Podivná nepřesnost CZ 75 SP-01 Phantom



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#1 » pát 4. zář 2020, 14:14

Mám tady takovou jednu záhadu... Už nějakou dobu vlastnim CZ 75 Phantom, až do nedávna jsem s ní ale moc nestřílel, spíš jsem se soustředil na můj Sig Sauer P365. Phantom je jeden z posledních, rok výroby 2018, koupeno ve výprodeji v podnikovce v Praze v Dubnu 2019.

A teď ta záhada... Phantom je opravdu brutálně nepřesný. Napřed jsem měl za to že jsem prostě lempl a nedostatek zkušeností atd. Ovšem další střelec (zkušenost tak 50+ let) s tim měl stejný problém.

Respektive problém neni s nepřesností vždy, což nedává smysl vůbec. Jednou to jde do devítky, podruhý mimo terč. Na 25M je schopný to ulítnout tak o půl metru. Pravda, kvůli omezení střelnice tam musíme střílet olovem takže přebíjenky, ovšem jiný pistole s tim problém nemaj a ta nepřesnost je tam prostě "mimo tabulky".

Teď jsem s tim zkusil i pár továrních nábojů SB, stejnej problém. Jednou za čas se ale Phantom rozhodne že začne střílet přesně, asi podle nálady... V podstatě se to chová skoro jako kdyby tam nebyl vývrt. Jenže je, a pochopitelně perfektní protože je to v podstatě nová pistole.

Pistoli jsem mnohokrát rozebral, pokud můžu soudit, je vyrobená opravdu velice kvalitně, nikde neni vidět žádný mechanický problém. Hlaveň vypadá taky naprosto v pohodě, žádná výduť, drážkování bez problému. Pouze na jednou místě je hlaveň v závěru volnější, což je nicméně asi OK - ale starší CZ 75 jsou tam na těsno. Phantom je nicméně proti celokovovym CZ 75 trochu konstrukčně odlišný.

Tak a teď mě zkuste někdo nasměřovat co mám zkontrolovat a co to může dělat :) Mohlo se třeba stát že ty olověný střely "zalepily" vývrt? Vidět tam nic takovýho ale neni a protáhnul jsem to docela poctivě mosaznym kartáčkem.



bitkar
Příspěvky: 302

Příspěvek#2 » pát 4. zář 2020, 15:12

Jak volnejsi hlaven? To je jediny, co me zaujalo. Ale nemam s CZ zkusenost. Ale jestli se tam muze hejbat hlaven, tak by to bylo vysvetleni mi prijde.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#3 » pát 4. zář 2020, 16:24

Bitkar: Pošlu ještě dnes fotku. Hlaveň se v přední části po usazení ani nehne, "vaklá" v zadní části. Jako vada to ale nevypadá, pouze mě zaujalo že CZ 75 z 80-tých let, ani moje P365 to nedělá.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#4 » pát 4. zář 2020, 16:41

Zajdi s tím někam, kde střílí mířenkáři a dej to někomu vyzkoušet, ať Ti řeknou .....

Mimochodem, trochu nechápu to omezení střeliva na střelnici. Originál SB je snad také olověná střela, i když má mosazný obal. Protože kvalita střel má na přesnost zbraně vliv určitě. A ne právě malý !!!



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#5 » pát 4. zář 2020, 17:03

Ano, to omezení na střelivo je tam opravdu debilní. Je to klubová střelnice která je v provozu desítky let a střílelo se tam i Mauserama apod.

Ale holt si někdo stěžoval že tam něco lítá odrazem (protože fyzikální zákony přestali mezi tim asi platit...), přijel balistik a povolil střílet jen olověnejma střelama (bez pláště), kvůli možným odrazům.

To omezení tam neovlivnim, nejsem členem, pouze tam chodim jako návštěva. Ale zase tam střílim zadarmo.

Nicméně ty samý olověný střely ze starý CZ 75 i z P365 lítaj v pohodě, přesnost je z ostatních zbraní všeobecně docela dobrá. Tady opravdu mluvíme o rozptylu půl metru a víc na 25 metrech. Ikdyž se snažim tak to prostě často do terče ani nejde.

Ale teď sem tam byl v Úterý a zase sem se nemohl nikam trefit. Phantoma sem rozebral (asi po třetí během návštěvy), zkontroloval hlaveň, bylo tam minimálně znečištění. Profouknul sem to, dal hlaveň zpátky a najednou soustřel solidní. Sice vlevo, ale to už je detail co řeší nastavení mířidel.

Pak sem hlaveň znova vyndal a zkontroloval, opět znečištění vizuálně minimální, Phantoma sem složil, a zase už to lítalo bůhví kam.

Pokaždý sem ho ale složil stejně, tam ani chybu udělat snad nejde. A jak řikám, vedle mě člověk s 50+ rokama zkušeností a navíc člověk co zbraně umí i opravit. Na nic jsme nepřišly.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#6 » pát 4. zář 2020, 18:05

ToF: podle me je to rukama, taky se mi to obcas stava... netusim proc, asi kombinace stresu, stavu mysli, fyzickyho stavu apod. pokud se to nedeje ostatnim strelcum....



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#7 » pát 4. zář 2020, 18:21

Jenže jinýmu střelci se to s mym Phantomem právě děje taky... Před prázdninama sem to zkusil s oporou. První šla do devítky trochu dolu, což je OK. Druhá na kraj jedničky. To fakt v poho neni.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#8 » pát 4. zář 2020, 18:32

Tady je fotka uložení hlavně se zvýrazněnou oblastí kde je ten "vakl". Řikám, jako vada to nevypadá, ale u starý CZ 75 se na tom místě hlaveň doslova ani nehne.

CZ75_Phantom1.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



GreatLama
Příspěvky: 155

Příspěvek#9 » pát 4. zář 2020, 18:38

O prebijeni vím prd, ale nemůže se strhávat ta olovena střela?

Zmínku o SB jsem viděl, ale jestli jich bylo jenom pár, tak to mohla být náhoda.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#10 » pát 4. zář 2020, 18:41

GreatLama: Napadlo mě to, ale jiná CZ 75 s tim chodí v poho a drážkování hlavně vypadalo dost podobně, pouze víc opotřebovaný. Střílej tam s tim všichni a že by zrovna Phantom byl tak vybíravej?

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#11 » pát 4. zář 2020, 19:05

Ahoj, CZ SP-01 Phantom mám a střílí mi velice přesně se všemi náboji (jediné, co mi tam vyloženě nelezlo, byly jakési "brokové" střely). Nevím přesně, co tou volností (a obrázkem) myslíš, ale když sundám závěr ze zbraně a pak pružinu, tak se mi hlaveň taky "vaklá" v tom závěru - zleva doprava, tak o 1-2mm na každou stranu. Dokonce i když dám závěr na blokaci dozadu, tak se hlaveň (u ústí) mírně hýbe. A jak říkám, vše v normě -Glock se klepe ještě víc. Jasně - jiný systém...

Každopádně za mě bude chyba někde jinde...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#12 » sob 5. zář 2020, 09:16

Hele, já viděl,jak jeden stěžovatel na přesnost dal pistoli do ruky pánovi, co na střelnici trochu střílí a více posedává a ten mu to, na 25 metrů, nastřílel na pětikorunu. Takže zbraň bych vinil až jako poslední ....



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#13 » sob 5. zář 2020, 10:33

kolombo: Jako jo, jasně, taky myslim že za to můžou moje ruce možná v kombinaci s tim střelivem. Ale s jinejma pistolema tenhle problém prostě nemám. Každopádně v Úterý jdu na střelnici a beru sebou nastřelovací stolici bo mě to už se*e...

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#14 » sob 5. zář 2020, 13:36

Jestli to chapu dobre, tak pokud by byla vule v ulozeni/uzamceni hlavne, tak by, ciste teoreticky, i otlak uderniku na zapalce nabojnice mohl ten posun ukazat, nebo ne? Treba jen nepatrne. Nikdy jsem se s tim nesetkal, ale chapu tvoji zmatenost, kdyz to lita podivne. Jsem zvedavej na nastrel za pomoci te stolice!

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » sob 5. zář 2020, 19:15

Hele, ten vakl je normalní (teď na to koukám u CZ 75 SP-01). Je to jen rotace kolem osy hlavně, která je největší v rozebraném stavu. Ve složeném stavu a zamčené hlavni tahle vůle mizí.
Jsem zvědavý, co ti ukáže nastřelovací stolice. Pokud by ukázala, že je to zbraní, bude zajímavé hledat čím to čím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Embory, Věčný začátečník a 36 hostů