy, ale zatím se netěží, protože se to ekonomicky nevyplácí. američani už byli připraveni začít ropu z břidlic těžit a v tu chvíli ropné státy šli s cenou zase dolů
jak to bylo s ledkama žárovkama už tady někdo vysvětlil. prostě lobisti špatně nastavili parametry a prosadil se neprolobovaný a nedotovaný výrobek.
a příklad z historie - podívej se do číny a na mao ce-tunga a jeho velký skok. není to sice úplně o elektromobilitě, ale o tom co se stane, když blb začne řídit hospodářství země podle svých pocitů a náladpavelg
Příspěvky: 1607

Příspěvek#7646 » stř 14. srp 2019, 11:55

Myslím, že výzva pana Hasenkopfa je racionální a stojí za šíření.
Takže pro začátek, chtěl bych si udělat sbírku postů, které byly smazány či dokonce následovala blokace, a to ve struktuře:
- co bylo zablokováno,
- jaký následoval trest,
- zda se to týkalo i soukromé korespondence (messenger),
- event. způsobená škoda (včetně nemateriální - např. ztráta klienta, to, že se k vám nedostala důležitá informace, apod.).
To vše co nejvíce prokazatelným způsobem (printscreen apod.) a se zaměřením výhradně na posty, které musely být nahlášeny člověkem, a to člověkem znalým českého jazyka, tj. ne automatem.

Pokud mi takovou dokumentaci chcete dát k dispozici, prosím o zasílání na mail cerny.kocour na gmailu.https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... dil-592432
nebo zde:
https://www.facebook.com/pavel.hasenkop ... 1489957481

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 2298

Příspěvek#7647 » stř 14. srp 2019, 20:00

pavelg: Jo takhle to jistě taky jde vysvětlovat. Ale zase totálně překrucuješ co jsem napsal. Jen abys mě mohl v závěru opět urážet. Nikde jsem nenapsal, že bez EU by nikdo nepoužíval LEDky. Hele pak si tu zase fňukej o tom, ať s tebou někdo diskutuje. Ono tohle totiž málokoho baví, věř mi. :-)

Hujer: Jo, uznávám, to jsem se spletl, cena ropy kolísá, máš pravdu. S tou historií jsem to myslel jinak. Já jsem myslel jestli v historii je nějaký příklad, kdy se podporovalo něco nového na úkor něčeho stávajícího a přineslo to zkázu.

Indian: Nevím jaké LED žárovky kupuješ. Souhlasím pořízení nebylo levné, ale mám je v celém bytě už několik let. Klasické žárovky jsem v některých světlech měnil i několikrát do roka. Už bych je zpátky opravdu nechtěl.
Naposledy upravil(a) Sedmej dne stř 14. srp 2019, 20:19, celkem upraveno 1 x.pavelg
Příspěvky: 1607

Příspěvek#7648 » stř 14. srp 2019, 20:19

Pis jasne, zretelne, vyjadruj jednpznacne svoje nazory a nefnukej, ze jsem si neco nejak vylozil.
Tak co pozitivniho vidis na te zarovkove historii?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 2298

Příspěvek#7649 » stř 14. srp 2019, 20:52

pavelg: Píšu a vyjadřuji se jak uznám za vhodné. Stejně jako ty. Také jsem po tobě chtěl jestli bys mohl psát slušně, přestat mě zkoušet urážet, nepsat mě ty své hlášky a změnilo se něco? Nezměnilo. :-) Jo a to nefňukám, klidně takhle piš dál jestli si myslíš, že to je v pohodě.
Já si myslím, že to mohlo napomoct k rozšíření "LED žárovek".pavelg
Příspěvky: 1607

Příspěvek#7650 » stř 14. srp 2019, 21:47

Cela ta zarovka zalezitost je pro tebe neco, co mohlo napomoct rozsireni led. Jsem zklaman.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů