Jakou CZ - první zbraň...



Golemus
Příspěvky: 8

Příspěvek#316 » úte 1. bře 2022, 13:46

LordSalix: no o malorážné pistoli jsem donedávna uvažoval. Ale co si budemem povídat. Chci aby to byla pistole, která bude vesměs ležet doma a když nebudu doma já, tak jde o to aby se postarala o sebe a naše dcerky. Doba je zlá. Né že by se .22LR nemohla bránit, ale šance jsou minimální. Možná by bylo i fajn aby to byla zbraň s vnějším bicím kohoutem, ať se naučí kompletní manipulaci.



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#317 » úte 1. bře 2022, 14:15

Tohle už do tématu "jakou CZ" nepatří, ale zvážil bych taky revolver (ne nějaký ultra lehký, ať se z toho dá pro slabšího jedince i střílet). Jsou i s lehkýma spoušťema, odpadne řešení jeslti to člověk natáhne, jestli mít doma nadrcnuto etc..



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#318 » úte 1. bře 2022, 14:20

To už je tedy úplně jiná diskuse, ale kdybych já chtěl zbraň, se kterou bude žena bránit domov, tak by to byla nějaká superkompaktní 9mm PCC s tlumičem (třeba časem, podle rozpočtu), JHP a kolimátorem. Bojovat s pistolí je obtížné i pro trénovaného chlapa, natož vystresovanou čtyřicetikilovou ženu co má doma děti. Co jsem zatím viděl já, tak pistole je prostě hrozivá, hlučná, kopající a hlavně s ní nic netrefí ani v klidu na střelnici do papíru .. ale když jsme půjčovali EVO s kolimátorem (jinak bych konkrétně EVO nechtěl), tak prostě každá (nejen) ženská s úsměvem jenom dala tečku na cíl a zmáčkla a efektivita byla úplně jiný vesmír. No a tlumič je podlě mě taky extra důležitý, jinak po první ráně budou všichni (myšleno zejména žena a děti) ležet dezorientovaní a vystrašení na zemi. Pokud nebude žena chodit pravidelně na střeleckotaktické tréningy, tak mi pistole přijde jako placebo a možná i negativní eskalace. Případně pokud je tlumič mimo hru, tak alespoň pistoli v konverzi s kolimátorem. Pro CZ se dělají pro P-07/09 i P-10, jinak samozřejmě zejména pro Glocky, stojí to cca 6000, levný kvalitní kolimátor cca 4000 a člověk má pořád i tu pistoli. A taky to váží dohromady ani ne dvě kila, to je taky důležité, protože třeba běžnou pušku většina ženských moc dlouho v ready poloze neudrží.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#319 » úte 1. bře 2022, 14:51

Z produkce CZUB za sebe doporučuji pro tak drobnou ženu jedine pistole Kadet ráže .22LR. Na sebeobranu jsou dostatečné, na střelnici se jí nebude bát žena, ani děti. Ta pistole, na rozdíl od čehokoli v 9mm, bude snádno ovladatelná a oblíbená. Tlumič je dobrý nápad, ale právě u .22LR by se ještě několik málo ran dalo snést i bez sluchátek (i když s pískáním v učích).

Souhlasím s LordSalix a dodávám, že střelba z devítky bez sluchátek, nebo tlumiče v místnosti je naprostý masakr!. Upřímně doporučuji zkus si to třeba na kryté střelnici, než budeš chtít komukoli, navíc nezkušené 40kilové ženě, dávat devítku na sebeobranu.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#320 » úte 1. bře 2022, 21:07

No, tak pokud jde o devítku, aby to udržela křehká žena, a ubránila s tím domov, zvládla s tím cvičit a dobře se jí to drželo, tak bych uvážil i Evo s tlumičem. (Jak říká vlastně už výše LordSalix).

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#321 » ned 6. bře 2022, 23:34

Ahoj. Mám za sebou 1500 ran s mojí první pistolí CZ P-10c. Jsem moc spokojený, chtěl jsem něco českého, moderního, na nošení, a myslím že splnila do puntíku.
Teď mám chuť na nějaký fullsize s kladivem. Zase by to mělo být něco v češtině (patriotismus u mě převládá nad praktičností), ale neumím se rozhodnout mezi 75BΩ a P-09.
Jako začátečník jsem nalezl tyhle výhody:
75BΩ: klasika, legenda, železo je holt železo, je krásná
P-09: plast je lehčí, SA/DA Ω spoušť bude asi stejná, moderní pistole s méně nutnou péčí, kapacita na 19ks

Ale nevím, jak jsou uživatelsky hodnocené. Nejsem dost znalý ani trpělivý, s údržbou se nechci moc zabývat, chtěl bych si ji užívat, bavit se, ne se moc starat, měnit náhradní díly, sledovat. Rád bych, aby vydržela sama dost dlouho bez servisu. Rád bych se zlepšoval v mířené střelbě, možná se jednou pustil i do soutěží.
Máte někdo zkušenosti, které by mi pomohly se rozhodnout?
Ohledně kvality umím posoudit akorát to, že když P09 stojí 17,5kk, a 75BΩ je za 24kk, tak je asi lepší/kvalitnější... Lze to takhle jednoduše říct?



To-Těžko
Příspěvky: 35

Příspěvek#322 » pon 7. bře 2022, 00:52

HLAP: Celoocelová zbraň je především drahá, protože je pracnější a drahší vyrobit rám. Oproti plastovému rámu, vyplácnutého ze vstřikolisu.

Máš podivné smýšlení. Když se budeš o zbraň dobře starat, tak ti to oplatí spolehlivostí a delší výdrží !
Jen pozor, u značky CZ, je kolísavá kvalita. Osobně bych pořídil jinou značku.

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#323 » pon 7. bře 2022, 06:27

To-Těžko: asi jsem měl spíš napsat, že by měla být odolná vůči začátečníkovi - amatérovi :-)
Jinak já už vím, že existují kvalitnější značky, tak jsem schválně zabrousil do vlákna "Jakou CZ", abych debatu udržel jen mezi čízama.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1859

Příspěvek#324 » pon 7. bře 2022, 07:01

HLAP: A co Shadow 2?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#325 » pon 7. bře 2022, 07:20

Co znamená "bez servisu" ???

Prostě provoz něčeho generuje pravidelný servis. Nebo v autě neměníš olej, protože Tě to obtěžuje ?

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#326 » pon 7. bře 2022, 07:33

prostě jsem byl zvědavej na životnost - jestli plasťák nebo železo. Co jsem tak pochytil, plasťák nepotřebuje tolik mazání, železo je zase bytelnější materiál. Možná bych měl tenhle požadavek odstranit, "nestarat se" je samozřejmě blbost.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2221

Příspěvek#327 » pon 7. bře 2022, 07:44

Životnost závisí na opotřebení klíčových dílů provozem a na štěstí.

Já už měnil pružinu spouště. Jinak to jen čistím a mažu. Nástřel mám cca 14t. výstřelů + sušení. Mám plasťák.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#328 » pon 7. bře 2022, 08:32

HLAP: Dojem o životnosti máš mylný. Hlavní části zobou zbraní jsou ocelové. Závěr, hlaveň, vodítka závěru, bicí mechanismus, pružiny atd. Plastová je jen rukojeť a ta nestřílí. Ano, možná se vedení závěru opotřebí u P-09 o torchu dříve, než u CZ75, ale mezi tím už dávno budeš měnit hlaveň, prižiny atd. a to zhruba stejně často u obou.



AntonŠpelec
Příspěvky: 95

Příspěvek#329 » pon 7. bře 2022, 09:00

Měnit opotřebovanou hlaveň? To vážně někdo dělá?

Uživatelský avatar
HLAP
Příspěvky: 129

Příspěvek#330 » pon 7. bře 2022, 09:05

Letec 12: díky, takže životnost ani údržba se neliší. Takže rozdíly jsou jen vzhled, kapacita zásobníku a hmotnost. Jsem pravák, tak ani možnost otáčení prvků u mě nehraje roli

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 12 hostů