Mosin

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


JeyJey80
Příspěvky: 11

Příspěvek#391 » úte 19. led 2021, 20:21

Zdravím, momentálně se poohlížím po nějakém Mosinovi, aby stál trošku za to. Chtěl jsem se zeptat, jestli někdo náhodou nebyl mrknout na tento kus a nedal by mi nějaké info, jestli se tam mám vůbec vypravit. https://www.gunner.cz/cs/p-5563-puska-opakovaci-mosin-1891-30/?cat=7#prettyPhoto

Dle prodejce (slovy majitele) se jedná o klasickou 91/30, na kterou se přidělala optika (prý originál) puškařem z Poličky a byla repasována. Dle fotek byla přivezena firmou BVS a značka je z roku 2006. Prosil bych zkušenější, jestli má vůbec cenu jet se na něj podívat a prohlídnout stav a hlaveň. Pušku bych chtěl na obyčejnou odpočinkovou střelbu na střelnici. Zde jsou ještě 2 fotky.

Mosin1.jpg

Mosin2.jpg


Děkuji vám za rady a odpovědi
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#392 » úte 9. bře 2021, 21:44

Rád bych se zeptal, zda má někdo zkušenosti s mosinem vyrobeným v USA firmou Remington armory. Jaká je případně jejich kvalita v porovnání s ruskou výrobou.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#393 » stř 10. bře 2021, 06:38

JeyJey80 píše:Zdravím, momentálně se poohlížím po nějakém Mosinovi, aby stál trošku za to. Chtěl jsem se zeptat, jestli někdo náhodou nebyl mrknout na tento kus a nedal by mi nějaké info, jestli se tam mám vůbec vypravit. https://www.gunner.cz/cs/p-5563-puska-opakovaci-mosin-1891-30/?cat=7#prettyPhoto

Dle prodejce (slovy majitele) se jedná o klasickou 91/30, na kterou se přidělala optika (prý originál) puškařem z Poličky a byla repasována. Dle fotek byla přivezena firmou BVS a značka je z roku 2006. Prosil bych zkušenější, jestli má vůbec cenu jet se na něj podívat a prohlídnout stav a hlaveň. Pušku bych chtěl na obyčejnou odpočinkovou střelbu na střelnici. Zde jsou ještě 2 fotky.

Děkuji vám za rady a odpovědi


klidně si do Gunneru zavolej. Nakupuji tam pravidelně, vždy se to protáhne skrz pokec)) je to solidní a spolehlivý obchod.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#394 » stř 10. bře 2021, 07:32

@sonor: Technický dotaz: Proč mu odpovídáte 2 měsíce po tom co se ptal a ještě za situace, kdy toho Mosina už v Gunneru nemají?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#395 » stř 10. bře 2021, 09:08

Monnkey píše:Rád bych se zeptal, zda má někdo zkušenosti s mosinem vyrobeným v USA firmou Remington armory. Jaká je případně jejich kvalita v porovnání s ruskou výrobou.


Mosin je dnes sběratelská věc (chtě nechtě), takže různí výrobci se řeší leda tak ze sběratského, ne uživatelského, hlediska. Takže řešit u 100+ let staré flinty chod spoustě, zpracování, přesnost (na toto je dotaz?), je bezpředmětné, protože u každého konkrétního kusu od Remingtona to bude jinak Navíc je další otázka, kolika repasemi puška prošla, kolikrát letěla na ústí při pádu z koně nebo kolikrát ji přejel tank. :)
U nové flinty bych ten dotaz pochopil, ale u tohoto ne.



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#396 » stř 10. bře 2021, 09:29

Netrefil píše:@sonor: Technický dotaz: Proč mu odpovídáte 2 měsíce po tom co se ptal a ještě za situace, kdy toho Mosina už v Gunneru nemají?

Aha))))



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#397 » stř 10. bře 2021, 11:25

To střelec: neresim chod spouste, ale porovnani, jestli je velky rozdil mezi ruskou vyrobou a americkou. Bylo vyrabeno v licenci. Ale cena patri k nejvysim v porovnani s mosinama z ruska. Samozrejme pocitam ze nejde o novou zbran a proto ma sve mouchy. Stejne jako pri nakupu spagina.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#398 » stř 10. bře 2021, 19:41

U Mosinu z Ruska strašně závisí na roku výroby, Americké Mosiny na tom nejsou vůbec špatně na to, kdy byly vyrobené, než ty Ruské ze stejného období. Rusko bylo ve válce, Amerika ne.
Mosiny ze 30. let jsou poměrně kvalitní, Mosiny z války, hlavně z prvních pár let, jsou zase hrozné. Mám Mosina z roku 42 a kvalita zpracování je hrozná, nicméně má pěknou hlaveň. Sověti obecně šetřili tam, kde to moc neovlivnilo použitelnost v boji...

Uživatelský avatar
LukynZ
Příspěvky: 243

Příspěvek#399 » stř 10. bře 2021, 19:44

DJ Die píše:Rusko bylo ve válce, Amerika ne.


Pearl Harbor to čte a nesměje se



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#400 » stř 10. bře 2021, 19:52

DJ Die píše:Mosiny ze 30. let jsou poměrně kvalitní, Mosiny z války, hlavně z prvních pár let, jsou zase hrozné. Mám Mosina z roku 42 a kvalita zpracování je hrozná, nicméně má pěknou hlaveň. Sověti obecně šetřili tam, kde to moc neovlivnilo použitelnost v boji...


Kolikrát byl ten tvůj mosin repasovaný, že můžeš hodnotit prvotní kvalitu výroby? ;) Ani bych se nedivil (pokud máš běžnou repasku, co se u nás prodávala, jakože na 99% ano), kdyby hlaveň tvého mosina bojovala v Berlíně, závěr ve Stalingradu a dřevo v Chalchyn golu, samozřejmě ne dohromady, ale každý zvlášť. To je prostě problém většiny sovětských mosinek, co se u nás kdy objevily mimo možná nějaké amnestované nebo jiné, které si sem našly cestu v minulosti ještě jinak.


LukynZ: To je jiná válka. :)



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#401 » stř 10. bře 2021, 20:10

LukynZ: Tyhle Mosiny se vyráběly za první světové ještě před vstupem USA do války, část šla do USA ještě do Ruska, část odkoupila Americká vláda a část šla ještě později do Ruska Bílým. Ty co koupila Americká vláda se používaly jako výcvikové pušky a některé měly expediční síly v Archangelsku. Spoustu jich potom odkoupilo Finsko.

Střelec: Repas to bude určitě, ale je tak taky vidět šílené stopy po nepříliš kvalitním obrábění a ty při repasi určitě zahlazovat nebudou. Jak říkám, bral jsem ji kvůli ceně a relativně dobré hlavni, nešlo mi o zběratelskou hodnu, ale o to, aby z toho šlo střílet.
Každopádně, kvalita nebo spíš nekvalita zpracování je vidět i na dobových fotkách, což je ostatně stejné o většiny dobových zbraní.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#402 » stř 10. bře 2021, 20:14

DJ Die: Trošku té poslední větě nerozumím, jak chceš poznat kvalitu zpracování z dobové fotky, kde to drží vojcl X m od objektivu a v kdovíjakém úhlu? To bych si byl jistý, že nekvalitní výrobu poznám fakt jenom za předpokladu. že hlaveň do pravého úhlu. Holt někdo vidí, já asi fakt ale nevidím.



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#403 » stř 10. bře 2021, 21:38

Dík za info, a snažil jsem se to tady dohledat, ale buď jsem hledal špatně, nebo jsem si toho nevšiml, jak je na tom hlaveň z pohledu reznutí a ničení se s používáním starých nábojů. Vím, že hlaveň nemá tvrdochrom, stačí to teda po střelbách protáhnout, nebo je potřeba čistit nějak účiněji?



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#404 » stř 10. bře 2021, 22:35

Střelec: Viděl jsem porovnání předválečného Mosina a Mosina vyrobeného v roce 42 v nějaké ruské knize o zbraních, vypadalo to, že to bylo focené přímo v továrně nebo nějakém skladu.
Ty stopy po obrábění byly ještě horší, než co mám já. Nebo myslíš, že se za válečného stavu vyrábí ve stejné kvalitě?

Monnkey: Pokud používáš vojenské střelivo s korozivní zápalkou, doporučuju prolít hlaveň horkou vodou, někdo radí mýdlovou, ale jde to i bez toho. Soli z těch zápalek jsou pěkné svinstvo. Pak to normálně vyčistit a ošetřit nějakým konzervačním olejem.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#405 » čtv 11. bře 2021, 09:00

Nemyslím si to, ono je to totiž logické. Ovšem pořád nechápu, jaký to má význam řešit u staré sběratelské flinty, která je tak leda na občasné vystřelení ma střelnici s neměřenou přesností? U nové to pochopím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů