Zalomený závitník



Honza Kapoun
Příspěvky: 21

Příspěvek#1 » pon 6. črc 2015, 14:07

Ahoj potřeboval bych znát vaše názory. Před nedávnem jsem si koupil Čz 85 z druhé ruky, a chtěl jsem na ni vyměnit střenky. Jenže byl zničenej závit na přichycení střenek jak na šroubu tak přímo závit. Jenže on je to nějakej průměr závitu který neni běžný takže jsem se rozhodl ho zvětsit a udělat tam větší závit na jiný šroubek. Jenže se mi závitník v závitu zalomil a já teď nevím co s tím. Jestli je nějaký způsob jak ten závitník vyndat nebo to dát zbrojíři a jestli vůbec toto zbrojíři dělají. Děkuju za vaše rady :)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2538

Příspěvek#2 » pon 6. črc 2015, 18:28

Mnoo prekerka. Menším vrtáčkem do závitníku vyvrtat dirku a použít vytahovák (takový jakoby závitník s opačným závitem). Ale pokud nemáš slušnou dílnu, nech to radši na nějakém nástrojaři.



smates
Příspěvky: 351

Příspěvek#3 » pon 6. črc 2015, 18:37

Hehe do zavitniku nevyvrtas diru ani omylem je tvrdsi nez ten vrtak.Jde to ale vyjiskrit ale je to piplacka a musis na to mit vercajk.



Honza Kapoun
Příspěvky: 21

Příspěvek#4 » pon 6. črc 2015, 18:55

No problém je v tom že žádného nástrojaře neznám. A o tom vyjiskření jsem slysel ale tez nevim co se na to pouziva a kdo takovou vec ma.



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#5 » pon 6. črc 2015, 20:17

A nešlo by to vyšroubovat ať už z jednej strany nebo z druhej?



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#6 » pon 6. črc 2015, 20:25

Já jsem zalomenej závitník vyklepával proti závitu jehlou... I M3. Ale jde o to, jak moc je to kouslý... Zkusit to máznout, nebo "vypěnit". Kysličík, nebo cocakola.



Honza Kapoun
Příspěvky: 21

Příspěvek#7 » pon 6. črc 2015, 21:08

Carloss: a to si dělal přímo na zbrani? Já bych to nerad dokur..l ještě víc :/

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#8 » pon 6. črc 2015, 21:10

>Honza Kapoun: Zdravím. Přidejte pár informací. Jaký závitník Vám zůstal viset v rámu pistole? Strojní nebo sadový (číslo?). Jaká velikost závitníku?

(Vytahovač v základním provedení stojí kolem 460,- Kč ale myslím, že se svěrákem - ostrým důlčíkem 20° a menším kladívkem je to otázka na 5 minut.)



Honza Kapoun
Příspěvky: 21

Příspěvek#9 » pon 6. črc 2015, 21:13

no je to závit M3 takže malinký a zlomil se tam až závitník 3ka. ani z jedné strany nekouká skoro vůbec. Závitník je to normálně ze sady. Zase bych ale nerad ten závit znova zničil protože od závitu do konce rámu už moc materiálu neni .



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#10 » pon 6. črc 2015, 21:26

Honza Kapoun píše:Carloss: a to si dělal přímo na zbrani? Já bych to nerad dokur..l ještě víc :/

Nikoli... Párkrát hlína, párkrát šedá litina...

Uživatelský avatar
RomanB74
Příspěvky: 390

Příspěvek#11 » pon 6. črc 2015, 21:39

>Honza: Tak to je jednoznačně na ostrý důlčik a vyklepat proti směru. Na trojku závitník si vytahovač sám nevybrousíte.
Spíše bych doporučil vyklepat zalomený závitník, vyvrtat pr. 3,30 a vyříznout nový závit M4 (klasická metrika, žádný chuťovky). Je to průchozí závit nebo symetrická díra na dvakrát?
Vhodný šroub už by nebyl takový problém.
Předpokládám, že na nýtovací matici M3 tam prostor není kvůli zásobníkové šachtě.
http://www.briol.cz/150-nytovaci-matice-m3-1-8-3-0-st#!prettyPhoto



Carloss
Příspěvky: 2996

Příspěvek#12 » pon 6. črc 2015, 21:54

To pak spíš vložný závit. Bývá to pružinový drát přesnýých rozměrů. Po odvrtání se vyřízne příslušný větší závit a do něj našroubuje tahle pružina a zajistí loctitem pro nerozebiratelný šroubový spoj. Jak je to pružina, tak to skvěle drží a uvnitř se tak vytvoří nový závit původního rozměru.

Ale důležitý je neřív dostat ten závitník ven, no. Jak píšou i ostatní... prostě vyklepat...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#13 » pon 6. črc 2015, 22:00

Nevím ale já mám na střenkách šroub M3,5. Určitě jsi tam zalomil M3 ne M4? Stačilo jen vyměnit šroubek, na něm se závit sjede daleko rychleji než v díře.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2538

Příspěvek#14 » úte 7. črc 2015, 17:25

Smates: vidiakem vyvrtáš i zavitnik. Ale M3 je fakt malý, takže vyklepat asi lepší. :)



smates
Příspěvky: 351

Příspěvek#15 » úte 7. črc 2015, 18:51

To vim taky jsem zamecnik ale taky vim ze na strenkach je malej sroubek takze tezko sezenes tak malej vidiak

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti