Střelba na dálku s krátkou hlavní

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně

Setth

Příspěvek#1 » čtv 1. úno 2018, 13:05

Ahoj střelci,

potřeboval bych trochu poradit. Již delší dobu přemýšlím o tom, že bych chtěl začít střílet na delší vzdálenost (cca. 1 km), ale problém je v tom, že můžu pouze vlastnit zbraně skupiny "B" a ne "C". To znamená, že jsem limitován především délkou hlavně, která by u opakovačky neměla být delší než 500 mm. Proto bych se chtěl zeptat, zda-li se vyrábí nějaká puška, která by splňovala parametry skupiny "B", ale zároveň dovedla střílet dostatečně přesně, aby s ní na takovou vzdálenost bylo možné vůbec něco trefit?

Nebo je to úplná kravina a na střílení na dálku mám rovnou zapomenout, případně si raději dodělat to "C"?

Předem díky za všechny názory.

waritko

Příspěvek#2 » čtv 1. úno 2018, 13:09

A nepleteš si skupiny ZP s kategorií zbraní?

sided
moderátor

Příspěvek#3 » čtv 1. úno 2018, 13:13

1) nějak mě nenapadá důvod proč bys nemohl vlastnit opakovačku když můžeš mít samonabíječku
2) proč limit na délku hlavně 500mm ?

a vůbec se mi zdá že pleteš dohromady skupiny ZP a kategorie zbraní.

mimochodem nejbližší kilometrová střelnice je na Slovensku

Awertzue

Příspěvek#4 » čtv 1. úno 2018, 13:14

Nevidím tam až nějaký problém, pokud čtu správně o skupinách zbraní...

Rozdělení zbraní a střeliva

(1) Zbraně a střelivo se pro účely tohoto zákona rozdělují na

a) zakázané zbraně, zakázané střelivo nebo zakázané doplňky zbraní - kategorie A (dále jen "zbraně kategorie A"),

b) zbraně podléhající povolení - kategorie B (dále jen "zbraně kategorie B"),

c) zbraně podléhající ohlášení - kategorie C (dále jen "zbraně kategorie C") a

d) ostatní zbraně - kategorie D (dále jen "zbraně kategorie D"),

A přesně jak se ptá kolega, kde je u nás běžně přístupná střelnice na tuto vzdálenost?

Setth

Příspěvek#5 » čtv 1. úno 2018, 13:25

Omlouvám se, asi jsem to trochu zmotal :D . Jsem oprávněn nosit zbraně kategorie "B". Nicméně právě s "C" je problém a většina opakovaček je dle toho co jsem koukal právě "C". Pokud jde o střelnici, tak pouze z doslechu mám informaci, že někde u Příbrami by měla být střelnice na 500 m, což je pro mě v dojezdové vzdálenosti. Po ostatních střelnicích jsem zatím nepátral, takže nevím, jestli tu máme něco většího nebo ne. Každopádně bych rád něco, co by alespoň tuto schopnost mělo.

Berte mě kdyžtak s rezervou, jsem spíš nadšenec, který neměl dlouhou dobu pořádně čas se věnovat těmto věcem, nicméně teď se zdá, že by čas mohl být, tak se začínám trochu porozhlížet. Navíc zbroják jsem dělal asi před 10-ti lety, takže se omlouvám, že to trochu motám ;)

Dragunov

Příspěvek#6 » čtv 1. úno 2018, 13:29

No otázka je co chce kdo trefovat a co je dostatečně přesně. Gong nebo plát velikosti lidké postavy jde trefit na tuhle vzdálenost(kilometr +) i perkusní zbraní kategorie D. (puška Whitworth)

A dokážou to trefit i levné opakovačky v plastu typu Ruger Predator. Nutně k tomu není potřeba Chey-Tac nebo výrobky Accuracy international. A i to budou všecko zbraně kategorie C. Takže stačí jen zbroják.
IMO Je to všechno především spíš o prackách. Člověk by řekl, že i o optice, ale vzhledem k potvrzenému zásahu z Whitworthu, kde měli optiku takovou jakou měli, tak to půjde i tak...

https://www.youtube.com/watch?v=blcfloZYuig&t=203s

sided
moderátor

Příspěvek#7 » čtv 1. úno 2018, 13:32

Tak znovu, jakej problém je s opakovačkou? Pořád mi to nedochází.
Beru to s rezervou 500m v Placích je snad už otevřených ale rozdíl mezi kilákem a půlkou není 100% ale tak 1000, ve vybavení a zkušenostech. Takže nejdřív si ujasni co vlastně chceš a pak podle toho sháněj vercajk. Na 500m se samonabíječkou střílet dá poměrně slušně ale na špičku stejně nedošáhneš a vyjde tě to několikrát dráž.

sided
moderátor

Příspěvek#8 » čtv 1. úno 2018, 13:37

Dragunov píše:...., ale vzhledem k potvrzenému zásahu z Whitworthu, kde měli optiku takovou jakou měli, tak to půjde i tak...

Jistě ale tohle nemůžeš srovnávat, to dokáže tak jeden střelec z 1000 a nechtěl bych vidět tu hromadu prachu a olova co během tréninků prohnal laufem :)

Awertzue

Příspěvek#9 » čtv 1. úno 2018, 13:39

Pokud máš ZP tak ani jedna skupina neomezuje nabývat zbraň katogorie "C". Nebo něco nesprávně chápu. Zákon o zbraních § 28.
Jinak normálně vyber kvér a skoč koupit, pokud by jsi nesplňoval podmínky tak ti ho stejně prodavač neprodá. Asi nejjednodušší způsob jak to zjistíš.

Setth

Příspěvek#10 » čtv 1. úno 2018, 14:01

Awertzue: To s tím oprávněním na zbraně kategorie B mám napsáno přímo na zbrojáku - "Oprávněn nosit zbraň kategorie: B". Proto se domnívám, že tím pádem si mohu pořizovat pouze zbraně kat. B. Nebo je nějaká šance, že to snad může být i jinak? Je to fakt dávno co jsem dělal zbroják a většinu těhle věcí jsem už zapomněl. Asi bych si to měl oživit...

Dragunov

Příspěvek#11 » čtv 1. úno 2018, 14:05

sided: Jo, já chtěl jen poukázat na to, že to o flintě a ani o délce hlavně tak úplně není. Mám obavu, že bych stejně i s tím Chey-Tacem trefil na kilometr velký prd.

Taky jsem měl představu, jak si koupím něco s klikou v dospělé ráži s optikou s Mil-Dotama a budu si to počítat a v klidu to tam v posílat. Pak, že koupím to samé ale v .223 protože u té co jsem četl ten vítr prostě člověk neochčije. A nakonec kvůli EK čumím na samonabíječku v .223, protože na 50 a 100m co mám v okolí je to všechno zbytečný. :D :D :D

Setth: To měl, to bude ještě z dob kdy se nošení zbraní dělalo zvlášť. Je ten průkaz ještě platný? :lol:

Setth

Příspěvek#12 » čtv 1. úno 2018, 14:08

Jinak možná ještě pro upřesnění mám zbroják skupiny D a E. Nemám "C" (lov), takže mimo jiné proto taky dedukuju, že se zbraní kat. C budu mít asi smůlu. Platnost je do 2019 :)

Awertzue

Příspěvek#13 » čtv 1. úno 2018, 14:09

To jo, že ji můžeš nosit. Ale týká se to i "C". U "B" potřebuješ i povolení k nákupu a následně jdeš ještě registrovat. "C" si koupíš a pak registruješ. Hlavně se to psalo dřív do zbrojáku a povolovalo to nosit zbraň nosit skrytě mezi lidi. To znamena tohle:
(4) Držitel zbrojního průkazu skupiny E je oprávněn

a) nabývat do vlastnictví a držet, popřípadě nosit zbraň kategorie B, na kterou mu bylo vydáno povolení, nebo zbraň kategorie C,

b) nabývat do vlastnictví střelivo pouze do zbraně, kterou je oprávněn držet, a to po předložení průkazu zbraně; toto střelivo je oprávněn také držet nebo nosit a

c) nosit nejvíce 2 zbraně a střelivo do těchto zbraní; zbraně ani střelivo nesmí nosit viditelně.

strom

Příspěvek#14 » čtv 1. úno 2018, 14:15

Setth: Sided Ti to vysvětlil. Nic Tě neomezuje. Podívej se do zákona (ZoZ) na význam slova nosit (hned na začátku). Na platný ZP jakkékoliv skupiny si můžeš pořídit zbraň kategorie B (podléhající povolení),C (podléhající oznámení). Rozdíl je pak pouze v tom, že podle toho jakou skupinu ZP máš, tak můžeš nosit nebo držet.

sided
moderátor

Příspěvek#15 » čtv 1. úno 2018, 14:16

Takže Setth si přečte zákon aby věděl jakou flintu si může koupit a ujasní si co chce vlastně střílet. A já tohle téma locknu protože to nemá ani hlavu ani patu.

Zpět na