CZ 557 - kvalita?

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#1 » pon 20. črc 2020, 10:03

Ahojte,

mám dotaz na aktuální kvalitu uvedených zbraní? Zajímají mě zkušenosti hlavně z poslední doby, jestli má vůbec smysl uvažovat tímto směrem?
V začátcích s nimi byly problémy, jenže už jsou na trhu nějaký čas, tak by mě zajímalo, jestli už to v CZUB vychytali nebo ne?
Jedná se mi o to, že chci koupit moderní kulovničku v 6,5x55 a toto je cenově víc než přijatelné a prakticky skladem bez čekačky.
Od CZUB mám jen 527 a s tou jsem relativně spokojený a kupovat druhou Tikku jen v jiné ráži, která bude stejně jen doplňková, mi přijde zbytečné, to už bych ušetřený peníz radši nacpal do puškohledu.

Díky.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#2 » úte 21. črc 2020, 15:19

To fakt tady nemá zkušenost s 557 z poslední doby?



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#3 » úte 21. črc 2020, 19:54

Mám ji skoro rok, ale ještě jsem se nedostal ji nastřelit. Tak co mám hodnotit? Snad jen zpracování - průměrné, z dálky super, ale nesmíte se dívat na detaily. Za tu cenu, proč ne.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#4 » stř 22. črc 2020, 09:18

Spíš by mě zajímala funkce a spolehlivost, popr. zda se něco používáním nekazí dřív než by mělo.



Caroprd111
Příspěvky: 313

Příspěvek#5 » pát 24. črc 2020, 14:13

Tak to nemůžu sloužit. Za ty peníze, kdyžtak to po 10 000 ranách vyhodíte.



JURIN72
Příspěvky: 21

Příspěvek#6 » pát 24. črc 2020, 19:11

Kolega je prodejce zbraní, současné produkci dlouhých z UB nemůže přijít na jméno.Same reklamace a nasrani zákazníci.Starsi modely byly prý o dost lepší.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#7 » pát 24. črc 2020, 20:37

Díky, o závadách ze začátku produkce vím, myslel jsem, že už to mají vychytané, ale asi nebudu riskovat...



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#8 » pát 24. črc 2020, 22:30

Jurin72: platí to i pro malorážky (novou řadu)? Nebo ne.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#9 » úte 4. srp 2020, 21:28

No po 10000 ranách??? to je vtip? tušíte jakou má reálnou životnost hlaveň na přesné střílení? U 308 to je cca 3000-5000 ran dle značky (a ceny).....U 6,5 to bude samozřejmě míň kvůli vyšším tlakům....U Creedmoru je to cca 1500-2000ran.... bavím se ale o přesném střílení, netuším jakou přesnost vyžaduje myslivec (odhadem do 2MOA???)



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#10 » stř 5. srp 2020, 05:56

To přesné střílení je potřeba specifikovat. Citoval bych nebožtíka Shivu z jiného fóra:
Vím, že toto fórum je lovecké a já jsem ryze sportovní střelec a to pojetím. Dovolím si rozvést úvahu o opotřebení hlavně, při vysokých tlacích a rychlostech. Tzv. Hot loads.
Poslední dobou se na mnoha diskuzních fórech a i mně chodí obdobné dotazy, šíří fenomém vypalování a opotřebení hlavně......

Nechci strktat (alespoň né tady), všechny myslivce do jednoho pytle. Jsou tací co opravdu střílí hodně, rádí, přesně a na tzv. "nemyslivecké" vzdálenosti.

Kdo si kupuje munici v obchodě, tak toho moc nevystřílí. Nemám představu kolik toho řadový myslivec za rok vystřílí, pokud nejezdí na nějaké závody. Tam zase ale bude asi používat přebíjené střelivo.

Tato munice má vždy délku, která je menší než je zásobníková. takže tzv. "Freebore" (vzdálenost kterou letí střela komorou nepodepřena) je několik mm. což je to samé jako kdyby byl náběh vypálen, ne li hůře. Přesnost je nějaká a věřím, že při loveckém použítí a myslivecké vzdálenosti, nějaké opotřebení nikdo po několika tisících výstřelech nepozná.
Jak píše Vhool, je potřeba se o flintu starat.
Ten kdo si dělá náboje na komoru, tak je dělá tak, že se střely dotýkají náběhu (vývrtu) a ta flinta při správné laboraci bude střílet nepoměrně přesněji než když má Freebore.
když budete mít navážku opravdu extremně natlakovanou, tak se náběh začne vypalovat, nemám představu o kolik se vypálí po 1000 výstřelech. Ale začne vznikat tzv. Freebore. Kolik ran musíte vystřelit aby se komora propalila o 4+ mm? Pak na tom budete stejně jako ti co si kupují seriové střelivo. To ale ještě neznamená, že je hlaveň odepsaná. Prostě si změříte OAL a střelu usadíte mělčeji a udělate si nové náboje. Flinta bude střílet stejně dobře jako před tím.
Další krok je ten, že si prostě necháte o 5mm zkratit hlaveň a necháte si doříznout komoru. můžete střílet dalších X tisíc ran.

Prostě se z komára udělal velbloud. Je z toho dogma které má sice opodstatnění ale pro sportovní střelce. Tento jev vznikl opět (jak jinak) v BR střelbě. jenže to jsme v přesnosti která se líší od lovecké asi jako křesadlovka a kulovnice.
Uvědomte si, že když někdo řekne, že 6.5-284 vydrží jen 1000 ran, tak mluví o tom, že do 1000 ran (ca) mu ta flinta střílí soustřely 0.15 MOA po 1000 výstřelech se mu soustřel otevře na 0.2MOA (počítano za optimálních podmínek, v sedě za stolem, v podstavcích, z BR flinty za 3.500+ USD). Ten člověk chce vyhrávat a s 0.2 a víc, prostě vyhrávat nebude. Mluvím o opakovaných, nikoli náhodných soustřelech.
Co udělá, pouze jen to co jsem napsal. Usadí střelu jinak, nebo přeřízne komoru a když to prostě nepůjde, tak vymění hlaveň.
u 6.5mm je kružnice opsaná při soustřelu 0.1MOA asi 9.5mm. a při 0.2MOA je 12.3mm (vše na 100m)
Pánove, ruku na srdce, střílíte na cíl o velikosti min. 20cm. Do vzdálenosti max kolik???? na jak daleko toho srnce obeznáte??? 150-200m? na lišku, ano, těžké trefit a relativně malý cíl. Ano, zde se přesnost hodí, ale z jaké pozice, polohy apd střílíte?
myslíte si, že vás zachrání od neuspěchu zaviněným jinými chybami (poloha, optika, povětrnostní podmínky, vlastní chyby) malonko vypálená hlaveň?

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 230

Příspěvek#11 » úte 25. srp 2020, 08:06

Ahoj, já mám 557 Varmint a jsem docela spokojený. Kupoval jsem v roce 2017. Dodávám svoji minirecenzi, pokud to tak jde vůbec nazvat (už jsem to sem psal, to tématu longrange)
_______________________________________________________________
jako uživatel-začátečník CZ 557 Varmint bych rád pomohl případným kupcům. Koupil jsem si železo a optiku (Hawke), mírně upnul (tak, aby se neviklalo, ale bylo mi jasné, že to bude třeba seřídit), přidal dvounožku a vyrazil na střelnici (dlouhou) s tím, že si zaplatím kurz, resp. učitele, aby mě s tím naučili střílet opravdu od začátku a pomohli mi vychytat takové ty drobné nuance. Když viděli, co jsem přinesl, skoro lomili rukama a že nejlepší jsou Tikky, že jsem si měl připlatit, optika naprd atp. No ale nic, seřídili jsme optiku a šli jsme střílet, nejdřív 100m. Já nic moc, ale p. instruktorka do záslepky bez problému. Nějakou dobu jsme stříleli, teoretizovali, break-inovali a tak dokola. Jenomže ta zvýšená pažba dost vadí, pokud chcete hlaveň protahovat nějakou delší tyčkou (třeba s patchem); musíte tam tak různě kroutit a to není úplně super pro pocit (jasně, měď asi nepoškrábe ocel, ale když to slyšíte se obrušovat - no fuj) ani rychlost čištění. Nakonec seznali, že to střílí OK, ale teda musel to konstruovat někdo, kdo v životě neviděl zbraň v praxi. Jinak puška budila u ostatních střílejících docela zájem a střílelo se mi s ní subjektivně dobře (ale opakuji že jsem začátečník).

Ještě si jako začátečník dovolím poznamenat, že mě překvapilo, jak moc udělá teplota hlavně a za jakou chvilku se i ta těžká hlaveň zahřeje. U kosy to člověk nějak tak ví a po těch desítkách nábojů i cítí, ale je to opravdu chvilka...

Nedostanu se teď bohužel na střelnici, takže popisuji zkušenost půl roku dozadu. Střílel jsem s tím zatím jen SB HPBT (nebo Match nebo Target či jak to mají aktuálně pojmenované), 180gr střela. Koupil jsem jich víc a tak ještě nějakou dobu je střílet budu, ale rozhodně potom vyzkouším i jiné, protože okolí se o nich vyjadřovalo jako o "líných" nebo podobně (přesně si nepamatuji).
___________________________________________________________________________

Po delší době si nijak nestěžuji, je to puška těžká, ale nekupoval jsem ji na nošení do lesa ani na úplně akční střelbu. ten rozdíl ale už vnímám poněkud silněji, že buď si člověk koupí něco opravdu lehkého, nebo až skoro BR; tohle je pořád něco mezi. Naštěstí na mojí frekvenci střílení z toho (naposledy jsem byl před koronou :-( spíš teď tahám krátké) je to pořád více než dostatečné a koupil bych si ji zas. Těším se ale na srovnání s Tikkou T3 TAC, kterou si koupil kamarád a plánujeme je řádně provětrat...

PS: Spíš než na kvalitu pušky si raději postěžuji na kvalitu SB střeliva. Dokonce vážně uvažuji o přebíjení (ale už tak dva roky a znáte to - nejdřív tohle, támhleto, manželka chce gauč... :-) )

EDIT: Mám ji v .308 WIN

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů