CZ P-10M (Micro)



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#241 » čtv 2. pro 2021, 09:19

Možná (a teď hodně předpokládám), že když máš medvědí tlapy, tak i zbytek tělesné stavby tomu odpovídá. Zamyslel bych se, zda jít cestou toho nejmenšího, co se ti blbě drží, je ta správná cesta. Skryješ pohodlně i větší kousky.



Golemus
Příspěvky: 8

Příspěvek#242 » čtv 2. pro 2021, 13:34

grey.man: No mám 2 metry a 120 kg. Nosil jsem skrytě 1 rok CZ 75 D a musím říct, že jako nic moc příjemného to nebylo. Takže určitě chci sub-compact a co možná nejštíhlejší. Podle mě tyhle zbraně nejsou o mířence, ale v sebeobraně na relativně malou vzdálenost vysázet zásobník. Takže nepředpokládám, že je nutný nějaký střelecký komfort. A naopak jsem psal, že ačkoliv u té CZ P10M se mi na rukojeť nevleze malíček i se standartním zásobníkem, tak se mi z těch 3 pistolí držela nejlépe. Taky je z nich nejtěžší a má nejdelší hlaveň tuším, takže i přesnost by mohla být lepší.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#243 » čtv 2. pro 2021, 18:37

Vliv na presnost ma v prvni rade spoust, delka zamerne a az nekde ke konci delka hlavne. Bohuzel tim nejdulezitejsim, tj. spousti je p10m na stiru. Coz je skoda, protoze se p10m chova nejlip z dane kategorie. Jestli ti sedi, jdi do ni, jen pocitej s tim, ze naladit spoustak bude trochu vetsi problem oproti jinym zbranim. Za me je lepsi mit na zbrani 2 prsty nez 2,5 prstu. Nej je samozrejme vsechny, ale to jde vuci skrytemu noseni zase. Nikdy jsem nepochopil tu filozofii, ze tlusty clovek skryje lip zbran. Ne neskryje, protoze tam, kde by mohlo viset tricko, tam tloustika spis obepina. Neptejte se, jak to vim ;)



Flatterhaft
Příspěvky: 63

Příspěvek#244 » pát 3. pro 2021, 21:45

4 Golemus: Mám 193 cm a 113 kg, taky mám nejraději na nošení placaté drobky:-) Střílel jsem z H11 i 10m a o dost přesněji mi to šlo s CZ, spoušť mi až tak hrozná nepřišla, je to prostě jak co komu sedne i když překvapivě přesné a relativně pohodlné na střílení jsou obě, kor na to, že jsou to plastové mikropříšery:-)



Golemus
Příspěvky: 8

Příspěvek#245 » pon 6. pro 2021, 10:09

Flatterhaft: diky za super info. Ta P10M to bylo jako laska na prvni pohled a dotek, ale z realu vim, ze nic takoveho neexistuje :D a je lepsi si o dotycne zjistit vic informaci.



rk5
Příspěvky: 4

Příspěvek#246 » stř 9. bře 2022, 08:09

Ahoj, rád bych přispěl i já do diskuze. P10M vlastním cca půlroku, za tu dobu s ní mám odhadem asi 700 výstřelů a skutečně bez jediné závady. Snad to tak i zůstane. Rozměry mi pro skryté nošení přijdou naprosto vyhovující (185cm, 90 kg) a za sebe nepostrádám ani záchyt závěru. Co bych ale trochu vytknul, je kapacita zásobníku.



barllock
Příspěvky: 18

Příspěvek#247 » pon 18. dub 2022, 03:02

Zdar borci, jak je to s blokací zápalníku? Někde jsem četl, že má ale na ofiko stránkách czub to v popisku furt ještě není tak teď nevím.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#248 » pon 18. dub 2022, 07:49

Přečti si od začátku zdejší vlákno a dozvíš se...



barllock
Příspěvky: 18

Příspěvek#249 » pon 18. dub 2022, 18:07

Letec 12 píše:Přečti si od začátku zdejší vlákno a dozvíš se...


já to četl celé, spíš mi jde o to jestli třeba neudělali změnu v designu když zjistili že absence blokace velký špatný :D

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#250 » pon 18. dub 2022, 19:11

P10m střílel jsem 10 ran na předváděcí akci, moje dojmy vs konkurenční slim pistole (5 konkurenčních též jen 10 ran, z toho xd-s 2000 ran) :
o kultivovaný výstřel a zpětný ráz (konkurence kromě lc9 měla taky)
o soustrel velmi dobrý (konkurence kromě lc9 měla taky)
o spoušť velmi dobrá v rámci třídy (konkurence kromě lc9 měla taky)
o pažba stipala do dlaně texturou
o vývody zásobníku ostré, řeže do prstu (xd-s neřeže)
o chybí zachyt závěru a zásobník jen 7 ran.
Závěr : koupil bych hellcat nebo p365 kvůli kapacitě zásobníku při stejné velikosti . (nezkoušel jsem je)

Ps: diskuse netřeba, vše bylo diskutované výše, jen píšu svoje dojmy.



Poggy
Příspěvky: 3

Příspěvek#251 » pát 20. led 2023, 19:36

Zdravím kolegy střelce,
pročetl jsem zdejší diskuzi a rozhodl se přidat pár svých postřehů z vlastnictví P-10 M. Zbraň jsem kupoval 8/2021 jako svojí první zbraň po získání ZP. Tedy zatím nejsem příliš zkušený střelec. Navíc jsem si v době držení zbraně poranil nohu a 12 měsíců nemohl na střelnici, tedy to ovlivňuje nízký reálný nástřel i mé zkušenosti z reálné střelby obecně. Tedy nejde o recenzi od profesionála, ale od člověka co s touto zbraní začínal.

Zkušenosti se zbraní:
Nastříleno cca 2 000 ostrých (nepočítám to nijak přesně) továrních S&B 115 gr. Žádná zádržka nebo jiná závada. Nástřel na jednu návštěvu střelnice cca 120 – 200 ran. Obvykle tak 130. Po přibližně 150ti ranách už je ruka unavená díky většímu odporu spouště a poměrně výraznému zdrsnění pažbičky.
Nasušeno (i díky úrazu) cca 6 000 ran s laserových nastřelovacím nábojem na terče s Mantis laser academy (mimochodem doporučuji pro začátečníky, moc mi to pomohlo a mohl jsem trénovat doma i během doby kdy jsem nemohl chodit na střelnici).

Účel použití:
Osobní ochrana a skryté nošení. Jsem štíhlé postavy, proto jsem chtěl něco malého, co dokáži schovat i v létě pod tričkem. Žádné sportovní ambice s touto zbraní. Zamýšleno na použití na cca 10- 15 metrů a trénink jen na tyto vzdálenosti. Tedy na to na co byla určena.

Údržba zbraně:
Čistím po každé návštěvě střelnice včetně vytažení zápalníku a vyčištění zásobníku. Spoušťový mechanismus jsem zatím pro účely čistění nevyjímal. Mazaní jen tak aby to z ní neteklo, tedy žádná mumie, ale ani mastné oko na oděvu.

Co se mi líbí:
- Malá velikost, velmi dobře lze skrýt i pod lehkým oděvem.
- Dobře mi padne do ruky, velmi pěkně ji dokáži obejmout oběma rukama a i levý palec mi končí přesně na zdrsnění na levé části těla zbraně.
- Myslím si, že i díky absenci vnějšího záchytu závěru jsem schopen jí tak pěkně obejmout a neriskuji, že si vystavím závěr vzadu nechtěně. Jeho absence mi nevadí. Nic mi nepřekáží v úchopu. Naučil jsem se shazovat závěr potažením vzad a to bude fungovat na každé zbrani. Na P-10 C se mi občas nedařilo zachycený závěr odjistit. S P-10C jsem se učil střílet, cca 350 ran.

Co se mi nelíbí:
- Nyní bych preferoval spíše větší kapacitu zásobníku. Uvažuji nad nákupem botky +1, ale spíše by se mi líbilo mít o něco málo širší pažbičku a dvouřadý zásobník s kapacitou ideálně 10 + 1. Při výběru (na internetu) se mi líbil SIG 365, ale ten nebyl k dispozici (rok 2021) a nyní po určitých zkušenostech bych jej asi ani nechtěl kvůli absenci pojistky ve spoušti. O tři rány více by bylo super i za cenu o pár milimetrů větším rozměrům.
- Uvítal bych rozborku jako má P-10S/C/F, tedy hmatníky místo čepu. Není to problém, jen by to usnadnilo čištění.

Co hodnotím neutrálně:
- Poměrně velký odpor spouště. Ze začátku jsem si musel dost zvykat a opravdu hodně jsem strhával. Bylo to i malými zkušenostmi. Po cca 150ti výstřelech na střelnici už cítím únavu ukazováčku. Na druhou stranu po sušení doma jsem si na spoušť zvykl a možná ten odpor může mít i jednu výhodu. V obranné situaci budu muset hodně máčknout abych vystřelil, tím možná snížím riziko nechtěného výstřelu ve stresové situaci mimo zamýšlený cíl, pokud jí někdy budu nucen použít (doufám že nebudu). Tedy spoušť chce trochu zvyku, na první dobrou „nesedne“.
- Poměrně ostré zdrsnění pažbičky. Opět po více než 150ti ranách mám dlaň už poměrně otlačenou a přestává to být komfortní, ale na toto použití ta zbraň není konstruovaná. Na druhou stranu při tréninku tasení při domácím sušení mi nikdy nevypadla z ruky, což je zase dobře pro účel k jakému jsem jí pořizoval a na co byla navržena.

Přesnost a pocity ze střelby:
Na začátku mi to moc nešlo, lépe se mi střílelo s P-10C nebo SP-01, ale to je spíše vlastnost začátečníků a malé zbraně než problém zbraně samotné. Po objevení laser academy jsem hodně moc problémů dokázal odstranit doma. Nyní se dokáži trefovat na cca 6 metrů do mandarinky a na 8 do menšího pomeranče stabilně (při tréninku tasení ze skrytého nošení z apendixového pouzdra na čas bez zcela precizního zamíření). Občas mi to ještě uletí, ale vidím citelné zlepšení.
Při mířence jsem na tom ještě o něco lépe, na 6 metrů do čtyř cm, na deset do šesti/sedmi cm. Ještě je co zlepšovat, ale oproti začátkům pokrok výrazný.
Oproti větším zbraním je při střelbě hlučná a neklidná, ale to bude platit pro všechny mikrokompakty.

Problémy se zbraní:
- Z výroby na nové zbrani jsem měl citelně posunutou mušku (verze M má stranově stavitelnou mušku), zbraň střílela cca 7-8 cm vlevo na 10 metrů. Odstraněno doma posunem mušky. Žádný vážný problém jen trochu zamrzí, že toto posunutí bylo viditelné okem a myslím si, že bylo možné to zachytit při kontrole kvality v továrně. Po první návštěvě střelnice jsem měl pravou půlku terče netknutou.
- Po cca 2 000 ostrých a 6 000 nasušených ranách s laserovým nábojem mi praskl zápalník.

Tady bych se chtěl zeptat zkušenějších. Vím, že sušení se školním nebo nastřelovacím laserovým nábojem asi zkracuje životnost zápalníku. Má někdo z vás nasušeno vyšší tisíce ran a měl s tímto někdo z vás problém na jakékoliv zbrani? Praskl někomu z vás při sušení zápalník? Pocitově si říkám, jestli by nebylo vhodné si na sušení pořídit „náhradní“ sestavu zápalníku a před sušením jí vyměnit? Finančně to není velká položka za tu jistotu v hlavě. Právě aby se mi nestala situace, že zápalník praskne v nejhorší možnou chvíli, tedy při nutné obraně/krajní nouzi a zbraň nevystřelí. Tedy sušit s jedním zápalníkem a na střelnici střílet a nosit s jiným zápalníkem, se kterým sušit nebudu vůbec. Výměna je otázka chvilky. Smířil bych se s tím.

Případně kolik tak obecně tyto součástky vydrží ran, např. pro případ preventivní výměny? Každá součástka má svojí životnost a nevím kolik je to u zbraní. Závada se mi stala dnes a zatím nevím, jestli to řešit jako reklamaci (cesta 120 km k prodejci tam i zpět + čas) nebo jako opotřebení užíváním a objednat z domova nový na e-shopu zbrojovky, ale na e-shop jsem zase neslyšel moc kladné reference a nechce se mi do toho. Pokud budu muset k prodejci dvakrát (předpokládám, že díl skladem i při uznání reklamace mít nebude), tak to vyjde finančně na stejno, jestli reklamovat nebo koupit nový.

Stav zbraně po používání:
Plastové tělo je zcela bez chyb, z vodících lišť (nejsem zbrojíř, omluvte tedy terminologii) je mírně ošoupané černění, zejména z těch předních. Jinak tělo nevykazuje známky vad.
Závěr je zcela bez zjevného opotřebení, povrchová úprava bez vady. Zbraň mi nikdy neupadla ani nebyla vystavena silným chemikáliím, jen běžné čištění, to je třeba dodat.
Z ostatních částí je jen ošoupané černění na rozborném čepu a také je ošoupané v přední části vodícího čepu vratné pružiny. Jinak zbraň nejeví známky opotřebení.

Na závěr přidám pár obrázků z používání:

První dvě návštěvy střelnice po nákupu, je vidět, že zbraň střílí doleva, po posunutí mušky na střed odstraněno. Také jsem mířil na střed tečkou a nikoliv hranou, proto je vše tak nahoře. Později jsem zjistil, že musím mířit na hrany a nikoliv na tečky. Moje střelecká chyba, navíc spousta strhaných při úplně první návštěvě, ta spoušť je dost těžká a chvíli mi trvalo si na to zvyknout. Plus před nákupem jsem měl nastříleno celkem tak 500 – 600 ran.
První střílení:
Obrázek

Druhé střílení:
Obrázek

Mířenka na cvičný terč doma ze vzdálenosti 3,8 metru, vnější průměr terče 18,5 cm (odpovídá terči 50/20 na 10 metrů), po naučení se se spouští a správné držení to trefí hezky. Obrázky reálných terčů nemám, již to nefotím.
Obrázek

Další cvičný pokus na postavu (vnější rozměry oválu terče 11,5cm x 16,5 cm), 6 metrů, tasení z apendixového pouzdra z pod mikiny, snaha trefit do vitální oblasti:
Obrázek

Střelba z low ready na 6 metrů, průměr hlavy 10 cm:
Obrázek

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů