Glock19

Glock a spol.


LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#511 » pon 14. čer 2021, 22:04

Vidím to stejně. Pokud člověk střílí rychleji, tak jsou lepší. No a pokud má čas precizně mířit, tak si prostě srovná větší světla. Nová mířidla se mi líbí mnohem více. A půlení tečky na mušce je strašně dementní tak i tak, konečně se toho zbavili.

Uživatelský avatar
milrach
Příspěvky: 86

Příspěvek#512 » sob 18. zář 2021, 18:16

Glock 19 je dle mého názoru špičková zbraň, vrcholový model co se týká konstrukce a spolehlivosti. Mně ale bohužel vůbec nesedla do ruky, vadila mně jak úchop samotný tak ergonomie, měl jsem pocit jako kdybych držel v ruce plastovou hračku...

Uživatelský avatar
MKabar
Příspěvky: 1162

Příspěvek#513 » ned 19. zář 2021, 11:58

Jenze to je jenom tvuj pocit, z ergonomickeho hlediska jak z hlediska fyziky (nizky zaver), tak biomechaniky ruky je to to nejlepsi v tehle kategorii. Cim vetsi placaty kvadr rukojet v tom uhlu prirozenejsim pro lidskou ruku, tim lepsi. Zadne bouly a hrbolky a vystupky ala fake ergonomicke rukojeti, to je napytel, krouti se to pri zpetnem razu a strilite pak do zadele s tim. Nejvetsi zlo jsou boule ve hrbetu vzadu dole na rukojeti. Cim rovnejsi placatejsi kvadroidnejsi tim lepe se pistole chova.

Uživatelský avatar
MKabar
Příspěvky: 1162

Příspěvek#514 » ned 19. zář 2021, 11:59

A taky mi to trvalo spoustu let, nez jsem se naucil strilet dost dobre na to, abych to pochopil a poznal.



KapitánPacička
Příspěvky: 300

Příspěvek#515 » ned 19. zář 2021, 15:13

MKabar: Nemuzes preci tvrdit, ze pokud strelec bude strilet hodne, ze se prostrili k tomu, ze mu bude ergonomie Glocku sedet. To je preci uplna hloupost :crazy:

To ze nekterym lidem proste uchop Glocku nesedi, je naprosty fakt a nikdo to neokeca ;)
Taky patrim mezi ty, kterym G17 ci G19 i za opakovane snahy hold v ruce nesedi idealne. Proto nevidim jediny duvod, se s tim prat a prechytavat pistoli, abych to tak nejak drzel, jako prase kost. Kdyz se mi ta zbran po kazdem uchopu vytaci smerem na slabou stranu.
Kdyz dam vedle sebe Glocka a zbran, ktera ma jak pises "fake ergonomicke rukojeti" tak svete div se, zbran mi sedi o 50% lepe a prirozene, hned na prvni uchop a v ruce pri strelbe mi vubec nikam necestuje. Protoze mi v ruce prileha co nejvetsi svoji plochou, coz jsme tak nejak u zakladu Fyziky.

Trosku zapominas, ze lidi maji ruzne proporce a stavbu tela. Ktera nas odlisuje ;)



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#516 » ned 19. zář 2021, 19:26

Souhlasim, cim jednoduhsi rucka, tim lepsi - 1911.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 586

Příspěvek#517 » ned 19. zář 2021, 23:51

KapitánPacička píše:MKabar: Nemuzes preci tvrdit, ze pokud strelec bude strilet hodne, ze se prostrili k tomu, ze mu bude ergonomie Glocku sedet. To je preci uplna hloupost :crazy:

No, to bych netvrdil tak skálopevně. Já když měl Glocka kdysi dávno poprvé v rukou, tak jsem (trošku přehnaně řečeno) nemohl trefit nic. Byl jsem zvyklý na svoji 1911. Jenže Glocka jsem svého času mít "musel" (služebně) a díky častému tréningu jsem se s ním sžil natolik, že nyní s ním nastřílím líp, než jsem kdy nastřílel s 1911- prostě jsem se prostřílel k tomu, že mě geometrie Glocku nejen že nevadí, ale i sedí a dokážu z něho střílet dostatečně přesně i poslepu (tj. mám už tak vycvičenou svalovou pamět rukou, že když na něco poslepu intuitivně zamířím a pak otevři oči, tak mířidla už jsou krásně srovnaná na cíli. (Samozřejmě se v tomto případě nebavíme o terčovce ale o akční střelbě na krátkou vzdálenost).



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#518 » pon 20. zář 2021, 06:16

Presne tak, nic na strelbe neni prirozeneho, ani uchop ani uhel rucky. Vsechno se musi clovek naucit.

Uživatelský avatar
MKabar
Příspěvky: 1162

Příspěvek#519 » úte 21. zář 2021, 01:32

KapitánPacička píše:MKabar: Nemuzes preci tvrdit, ze pokud strelec bude strilet hodne, ze se prostrili k tomu, ze mu bude ergonomie Glocku sedet. To je preci uplna hloupost :crazy:
Trosku zapominas, ze lidi maji ruzne proporce a stavbu tela. Ktera nas odlisuje ;)


Ne, jsi uplne mimo. Lidi maji stejny pocet svalu (600) a stejny pocet kosti (213-215) i stejny pocet svalovych vlaken (i kdyz jeden je natriskane hovado a dalsi suska ala somalec po obede). Mimo chybejici casti tel po urazech a vrozene defekty ci mutace (ctyrhlavy biceps apod) je to stejne a gravitace je taky stejna a fyzikalni zakony taky stejne. Stavba kosti v zapesti a slachy nato napojene take stejne.
Biomechanika lidskeho tela je naprosto stejna pro vsechny. Jsou to principy fungovani kloubu, svalu, slach a vseho vs gravitace atd.
A je jedno jestli ma jeden 162 cm a druhy 198 cm a jeden 68 kg a dalsi 123 kg. Vyse zminovane plati porad - fyzikalni zakony a biomechanika lidskeho tela je stejna (pokud neni z nejakeho duvodu zdeformovano ci poskozeno samozrejme).

Pro biomechaniku lidske ruky je uhel Glocku prirozenejsi, namir nekde ukazovakem jakoze strilis a pak rozevri zbyle prsty - to je ugel Glocku.
Nizky zaver a nizka osa - fyzika - mensi zdvih. I se spickovym uchopem bude neco jako USP nebo P226 kopat vzdy vice, prosta fyzika.
Jasne ze u vyborneho strelce to bude vyrazne mene, nez u amatera, ale u stejneho strelce bude proste USP skakat vic, nez G17/34, vzdy.
Nizsi zaver ma taky nizsi hmotu a cykli rychleji nez vysoky tezsi, ktery jeste musi pripadne napinat kohout a to vsechno ho brzdi.
S klasickym uhlem mas zapesti zlomene nahoru, kosti nejsou v linii, pri pohybu ukazovacku pri stisku spouste to ma tendenci se cele vice ohybat.

Vlna zpetneho razu se v tele siri bez rozdilu na velikost cloveka. I se 140 kg obludou to zameta a vlaje jak trenky v pruvanu, kdyz je ztuhly a ma zatle ramena a prenasi se mu to do patere a nasledne do teziste a jeste stoji na proplych kolenach se spickama do stran, misto spicky dopredu uvolnene kolena, uvolnena ramena a pak se ta vlna ztrati max v loktech a s telem to nehne ani o 1 mm ani kdyz stojim na jedne noze.
Cim vic pozatinany, tim vic to s nim haze a horni pulka tela plave o nekolik cm dozadu po kazde rane a ztoho se prenasi houpani na pistoli pres opet zatle ramena a lokty. Takze byt se mu ta zbran treba diky brutalni sile v zapesti moc nezveda, tak stejne je rozhozeny a pomalejsi nez by mohl byt. S proplyma kolenama v buse jak zabrzdi bez drzeni letis okamzite, s lehce uvolnenyma stojis v tezisti a vybalancujes to bez drzeni.
Jinymi slovy zhodim te na zem jednim prstem bez jakekoliv sily, staci chapat biomechaniku a jak funguje v zavislosti na gravitaci a neni to zadne kouzlo ala Jedi telekineze, ale prosta zakladni fyzika a znalost principu fungovani lidskeho tela.

Kdo strilel x roku s normalnim uhlem, prijde mu uhel divny, ale je to jen zvyk. Me to taky prislo totalne divne, tri mesice jsem denne vecer susil s gumovym Glockem nez jsem koupil novy 34 Gen5. Jenze je to prirozenejsi pro anatomii ruky a lepe to funguje a kdo se s tim nauci strilet, to drive nebo pozdeji pochopi a pozna. Bud mu to nekdo detailne vysvetli na jakych principech to cele komplexne funguje (nejake techniky vytrzene z kontextu jsou k nicemu, je treba to pochopit cele komplexne principialne) a pochopi to a bude dobre a spravne susit a trenovat svoje telo a pochopi to rychle a nebo ho to bude stat kvanta ran, ale nakonec nato prijde drive nebo pozdeji a nebo nekteri nato neprijdou nikdy (bud jsou proste marni po fyzicke a motoricke strance a nebo palicati a ego jim nedovoli si nechat poradit od nekoho).
Problem neni v pistoli ale v tele. S Geckem je to na blizko vic prirozenejsi na point shooting bez mireni pri dynamice za pohybu, mnohem lepsi zasahy a soustrely i cas.

A ano, kdokoliv se muze naucit strilet dobre s Glockem a nicim jinym (ve stejne kategorii neberu v potaz specialy v cene auta) nenastrili lepe, kdyz dost nastrili a pochopi principy a bude to drzet spravne a cele telo bude mit spravne a bude se hybat spravne, tak potom se to chova nejlepe, nejmene se zveda, nejrychleji se vraci a nejmene strhava. Jen to chce hodne cvicit a susit a nejen s Glockem ale i se sebou samym.
Totalni gramlave jelito, ktere neudela ani rovne kotoul dopredu a nezvladne zatlouct hrebik a z 20 hozenych micku chyti jeden bude logicky i totalne mizerny strelec nejen presnosti ale i pohybem pri dynamice, kdyz tam bude poskakovat jak na**any kacer a jeste podstreleny... Pistol je jen nastroj a kdo ma obe ruky leve pak mu nepomuze ani Glock, ani Alien ani nic.

Strhavani neni problem na spousti, jak to vsichni resi a meni spouste za nejake zverstva domaci shit produkce, ale opet v uchopu.
Kdyz to budu drzet spravne a dostatecne pevne a nekdo jiny mi odmacka jak nejrychleji to zvladne spoust, tak na deset metru nastrilim vyborny soustrel a trefim se, protoze to udrzim a mackani spouste strhava jen diky srajda uchopu slabemu/spatnemu. Grip je zaklad, pohyb ukazovaku na spousti je az dalsi pak, nervat to moc krecovite atd.

Kdyz ti dam posekat na spalky 20 kamionu dreva, tak bud u tretiho koncis a ramena KO nadobro a nebo se tvoje telo nauci sekat z teziste bez pouziti ramen a s vyuzitim gravitace a narubes to bez problemu a ani nebudes dobity ztoho narozdil od toho, jak to budes sekat uplne blbe. Jak myslis, ze stary dedek vydrzel kosit od 6 od rana do obeda? Ramena by to fakt nedaly, drzel lokty u tela a kosu a sekal celym telem z teziste jehoz pohyb vychazi z noh. A to same plati pro jakoukoliv fyzickou cinnost, sport i strelbu. Spickovy sportovni vykon je dokonaly pohyb v tezisti s maximalni efektivitou pohybu a maximalni minimalizaci zbytecnych pohybu (u strelby je to temer vsechno od ramen, pres lamani krku hlava dolu, vystrkovani pozadi, smajdani noh vsude mozne atd. o zbytecnem prehravani a prehaneni naucenych pohybu aby to vypadalo vic tacticool ani nemluve...to pak nejsou strelci, ale herci co hrajou sasky a mysli si, ze jsou top borci...).

Jo a kdyz ma nekdo blato zapesti, neudela ani dva kliky na pestech a trepe se jak zulc s jednou igelitkou z Kauflandu do druheho patra, tak jasne ze nepomuze ani Glock ani nic, proste to neudrzi a bude mu to skakat jak klokan na prejezdu. To je problem vetsinych zenskych, maj totalne slabe blato zapesti a proste to neudrzi. Muzes umet nejlepsi techniky a znat principy a vsecko, ale jak neni urcita sila (zas neni nutna nejaka silena, ale dneska jsou proste lidi hodne velke babovky, zazil jsem x chlapu i fakt velkych, co nedokazali natahnout CZ83 v 9 mm Browning bo meli blato prsty, neudrzeli zaver mezi prsty tajak zenske) v zapesti, tak je pak marne vsechno.

Manzelka se me loni zeptala proc sem koupil Glocka misto HK. Jsem ji dal do ruky tricinu at s tim zamiri na telku a pak jsem ji dal do ruky 34 at taky zamiri a ona aha, to sedi jak prdel na hrnec. Pochopila to okamzite, ze to je prirozenejsi pro cloveka. Nema tak moc nastrilene aby byla otrokem klasickeho uhlu, tak to vnimala okamzite, ze se to lepe drzi i lepe s tim miri. A to byla radoby superergonomicka (fake ergonomie na skodu nez k uzitku) P30L vs 34 G5 coz ma byt dle mnohych totalni kopyto. Opak je pravdou. Je to to nejergonomictejsi pro lidskou ruku s normalnim pistolek na trhu a nejlepe se to chova. Ale trvalo mi jenom 12 let, nez sem se naucil dost dobre strilet + dalsi veci, abych na tohle prisel a dokazal to vyuzit. Ale da se to taky naucit za par tydnu suseni poctiveho doma a par tisic ran na strelnici pokud se to dela od zacatku spravne komplexne. Ne jen nejaky mismas nejakych postupu pomichanych neuplnych mnohdy zcela nelogickych a vytrzenych z kontextu.

Uživatelský avatar
MKabar
Příspěvky: 1162

Příspěvek#520 » úte 21. zář 2021, 01:54

Jeste dodatek, mrknete na tohle:

https://www.youtube.com/watch?v=vD4AIWIXiBI&t=2s

Miculekovic dcera ma pod 160 cm, uz G19 je pro ni full size velka tlusta pistole. A strili bo musi bo ji plati SIG P320 X5 obludou, ktera je tak akorat do ruky dvoumetrovemu chlapovi, ne malicke zenske.

A aby to vubec nejak udrzela, jelikoz s tema ruckama to proste nema jak chytit, tak dava dva prsty na lucik, coz je solidni ulet, ale zvladla to. Nasla cestu jak to nejak udrzet (i tak ji to skace, jakoze tahle pistole by skakala i Vogelovi vic jak 34 bo jsme zase zpatky u fyziky). Natrenovat se da vsechno. Ja dat dva prsty na lucik (kdybych vytepal svitilny), tak netrefim ani slona na deset metru :-D.



jodo
Příspěvky: 152

Příspěvek#521 » úte 21. zář 2021, 08:00

MKabar: Určitě máš pravdu. Ale dle zkušenosti začátečníka je obtížnější "obstojně nastřílet" s 0,5 kg plasťákem, než s 1 kg kusem železa. To železo ti víc odpustí. A na tom u nás začínají všichni (CZ 75). Zjistíš, že ti to docela jde. Pořídíš plast a ejhle, netrefíš ani vrata od stodoly (můj případ). Pak už je to o tréningu, jak říkáš. Na Glocku mi vadí nízké položení kolejnic závěru. Hobluje mi ruku.



Maxhector
Příspěvky: 16

Příspěvek#522 » úte 21. zář 2021, 11:27

MKabar píše: Ne, jsi uplne mimo. Lidi maji stejny pocet svalu (600) a stejny pocet kosti (213-215) i stejny pocet svalovych vlaken (i kdyz jeden je natriskane hovado a dalsi suska ala somalec po obede). Mimo chybejici casti tel po urazech a vrozene defekty ci mutace (ctyrhlavy biceps apod) je to stejne a gravitace je taky stejna a fyzikalni zakony taky stejne. Stavba kosti v zapesti a slachy nato napojene take stejne.
Biomechanika lidskeho tela je naprosto stejna pro vsechny. Jsou to principy fungovani kloubu, svalu, slach a vseho vs gravitace atd.
A je jedno jestli ma jeden 162 cm a druhy 198 cm a jeden 68 kg a dalsi 123 kg. Vyse zminovane plati porad - fyzikalni zakony a biomechanika lidskeho tela je stejna (pokud neni z nejakeho duvodu zdeformovano ci poskozeno samozrejme).

Nejsem zase tak zkušený střelec, abych si troufl hodnotit, která pistole má přirozenější úchop, ale myslím si, že co se obecně biomechniky týká, tak jí lidé určitě stejnou nemají. To, že mají stejně kostí a stejný počet svalů, neznamená stejnou biomechniku. Znamená to maximálně to, že všichni stojíme vzpřímeně a chodíme tak, že střídáme levou a pravou nohu. Naopak každý člověk má biomechniku jedinečnou a je dána především délkou jednotlivých kostí, tvarem svalů a jejich rozdílným upnutím na kostech. Proto máme každý jiný styl chůze a třeba i provedení správného (zdravého) dřepu může být pro různé lidi odlišné. Odlišnou biomechnikou lidí se zabývá i kriminalistika.
Nicméně to samozřejmě nemusí znamenat, že s tím úchopem MKabar nemá pravdu. Když jsem po několika ČZtách poprvé střílel s Glockem, taky mi vůbec nepadl do ruky. Teď po pár letech mi naopak ten úchop přijde naprosto v pohodě.



KapitánPacička
Příspěvky: 300

Příspěvek#523 » úte 21. zář 2021, 16:45

MKabar: Urcite zajimave cteni, dost veci urcite je dobrych. Ale hodne odbocenych od puvodniho temata ;)

Ovsem ty nejak zapominas na jeden dulezity fakt, a to, ze kdyby bylo vsechno jak pises... Tak by existoval clovek poze Adam a Eva a vsichni by byly naprosto totozni jako pres kopirak :!: Coz je uplna hloupost.

Je to jak psal Maxhector. To ze nekdo ma stejny pocet kosti a je clovek, preci vubec neznamena, ze bude mit stejne dlouhe kosti, ohebnost kloubu, stejne tvarovane svaly atd :D Takze kdyz dame v porovnani dva odlisne lidi.
1. Bude mit kratke prsty a obtloustlou dlan.
2. Bude mit dlouhe prsty a vyzablou dlan.

Tak nikdy v zivote, oba dva nemuzou mit stejne dobry uchop. Kdyz budeme porovnavat stejnou zbran a rukojet. Je to tak logicke, ze vubec nechapu, jak to nemuzes pochopot :!: A to jsem uvedl jenom 2 rozdilne lidi, coz na svete tech rozdilu v dlani a prstech bude v tisicich :!:

Ale vzhledem k tomu, ze jsi v minulosti stejne ooody psal o Heckler Kochu, tak nejsem udiveny, ze ted pises superlativy o Glocku a svojich dovednostech superhrdiny :lol:

Prirovnal bych te na uroven Brouka Pytlika :D



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#524 » úte 21. zář 2021, 17:10

jodo píše:MKabar: Určitě máš pravdu. Ale dle zkušenosti začátečníka je obtížnější "obstojně nastřílet" s 0,5 kg plasťákem, než s 1 kg kusem železa. To železo ti víc odpustí. A na tom u nás začínají všichni (CZ 75). Zjistíš, že ti to docela jde. Pořídíš plast a ejhle, netrefíš ani vrata od stodoly (můj případ). Pak už je to o tréningu, jak říkáš. Na Glocku mi vadí nízké položení kolejnic závěru. Hobluje mi ruku.


Pokud ti G19, a toto vlákno je o G19, hobluje ruku, tak děláš něco špatně a měl bys nastudovat úchop... Glock má sice hodně nízko závěr, ale nedovedu si představit, jak by mě při normálním úchopu mohl kousnout. Glocka jsem původně nechtěl, nakonec byla G19 moje první pistole, dnes jich mám víc včetně CZ85 a G17, ale kdybych se musel rozhodnout a nechat si jenom jednu, určitě by to byl G19.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#525 » úte 21. zář 2021, 17:34

Plně souhlasím s tím co píše kbar, vyzkoušel jsem lecos a vždy se divil, že lidi nadávají na úchop Glocka. Sice ho u mě nahradil Steyr, dle mě se zvedá min než Glock 19, má lepsi spoušť, ale mam nutkání pořídit Glock 17 5gen Mos se závitem.

Jinak mám takový dojem že úhel G je hodně podobný 1911...

Jinak nejlepší úchop co jsem měl v ruce má dle mě Alien, cena mimo, ale úhel rukojeti bude podobný jak G.

Jinak ohledně sportovního střílení tak bych Glocka neglorifikoval, tam ho dá Shadow2. Můžu si o CZUB myslet co chci, ale pokud chci střílet IPSC production tak pokud nejsem velký fanda abych měl Aliena tak Shadow 2, jako sportovní speciál, bude mít nad Glockem navrh. To neokeca ani kbar. Ale vzhledem k cenové politice CZUB se dostáváme cenové už dost mimo cenu Glocka 17g5.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů