Střelba v ostravské nemocnici

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#91 » úte 10. pro 2019, 12:51

pavelg píše:existuje na to video link?

Těžko, je to on-line přenos...



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#92 » úte 10. pro 2019, 12:53

Ještě jedna blbá konstrukce. Představte si, že v čekárně v poklidu sedí nosič, je šikovný, rychlý a po prvním výstřelu vraha rychle tasí, vraha sice zastřelí, ale společně s ním bohužel sejme i jednoho čekajícího pacienta. Jaký by ho asi postihl osud, kdyby nebylo jasné, že obětí mělo být až šest... Skutečně byste při první oběti bez přemýšlení rychle tasili a střelili?



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#93 » úte 10. pro 2019, 12:53

LostCarlos píše:CT: "Podle psychologa Daniela Štrobla je bezprostředně úkolem každého člověka zachránit si vlastní život. "Pouštět se do filmových hrdinství nikdy nedopadne dobře a civilista zpravidla zahyne," líčí autor knihy Psychologické aspekty zabití. Svědkům tragické události prý nejvíce pomůže, když budou o svém zážitku mluvit"
Pachatel střílel z české pistole CZ 75.


No samozřejmě je to jen další rádoby protiargument na téma "Ozbrojený občan na místě je lepší než 158 na drátě"



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#94 » úte 10. pro 2019, 13:00

ren píše:Ještě jedna blbá konstrukce. Představte si, že v čekárně v poklidu sedí nosič, je šikovný, rychlý a po prvním výstřelu vraha rychle tasí, vraha sice zastřelí, ale společně s ním bohužel sejme i jednoho čekajícího pacienta. Jaký by ho asi postihl osud, kdyby nebylo jasné, že obětí mělo být až šest... Skutečně byste při první oběti bez přemýšlení rychle tasili a střelili?

Popravdě - asi ne. A asi nikdo, kromě policajta ze zásahovky, dobře vyškoleného. Jinak by to nikdo nečekal. Možná někdo, kdo chodí trénovat, by reagoval po druhé oběti. Někdo kdo si jen koupil ZP a netrénuje možná ani tehdy.



LostCarlos
Příspěvky: 9

Příspěvek#95 » úte 10. pro 2019, 13:01

ren píše:Ještě jedna blbá konstrukce. Představte si, že v čekárně v poklidu sedí nosič, je šikovný, rychlý a po prvním výstřelu vraha rychle tasí, vraha sice zastřelí, ale společně s ním bohužel sejme i jednoho čekajícího pacienta. Jaký by ho asi postihl osud, kdyby nebylo jasné, že obětí mělo být až šest... Skutečně byste při první oběti bez přemýšlení rychle tasili a střelili?


Velmi teoretická debata. Předpokládám, že kdybych tasil, další rána by šla na mě, takže bych už stejně musel střílet v NO (pokud bych to vůbec stihl). Kdybych byl někde bokem, tak fakt nevím. Riziko, že taky někoho zabiju, není malé a riskovat ("jen") kvůli životu ostatních ten svůj, když jsou soudy vůči NO tak extrémně přísné?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#96 » úte 10. pro 2019, 13:03

Ren a ostatní teoretici, "co by kdyby". Fakta (konkrétně z USA) mluví jasně. 94% útoků, kdy byl na místě ozbrojený civil skončilo úspěšně a ani v jednom případě nebyl zraněn nikdo v kolí! Těch 6% bylo že obránce pachateli nedokázal v útoku zabránit.



LostCarlos
Příspěvky: 9

Příspěvek#97 » úte 10. pro 2019, 13:06

Letec 12: Ozbrojený civil na místě vs. jsem nemocnej a 2m ode mě je týpek s bouchačkou a bere nás jednoho po druhém, může být velký rozdíl. Ale souhlas, že je to velmi teoretická debata (což na druhou stranu neznamená, že si v ní nemůžem zkusit udělat jasno).



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#98 » úte 10. pro 2019, 13:08

Je to úplně jednoduché. Dělat v takové situaci cokoli je lepší než sedět a čekat jestli na mě taky přijde řada!



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#99 » úte 10. pro 2019, 13:12

Mám přeludy, nebo to Janda skutečně napsal?
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ovo-606486



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#100 » úte 10. pro 2019, 13:31

Asi se dá souhlasit s tím že šance zásahu ozbrojeného občana je minimální ale i minimální šance je pořád šance. První ve sportce také občas někdo vyhraje! Btw reakce na takový útok se musí neustále trénovat. K tomu mě napadá jeden článek co jsem před lety četl. Bylo to vyprávění kamaráda a spolubydlícího jednoho velice slavného střelce z dob "divokého západu" (jméno toho střelce si už nepamatuji) každopádně jeho kamarád popisoval jak strašné s ním bylo bydlet neboť pokaždé když se vracel domů a vstoupil do místnosti kde zrovna jeho kamarád střelec byl, tak ten okamžitě táhl pistoli a zamířil na něj. Ne že by ho chtěl zastřelit. On jen tímhle způsobem trénoval. Tím samozřejmě neříkám ani náznakem že by měl člověk tahat a mířit zbraní na lidi jen říkám že bez tréninku to prostě nejde a je velký rozdíl trénovat tahání pistole na papír na střelnici a tahat zbraň na člověka.

Uživatelský avatar
Tardis
Příspěvky: 152

Příspěvek#101 » úte 10. pro 2019, 13:43

Bože, to je pi.da..



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#102 » úte 10. pro 2019, 13:45

Chtělo by to nějaké záběry z místa nebo tak něco, protože si myslím, že v tomto případě by spíše byla lepší obrana zkusit ho odzbrojit než svou tasit. Jestli byl na kontaktní vzdálenost, tak by asi byla větší šance se o tu jeho zbraň porvat než se snažit v sedě vydolovat z pod kabátu svou, v horším případě z brašničky, jak by asi někteří z nás sebou měli.

Ad Janda: myslím, že to pavelg myslel v dobrém, jako že Janda překvapil, protože ať je to jak je to, tak má svým způsobem pravdu. A podstatné je, co napsal o tom, že zpřísnění by nepomohlo.

Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#103 » úte 10. pro 2019, 13:46

Myslím, že většina lidí, střelců i nestřleců si říká, že je lepší zkusit cokoliv než sedět a čekat jak ovce na porážku. Říkám si to také.
Kdyby se po první ráně ostatní, byť beze zbraně a bez nějakého speciálního výcviku, vrhli na útočníka, mohlo to dopadnout jinak. Ale tak asi psychika u drtivé většiny lidí nefunguje.
Člověkovi asi chvíli trvá, než si uvědomí, že se to děje doopravdy a není to nějaká plynovka, než si uvědomí, že ten hajzl si nevybral jako cíl nějakou konkrétní osobu, se kterou by měl spory, a že opravdu hodlá postřílet všechny, chvíli trvá, než si uvědomí, že by mohl nějak reagovat a pak už může být pozdě, i kdyby v sobě nějaké odhodlání našel...
Ne, není to argument proti legálnímu ozbrojování. Já jen, že i s kvérem v kapse nebo u pasu bych možná v podobné situaci dopadl úplně stejně ač si myslím, že v sobě mám určité odhodlání postavit se v takových situacích podobným grázlům na odpor.
A upřímně, ani nevím, jak se dá na taková situace připravit.
I kdybych prošel tréninkem, situace, kdy vím, že za chvíli vejde figurant a začne po nás střílet nějakou kuličkovkou, se určitě nedá srovnat s tím, kdy člověk sedí v čekárně, nejspíš má nějaký zdravotní problém, kvůli kterému v té čekárně sedí a takový útok přijde jako naprosté překvapení.
Naposledy upravil(a) oldlamehand dne úte 10. pro 2019, 13:55, celkem upraveno 1 x.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#104 » úte 10. pro 2019, 13:53

ad Janda ... co v dobrém.. to co napsal bylo zatím to nejrozumnější, co jsem viděl od papalášů a lidí, co mají potřebu se veřejně vyjadřovat.



cipis
Příspěvky: 2076

Příspěvek#105 » úte 10. pro 2019, 13:59

ad oldlamehand:
Jen poznámka na okraj, až tou kuličkovkou dostaneš z deseti centimetrů do hlavy, poteče ti krev a v horším případě ti tu kuličku pak kámoši tahají pinzetou nebo kleštěmi ven, tak začneš s tím "určitě nedá srovnávat" trochu polemizovat. Uděláš příště všechno pro to, abys nedostal podruhé. Byť je to hra, byť jsou to kámoši, byť je to modelová situace. Takže alespoň nějaké málo jde vyzkoušet a pocvičit.

ad pavelg:
a kor od něho ...

ad situace: tak prej z čekárny vyhodil děti a dospělé pak postřílel, tedy by tam asi čas na obranu svou zbraní byl, jinak asi spíše pokus odzbrojit, než tahat svou z pod tuny zimního oblečení

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů