Střelba v letadle s Babišem: člen ochranky omylem vystřelil ze služební pistole

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#76 » čtv 30. kvě 2019, 10:22

Trochu mimo hlavní linii debaty: považuji za zhovadilost, aby ochranka ústavního činitele kdekoliv vybíjela zbraně a odevzdávala je do úschovy někomu jinému.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#77 » čtv 30. kvě 2019, 11:05

Piggy: Třeba v letadle (státu) ochranu přebírá perzonál letadla. Možná na druhou stranu lidi, kteří v tu chvíli nesou odpovědnost za střeženou osobu nestojí o to, aby tam seděl maník s pistolí, kterou může
udělat díru do letadla.

Není tu někdo, kdo by reálně věděl, jak tohle chodí? Přijde mě, že se tu vedou řeči o něčem co asi nikdo neví, jak v reálu chodí. Docela by mě to zajímalo.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#78 » čtv 30. kvě 2019, 11:08

Jak to chodí? Tak, jak si to kdo zařídí.

Nebo si někdo představuje, že ochranka US presidenta odevzdává zbraně na check in?

Buď mají chránit doopravdy, a pak musejí mít podmínky, anebo je to čestná stafáž, asi jako švýcarská garda papeže (ale oni mají halapartny opravdové), a pak ať mají makety nebo nefasují ostré.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#79 » čtv 30. kvě 2019, 11:12

Mnoo proste to tak je. :) Ale asi nemaji vybijeci zarizeni, do kteryho by ev ta rana vysla. Od ted uz budou.

Ochranar je pitomec, ze kver nezkontroloval a dal ranu jistoty.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#80 » čtv 30. kvě 2019, 11:23

pavelg píše:Buď mají chránit doopravdy, a pak musejí mít podmínky, anebo je to čestná stafáž, asi jako švýcarská garda papeže (ale oni mají halapartny opravdové), a pak ať mají makety nebo nefasují ostré.


Oni raději pomáhají, než chrání... :lol:



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#81 » čtv 30. kvě 2019, 11:36

Střelec píše:Pokud chci vložit vlaječku, tak musím zbraň vybít. Pokud vybíjím zbraň podle správného postupu (tzn. toho, co se běžně učí), musím dát ránu jistoty. Takže vaječka zabrání výstřelu při ráně jistoty jak?

Pripomina mi to debatu jestli kolimatory v losu jo nebo ne. Tam taky lidi vubec nemaji\nemeli sajnu, jak kolimator funguje a narozdil od dnesniho tematu, to byla diskuse s lidima, co o kolimatorech rozhoduji.
Kdyby byla rana jistoty nutne soucasti vybijeni, vyzadoval by to kazdy komisar pri zkouskach.
A to nevyzaduje. Casto si ma zadatel vybrat jestli rana jistoty nebo vypusti kohout.
Takze kdybys chapal, jak vlajecka funguje, nemusel bys psat o rane jistoty. No a jelikoz nestaci poprstrcit,ale je treba nakopnout, tak se bavime o tomto:
https://op1.0ps.us/260-260-ffffff/oppla ... ackage.jpg



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#82 » čtv 30. kvě 2019, 11:41

Sedmej píše:Piggy: Třeba v letadle (státu) ochranu přebírá perzonál letadla.
No v tom bych právě viděl tu zhovadilost ;)
A řídit letadlo budou potom bodyguardi? :roll:
Sedmej píše:Možná na druhou stranu lidi, kteří v tu chvíli nesou odpovědnost za střeženou osobu nestojí o to, aby tam seděl maník s pistolí, kterou může udělat díru do letadla.
Odpovědnost za střeženou osobu nese vždy osobní strážce a nemá co ji někomu delegovat.
Jinak pravděpodobnost potřeby zásahu na palubě vládního speciálu (a tím i manipulace se zbraní) se v reálu limitně blíží nule. Přepadení za letu hrozí ve větší míře jen americkým prezidentům, jak známo z amerických filmů.
Naposledy upravil(a) Piggy dne čtv 30. kvě 2019, 11:48, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#83 » čtv 30. kvě 2019, 11:47

pavelg: Takže taky nevíš, jak to chodí. Nechápu tyhle reakce.

Piggy: Já bych naopak jako pilot, zodpovědný za celý let, včetně letadla a přepravovaných osob byl radši, kdyby zbraně měli pouze "moji" lidé. Tak mě to jako zhovadilost nepřijde. Přece se tu nebavíme o nějakém běžném civilním letadle, ale letadle AČR.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#84 » čtv 30. kvě 2019, 11:49

No právě: pilot vládního letadla a ochranka jsou vesměs "moji" lidé ze stejné tlupy.
Rozdíl proti běžné civilní lince v mých očích tím spíš podporuje moje stanovisko.



kiv61
Příspěvky: 578

Příspěvek#85 » čtv 30. kvě 2019, 11:56

Piggy píše:Trochu mimo hlavní linii debaty: považuji za zhovadilost, aby ochranka ústavního činitele kdekoliv vybíjela zbraně a odevzdávala je do úschovy někomu jinému.


Na palubě letadla nebo lodi velí a za vše zodpovídá kapitán. Tzn. že i ta ochranka, byť v tomto případě z jiného resortu, se defakto stává jeho podřízeným ..

Jak to dopadá když mu do toho někdo kecá mají neblahou zkušenost bratři Poláci .. :evil:



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#86 » čtv 30. kvě 2019, 12:44

Pokud platí to, že za Baudyše vyšla rána za letu, tak "to chodilo" tehdy jinak. Docela určitě "to chodí" jinak u US presidenta a mnoha ostatních. Zdá se, že současná praxe je, že ochranka je v letadle odzbrojena a úkony svého odzbrojování provádí na zemi v letadle. A nejspíš opačný proces zase po přistání. Asi se předpokládá, že těsně před startem a po přistání nehrozí žádné nebezpečí zvenčí nebo od posádky, které by bylo potřeba řešit se zbraní v ruce. Pro potenciálního aktivistu dobré vědět.

Kapitán letadla nese odpovědnost za let jako takový včetně stroje, ale asi už ne za obsah kapes vezeného nákladu. U Poláků si papaláši vynutili let na letiště, které nebylo určené ani vybavené pro takové lety, navíc v nevyhovujícím počasí. A to jen proto, že prostě v tom Polsku probíhal politický boj a tahle grupa nechtěla letět s tou druhou grupou, která už byla v pohodě na místě. Letěli na poslední chvíli, strašně to chtěli stihnout, a zapíchli to do země. Se střelbou v letadle to nemá moc souvislost.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#87 » čtv 30. kvě 2019, 13:33

Ja nejak neviem, zdáte sa mi veľmi prísni. Stať sa to môže každému. Ak niekto tvrdí že jemu určite nie, tak mu veľmi gratulujem k sebadôvere ak už nie k úsudku. Ak už má výsť rana zo zbrane, je fajn že vyšla pri rane istoty a pri mierení bezpečným smerom. Stať sa to nesmie, ale všetci vieme že sa to stáva. Veľmi výnimočne. Ak by sa to stávalo často, médiá by sa neobťažovali. No a preto sa tá rana istoty dáva - aby keď už to má buchnúť, tak nech to výde kontrolovane. Jasne, rana istoty nie je najlepšia metóda, vlajočka by bola lepšia. Alebo odovzdať zbraň v streleckej pohotovosti. Ak to mal ale v predpisoch, tak to spraviť musel, to rozhodnutie zaňho spravil niekto iný. Ale je lepšie zbraň cvaknúť v mierenom bezpečnom smere ako ju niekomu podať s nábojom v komore.

Podľa mňa ak výde rana zo zbrane pri rane istoty, je to veľmi zlé, ale ešte mám pre to pochopenie. Keby vyšla rana pri "hraní sa" so zbraňou alebo akoukoľvek inou manipuláciou mimo streľby alebo rany istoty, tak až vtedy by tie narážky a urážky na dotyčného boli podľa mňa opodstatnené. To už neprichádza do úvahy. Ale pri mierenej rane istoty by som bol voči dotyčnému zhovievavejší.

Jasne, základná chyba, neskontrolovaná komora. Chlapík mohol aj 3x natiahnuť, ak mal poškodený extraktor alebo vyfasoval nejakú starým olejom zafrasenú zbraň, proste to náboj nevyhodilo, niečo cinklo na zem a myslel si že to vyletelo a problém je hotový. Zbrane nemajú všetci doma v trezore a nehýčkajú ich, niektorí ich dostanú od zbrojára a po skončení služby zase odovzdajú.

Či má zmysel odovzdávať zbraň posádke letu to z nášho miesta nemá zmysel riešiť, vidia do tých svojich procesov lepšie a z nejakého dôvodu to tak majú nastavené. Či optimálne alebo nie je vec názoru založeného na domnení, nie na faktoch. (napríklad viem že "nebeskí šerifovia" používajú špeciálne náboje, preto by malo zmysel minimálne pre ochranku prebiť čo je rovnaký úkon + úkon naviac). Či sa to stáva aj v iných krajinách - určite, len sa o tom nie vždy dozvieme. Ľudia sú všade omylní.

Za jednoznačné pochybenie je nemať v lietadle vybíjacie zariadenie. Ak by ale vyšla rana do toho zariadenia, je to stále približne rovnaký prúser / pochybenie človeka ako keď vyšla mieraná bezpečným smerom, ale aspoň by sa eliminovalo riziko odrazu.

TLDR -> nekopte do chudáka, on vie že spravil somarinu, stať sa to ale môže každému a až taký hate si nezaslúži, keďže ostatné zásady dodržal.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#88 » čtv 30. kvě 2019, 13:44

Honzajan píše:
Střelec píše:Pokud chci vložit vlaječku, tak musím zbraň vybít. Pokud vybíjím zbraň podle správného postupu (tzn. toho, co se běžně učí), musím dát ránu jistoty. Takže vaječka zabrání výstřelu při ráně jistoty jak?

Pripomina mi to debatu jestli kolimatory v losu jo nebo ne. Tam taky lidi vubec nemaji\nemeli sajnu, jak kolimator funguje a narozdil od dnesniho tematu, to byla diskuse s lidima, co o kolimatorech rozhoduji.
Kdyby byla rana jistoty nutne soucasti vybijeni, vyzadoval by to kazdy komisar pri zkouskach.
A to nevyzaduje. Casto si ma zadatel vybrat jestli rana jistoty nebo vypusti kohout.
Takze kdybys chapal, jak vlajecka funguje, nemusel bys psat o rane jistoty. No a jelikoz nestaci poprstrcit,ale je treba nakopnout, tak se bavime o tomto:
https://op1.0ps.us/260-260-ffffff/oppla ... ackage.jpg



No, když nestačí popostrčit, tak je třeba nakopnout, to souhlasím. Pořád nechápu, jak je možné u Glocka nebo jiného strikera vypustit kohout (Glocky se u ochranek používají asi nejběžněji, ostatně jeden od ochrany ústavních činitelů mi to kdysi potvrzoval, když jsem se ptal, co používají u nich a co má on za služební pistoli)? Takže podle tebe je správné do natažené zbraně cpát vlaječku do komory? Co, když tam náhodou bude náboj v komoře? To na něj přijdu až mi tam nepůjde vecpat vlaječka? IMHO dost nebezpečná procedura, pokud je uvažuješ takto. U zbraní, kde můžu sice vypustit kohout palcem nebo vypouštěčem nemám dávat ránu jistoty proč, když jsem naučený ji dávat? Úderník, který se tu zmiňoval v druhém tématu, neřeším, ten mě vůbec za těch pár korun pálit nebude. Mimo to moderní zbraně jsou konstruovány tak, aby ustály XY cyklů, kdy dojde k ráně jistoty. Když to tedy shrnu, obhajuješ blbost.
Naposledy upravil(a) Střelec dne čtv 30. kvě 2019, 13:46, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#89 » čtv 30. kvě 2019, 13:45

Tak Andrej se nechal slyšet, že o nic nešlo a nechce to zbytečně dramatizovat. Dokonce si chce toho maníka nechat v ochrance, což je docela rozumné, protože ten si dá příště bacha.
Zdroj radosti: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/andrej-babis-vystrel-ochranka-brusel-zbran-letadlo_1905301403_dok



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#90 » čtv 30. kvě 2019, 17:59

Střelec píše:
No, když nestačí popostrčit, tak je třeba nakopnout, to souhlasím. Pořád nechápu, jak je možné u Glocka nebo jiného strikera vypustit kohout (Glocky se u ochranek používají asi nejběžněji, ostatně jeden od ochrany ústavních činitelů mi to kdysi potvrzoval, když jsem se ptal, co používají u nich a co má on za služební pistoli)? Takže podle tebe je správné do natažené zbraně cpát vlaječku do komory? Co, když tam náhodou bude náboj v komoře? To na něj přijdu až mi tam nepůjde vecpat vlaječka? IMHO dost nebezpečná procedura, pokud je uvažuješ takto. U zbraní, kde můžu sice vypustit kohout palcem nebo vypouštěčem nemám dávat ránu jistoty proč, když jsem naučený ji dávat? Úderník, který se tu zmiňoval v druhém tématu, neřeším, ten mě vůbec za těch pár korun pálit nebude. Mimo to moderní zbraně jsou konstruovány tak, aby ustály XY cyklů, kdy dojde k ráně jistoty. Když to tedy shrnu, obhajuješ blbost.

1)Pistole jako Glock jsou stavene na to, ze budou fungovat i po letech natazeneho biciho mechanismu, protoze to neni plne natazeny typ mechanismu
2)I SAO pistole jsou na to stavene (xdm,sig p320.. )
3)Kdyz vlozim vlajku do komory, nejde dovrit zaver=bici mechanismus neni natahnuty u strikeru, u kohoutovek je, ale to fyzicky zbrani nevadi
4)Kdyz bude naboj v komore, tak ho vytahnu. Proboha, co je na tom nebezpecneho?To je dotaz jak od batolete z piskoviste.Ocividne porad nechapes, jak se s vlajeckou zachazi. Delaji se tenci, ktere dovoli zaveru vic se zavrit: https://youtu.be/i-PKgb0-S4c?t=193
Doufam, ze uz nebudou dalsi hloupe dotazy pramenici z neznalosti, protoze tohle uz neni napovezeni, ani kopnuti, ale rovnou shozeni z utesu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů