Hospoda aneb meleme 5. pres 9.xor
Příspěvky: 76

Příspěvek#421 » pát 8. lis 2019, 14:03

Před pár týdny jsme diskutovali nad zrušením facebooku Bratříčka. Tady pokračování, kdo k nahlašování nabádá a jeho napojení na neziskovky
https://youtu.be/pDQvJV77o8Apavelg
Příspěvky: 1025

Příspěvek#422 » pát 8. lis 2019, 14:19

Takovému publicistickému útvaru soukromě říkám "pitva parazita" (inspirováno tímto: https://nautilus2.wordpress.com/2015/01 ... -parazita/)... super práce.

Charakter dnešních neobolševiků je blízký bolševikům 50. let. To nadšení ze sviňáren a pokřivení charakteru např. v 80. letech už nebylo. Bonzáci ze sklonku komunismu se za sebe buď styděli, nebo věděli, že jimi ostatní pohrdali a nechlubili se tím. Ani komouši se moc nechlubili tím, že rušili tzv. "štvavé" vysílačky nebo že otevírali dopisy.
Dnešní ksindlové to naopak považují za svoje poslání.Aris
Příspěvky: 69

Příspěvek#423 » pát 8. lis 2019, 16:01

Jezekif píše:
Smí to vůbec do parkovacích domů a podzemních garáží? Nebo se čeká až se jednou něco pořádně nepovede?


Jistě, že to smí do parkovacích domů. Snad byste to nechtěl zakazovat?
A jak velký rozsah by mělo mít to, co se "pořádně nepovede"? Požár celých garáží se všemi auty? Ale to už se přeci děje, na to nepotřebujete elektromobily. A nejsou ojedinělé případy, kdy kvůli požáru jednoho vozu shoří ty okolo něj. Třeba 1400 aut v nedávné minulosti v Liverpoolu.
Dávám níže odkazy na některé aktuální požáry garáží. Doporučuji si přečíst článek z prvního odkazu - Ramp risk.
Nebylo by fér dávat odkazy z minulosti (jiné požární předpisy i technika) a z jiných zemí. Třeba google mi více odkazů na podobné katastrofy v USA, a v Číně dokonce na desítky :o. Takže radši zůstaneme v Evropě.

https://www.nfpa.org/News-and-Research/ ... ng-Garages

https://www.reuters.com/article/us-brit ... SKBN1EQ163

https://www.youtube.com/watch?v=w_542CVy9YE - video předchozího

https://www.thejournal.ie/cork-douglas- ... 2-Sep2019/

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... =emb_title - Itálie

EDIT: Aby to bylo kompletní, dám odkaz na článek z Číny, kde v podzemní garáži začala hořet Tesla S. Co se stalo, shořel celý dům?
Kdeže, shořela jen Tesla a oheň poškodil dvě auta, stojící bezprostředně u požáru.

https://www.forbes.com/sites/billrobers ... 8cde2c7bd9pavelg
Příspěvky: 1025

Příspěvek#424 » pát 8. lis 2019, 18:30

Nejde o to, že by parkovací domy nikdy nehořely. A taky je jasné, že se normy měnily podle toho, co bylo označeno za příčinu. LPG auta tam nesmí ne ani tak kvůli nebezpečí výbuchu kvůli plynu jako takovému, jako proto, že propan je těžší než vzduch a hromadil by se vespod a koncentroval se. Mohli předepsat odsávání ze spodního patra u země a bylo by to vyřešeno - místo toho zakázali vjezd z bezpečnostních důvodů.
Kdyby se vzala pravěpodobnost samovznícení aut, tak nepochybně bude mezi elektromobily s Li akumulátory a klasickými rozdíl několik řádů. Jestli by se to mělo promítnout do opatření, je už věc jiná. Podle mě se to nestane, protože elektromobily jsou všemožně podporované.
Jiná věc pak bude, jestli se dostatečně rozšíří, jestli budou vnímané jako rizikové mezi lidmi.Hujer Viktor
Příspěvky: 164

Příspěvek#425 » pát 8. lis 2019, 18:58

pavelg
no ona oktávka hoří taky docela dobře
a ty tresty pro převaděče jsou docela směšné, když to třeba srovnám s tím co dostane řidič kamionu ve franciipavelg
Příspěvky: 1025

Příspěvek#426 » pát 8. lis 2019, 19:12

Když už hoří, tak určitě hezky.
Nevím, jestli se dá udělat věrohodná statistika pro elektromobily, ale kolik se jich vznítilo na milion kusů? A kolik u standardních aut?
Prostě to riziko je tam řádově vyšší a nelze eliminovat nějakým opatřením typu lepší nádrž.
Kdybychom připočetli i nehody analogických baterií v elektronice, nebo třeba u elektrokol, ten obrázek bude trošku varovný.

Nemyslím, že by se měli lidi toho nějak bát. Asi jako kdysi se svítiplynem - dá se vybouchnout, otrávit se, je to základní vlastnost toho plynu, ale zase to bylo pohodlné a s tím rizikem do toho lidé šli. Však to taky přineslo nové nehody, způsoby sebevražd i vražd, ale i plynové osvětlení a moderní domácnosti.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1214

Příspěvek#427 » pát 8. lis 2019, 19:27

bud se mi to zda, nebo vubec, tady pulka lidi nechape rozdil me horeni lithiovych baterii oproti obycejnymu horeni benzinu, plastu apod...

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 582

Příspěvek#428 » pát 8. lis 2019, 20:05

Asi tak. Plyn obecně má zákaz právě proto, že teče při zemi, odsávání to sotva vyřeší, neboť nelze zamezit například jeho zatečení do kanalizace, spolehlivá detekce je taky náročná, prostě mnoho problémů, takového rázu, že zákaz je tím nejrozumnějším řešením.
Hašení ropných produktů, plastů atd. není úplně snadné. Na něco lze použít lehkou na něco jen těžkou pěnu, musí být dostatečné množství prostředků na zásah, jinak hrozí (u většího množství) problémy s vyvřením... (prášek a hasící plyny leckdy nejdou použít), ale proti věcem, které "hoří" pod vodou, bez přístupu k vzdušnému kyslíku, které "chytají samy od sebe", jsou schopny "propálit se až k elektrickému oblouku" - tím dosáhnout velmi vysokých teplot, za kterých už běžně hoří například hliník, za určitých podmínek vybouchnout ... Prostě pro zásah v uzavřeném prostoru plném dalších hořlavin vyloženě lahůdka.
Edit: málokdo si to uvědomuje, ale i požár "obyčejných" fotovoltaických panelů je chuťovka, pojízdná baterie je o level výš.fangli69
Příspěvky: 38

Příspěvek#429 » pát 8. lis 2019, 22:11

Já jsem už jednou doma hořel. A to byla jen baterie do kombatoveho letadla. 1300 mA tričlanek. Srandy kopec, plamen 2 m vysoko záclony fuč,zeď černá a vůně jedovatá že jsem chrchlal tejden. Nejhorší bylo jak se baterie tavila tak zatkla do radiátorů. Naštěstí jsem to uhasil. Byl jsem línej ji dát do ochranného vaku.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1609

Příspěvek#430 » pát 8. lis 2019, 22:16

A nebylo by lepší místo na to lít tolik vody to chladit něčím účinnějším? Jestli jsem pochopil co je zásadní, tak ty články co nejrychleji a po co nejdelší dobu ochladit a to vodou prostě trvá.pavelg
Příspěvky: 1025

Příspěvek#431 » pát 8. lis 2019, 23:02

Cim by sis to tak predstavoval?
Voda ma nejvetsi tepelnou kapacitu na kilo. Skupenske teplo taky solidni. Cim bys chtel chladot?
A navic, baterii neuhasis jen snizenim teploty, to neni ohen.
To je jako zkrat...ma smysl chladit oblouk a doufat, ze zmizi?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 582

Příspěvek#432 » pát 8. lis 2019, 23:32

Nejde jenom o chlazení, jde taky o zamezení přístupu kyslíku (i když ten "hořící" baterie zcela nutně nepotřebuje). U elektromobilu konstrukce vozidla docela zabraňuje průnik vody do baterie (tomu zabraňuje i samotná konstrukce baterie a navíc i baterie zcela ponořená do vody může hořet dál. Jednak díky elektrickému oblouku (to není oheň jako takový - tedy oxidace) druhak kvůli tomu co reaguje - lithium (reakce alkalických kovů s vodou, coulombovská exploze...) a za třetí kvůli samotné teplotě procesu. Jde to zasypat haldou písku, zalít betonem ... nic z toho není běžná hasičská technologie, ale možná jednou budou hasiči jezdit s mixy a švingy na beton :Dpavelg
Příspěvky: 1025

Příspěvek#433 » sob 9. lis 2019, 13:06

Мěl bych skromný dotaz na příznivce cenzury a politického útlaku.
FB vyhlásil:
"We are removing any and all mentions of the potential whistleblower’s name and will revisit this decision should their name be widely published in the media or used by public figures in the debate,"

Facebook said in a statement in which they claim it violates their "coordinating harm" policy which prohibits content 'outing of witness, informant, or activist.'

https://www.zerohedge.com/political/fac ... ciaramella

tak by mě zajímalo, jaké hodnoty tím chrání, jestli tak bojuje proti rasismu, ošklivým slovům nebo něčemu podobně hodnotnému. Mně se to jeví jako docela čistá neobolševická cenzura a politický útlak, ale jistě mi to někdo vysvětlí lépe. Anebo je to fakenews, jako mazání a blokování za uvedení jména Tommy Robinson?

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1609

Příspěvek#434 » sob 9. lis 2019, 14:45

pavelg: Co treba nejake slouceniny?pavelg
Příspěvky: 1025

Příspěvek#435 » sob 9. lis 2019, 15:31

Baterka nehoří oxidačně, nepotřebuje kyslík ani vysokou teplotu ke vzplanutí. Probíhá to uvnitř, vyrovnavaji se potenciály.

Už nevím jak jasněji to napsat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: genu a 5 hostů