CZ P-09

Glock a spol.
Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#226 » čtv 9. čer 2016, 01:51

Vypouštění kohoutku až na závěr ještě jednou, ale česky:
1) Zmáčkni páku vypouštěče kohoutku. Kohoutek spadne na ozub.
2) Páku vypouštěče kohoutku stále drž zmáčknutou a stiskni spoušť.
3) Pusť páku vypouštěče kohoutku.
4) Pusť spoušť.
(Pořadí kroků 3) a 4) lze zaměnit)
Kohoutek je bezpečně na závěru. Nevidím v tom žádný problém. Pokud si nejsi jistý, natrénuj si to s prázdnou nábojovou komorou a s ostrým nábojem vyzkoušej na střelnici. Domnívám se, že jde o úkon, který by každý střelec měl se svou zbraní zvládnout bez zaváhání.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#227 » čtv 9. čer 2016, 06:43

Jo, to funguje, ale co máte proti tomu bezpečnostnímu ozubu ?

Ale pokud uděláš chybu v manipulaci s vypouštěním a spouští, tak se ozve BUM. A chybu udělat můžeš, stačí myslet na něco jiného a vypouštět. Předpokládám, že to děláš s nábojem v komoře, co ?



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#228 » čtv 9. čer 2016, 06:49

Me by to teda trenovat s nabojem v komore nenapadlo... Na tom ozubu, kdyz se na nej podivam, tak mi to jako uplne neprekonatelny zoubek nepripada, jasne, zachrani to pak snad blokace zapalniku. Ale jen pokud neni stiskuta spoust. Kazdopadne skladovat to nevypustene uplne je mi trosku proti srsti. Dale mi pripada, ze kdyz ten decocker pustim, znova zmacknu, kratce stisknu spous, tak se kohout uvolni z ozubu ale decocker ho drzi dal od zapalniku, pak kdyz v tomhle stavu pustim spoust, tak zacne fungovat blokace zapalniku a uvolnenim decockeru pomalu spustim kohout na zapalnik. Takhle mi to prijde nejbezpecnejsi. Nebo jednoduseji RJ, ale prodejce se jezil, ze to mechanismu skodi - nezda se mi to ale nedokazu uplne posoudit jestli se tam praskanim naprazdno neco nemrvi...

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#229 » čtv 9. čer 2016, 07:22

Ten ozub a vypouštěč je tam na to, aby se dal bezpečně vypouštět kohout, pokud máš náboj v komoře.
Ty to používáš místo rány jistoty ??



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#230 » čtv 9. čer 2016, 08:44

Pri suseni jo, ja ji vlastne jeste ani nenabil co jsem ji koupil ;-)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#231 » čtv 9. čer 2016, 09:01

Ty nemáš školní náboje ? Já si hned koupil i dva školní náboje a suším s nimi.

Ale vybíjení a nabíjení dělám stejně, jako kdybych měl ve zbrani ostré. Co když se Ti, u ostrých, zmatou myšlenky a začneš postup jako na školní. Ten rozhodně budeš mít zažitější.

A střílet to chce, u sušení to nekope .....



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#232 » čtv 9. čer 2016, 09:09

Jako jo, pocitam s tim, ze je koupim, nebyl tedka cas.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#233 » čtv 9. čer 2016, 10:57

cmk píše:Cokoli z hlediska bezpecnosti by melo byt vzdy nasobne... Pocitejme tedy, ze vetsina pojitek selze napr. z duvodu nepresne vyroby ci "osoupani/obehni mechanismu" a pri vsem nestesti uz je to zavisle pouze na tom, co jsme udelali my...

Co se stane, kdyz pistole pri behu vypadne z pouzdra tak nestastne, ze spadne primo na kohout a ten...

Už se to tady vše probíralo. Ozub je pojistka proti nechtěnému výstřelu, vyklouzne-li kohoutek při natahování. Rovněž jde, při tomto konstrukčním řešení, o nedílnou součást mechanismu vypouštění kohoutku.
Jak již bylo popsáno a logicky vysvětleno dříve, nejen v tomto vláknu (viz např. příspěvky od cmk), kohoutek opřený o závěr je z hlediska bezpečnosti výhodnější než na ozubu.
Argument, že se třeba pod vlivem "toulajících se myšlenek" při vypouštění dopustíš chyby a vyjde rána, je, dle mého názoru, zcela zcestný. Nedokáže-li se někdo na tu chvilku, než vypustí kohoutek, zcela soustředit na to, co dělá, pak by měl vážně zvážit, zda mu patří jakákoliv zbraň do ruky.
Samozřejmě nejsme stroje, jsme lidé a chybu může udělat kdykoliv kdokoliv. Ale právě proto budu při vypouštění kohoutku mířit do bezpečného prostoru. Z hlediska bezpečnosti je to rozhodně výhodnější než náhodný, nekontrolovaný výstřel v důsledku nehody. Jsem přesvědčen, že bezpečně vypustit kohoutek (včetně určení bezpečného prostoru) by měl být schopen každý držitel ZP. Pokud tomu tak není, pak je na zváženou legitimita snahy EU o omezení držení legálních zbraní. Doufám ale, že tomu nikdo z nás nevěří.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#234 » čtv 9. čer 2016, 13:15

A co třeba situace, kdy ukládáš zbraň do pouzdra po výstražném, třeba i opakovaném výstřelu a po té, co jsi musel vystřelit i na cíl, v rámci obrany. I takhle jsi si jist, že se dostatečně soustředíš na vypouštění, když hrabeš mobil a řešíš, jestli dříve Policii nebo sanitku. A ještě máš třeba kolem sebe několik dalších lidí a na 100% bezpečný prostor nikde.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#235 » čtv 9. čer 2016, 14:26

Nedokážu posoudit. Takovouhle situaci jsem naštěstí ještě nezažil. Nicméně bych ji pravděpodobně řešil operativně a individuálně podle konkrétní situace a okolností. Nechápu však, proč otázku vypouštění ženeš do absurdních mezí. Já myslím, že každý chápal, že hovoříme o standardní, každodenní manipulaci s P-09. Takhle se dostáváme mimo téma tohoto vlákna.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#236 » čtv 9. čer 2016, 17:30

Musím se přiznat, že jsem se znovu zamýšlel (a oprašoval školní vědomosti fyziky), zda je bezpečnější nosit, s nábojem v komoře, s kohoutkem vypuštěným na ozub nebo až na tělo závěru. Už si tak jistý nejsem. Důležitou roli samozřejmě hrají i detaily v konstrukčním a technologickém řešení pistole, které jako laik nemůžu znát. Proto jsem se s dotazem obrátil přímo na CZUB. Jakmile dostanu odpověď, podělím se zde o ní.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#237 » čtv 9. čer 2016, 17:39

Tak P09 zrovna diky blokaci zapalniku je IMHO bezpecna jak na ozubu tak nadoraz - pokud neni zmacknuta spoust, tak by zapalnik nemel mit sanci blokaci prekonat. Jako nejvic rizikove mi stejne prijde to vypousteni, sadru doma sice mam ale... ;-)
Ta situace so popisuje kolombo me docela rozsekala, predstavil jsem si jako alternativu, ze nekoho zastrelim, vybiju pistoli, vytahnu hada a vycistim ji... Nedalo mi to nenapsat, sry :-P

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2234

Příspěvek#238 » čtv 9. čer 2016, 18:09

Já to neženu do absurdních mezí, jen připomínám, že postupy z domácího vybíjení a nabíjení by měly být identické i při dalším používání zbraně. Přijde mi jako značný nesmysl řešit několik rozdílných postupů a pak řešit který použít. Podle mne je lepší mít jeden a ten moci použít i při návratu zbraně do pouzdra, pokud jsem byl nucen vystřelit mezi lidmi a mám spoustu problémů sám se sebou, natož abych řešil několik kroků jen na vypuštění kohoutu.

Uživatelský avatar
Werewolf
Příspěvky: 171

Příspěvek#239 » pát 10. čer 2016, 21:28

lebadabel píše:Vypouštění kohoutku až na závěr ještě jednou, ale česky:
1) Zmáčkni páku vypouštěče kohoutku. Kohoutek spadne na ozub.
2) Páku vypouštěče kohoutku stále drž zmáčknutou a stiskni spoušť.
3) Pusť páku vypouštěče kohoutku.
4) Pusť spoušť.


Kupodivu to u mě s P07 takto taky funguje, ale zjistil jsem to, až když jsem to podle tvého návodu zkusil, jinak jsem o tom nevěděl. Což mi vyvstává otázka: V návodu se o tomto vůbec nepíše! Pouze o vypuštění na ozub. Nic se spouští a vypuštěním nadoraz tam není! Jakto? Výrobce tuto funkci nezamýšlel a je náhodou, že to takto vlastně jde, nebo to výrobce zámerně neuvádí např. z důvodu bezpečnosti?



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#240 » stř 22. čer 2016, 23:23

ahoj,mám takoví dotaz na zkušenější v oboru zbraní. Čistil jsem svoji p09 a zjistil jsem že tam mám vymačkaný asi vedení závěru moc tomu nerozumím, je to normální po cca 800 ranách. Nemám to reklamovat? Přidám foto na levé straně je to vymačkaný a na pravý to je ok.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 hostů