Výběr pušky kat. D

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


Patrik2000
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » pát 9. čer 2023, 19:54

Zdravím, chtěl bych si pořídit nějakou tu pušku kat. D a chtěl bych se vás zeptat, co by jste mi doporučili. Přemýšlel jsem nad nějakým tím Trapdoorem a nějakými těmi opakovačkami, konkrétně nad Kropáčkem, Mannlicherem 1888, Gewehrem 88 a Vetterli. Která z těchto jmenovaných by byla podle vás do začátku tou nejlepší volbou? Díky za odpovědi a další případné návrhy.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3755

Příspěvek#2 » pát 9. čer 2023, 20:56

1) na co to chceš
2) co umíš

ani jedna z těhle flint (a žádný Dčko na patrony) není vhodný pro začátečníka



Patrik2000
Příspěvky: 3

Příspěvek#3 » sob 10. čer 2023, 14:07

Tak chtěl bych to na nějakou tu občasnou střelnici, jinak by to spíš byl jen takový ten výstavní kus... Co se týče toho druhého, jestli jsem to pochopil správně, tak s těmito puškami jsem se už setkal a měl jsem možnost s nimi manipulovat na střelnici, až teda na ten Trapdoor. Co se týká systému Mauser na Kropáčku a jeho tubulárního zásobníku, tak ten znám velmi dobře, stejně tak Gewehr znám velmi dobře. Ale každopádně bych měl ještě jednu otázku ohledně Déček. Je italská Vetterli-Carcano stále déčkem, nebo už na ni musí být ZP? Protože jediné, co je tam upravené, je jen zásobník a vložka v původní hlavni.

Uživatelský avatar
Mr.Ardito
Příspěvky: 2

Příspěvek#4 » pon 12. čer 2023, 13:53

Na to co vybrat jako to pravé ořechové pro tebe ti asi úplně poradit nemůžu, asi bych šel směrem co od toho čekáš. Třeba jako investici bych si vybral Gewehr 88 nebo Mannlicher 88, lidi co dělají 1. válku na reenactment celkem přibývá a tak se jim to dá případně "střelit" celkem furt dobře. Tam spadá i trochu ten Kropatschek, ale už není tak populární.

Co vím (skoro) určitě tak že Vetterli-Carcano je na 99% na ZP, protože ačkoli je to relativně triviální úprava, tak náboj je na 100% po roce 1890 a hlaveň je měněná také na 100% po roce 1890, takže si při pořízení Vetterli-Carcana bez papírů zaděláváš na případný průser dle mě.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#5 » pon 12. čer 2023, 15:13

Pro zájemce o historii, který si chce čas od času střelit, je i tak lepší si udělat ZP a rozšířit si výběr i na věci po 1890.



Patrik2000
Příspěvky: 3

Příspěvek#6 » stř 14. čer 2023, 15:12

Mr.Ardito píše:Na to co vybrat jako to pravé ořechové pro tebe ti asi úplně poradit nemůžu, asi bych šel směrem co od toho čekáš. Třeba jako investici bych si vybral Gewehr 88 nebo Mannlicher 88, lidi co dělají 1. válku na reenactment celkem přibývá a tak se jim to dá případně "střelit" celkem furt dobře. Tam spadá i trochu ten Kropatschek, ale už není tak populární.


Ten Mannlicher je asi ta nejlepší volba. Je cenově dostupnější, než ten Gewehr a je pro mne i uživatelsky přívětivější.

Mr.Ardito píše:Co vím (skoro) určitě tak že Vetterli-Carcano je na 99% na ZP, protože ačkoli je to relativně triviální úprava, tak náboj je na 100% po roce 1890 a hlaveň je měněná také na 100% po roce 1890, takže si při pořízení Vetterli-Carcana bez papírů zaděláváš na případný průser dle mě.


Nedá se tedy ale v podstatě říct to samé i o originální švýcarské Vetterli předělané na středový zápal? Pokud vím, tak to by se taky dalo kvalifikovat jako ten rozhodující zásah... Nevím no, chtělo by to se zeptat někoho, kdo má větší znalosti o těchto zbraních... Do té doby je to asi pro dost lidí velká neznámá...

Uživatelský avatar
Mr.Ardito
Příspěvky: 2

Příspěvek#7 » čtv 15. čer 2023, 10:57

S náboji si nejsem 100% jistý, ale hlaveň je "nová" (trochu eufemismus pro 100 let starou pušku) a tím pádem podléhá registraci. Už jsem tuto debatu i někde, ale definitivní stanovisko například od MV jsem neviděl, takže hodit dotaz případně na ně ať to máš černé na bílém.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#8 » čtv 15. čer 2023, 11:14

Ty staré pušky co nepodléhají registraci jsou za prve drahé. Za druhé se z nich vzhledem k jejich hodnotě a stavu nedoporučuje střílet. A za třetí, udělání ZP vás bude stát rozhodně méně než jedna taková historická flinta.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti