Požár a výbuch muničního skladu v Bílině - Vrbětice revival

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu
Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#16 » čtv 17. zář 2020, 18:20

Příspěvek od marinakus osobně potvrzuji. Přesně toto jsem slyšel před několika dny osobně od pyrotechnika PČR, který si "ode mne" odvážel 100mm Sprgr. (http://www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/zp ... at-z-valky).
Při řeči mimo jiné zmínil právě německé náboje, které jsou "hoření schopné" i v současnosti. Já sám jsem se osobně přesvědčil, že střelný prach z náboje, který ležel 77 let v potoku je hoření schopný. Takové náboje jsem našel asi 2 nebo 3. Nicméně na suchu se po chvilce rozpadly. Střelný prach byl uvnitř. Trošku jsem ho vyškrábl a na misce ve vaně nad vodou jsem ho zkusil zapálit. Hořel slušně. Na fotce leží vedle současná výroba stejného náboje (8x57 JS FMJ).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#17 » čtv 17. zář 2020, 18:26

Na YT je fura videi z Ruska, kde vyhrabavaji kdeco z druhy valky i z vody a blata a specialne prach celkem bezne sypou na hromadky a palej. Neni to nic neobvykleho. Vytahnou tank z Dnepru, vynosej naboje, vezmou WAPkou a kdyz ho zlomi, vysypou prach a ten hori.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#18 » čtv 17. zář 2020, 18:30

Jestli máš nějaký odkaz, pošli ho prosím. Já to neviděl, pouze mám takovou osobní zkušenost. Viděl jsem pouze videa, kdy našli kde co, ale pálení prachu ne. Dík.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#19 » čtv 17. zář 2020, 18:33

Ta silnice do Bíliny je pořád zavřená?(dnes bylo příslušníky zavřen pouze směr ven z města Bíliny na sever). Nebo to je blbost a dnešek se musel týkat něčeho jiného?



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#20 » čtv 17. zář 2020, 19:33

@Georg: omlouvam se, ale nemam dost chuti a casu to hledat. Bylo to na YT, bylo to v rustine, vesmes ruzne vykopavky a chlapi se behem cisteni bavili tim, ze delaborovali munici a ukazovali, jak to hori. Nebyl to zadnej zazrak, nekdy to horelo slusne, jindy sami komentovali, ze to sice nechcipe, ale ze ta sirka u toho horela rychleji. Pamatuju se, ze tahali nejaky bedny z nabojema z rybnika a pak zase jsem videl video, kde nejaka parta tahala tank z reky, vojenskej pyrotechnik vytahal ven munici a pak ukazal, ze kdyz to rozebere, porad to hori. Ve kterem jazyce byly popisky, to uz nevim, RJ/AJ/NJ mam nastejno. Kdyz se v tech vdeich budes dost dlouho hrabat, tak by je tematicky mel YT predhazovat sam. Tim koncim s offt.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#21 » pát 18. zář 2020, 06:50

JJ je. Očekávám, že PP vydá nařízení všechno svážet ASAP na jedno místo "v lese" daleko od starostek Bíliny apod. :) Nebo okamžitě likvidovat. Na což nejsou lidi. Takže to bude na úkor jinejch činností.

Myslím, že druhoválečný munice je po lesích a loukách, kam ted vyráží stovky lidi s detektorama, nebo bagry kvuli stavne domu, nebo fabrik a hal, ještě spousta. Je pravděpodobny, ze za pár let zase někde něco řachne. Media tomu venujou den dva a zase pojedem dál :)

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#22 » pát 18. zář 2020, 07:42

Nejen druhoválečné (ikdyž té je velká většina - sám jsem byl u prvoválečného ručního granátu tzv. "kukuřice" a osobně jsem nedávno vylovil i slepé náboje do UK 59), ale spousta další. Vloni jeden nález "u nás" odpalovali "na místě". Někdo něco našel u hřbitova (protože nějakého debila nenapadlo nic jiného, než to pohodit u hřbitovního kontejneru) a tak to pyrotechnici odpálili na nedalekém poli. Ne vždy to jde. U toho "mojeho" 100mm granátu pyrotechnik prohlásil (přijel sám, kolega byl na druhém nálezu), že ty odpaly na místě musí dělat min. ve dvou, nicméně už toto bylo tak veliké, že by s tím bylo moc práce (hlavně časově náročné) z důvodu bezpečného odpalu. Proto si to vzhledem k chybějícímu zapalovači odvezl někam do skladu.
Nevím, jaké jsou předpisy pro "vyprazdňování" takových skladů s nalezenou (a jinou) municí a dalším" svinstvem", ale podle mě to nějak nestačili řízeně odpálit zavčas a takhle to dopadlo. Lidská chyba (chyby), které někoho stojí životy a zasahují do životů "nezúčastněných".

Uživatelský avatar
tomasek
Příspěvky: 424

Příspěvek#23 » pát 18. zář 2020, 10:18

Vloni jeden nález "u nás" odpalovali "na místě". Někdo něco našel u hřbitova (protože nějakého debila nenapadlo nic jiného, než to pohodit u hřbitovního kontejneru) a tak to pyrotechnici odpálili na nedalekém poli. Ne vždy to jde. U toho "mojeho" 100mm granátu pyrotechnik prohlásil (přijel sám, kolega byl na druhém nálezu), že ty odpaly na místě musí dělat min. ve dvou, nicméně už toto bylo tak veliké, že by s tím bylo moc práce (hlavně časově náročné) z důvodu bezpečného odpalu. Proto si to vzhledem k chybějícímu zapalovači odvezl někam do skladu.


díky za uvedení postupu policejních pyrotechniků

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů