Hlavňové porty (odfuky) u revolverů

Krátké vícehlavňové zbraně
Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#1 » pon 22. črc 2013, 22:27

Princip hlavňových portů je mi jasný - část spalin za střelou, těsně po jejím opuštění hlavně, uniká kolmo nahoru a na principu akce a reakce tlačí hlaveň dolů a redukuje tak její zdvih díky zpětnému rázu. Ale o co mi jde... Ty porty jsou většinou u zbraní větších ráží, např. Taurus je má u .44Mag, .357 Mag atd. Jen mi není jasné, podle jakého "klíče" je umisťuji na ten který model? Protože jednou jsou na krátké hlavni, podruhé zas na dlouhé.... Řekl bych, že ty porty mají význam hl.u krátkých hlavní a hmotnostně lehčích zbraní (lehké slitiny nebo kompozitový rám). A ještě otázka-jak velký je efekt kompenzátoru? Dá se to poznat při výstřelu, že to kopnutí a pohyb nahoru je opravdu třeba poloviční oproti variantě bez portů?

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#2 » úte 23. črc 2013, 08:33

porty nejsou designová fíčura, na jejich účinnost má vliv m.j. laborace danného náboje a na jejich umístění a design záměr a zkušenosti výrobce.
Procentuální vliv na zdvih nelze obecně vyjádřit, neb odvisí právě od úsťových tlaků čili laborace (potažmo od tvaru, rozměru a umístění portů)
Pro sportovní kvéry je potíž v tom, že je krom LOSu nikde neužiješ
Zrovna tam, kde jsou porty nejúčinnější čili na magnumových navážkách bych to na obranu ani nechtěl
(44mag s porty bez sluchátek bude pro střelce natolik nekomfortní, že to nižší zdvih nevyváží 8-) a to jsem nezmínil dávku spalin bez ochranných brýlí)



jjoozziinn
Příspěvky: 172

Příspěvek#3 » úte 23. črc 2013, 15:54

Mám 44.tauruse a nemůžu srovnat bez portů, ale až tak moc to nahoru nekope a spaliny do nosu ani do oka nelítaj. (pravda mám lauf 6 a půl palec)

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#4 » úte 23. črc 2013, 16:38

Jožine, předpokládám, že střílíš s ochranou... Sluchu :) Dá se to i bez ochrany? Já občas testuju kvůli realistické situaci pár ran z devítky a .38 s "holou"... hlavou. Sice mi pak pár minut zvoní v uších, ale dá se to přežít. Jakej je to ale rachot u .44Mag nebo .454 Cassull, může si to člověk lajsnout?



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#5 » úte 23. črc 2013, 18:25

.357 Magnum z šestipalce s kompenzátorem jsem přežil, ale prda to je. Dnes už bych to nedělal. Kamarád dal jednu a zvonilo mu v uších ještě dva týdny. Pak jsem slyšel story o dvou chlapcích, co z dvaapadesátky dali asi dvě stě tokarevů a společně skončili v nemocnici. Nevím, jestli je to pravda, ale nedivil bych se.



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#6 » stř 24. črc 2013, 07:53

Na jednom Aegis kurzu (K1?) rikali, ze na nesoutezni pouziti (cili sebeobranu) kompenzator urcite ne, protoze se muze stat, ze budes donucen strilet z nejake blbe pozice (a samozrejme bez bryli) a ten zhavy sajrajt ji muze vletet do oci. Coz mi prijde jako celkem rozumny nazor.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1221

Příspěvek#7 » stř 24. črc 2013, 11:45

Ten "žhavý sajrajt" ti tam může vletět kdykoliv. Mě osobně se před cca 11-cti lety stalo totéž - vletěl mi do oka povýstřelová splodina a měl jsem v oku na čočce světlejší flíček. A to jsem střílel z obyčejné pistole bez portů. Dnes ten flíček na oku již stěží najdu, na funkci to po pár hodinách nemělo vliv. Ale ten okamžik, kdy mě to tam vletělo nezapomenu. Bylo to na kryté střelnici v Brně a tehdy ochrana očí nebyl povinná (nestřílelo se na železo ale jen na papír - dopadová stěna byla tvořena novými gumovými deskami - nehrozilo tedy žádné odražení střely). Pouze sluchátka. Po tom osudném výstřelu VŽDY nosím při střelbě brýle (kromě dlouhé malorážky), ať už se jedná o střelbu na papír či železo, nebo se jen dívám. Podotýkám, že ta "obyčejná" pistole byla vz. 82, r. 9mm Makarov.
V případě portů u revolveru s krátkou hlavní je tedy pravděpodobnost, že to do oka vletí ten "žhavý sajrajt" daleko větší, nicméně bych ho asi na obranu nijak zvlášť vehementně neprosazoval, ale v žádném případě také nezatracoval. Jak bylo popsáno výše, slouží ke snížení zdvihu zbraně u větších (resp. silnějších) ráží.
Jedna z dalších nevýhod při nošení na obranu je ta, že do otvorů portu může vniknout drobná nečistota, ale zas, jsou to víceméně již akademické úvahy "jak byto, co kdy by".

P.S. paradoxně jsem si po zkušenosti s Makarovem nakonec na obranu pořídíl Makarova. A jsem spokojen :lol:

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#8 » stř 24. črc 2013, 12:54

jamira píše:Jožine, předpokládám, že střílíš s ochranou... Sluchu :) Dá se to i bez ochrany? Já občas testuju kvůli realistické situaci pár ran z devítky a .38 s "holou"... hlavou. Sice mi pak pár minut zvoní v uších, ale dá se to přežít. ....


Důrazně nedoporučuji střílet bez ochrany sluchu. Změny jsou nevratné a postupně se nahromadí. Podstatný rozdíl je ale mezi střelbou na otevřeném prostoru, typicky na venkovní střelnici bez střechy nad hlavou, a na polokryté nebo kryté střelnici. Na otevřené střelnici se dá vydržet ledacos, ale na polokryté nebo kryté střelnici člověk "sežere" všechno ještě i s odrazy.

A omlouvám se za odbočení od tématu ;)



E-Ryc
Příspěvky: 516

Příspěvek#9 » stř 24. črc 2013, 13:50

Georg: predpokladam nemysleli nahodne zatoulany kousek, ale plnou naloz (i kdyz verim, ze i s tim jednim vyskocis bolesti z kuze). Kdyz nad tim premyslim, tak silvestrovska ferovka (lezim na zemi, trochu prizvednutou hlavu a strilim nahoru vecemene od boku) by mohl byt pripad, kdy to hrozi.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti