Výběr opakovací kulovnice

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


tomas fuk
Příspěvky: 832

Příspěvek#16 » sob 27. led 2024, 10:54

Proste je lepsi jak balisticky, tak na prebijeni. Prebijim obe raze a 223 Rem. je choulostivejsi na vyladeni dobreho naboje. 308 Win. dokaze vic odpoustet. Jinak na treba ty zavody do 300 m, jak pises taktika a prenaseni na cile uz pusku tazatel ma AR-15.
Ja jsem zase naopak sel prvne do ,223 Rem. a po pul roce jsem poridil .308 Win. Protoze kdyz v kategorii Volna Sluzebni mezi sebou zavodi ,223 Rem a ,308 Win. tak ,308 Win. na tom byla lip, zvlast, kdyz zacne prset, nebo hodne foukat.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#17 » sob 27. led 2024, 14:28

Nic z produkce CZUB bych nedoporučoval, mohu ti u mě ukázat plno problémových kusů stačí se mi ozvat na zbrojirstvi.bubenicek@gmail.com.

Vyzkoušet se dá cokoli u mě na střelnici ( zdarma ) platí se jen střelivo. Jinak je lepší si to zkusit než vybírat takle co někdo poví. Nechci samozřejmě nikoho urazit, ale ne každému vše padne do ruky / ramene .

Mě třeba hodně i vyhovuje ráže 7 Rem. Magnum které výbornou balistiku ale jak říkám každá zbraň je jiná a každému vše nesedne...
Chceš loveckou nebo sportovní ?
Na jakou asi vzdálenost ?
Kolik chceš investovat ?
Budeš přebíjet nebo kupovat střelivo ?
Nebo jaké jsou rozměrové proporce ?

Další věc je optika, to také není jednoduchý výběr a halvně počítej s tíže že když dáš za pušku třeba 50 tisíc tak optika by měla odpovídat i ceně zbraně ( tedy je to takové přísloví ale za ně platné )

Je více věcí na co se při výběru zaměřit, takle je to jako když řekneš chci si koupit boty na střelnici :-)



collecson
Příspěvky: 7

Příspěvek#18 » sob 27. led 2024, 17:58

Vím, co chci. Chci pušku, kterou budu moci vzít na krátkou střelnici, proto ty pevná mířidla. Chci pušku, co budu moci vzít na delší vzdálenost. Na to už mám docela slušnou optiku Viper PST. Přemýšlel jsem levnější variantě, ke které jsem se několikrát uchýlil. Koupit si starší výrobu, jako Mosin, nebo Mauser. Ale to jsou už dnes staré krumply. Ne že by byly špatné, ale už máte problém s optikou. Na takový pocit, že střílím z válečné zbraně super, ale na rozumné výsledky už nestačí. Hlavně už budu x-tý majitel a každý se na pušce nějak podepsal. Prostě současný výroba je o parník dál.
Z toho vyplívá, že to chci výhradně na sport.
Investice do (okolo) 40tis Kč.
Otázku střeliva jsem řešil. Líbí se i ráže 308win (na to už doma něco mám), nebo 6,5x55SE. To kdybych se časem zbláznil a koupil si švédského Mausera. A hlavě u 6,5 je super balistika. Chci náboje, které si budu moci všude koupil a nemuset si na to vzít půjčku.
Přebíjet teď asi ne. Na krátkou vzdálenost s pevnými mířidly mi stačí SB, tam se drobné výkyvy ztratí.



expres
Příspěvky: 618

Příspěvek#19 » sob 27. led 2024, 18:46

Jestli mohu, udelam ti trochu oponenta. Treba ti k necemu bude :)
Na jaky sport? Mirenka, taktika, LR, nebo jen nejake open zavody s tovarnima, nebo? Podle me, docela zasadni rozhodnuti. Napr. u toho LR jestli se tomu budes chtit venovat, tak co jsem koumal nic moc jineho nez zavody ti nezbude. Tech 500+m komercnich je u nas, presne nula :D Az na jednu snad 2,3km ci kolik, ale pronajem je trochu pozlaceny orisek.
Chces miridla na kratkou strelnici a tezkou hlaven?
Vazne chces strilet s tezkym kverem, urcenym pro optiku, pres miridla?
Trochu to zni ze hledas takovej kockopes, vazne s nim budes pak spokojen?
Posledni, neuvazoval si spis o stavbe? Treba dokoupit si takticke telo s ruznyma nastavenima botky s nozickou, velky nohy, pistolova rukojet, zasobnik na 10ran, modularni zalezitost, atd. Da se vzit rovnou cela, ale bez asi musky. Viz zminovane od Tika vyrobce.



collecson
Příspěvky: 7

Příspěvek#20 » sob 27. led 2024, 19:13

Oponenturu přivítám, třeba tím zjistím, že nic takového vlastně ani nepotřebuji. A děkuji vám za to.
Nemám přístup na dlouhou střelnici. Pokud budu chtít střílet přesnou střelbu, vystačím si na 50m se svoji CZ457 a optikou.
Tak 99,99% času stejně budu trávit na 50m střelnici. Možná se po druhé v životě podívám do Ludvíkovic.
Ale kam moje úvaha ubírá, třeba fakt špatně. Měl jsem SA58, dobrá puška, ale vyměnil jsem ji za AR15. Jste najednou někde jinde. Přidat si optiku na AR15 – není problém. Na 58, to je potom kočkopes.
Mám doma Mosina, 98k. Super zbraně, ale tak před 70 roky. Sranda s nimi je i dnes, zážitek se střelby taky. Mám je rád.
Přemýšlím udělat něco jako jsem udělal s 58 na AR15. Kočkopsa nechci. Ale říkám si, koupit si třeba Tikka T3x ARCTIC. Má mířidla, je to puška se zásobníkem na 10 ran. Má rail, přidání optiky nevyžaduje puškaře. A líbí se mi.
Předělat Mosina na optiku jde. 98k taky. Ale získám tím něco?



expres
Příspěvky: 618

Příspěvek#21 » sob 27. led 2024, 21:03

Ber me prosim s rezervou, su amater, nejezdim zavodit na pohary. Smeroval jsem te na st8 stranky, kde chlapek uspesne strili taktiku i LR a obcas mirenku pro radost. Treba i tam ma prehled pouzivanych razi v usa se zavodu dle umisteni a oblibenost doplnku. Dohledas podobny infa na usa forech, co lidi chvalej.Kupodivu se to shoduje s tema vysledkama tech "dobrych".
Chapu ze chces neco mezi a je ciste na tobe co si vyberes. Za sebe pouze muzu rici, ze treba u sve zbrane s postoje strilet nechci. Vyuziji kazdou ficuru co pazba ma. Zjistil jsem, po par pocatecnich strileni, ze me "mirenka" nebere. Spis me bavi taktika. Coz pak mi prislo naprosto famozni .223 s brzdou, kde mi skoro "neutika" puskohled a okem dokazu po vystrelu pres optiku pozorovat zasah. Coz cokoli vejs v razi mi skoci a musim se ladit zpet okem na optiku. Mozna celou dobu vse blbe zakladam.. Treba tady sou lidi co to maji u vsech razi v oku nonstop. Buh vi, ale ja to nejsu :)
K i mosina se starou optikou jsem strilel s bagu opreny. Sry, ale kostata ergonomicky a nesmyslne kopou. Uz jen drzet klasickou pazbu vs pistolovku je pro me velky rozdil.
Odpichl bych se na konkretni sport, psal si mirenka a podle toho ladit zbran.
Spocti si i cas,benal,strelivo na 300m. Preci jen placat ranu za 50kc na 50m ciste me, prijde strasny. Pak te to bude treba tahat dal, aby si ten potencial raze vyuzil. No a mas na to cas, dost penez.
Je tady hromada zkusenych strelcu, treba mi vse vyvrati a poradi jinak. Ja jen prispel do mlyna s troskou zkusenosti. Viz dobry bubenickuv nazor, vyzkousej si to na zivo sam.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#22 » ned 28. led 2024, 07:16

collecson: Chtít .308Win s pevnou muškou na 50m střelnici je dost specifická představa, a řekl bych, že si to budeš muset prošlápnout sám. Uvažuji už delší dobu o klice a mám v tom už poměrně jasno, ale taky jsem k tomu musel dojít sám. Rozepisovat to tady nebudu, protože jsem měl jiné představy než ty, ale směr, kterým jsem uvažoval, tady už docela přesně vystihl expres.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#23 » ned 28. led 2024, 08:48

Nechci tu nikomu kazit náladu a nadšení, po desítkách let odříkání na mě přišla druhá míza, takže jsem předloni znovu začal plánovat pořízení dospělé pušky. Po mnoha měsících jsem se velikým obloukem přes úvahy o větrovkách vrátil k pružinovým vzduchovkám, které se doposud skromě krčily v koutku. Důvod je jediný - čas.



Střelec
Příspěvky: 1673

Příspěvek#24 » ned 28. led 2024, 12:41

Podle toho, co tady čtu, tak by tazateli stačila malorážka, ale k věci. Kliku v .223 mám, klasiku CZ527, lehká kulovnička do lesa, ta se jim povedla, ale už se nevyrábí.
Tikka je ale dobrá volba za slušnou cenu.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#25 » úte 13. úno 2024, 18:42

Na 50m nemá smysl řešit 308...ono ani tu 223. Tam patří malorážka pokud se bavíme o mirence. Zkus si něco zjistit o kategorii Mala odstřelovačka.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti