Napadení v nákupním centru

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu


nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#46 » stř 28. srp 2013, 10:03

Podle mě jsi to celé překroutil. Nikdo si tu nechce hrát na soudce i kata v jedné osobě. OK, minimálně skoro nikdo. Samozřejmě, že cílem je ochránit napadeného a zastavit útok. Grázla ať si přebere policie a trest určí soud. Ač tu podmínku, co dostal, vidím více nefér, než kdyby ho někdo smáznul.

V každém případě je ale nutné zvažovat, co budeš dělat, až situace vyeskaluje. A ona pravděpodobně vyeskaluje. Kdo si myslí, že toho bezmozka ukřičí k smrti, ten se bohužel nejspíše plete.

Cože? "Nemá smysl se dohadovat co bude následovat"? Jak to vůbec můžeš napsat?

Ne se dohadovat, ale odhadovat, co bude následovat, má zcela a naprosto zásadní smysl. Doporučuji to dělat, když chceš přejít ulici nebo si dát guláš v putice nevysoké cenové skupiny. Než se zapojíš do krvavé rvačky v supermarketu, nedej bože máš při tom u sebe palnou zbraň, tam bych to doporučoval stonásobně.

Že se tu lidé zabývají případným vývojem situace a možnými následky svého konání je v naprostém pořádku. Že musí započíst i pravděpodobnou následnou perzekuci ze strany státu je pak smutná realita.



Alangorax
Příspěvky: 48

Příspěvek#47 » stř 28. srp 2013, 11:56

Já vím, že jsme na fóru o zbraních, tak se tu řeší použití zbraně, ale třeba takový pepřový sprej má v kabelce každá druhá slečna a osobně ho nosím mnohem častěji než pistoli ...

ohlásit na 158, okřiknout útočníka, když by měl v plánu napadnout mě tak by doslat pepřákem a pak rychlý nohy ...



lekar.t
Příspěvky: 202

Příspěvek#48 » stř 28. srp 2013, 13:08

Vážení čtenáři a majitelé ZP

nepochybuji o úrovni Vašeho právního povědomí nicméně bych doporučil VŠEM

seminář pořádaný LEXem na téma "Základy nutné obrany a krajní nouze"
Kde: Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
Kdy: Dne 15.09.2013 od 10:00 do 14:00 hodin
Přednášející: advokát Mgr. Miloslav Jančík alias sw_fox
Program: přednáška + diskuze

Součástí jsou i příklady z právní praxe a budete se divit kolik "nevinnejch" sedělo-sedí za obranu života, majetku.
Získáte info jak se na problém NO a KN dívají orgány činné ...
Cituji : ...... "Ať si to sprostí (osvobodí) někdo jinej"....
Osobně jsem byl již 2x a vždy si pozvednu právní povědomí.

K tématu napadení řešení následku
Telefon na 158=zdarma
Pokus o rozmluvení útoku=možný sprint k nejbližším zamykatelným dveřím
natržení oděvu nebo modřina škoda v řádech stokorun
Zastavení silou (pepřem,teleskopem)=možná újma neznámého rozsahu a násobení neznámím počtem veličin např. zbraně útočníka
Střelba=cca 5kč + měsíce vazby (spíš roky) + výdaje obhajoba 100 000vé položky + nervy + ZP atd. v čudu



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#49 » stř 28. srp 2013, 13:11

dobra věc, mas-li rychle nohy... :lol:
jinak sazka na krik, ze je zavolana P CR, je O.K., dost to utocnika znejisti, nevi, kdy se policie prizene.
jinak se zavody v obranne strelbe bych to dohromady nepletl :!:

Uživatelský avatar
Mobster
Příspěvky: 637

Příspěvek#50 » stř 28. srp 2013, 13:57

pesi píše:Možná se mýlím, ale tak nějak mezi řádky všech (nebo lépe většiny) příspěvků čtu rozpor mezi
A. Je správné toho šmejda sejmout a obhájím si to před soudem,
B: je správné toho šmejda sejmout ale soud mi to asi neuzná a půjdu bručet.

Sorry, ale to je IMHO velmi zcestná úvaha. Protože motivací by nemělo být "sejmout šmejda" ale zabránit mu v útoku - ochránit napadeného. To znamená, začnu na něj a uctivé vzdálenosti řvát, ať toho nechá, že už je zavolaná policie (a to je třeba skutečně zajistit, třeba jiným svědkem). Nemá smysl se dohadovat co bude následovat, protože to je jen a jen na něm. A když toho nechá a třeba i uteče, tak je to výhra. Dosáhl jsem toho co jsem chtěl! A kdyby chtěl zaútočit na mně, je to jednak jiná situace, jiný útok a IMHO daleko lepší obhajitelnost NO a ev. použití zbraně.

Od chytání, zajišťování a trestání šmejdů jsou tu státní orgány a ne civil s ZP sk E.


Já ho taky nechci chytat ani soudit ani trestat. Já ho chci zastavit a zneškodnit. Jenže někdy útok nezastavíš jinak, než že toho šmejda, podle Tvých slov, sejmeš.

Mimochodem, v určitých situacích bych i pochopil, když někdo vezme zákon a spravedlnost tak říkajíc do vlastních rukou. Neobhajuju to, ani bych to asi sám neudělal, ale chápu to. Hlavně, když ho soud za pokus o vraždu osvobodil.

Uživatelský avatar
fejfarz
Příspěvky: 540
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#51 » stř 28. srp 2013, 14:12

[quote="lekar.t"]Vážení čtenáři a majitelé ZP

nepochybuji o úrovni Vašeho právního povědomí nicméně bych doporučil VŠEM

seminář pořádaný LEXem na téma "Základy nutné obrany a krajní nouze"
Kde: Kino Aero, Praha 3, Biskupcova 31
Kdy: Dne 8.9.2012 od 10:00 do 14:00 hodin
Přednášející: advokát Mgr. Miloslav Jančík alias sw_fox
Program: přednáška + diskuze

Ten seminář si zvojtil ne ? 2012 už není myslím že teď se koná:
Datum: 15.09.2013 od 10:00 hodin do 14:00 hodin (registrace od 09:45 hodin)
Místo: Kino Světozor, Vodičkova 41, Praha 1
Přednášející: advokát Mgr. Miloslav Jančík
Cílem semináře je přispět ke zvýšení právního vědomí střelecké i laické veřejnosti a upozornit na některé mýty, které se neustále objevují na střeleckých fórech i ve sdělovacích prostředcích ve vztahu k institutům nutné obrany a krajní nouze.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#52 » stř 28. srp 2013, 14:39

jak tady nekdo psal i ja proc nezacnete chodit na sebeobranu ? krav maga se uci v kazdym meste skoro a je to pro uplny neandrtalce a neni tam nic slozityho na pochopeni... ci jine zalezitosti okolo sebeobrany. Jenom co bych doporucil je vyhnout se takovej tem saolinskej umenim... je to na dlouhy cas uceni a spis nez obrana/utok atd. je to o stylu zivota.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#53 » stř 28. srp 2013, 16:45

Čili když si to tak osobně vnitřně shrnu ( ty diskuse a názory výše), tak my civilové, co máme zbroják a povolení nosit a "nosíme", tak v podstatě můžeme zbraň použít (vystřelit ostrý náboj) pouze v případě, kdy mi jde o "kejhák", případně mým nejbližším (rodina, rodiče, možná širší příbuzenstvo?), aby to bylo (možná) posuzováno jako NO... Když půjde o situaci, kdy někomu absolutně cizímu jde o zdraví/život ( např.situace v nákup. centru, napadení bojovým plemenem psa, ohrožování někoho střelnou zbraní, nožem atd.) a pokud se k tomu nachomejtnu a ve stresu si to vnitřně vyhodnotím tak, že bych napadenému chtěl okamžitě a účinně pomoci a následně konám střelnou zbraní (protože nic účinnějšího zrovna nemám u sebe a moje tělesná konstituce mi nedává šanci se dostat do situace kontaktním způsobem), pak jde o KN - krajní nouzi ? Píšu to bez jakékoli ironie či příklonu k jednomu či druhému názorovému břehu. Jak je to pořekadlo - "Bůh učinil lidi silnými a slabými, Samuel Colt potom sobě rovnými." Díky zbrani v rukou slabého člověka... A dodal bych možná s povzdechem: "A zákony ČR a soudci to všechno postavili na hlavu..."



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#54 » stř 28. srp 2013, 17:21

PaF:
Dohromady neplest?? Mam to brat jako pripominku nutne korektnosti? Ale co jsem napsal, to plati. O to vic, kdy v teto situaci padaji nazory o pouziti strelne zbrane! Vic o tom asi nema z me strany smysl psat. Mgr Jancik to urcite na seminarich dostatecne osvetluje, jak jiz bylo zapropagovano vyse.
Kdyz uz jsme u doporucovani: john.hawk
Jeho rady a prakticky pristup k situacim dava na seminarich slusnou zakladnu pro uceleni vlastnich myslenek a mozne navrhy OSOBNICH reseni.



Jan Jeni
Příspěvky: 156

Příspěvek#55 » stř 28. srp 2013, 18:25

Myslím si že kdyby se domluvili tak mu dali svědci ještě nakládačku já osobně bych se asi do něj pustil i když bych asi dostal přez držku !!! :roll:



Kublajchán
Příspěvky: 171

Příspěvek#56 » stř 28. srp 2013, 19:37

jamira :
Když někdo nebo poštvaný pes útočí, jedná se o NO. Když hrozí nebezpečí, útočí nepoštvaný pes nebo střílíš v rámci NO na útočníka a trefíš k tomu nějakého kolemjdoucího, jedná se o KN.

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#57 » stř 28. srp 2013, 20:03

Kublo, já tady neřeším a nechci rozlišovat (a ani to mnohdy nejde), zda je pes poštvaný pánem či zda je to jeho vlastní pudová zvířecí samovolná reakce či zda se dva na ulici perou a jeden má výrazně navrch buď díky tělesným proporcím či zbrani v ruce a ode mne se, coby od uvědomělého občana očekává, že nebudu nečinně přihlížet... Jde mi spíše o to, zda chápat NO - nutnou obranu pouze tak, že bráním sám sebe, svoji osobu a nikoho jiného. Bude se jednat o NO, když půjdeme večer s manželkou z kina a nějaký vagabund ji napadne v parku, protože já se třeba zpozdím o 15 vteřin za ní, protože jsem si zavazoval tkaničku u bot a dobíhám vzniklou situaci, kdy tam kolem ní máchá nožem? Nebráním sebe, ale jí (střelnou zbraní). A jak se změní ta samá situace, když půjdu sám a nachomejtnu se u té samé situace, ale bude se jednat o cizí ženu? Protože tentokrát by mi bleskla hlavou situace, že bych sice taky měl pomoci, ale koneckonců to není nikddo, na kom by mi záleželo... Jednal bych v NO nebo v KN? Když bych si byl skálopevně jist, že onen zfetovaný magor či násilník je schopen každým okamžikem bodnout?.... Ani v jednom případě nepředpokládám, že bych trefil či zranil někoho dalšího nezúčastněného.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#58 » stř 28. srp 2013, 20:15

NO



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#59 » stř 28. srp 2013, 21:18

jamira píše:Jde mi spíše o to, zda chápat NO - nutnou obranu pouze tak, že bráním sám sebe, svoji osobu a nikoho jiného.
KN - obecný princip "svépomoci" - způsobíš újmu komukoliv (fyzická osoba, právnická osoba, instituce,...) - pokud splníš podmínky §28, není to trestný čin

NO - výjimka u "svépomoci" (má výhodnější podmínky), když způsobíš újmu útočníkovi (je jedno jestli útočí na tebe nebo na chráněný zájem kohokoli jiného) - pokud splníš podmínky §29, není to trestný čin

Rozhoduje se podle toho, kdo je tvým činem poškozený a za jakých podmínek jsi čin spáchal.

V tom diskutovaném případě napadení v nákupním centru bys pro beztrestnost musel vůči útočníkovi splnit podmínky NO a vůči všem ostatním tebou poškozeným osobám podmínky KN (včetně škod na majetku typu prostřelený strop budovy při varovném výstřelu, atd., což je v situaci kterou jsi mohl řešit jinak (bez způsobení škody) exces z KN a může to být TČ poškozování cizí věci :roll: ; pokud ale splníš podmínky KN, jdou pak i všechny tyto škody na vrub útočníka). Střelba v uzavřených místech kde se nachází víc lidí, typicky zrovna nákupní centra, prostředky hromadné dopravy, apod. je poměrně dost náročná disciplína ;) .

reddog rulezz 8-)



reddog
Příspěvky: 126

Příspěvek#60 » čtv 29. srp 2013, 05:47

Steiner:
S dovolenim, obrat: "pomerne dost narocna disciplina" si pujcim. Tohle vystihuje presne, a zaroven politicky korektne, moment mezi "jo, hezky na to jdes" a "tak ted jsi to pos..l".
My tu u nas na vychode pouzivame spis "na p..u" bo casu malo a kazdy to chape, ale je dobre znat delsi vyrazy ;-)

Tajak je strelba v plnem/poloprazdnem obchodaku ci MHD "pomerne dost narocnou disciplinou" (diky Steinere), pak na druhou stranu musim rict, ze tolik brachialniho nasili (ano, kopani a udery do hlavy je hodne tvrdy "sport", i kdyz AreYou na MG docela hezky rozebral nektere momenty utoku a zcela vecne pak byl se soudem za jedno) v OC ci prostredcich dopravy moc nevidime. Bohuzel v posledni dobe pribyvaji a pribyvat budou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti