Hospoda aneb meleme 5. pres 9.

pavelg

Příspěvek#1561 » pát 14. úno 2020, 15:42

Stát nemusí snižovat zátěž, stačí clem zvýšit cenu. Z mého pohledu je to ospravedlnitelné třeba v případě, že Francouz dostane od Francie dotaci 50E na tunu pšenice a Čech nedostane nic. Český obchodník chce nakoupit pšenici ve Francii, protože je levnější i s dopravou a český ministr uvalí třeba 40E clo. Obchodník to doveze, cena bude stejná jako doma a Česko má 40E od francouzské vlády jako dárek. K tomu se nezhroutí české zemědělství a sedláci nebudou na pracáku.
Jenže ono je to jinak, že?

A do tohoto schematu mi onanie s poštovními balíčky z Laosu přijde absurdní.

MojeTikka

Příspěvek#1562 » pát 14. úno 2020, 15:46

Nestaci clem zvysit cenu. Protoze pak se nekde v EU najde vykuk, kterej si to vycli jinak (jednotny celni sazebnik a jednotne celni rizeni je... jako obvykle... zbozne prani) a pak to doda v ramci EU. Takze se tim jen podpori nejakej preprodavac, ale zadny vyrobce.

Pak zde mame teorii, ze kdyz zbozi bude o clo drazsi, ze to zacne nejaky domaci vyrobce vyrabet. Ne, nezacne, protoze tady je celkova danova zatez mnohem vyssi, nez dela clo na dovoz, takze se to stejne nevyplati vyrabet.

Cili jediny, kdo to odsere, je samozrejme spotrebitel.

MojeTikka

Příspěvek#1563 » pát 14. úno 2020, 15:55

pavelg píše:Stát nemusí snižovat zátěž, stačí clem zvýšit cenu. Z mého pohledu je to ospravedlnitelné třeba v případě, že Francouz dostane od Francie dotaci 50E na tunu pšenice a Čech nedostane nic. Český obchodník chce nakoupit pšenici ve Francii, protože je levnější i s dopravou a český ministr uvalí třeba 40E clo. Obchodník to doveze, cena bude stejná jako doma a Česko má 40E od francouzské vlády jako dárek. K tomu se nezhroutí české zemědělství a sedláci nebudou na pracáku.
Jenže ono je to jinak, že?

Samozrejme, ze je to jinak. Ten obchodnik to doveze a nabidne za stejnou cenu, jako tuzemsky vyrobce. Jenze nejvetsi odbery psenice budou mit smluvni partneri, kteri si s timto obchodnikem uhadaji slevy a nejakej ceskej zemedelec nikoho zajimat nebude. Ten s velkou slavou proda svoje vypestky bud vykupu, nebo v lepsim pripade na komoditni burze. Tak nebo tak on se k lizu nedostane.

pavelg

Příspěvek#1564 » pát 14. úno 2020, 16:00

Já jsem samozřejmě v tom příkladu předpokládal suverenní stát. Myslím, že tohle byla taky jedna z hlavních příčin brexitu. A něco, v čem si Britové polepší. Nebudou svázaní debilními rozhodnutími paní z Lejna a ostatních eurobolševiků.

Ty obchodní války jsou nevyhnutelné, když jde o důležité věci, nebo mají na vládu velký vliv bysnys. Jak se začnou zadržovat suroviny, uvalovat sankce, zabraňovat volnému trhu, tak to je vždycky známka nerovnoprávného postavení, zlých úmyslů apod .. nebo aspoň silné nerovnováhy.

Je taky zajímavé, že slabým zemím MFF vždycky naordinuje otevření ekonomiky a zrušení ochranných bariér, což vede k totálnímu ožebračení té země, následované zadlužením, většinou nesplatitelným. Nikdy takovou medicínu ale neužívají země, které to navrhují.

Země si vždycky musí strategicky rozhodnout, jestli bude otevřená nebo uzavřená, jestli bude resignovat na klíčové oblasti hospodářství a obrany, nebo si je ponechá pod kontrolou.
Nakonec to stejně končívá tím, že obchodní bilance je nevyrovnatelná a až není koho ožebračit z těch menších, pustí se do sebe velcí hráči. A je zajímavé, že vždycky z toho má někdo zisk.

Pavel V.

Příspěvek#1565 » pát 14. úno 2020, 16:23

MojeTikka:
Takže tvrdíte, že - čistě hypotetický příklad dovozu zboží:
dovezete Iphone 11 Pro, předložíte daňový doklad na cenu skutečně zaplacenou 1 USD, na dokladu bude uvedena doprava 1 USD, balné a pojištění 1 USD, zahájíte celní řízení na celním úřadě a celní úřad tyto hodnoty akceptuje a vyměří vám z těchto 3 USD celní dluh...(podle vašeho - máte daňový doklad, je uvedená doprava)? A že jediná možnost na straně CÚ je zdržování?
Takové vaše tvrzení bych očekával tak někdy v r. 1995, pokud se dobře pamatuji a to jsem se celní hodnoty hodně naurčoval...

genu

Příspěvek#1566 » pát 14. úno 2020, 19:10

Ve Vietnamu kvůli koronaviru zavřeli na 20 dní celé město.

Stalo se to, před čím vědci varovali. Koronavirus už je v Africe.
Rozšířením nového koronaviru do Afriky se naplnily obavy vědců, kteří pro New York Times na začátku února hodnotili, jaké je riziko, že propukne pandemie. Pandemie je epidemie probíhající současně na alespoň dvou kontinentech. Když přední světoví odborníci na infekční onemocnění řekli, že pandemie je pravděpodobný scénář, ukázali prstem na Afriku. Právě tam má totiž podle nich virus největší šanci se šířit a vyvolat epidemii.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nove ... paign=null

MojeTikka

Příspěvek#1567 » pát 14. úno 2020, 19:23

@Pavel V.: Spotrebni elektronika, zejmena moderni, je do oci bijici a pokud k tomu je doklad na opravdu velmi nesmyslnou castku, tak si umim predstavit, ze se to cele potahne tak rok. A jeste to mezitim posta nekde ztrati s tim, ze "si to reklamujte". O takoveto chujovine se nebavim. Kdyz chce nekdo urednika skutecne srat, tak taha za kratsi konec.

Bavim se o tom, kdyz tento tydlifon nekdo bude mit s dokladem rekneme na polovinu ceny. Tam se ourada moc nema na cem tocit.

Devadesatky neresim, to na jedne strane byl sice bordel ve clech a nejvic na tom profitovali autari plus kamaradi soudruzky Dybove, ale na druhou stranu celni urad byl skoro v kazdem vetsim meste, takze clovek nemusel z Ostravy platit firme v Praze, aby mu balicek vyclila.

Ja nekseftuju s dovezenym zbozim, ale pokud jsem kdy neco potreboval pro sebe, tak jsem si to vyclil tak, aby si stat zobnul a ja nevykrvacel. On ten stat toho zase pro mne nedela tak moc, abych mu musel byt vdecen.

Destructor

Příspěvek#1568 » pát 14. úno 2020, 19:24

a sakra ...
Novinky.cz

18:48
Koronavirus v Africe:
Nákaza novým typem koronaviru se dostala do Afriky. Prvního nakaženého hlásí Egypt. Má to být podle informací tamějšího ministerstva zdravotnictví cizinec.

MojeTikka

Příspěvek#1569 » pát 14. úno 2020, 20:19

@genu: zatim, kdyz to srovnam s chripkou, tak je okolo toho vetsi hysterie, nez pocet mrtvol.

Uvidim, co z toho bude tak za mesic.

genu

Příspěvek#1570 » pát 14. úno 2020, 20:43

Nejde o počet mrtvol. Jde o to, že kvůli v budoucnu přijatým opatřením v budoucnu to totálně rozklíží ekonomiku a způsobí paniku v běžném životě.
Paradoxně to, že na to neumírá tolik lidí (ale několikanásobně víc, než na chřipku, na kterou má někdo imunitu, nebo očkování) umožní, větší rozšíření mezi obyvateli ....
Měsíce se nebojím. Obávám se dubna května ... bude řetězová reakce infrastruktury.

JardaB

Příspěvek#1571 » pát 14. úno 2020, 20:46

Je fakt, ze Cina asi je jiz dost ochromena co se tyce produkce a az se projevi dopravni zpozdeni, tak to bude mazec...

pavelg

Příspěvek#1572 » pát 14. úno 2020, 21:32

Odhaduju kulminaci v Cine do konce cervna, po svete behem srpna az prosince
Bude veselo jeste rok, dva.

Pavel V.

Příspěvek#1573 » pát 14. úno 2020, 22:32

MojeTikka píše:@Pavel V.: Spotrebni elektronika, zejmena moderni, je do oci bijici a pokud k tomu je doklad na opravdu velmi nesmyslnou castku, tak si umim predstavit, ze se to cele potahne tak rok. A jeste to mezitim posta nekde ztrati s tim, ze "si to reklamujte". O takoveto chujovine se nebavim. Kdyz chce nekdo urednika skutecne srat, tak taha za kratsi konec.

Bavim se o tom, kdyz tento tydlifon nekdo bude mit s dokladem rekneme na polovinu ceny. Tam se ourada moc nema na cem tocit.

Devadesatky neresim, to na jedne strane byl sice bordel ve clech a nejvic na tom profitovali autari plus kamaradi soudruzky Dybove, ale na druhou stranu celni urad byl skoro v kazdem vetsim meste, takze clovek nemusel z Ostravy platit firme v Praze, aby mu balicek vyclila.

Ja nekseftuju s dovezenym zbozim, ale pokud jsem kdy neco potreboval pro sebe, tak jsem si to vyclil tak, aby si stat zobnul a ja nevykrvacel. On ten stat toho zase pro mne nedela tak moc, abych mu musel byt vdecen.

Tak jsem moc rád, že se shodneme na tom, že daňový doklad není svatý, jak tvrdíte tady: #1560 » pát 14. úno 2020, 15:33, a že celníci si s celní hodnotou umí poradit. Mohli bychom pokračovat dál s tím, že už mají internet a umějí se podívat na ten e-shop, kde jste si ten tydlifoun koupil a že naopak vy budete prokazovat, proč když se prodává na e-shopu za 499,- USD ho vy deklarujete za 250,- USD (za tu vaši půlku) a že když neprokážete vy proč ho máte za půlku, tak vám to klidně vyclí z těch 499,- USD a na hlavu se můžete stavět akorát vy klidně celý rok, co se to potáhne. Důkazní břemeno v celním řízení je totiž na vaší straně, jedná se o řízení návrhové (stejně jako řízení daňové) - vy navrhujete a úřad vrchnostensky buď schválí váš návrh, nebo rozhodne jinak.

MojeTikka

Příspěvek#1574 » pát 14. úno 2020, 22:42

@Pavel V: Ach tak, recje o hlupakovi, ktery si neco koupil na cinskem e-shopu a pak chce fixlovat podhodnocenou cenou...

Nojo, ale to jsme nekde uplne jinde. Kdyz je holt nekdo debil, tak at trpi :-)

Ja jsem se bavil o tom, ze kdyz mi nekdo ze tretich zemi neco proda, tak je doklad svaty. A to je, pokud nejsem kreten a neposkytnu sam proti sobe dukaz o opaku. Paklize neposkytnu (nebo statu neumoznim si obstarat) dukaz o tom, ze jsem dane zbozi koupil za cenu jiinou, nez tvrdim a pritom doklady dolozim, pak mam trumfy v ruce ja. A tak to bylo a je. Podvod vyzaduje dukazy, ne jen domnenky, nebo tvrzeni, ci pocity.

Z konverzace jsem pochopil, ze zkusenosti mame oba a tedy v pripade nas dvou je tato debata zbytecna. A ze nekdo si necha ze sebe udelat debila, kdyz si koupi neco na Ali nebo eBayi a pak se divi, no, tak to je holt jeho problem a dobre mu tak :-)

Sedmej

Příspěvek#1575 » pát 14. úno 2020, 22:57

MojeTikka: To co popisuješ, ale není asi nic výjimečného. Podle nějakých odhadů co se psalo jsou daňové úniky díky podhodnocování zásilek 5mld. EUR.

Zpět na