Hospoda aneb meleme 5. pres 9.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 643

Příspěvek#1141 » čtv 26. bře 2020, 13:03

Hujer Viktor: no zase třeba chrmlající flusající cyklista není nic příjemného ani za normálních okolností a tak nějak nejde nařídit že pokud si vyjedeš na pohodu s odlitkem rouška být nemusí a pokud "jedeš etapu TDF" tak ano. Aplikuj na téměř libovolný sport.rumburak18
Příspěvky: 595

Příspěvek#1142 » čtv 26. bře 2020, 13:11

@pavelg: zase seš mimo. Pronajmout znamená, že tu věc užívá víc lidí po sobě = špatně.
U vlastní chaty tohle odpadá.rumburak18
Příspěvky: 595

Příspěvek#1143 » čtv 26. bře 2020, 13:17

Hujer Viktor píše:Blacky
https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/30 ... i-otevrene
tak zrovna tady se šéf krizového štábu projevil jako debil. skupina lidí na horách bez roušek je na 99% rodina, která na sebe stejně funí doma. mít po celou dobu výletu na tlamě roušku je taky nápad hodný debila. pokud nemíjím jinou skupinu blíže než dva metry je rouška zbytečná. to je lepší prevence než proprskaná a proslintaná rouška
to co v článku píše je ukázka špatné komunikace nebo totálního nepochopení přenosu infekce


Není to poprvé, co se tak projevil. Naposledy mě dojal tón jeho věty "jestli už někdo cítí potřebu nosit respirátor...".
Chtělo by se mu do ksichtu říct, to si piš, že cítím potřebu, ty debile.
Naposledy upravil(a) rumburak18 dne čtv 26. bře 2020, 13:18, celkem upraveno 1 x.pavelg
Příspěvky: 1481

Příspěvek#1144 » čtv 26. bře 2020, 13:18

Holanďani tady hodně nemovitostí vlastní .. stan je taky OK... už to natahujeme asi moc.
Víkendové přesuny velkých populací na vesnice a zpět prostě jdou proti smyslu karanténních opatření.rumburak18
Příspěvky: 595

Příspěvek#1145 » čtv 26. bře 2020, 13:19

To nepochybně, ale Krizový štáb by měl být opatrný ve formulacích. Lidi jsou na nervy na obou stranách, a to jsme na začátku.pavelg
Příspěvky: 1481

Příspěvek#1146 » čtv 26. bře 2020, 13:29

Kdyby k vám na vedlejší chatu, do vedlejšího domu nebo bytu jezdili Italové, Holanďani nebo lidi z Uničova s jídlem v s sebou, pobyli týden a pak jeli zpátky a za dva dny zase, tak by vám to mohlo začít připadat nesprávné chování v této době.

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 643

Příspěvek#1147 » čtv 26. bře 2020, 13:29

rumburak18 píše:Není to poprvé, co se tak projevil. Naposledy mě dojal tón jeho věty "jestli už někdo cítí potřebu nosit respirátor...".
Chtělo by se mu do ksichtu říct, to si piš, že cítím potřebu, ty debile.

Nosím respirátor a přes ventil jsem si přelepil kus gázy, sice to beru jako p*čovinu ale zas lidi jsou vystrašení...
U těch chat - pronájem proč ne, když se nechá týden distanc tak je pravděpodobnost přežití nějaké breberky zřejmě nulová.rumburak18
Příspěvky: 595

Příspěvek#1148 » čtv 26. bře 2020, 13:33

@pavelg: nikdo s tebou ve sporu není, ale nevim k čemu je argumentace něčím, co teď nastat nemůže :-P i když to používáš často.

Já jsem z města, ale když ti řeknu, že jsem MHD jel naposled před měsícem, už dva týdny jezdím jen do obchodu a na čerpačku, a to zakuklenej jak potápěč, moje rodina nevychází ven už od zavření skol, pouze na procházku, kam dojíždíme až na místo autem, tak mi řekni, kdo z vesnice to takhle má :-D a přitom jsou čistší než měšťáci

//nehledě na to, že v nejbliším městečku jsem jedinej, kdo používá brýle a s rukavicema je nás cca polovina.pavelg
Příspěvky: 1481

Příspěvek#1149 » čtv 26. bře 2020, 13:48

Já jsem zavedl stejná opatření a žiju na vesnici, na konci ulice.
Tady ale nejde ani tak o to, jak jsme kdo určitě čistý a nenakažený, ale o to, že když už se zavádí karanténní opatření jako prevence šíření, tak masivní přesuny populace mezi městy a vesnicemi napříč regiony jde očividně proti smyslu. Myslím, že by si měl člověk v takové době vybrat jedno místo a tam sedět a nejezdit sem a tam - a přijde mi to důležitější než řada jiných opatření včetně těch povinných roušek mimo domov.rumburak18
Příspěvky: 595

Příspěvek#1150 » čtv 26. bře 2020, 13:50

To je pravda, problém je, že jako obvykle se takhle vyvolaná hysterie dotkne i těch, kteří přesídlili včas a už nikam nependlují.pavelg
Příspěvky: 1481

Příspěvek#1151 » čtv 26. bře 2020, 14:13

Když teda to ještě rozvedu (a klidně se posmívejte), tak děcka se učí ve školách kdejaké ptákoviny a předstírá se tam kdeco, ale nemají moc tušení, jak se chovat v principu za různých situací. To platí i pro dospělé. Požár, povodeň, havárie, epidemie, otrava, zamoření, jak funguje šíření epidemie a vakcinace .... takže lidi moc netuší třeba principy a chvilku jim trvá, než to nějak zpracují, aby se chovali racionálně.
K tomu vláda prosrala začátek (a vynecháme důvody) a vysloveně popírala hrozbu, aby pak naběhla hodně restriktivně v takovém okázalém režimu, kdy bylo vidět, že ta opatření jsou napůl - někoho dusí ale jiného s mnohem vyšším potenciálem infekčnosti se nedotknou. Arbitrární čísla 100-30 .... prostě to nutně muselo vést k ojebávkám a formalismu při plnění už jen proto, že část populace ještě jela v režimu nás se to netýká, který vláda jela do 1. března. Taky ta hrozba není tak drsná, jako by byla ebola nebo Heydrichovo stanné právo.
Málokdo si rychle uvědomí, která z opatření jsou nutná a která jsou PR nebo rituál, jede se v podstatě jakási kombinace CO z dob socialismu s tím, co je možné za současného rozložení reálné moci a zdrojů.
Většinou si racionální člověk musí upravit všechno tak, aby mohl fungovat - něco přitvrdí, něco pro něj nemá smysl. Ale musí mít info o podstatě a chápat principy - a tady by se vyplatily ty školní znalosti, kdyby byly. (jak já jsem předpisově předvedl na parkáči před Kauflandem dekontaminaci .... :-) )

Je potřeba ale říct, že Češi jsou ještě docela rozumní a většina tak nějak intuitivně situaci zvládá, chápe a řada dokáže racionálně rozvinout správným směrem. Když se mrknu na svědectví z některých jiných zemí, tak je to docela masakr - tím nemyslím zrovna no go zony ve Francii.

Proto mě trochu překvapilo, jak se tady bojuje za právo na ježdění na chalupy .. jako chápu, že tam někdo chce a že mu to přijde o víkendu lepší než v bytě, ale jestli se bavíme v kontextu dnešní situace, kdy se usekávají aktivity s mnohem menším potenciálem k šíření nákazy, tak mi to přišlo takové hloupé.

Dovedu si představit ježdění s dodržením všeho i z té Itálie nebo Holandska, ale to pak nemá cenu dělat nic - většina omezovaných aktivit není toho charakteru, že by při nich bylo bezprostřední riziko nákazy. Jsou preventivní a plošné proto, že ani nemocný neví, že je infekční a zvolila se metoda omezování kontaktu mezi jedinci a klastry. Tohle snad by mělo stačit pro pochopení toho, co dělat a nedělat.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1696

Příspěvek#1152 » čtv 26. bře 2020, 15:05

rumburak18: A jak používáš rukavice? Mě totiž přijde docela k ničemu, když vidím, jak někdo jde z baráku v rukavicích, dojde v nich do obchodu, tam osahává kde co od vozíku po potraviny (má rukavice, takže pocit bezpečí funguje), které si pak i s rukavicemi nese domu.
Já rukavice zatím nepoužívám, ale na nic kromě nakupovaných věcí nesahám (nákup dávám do své tašky a platím bezkontaktně. Před domem nebo nastoupením do auta si omyjeme ruce gelem a pak doma klasicky mýdlem. A ještě teda musím přiznat, že v obchodě jsme byli asi dvakrát, jinak si raději nákup objednáme.
Docela by mě zajímalo, jak to dělat správně s rukavicemi, aby to k něčemu bylo.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 817

Příspěvek#1153 » čtv 26. bře 2020, 15:07

Aby ta všechna opatření dávala smysl, museli bychom používat skutečné OP a ne jen placebo. Takže kdo má respirátor, a před vstupem do auta (čistá zóna) po nákupu (špinavá zóna) neprovede očistu rukou, odložení respirátoru, brýlí , tak aby eliminoval riziko přenosu z jeho povrchu, ideálně ještě svlečení vrchního oděvu (minimálně bunda, ideálně i nějaké šusťáky přes kalhoty), nebo podobný rituál neabsolvuje doma (ale musí až tam dojet v tom respirátoru, brýlích...), tak už v podstatě nemusí dělat vůbec nic.
Těžko něco pořádného dělat, když všem lidem, kteří se dostatečně nezásobili předem, stát účinně brání ve skutečné obraně proti nakažení. Jednak zákazem prodeje OP obyčejným lidem a nejspíš i zadržováním zahraniční pošty. Pokud mi pošta nedoručí zásilky (jednu mám už docela dlouho avizovanou [týdny], že přišla do republiky) a nepodaří se mi sehnat respirátory jinde, budu mít taky kulový a nezbude mi nic jiného než čekat, jak se otočí kolo štěstí v loterii "home made hadrorouška". (Ještě tedy můžu vybrat dovolenou a onemocnět :) )Hujer Viktor
Příspěvky: 197

Příspěvek#1154 » čtv 26. bře 2020, 15:17

blacky
vláda dělá
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zufa ... paign=null
nějak tomu věřím víc než burešovu PR
nebo proč tohle nejede už od ledna
https://domaci.ihned.cz/c1-66740820-v-l ... t-10-korun
ale v lednu měla vláda roušek dost a korona byla až v číněpavelg
Příspěvky: 1481

Příspěvek#1155 » čtv 26. bře 2020, 15:32

Praxe v době moru:
rukavice:
Jednorázové latexové- nasadit, po návratu sudnat jako poslední - jednu srolovat, přes vnitřní povrch chytit druhou - sundat a obě vyhodit ... jako tohle je postup laboratorní, jak by se to dělat mělo
Mám v kapse kabátu i pár rukavic od benzinky, takové ty co chrání před smradem nafty. Kdybych potřeboval na něco sáhnout.
Nebo nějaké na víc použití - sundávat jak uvedeno, do sáčku a desinfikovat.
Hadry - přes oděv mít levné šusťáky, na hlavě čepici, v chodbě sundat, do pytle, do pračky, chodbu vysvítit UVC

Čím desinfikovat?
teplo: Vařící voda - papinák
světlo: UVC zářič (36W asi za 3000Kč, vysvítí větší místnost, třeba vstupní prostor)
chemie: líh- potírání, postřikovač, různé jiné prostředky

V kapse nosím ještě brýle s krytím a respirátor, na krku nákrčník. Moc často ven nelezu, na pole a zahradu chodím beze všeho samozřejmě.
Mezi lidi podle míry rizika. Do červené zony i masku s FFP3 filtry.
Zboží z obchodu osvítit nebo otřít. Něco aspoň postavit na den na slunko.

V autě mám ještě nějaký matroš jako sáčky a pytle, lihový postřikovač atd.

Je potřeba si určit čisté a špinavé zony a podle toho si rozmyslet postupy pro cestu ven a zpět.

.... to co jsem napsal je spíš maximalistické řešení, ale kdybychom to měli brát vážně, tak by se to tomu mělo blížit.

Nemá moc cenu nosit roušku hodiny, je chyba tahat vnějšní hadry z venku do obytných místností a jíst syrovou zeleninu, na kterou prskali všichni v supráči.
Největší problém podle mě dělá lidem koncept špinavých a čistých předmětů a zon. Venku chmatá na předměty, pak ochmatá telefon, ten si pleskne na tvář a pak přijde domů a ještě v hadrech zvenku se rozvalí na sedačce, tou rukou si nabere chipsy, a ďobe na displej.

A pak je tu otázka jak se chovat vůči ohroženým skupinám - nestýkat se, vysvětlit, že to není proto, že je nemáme rádi. Jak třeba jim s nákupem nepřinést i nechtěný dáreček ...

Berme to jako teoretické cvičení, asi jako když se na kursu sebeobrany učí instantně odhadovat možné útoky, způsoby obrany a směry úniku.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 3 hosti