Luger P08 Parabellum

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií
Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#76 » pát 24. bře 2023, 21:12

SB nabízel před pár lety 9x19 sp 115 gr (komoly kužel) , cena drobně vyšší než fmj. Předpokládám jistě víte.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#77 » ned 26. bře 2023, 07:55

amgp: A pistole byla v origo stavu, nebo na ní byly úpravy? Jestli na tu původní mouchu náhodou někdo nesáhnul.



amgp
Příspěvky: 17

Příspěvek#78 » ned 26. bře 2023, 08:58

Z toho, co vím, tak v origo stavu. Asi to byl po druhé světové válce nález po nějakém německém vojákovi. Můj otec si vzpomínal, že jako děcko se s tou pistolí se sousedem hráli, čili cca konec 50-tých let nebo začátek 60-tých. Legalizovaná byla a dána na zkušebnu při jedné z dřívějších zbraňových amnestiích. Pochybuju, že do té pistole někdo vrtal, spíš si myslím, že celou dobu jenom někde ležela schovaná, ale s jistotou to nevím.



GPTWO
Příspěvky: 10

Příspěvek#79 » ned 26. bře 2023, 20:06

amgp: se svojí 08 při střelbě na 10m mířím cca do poloviny mezi spodním okrajem černého na terči a středem



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#80 » čtv 11. kvě 2023, 22:53

Střelec píše:Dovolím si zmínit jednu historickou skutečnost.
Prvoválečné parabely byly konstruovány na náboje se střelou ve tvaru komolého kužele, až z důvodu protestů nepřítele z důvodu jejich nehummánosti byly zavedeny v německé armádě náboje s ogivální střelou. Tolik si pamatuju z nějaké historické knihy, protože jsem to zkoumal v době, kdy jsem P08 podědil a potřeboval jsem informace pro prodej.



Sorry, ale to je megablbost, to by si musel nepřítel stěžovat prakticky převážnou část 19. století :lol: Ogivální střely byly zavedeny právě pro zvýšení spolehlivosti podávání u samonabíjecích pistolí a samopalů ;)



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#81 » sob 13. kvě 2023, 07:38

2zarozak: To co Střelec píše je uvedeno tuším že v "Luger" od Johna Walthera. Zhruba. Nepamatuji se, že by se psalo o nutnosti konstrukčních změn pistole z důvodu změny tvaru střely, nicméně prvenství komolého kuželu u náboje 9 mm Luger a důvod přechodu na ogivál sedí.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#82 » sob 13. kvě 2023, 07:43

Factcheck: Coby pouhý návštěvník nemám přístup do celé galerie, nicméně na stránkách sběratelů nábojů najdete dva nejstarší exempláře z kajzrdojčlandu z roku 1913 a 1916 právě s komolým kuželem.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#83 » sob 13. kvě 2023, 09:45

Jak jsem psal, někde jsem to četl, když jsem zkoumal, co jsem kdysi podělil. Takže nevím, co je a není pravda. Na naboje.org je v popisu zmíněno jen " Střela náboje měla původně špičku ve tvaru komolého kužele. V roce 1915 byla v Německu nahrazena střelou ogivální"

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů