Luger P08 Parabellum

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií


tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#61 » stř 23. úno 2022, 10:15

tak to se do 20tis vejdeš, i míň.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#62 » stř 23. úno 2022, 14:24

Vývrt může být klidně i vysypanej jak u Glocka, důležité je, aby byla OK korunka ústí. Mám jednu 08 s opticky zle pohryzenym vývrtem, ale střílí přesně. Ale minimum je poměděná střela. Lakované ani nelakované olovo bych do ní nedával. Čajíčkové laborace jsou samozřejmě v pořádku, ale pro správný průběh cyklu to zase nemůže být úplně podmotorované. Je to ale hodně individuální, už jen unavená bicí pružina znatelně sníží odpor závěru, případně umí vyrábět problémy s nabráním nového náboje a dovřením závěru. Pokud jde o autenticitu, tak koukat je potřeba například na čárku vyraženou na přechodu z pouzdra závěru na nákružek hlavně. Musí to perfektně lícovat, razilo se to po montáži. Pokud ta lajna vykazuje odchylky, byla hlaveň měněná. Tuším že do roku 1939 by měl v komoře být patrný odskok. Tím se těsnila nábojnice při výstřelu. Jakmile tam není, je to opět známka neautenticity.
Krásný temný lesklý brynýr je častějc znakem dodatečného zásahu, než autenticity nabízené voňavky. Dobré je sledovat celkové linie. Přeleštění povrchu před novou povrchovkou se docela často dá poznat, ztrácejí se některé původně dobře patrné hranky, přechody...
Taky je dobré pořádně si prohlédnout styl ražby čísel, nejednotnost je taky známka nepůvodnosti. Klidně může být kus pistole z WWII produkce u Mausera a jiný zase z prvoválečného Erfurtu... Zapomeňte na povídačky o dokonale ručně lícovancých pokladech neuvěřitelné ceny. Sice zaměnitelnost dílů měla daleko k ideálu armádních zbrojířů, ale leccos se předsi jen z jedné na druhou přehodit dá, a funkce zůstane zachovaná. A to i když jsou mezi těmi vyrobenými díly desítky let.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#63 » čtv 24. úno 2022, 19:19

tatra21 píše:tak to se do 20tis vejdeš, i míň.

Tak mi prosím takový najdi, budu moc rád a hned ho koupím.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#64 » ned 27. úno 2022, 14:58

zkus se zeptat na https://www.sberatelskezbrane.cz/kontakt/, obvykle mívá více věcí než je na webu. Měli je také v Bearece, ale tam měli spíš ty sběratelské. Také mívá pan Macháček v Budějovicích. Je to prostě o hledání. Nevím jaký je úplně aktuální stav, jak s cenou mohla hnout inflace, ale cca před rokem se ty P08 na střílení bez sběratelských ambic pohybovaly od cca 15tis nahoru, občas i míň, ale to už byly často dost hrůzy.



amgp
Příspěvky: 17

Příspěvek#65 » úte 21. bře 2023, 18:18

Dnes jsem měl možnost střílet z P08 (na rámu vyražený rok 1918). Pistole špatně podávala náboje ze zásobníku. První dva náboje většinou bez problému, u dalších často zůstal náboj v zásobníku a závěr zůstal vzadu. Někdy stačilo za závěr potáhnout a nabil se náboj do komory. Někdy se závěr zablokoval, nešel vytáhnout zásobník a musel jsem nejdřív prstem dostrkat částečně vysunutý náboj zpátky do zásobníku. Střílel jsem náboje Alsa Pro. Též jsem zkusil několik Selierů, tam to závadilo trochu míň, ale závady se pořád vyskytovaly. Pistole je poválečný nález, zlegalizovaná v některé z předchozích zbraňových amnestiích. Má zkušebnu. Patří sousedovi, který se jí ale chce zbavit kvůli svému zdravotnímu stavu a nabízí mi ji, cenu ať si určím já. Chtěl bych se zeptat, co může být příčinou zmíněných závad a jestli s tím jde něco dělat. A druhý dotaz, jaká je dnes obvyklá férová cena za takovou zbraň, když by se zohlednily i ty závady? Co se týče praktičnosti, tak s Glockem nastřílím o něco přesněji při mířence a výrazně rychleji při rychlejší střelbě.



amgp
Příspěvky: 17

Příspěvek#66 » úte 21. bře 2023, 18:23

Zapomněl jsem napsat, že s Alsami to závadí zhruba ve dvou případech z pěti.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#67 » úte 21. bře 2023, 18:55

Dovolím si zmínit jednu historickou skutečnost.
Prvoválečné parabely byly konstruovány na náboje se střelou ve tvaru komolého kužele, až z důvodu protestů nepřítele z důvodu jejich nehummánosti byly zavedeny v německé armádě náboje s ogivální střelou. Tolik si pamatuju z nějaké historické knihy, protože jsem to zkoumal v době, kdy jsem P08 podědil a potřeboval jsem informace pro prodej.



GPTWO
Příspěvky: 10

Příspěvek#68 » úte 21. bře 2023, 22:47

Moje Parabela (DWM, 1915) zná dva režimy:

A: šlape jak hodinky
B: blbne, náboje se vzpřičují, závěr nedovírá, a tak dále.

Rozdíl - použitý zásobník. Ani jeden není původní, s jedním je to však bez problému se druhý radši ani nepoužívám. A co jsem tak zaregistroval, nejsem jediný. Takže s pistolí jako takovou vůbec nemusí být nic špatně.

Střílím z ní jen SBčka, FMJ 115/124 grs

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#69 » stř 22. bře 2023, 08:32

Budou to zásobníky, známá slabost. Originály jsou minimálně 80 let staré a novovýroba stojí za prd.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#70 » stř 22. bře 2023, 10:55

Ano, mám stejnou zkušenost, je třeba zkusit jiný zásobník. Mě třeba nejlépe funguje Mec-Gar, např. tady https://bvs.cz/zasobniky_luger_p08_9.html. Ještě poznámka: Alsy mají jiné střely než SB, jsou baculatější, takže pro některé zbraně je musím dělat kratší. Nicméně pro P08 používám LOS roundnose a v pohodě http://www.topstrely.cz/kategorie/olove ... -123gr-rn/.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#71 » stř 22. bře 2023, 12:03

Souhlas s tatra21 - s LOS 123grs RN minimum problémů.



omega
Příspěvky: 46

Příspěvek#72 » čtv 23. bře 2023, 21:39

Pokud P08 závadí, je to většinou zásobníkem. Sell@Bell do toho necpat, jsou přemotorované a závorník pak rozbíjí vzadu rám, protože to jde natvrdo.V druhé fázi vám pak kužílek co drží pružinu úderníku vylomí pojistný ozub v závorníku a můžete pak shánět nový závorník. Kromě subsoniku s krátkým komolým kuželem polkne P08 vše, je samozřejmě primárně stavěna na FMJ ogivál..Přebíjenky Alsa by měly být v pohodě.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#73 » pát 24. bře 2023, 15:26

Tovární přebíjenky Alsa jsou de facto stejně výkonné jako tovární SelBel. Já si pro P08, právě z důvodů, abych to nemlátil, dělám čajíčky a olovo v mědi. Aby to bylo funkční, ale čajíček. Konkrétně LOS 123grs RN; OAL 29,1; 3,7gr D032; šrkcení 1/4 otáčky + žehlička. Lítá mi to cca 296m/s.
Zkoušel jsem i LOS 123grs HP a s těmi je to pro P08 nepoužitelné.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#74 » pát 24. bře 2023, 16:24

omega: Pravda je taková, že první 9 mm Luger byly opravdu komolé kužely. A první pistole v ráži 9 mm Luger byla právě pistole Luger.

Pro 08 jsem dělal i z .358 na .356 překalibrované odlévané SWC 140grs, na tercovku. Jako ze 150 mm laufu to pěkně lítá, ale i z toho nejspolehlivějšího zásobníku se z těch osmi minimálně jedna sekne. Obecně ale platí že aj poplastované olovo, pokud vysloveně nezvoní, není do Lugera dobře.



amgp
Příspěvky: 17

Příspěvek#75 » pát 24. bře 2023, 17:23

Děkuji za spoustu užitečných informací. Ještě bych se chtěl zeptat, jak moc se vám liší bod zásahu od bodu kam míříte. Pokud jsem střílel na 10 m, tak jsem musel mířit na spodní okraj černého na mezinárodním pistolovém terči, aby to šlo na střed. Což mi moc nevyhovuje, já mám radši, když se bod zásahu shoduje s bodem kam mířím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů