Puška na LongRange

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně
Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3756

Příspěvek#181 » úte 25. črc 2023, 07:23

Ukážeš nám i další terče?



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#182 » úte 25. črc 2023, 22:04

pedro!: Díky za detaily. Hledal jsem na webu Savage Arms, jak je to s tou hlavní a je fakt nerezová. Nepíší, jaká přesně, ale povrchovku to nemá. Sako - výrobce Tikky - udává, že mají nerezové hlavně kované za studena, což by mohl být důvod, proč jsou z výroby hladší/čistší.

Ten "target receiver" je ve skutečnosti jen "receiver" a "target" je nějaké marketingové označení (asi, že je na mířenku) - takže, jak říkáš, prostě pouzdro závěru. To mně původně nebylo jasné.

To co popisuješ ohledně výrazně nižšího otěru po 80 ranách, je podle internetu obecně známý důsledek správného záběhu hlavně. Někde jsem našel, že by to mělo být vidět v průměru po 50 ranách. Jestli je přitom potřeba i lapovat pastou už internety nezmiňují, ale pokud víš co děláš, tak proč ne, mělo by to mít stejný účinek, jako ty první (zabíhací) výstřely. Důležité je hlavně na začátku čistit, aby se ještě hrubá hlaveň nezanášela otěry nadměrně, to by pak nejen bránilo "vyhlazení" povrchu, ale mohlo jít i hůř dolů.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 333

Příspěvek#183 » stř 26. črc 2023, 21:40

@sided já si moc terče nefotím, nebo vyfotím, abych si pak zapsal do zápisníku poznámky, takže po čase už nevím kdy to bylo a jak bylo stříleno (s výjimkou fotky Placy, kde je vzdálenost i datum napsáno na terči) :)
olesko-1.jpg


Na hlavy jen 50% úspěšnost :(, vzdálenost 150 nebo 200 metrů, nevím. Na velkou postavu to bylo nejspíš z ruky a kulaté terče netuším, ostatně jsou zalepené
olesko-2.jpg


A tady se není na co vymlouvat, no
placy.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 333

Příspěvek#184 » stř 26. črc 2023, 21:57

@risa2000 to je asi trochu nedorozumění; není to tak, že po 80 ranách to přestalo barvit. Je to tak, že nová puška - jeden výstřel a spousta modrých patchů. Dnes, po dlouhé šmrdlací proceduře - jdu na tréning, vystřílím 80 ran, doma čistím a modrá skoro žádná. No že bych tenkrát věděl co dělám - to spíš paní Bohdana byla ve školící, upovídané náladě; skoro 2 hodiny nás školila a pak mi dokonce ukazovala, jak to mám dělat a dala mi s sebou hroudu pasty (červená Brownells), protože koronašikana v té době vrcholila a na zakoupení pasty nemohlo být ani pomyšlení. Poradila zjevně dobře, ještě jednou díky, pokud to náhodou čtete.



pavelg
Příspěvky: 3123

Příspěvek#185 » čtv 27. črc 2023, 08:16

Jen možná hloupý dotaz - to šmrdlání pastou chápu, že nějak uhladilo vývrt, který pak nesdíral měděný obal střely. Je to tak, že tohle se samotným střílením nezaběhne samo, nebo ne v té kvalitě?

Šmrdlat se to musí různě podél hlavně podle barvení nebo by to šlo v podstatě strojově - trn s pastou tahat sem tam, případně rotovat?

Jaký byl přesně postup?

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 333

Příspěvek#186 » čtv 27. črc 2023, 16:18

Myslím si, že šmrdlání je lepší. Plášť střel je měkký, mnohem měkčí než materiál hlavně. Při záběhu střílením tedy dochází hlavně k otěru střel, v menší míře i k otěru hlavně. Navíc ten materiál pláště střel je v podstatě lepivý - přilepí se na stěnu hlavně a tam zůstane, respektive roste, jak s každým dalším výstřelem dochází k dalšímu a dalšímu otěru. A jednoho dne se ten přilepený měděný flek urve a vezme s sebou i kus materiálu hlavně. To jsem měl možnost vidět u své V-AR, která má nastříleno asi 5000 a odstraňování mědi jsem se nevěnoval. Kusy vývrtu utrhané a tam díry s nepravidelnými okraji. Myslím si, že ta lapovací pasta zabírá více než střílení; to abrasivum bude tvrdší než plášť střel a nějaké definované granulity.
Postup: na tyč nasadíme protahovací trn, na patch napatláme pastu, vsyneme do hlavně a krátkými pohyby dovnitř-ven lapujeme. Rotovat ne, ostatně rotuje to samo podle stoupání vývrtu (tyč s ložiskem). No a přitom se pomalu posunujeme směrem k ústí, tak 40-100 krátkých pohybů dovnitř-ven. Ono se i to abrasivum v pastě opotřebovává. Takhle jsem dal 5 patchů, čištění, výstřel, čištění a znovu tak dlouho, doku jsem neusoudil, že to už stačí :). V místech, kde vývrt kladl zvýšený odpor, jse šmrdlal déle, případně - aby směrem k ústí nebylo šmrdláno už opotřebovanou pastou, vsunul jsem tyč třeba až do půlky hlavně a pokračoval směrem k ústí od půlky nebo i od dvou třetin.

Strojově by to asi šlo - přimontovat tyč k šukacímu stroji nebo něčemu podobnému, který by dělal optimálně krátké pohyby, tak by to nejspíš bylo to samé jako to dělat rukou.



tomas fuk
Příspěvky: 836

Příspěvek#187 » čtv 27. črc 2023, 16:26

Lapovani pastou je hodne osemetna vec. A jako vzdycky se najdou dva tabory. Jedni to doporucuji, druzi odsuzuji.
Pravda je takova, ze poctive lapovani ubere cca 500 ran ze zivotnosti hlavne. Rozumej ze zivotnosti BR presnosti, pak je hlaven tzv gongomrd.
Co jsem na zavodech tak poslouchal strelce, co se pohybuji pravidelne na bedne, tak lapovani nedelaji. Duvod je, ze jim pak chybi tech cca 500 ran. Jsou to borci, co za sezonu zlikviduji 2 hlavne. Radeji si udelaji poctivy zabeh strelbou.
Dalsi pravda je takova, ze pokud se lapovani prezene, tak se ta hlaven uplne znici hned na zacatku. Sice bude hladka jak sklo a nebude stirat med z plastu strel, ale zivotnost bude ctvrtinova, neli jeste mensi.
Co jsem cetl ted, jak lapoval Pedro!, ta se obavam, ze ta hlaven to uz ma za sebou. Nic se nema prehanet a nekdy min, je vic.



pavelg
Příspěvky: 3123

Příspěvek#188 » pát 28. črc 2023, 08:48

Jsem právě myslel, jestli se nedělají značky na tyčce podle toho, kde to drhlo a tam že by se to ošmrdlalo a zbytek jen tak aby tomu nebylo líto.

To, že ulpívá měď je chyba nebo vlastnost? Chápu, že je to pak potřeba čistit a když neulpívá, je to pohodlnější, ale kdyby to mělo mít za následek vylágrování vývrtu, tak to za to zase nestojí, ne?

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 333

Příspěvek#189 » pát 28. črc 2023, 17:15

Já si nemyslím, že každá nová hlaveň se musí šmrdlat tak, jak jsem jí šmrdlal já. To záleží na kvalitě a preciznosti provedení hlavně. Tikka se šmrdlat nemusí (a nebo jen velice málo a velmi jemnou pastou), GA Precision (a obdobné třídy) se, myslím, ani šmrdlat nesmí, jinak dojde nejen ke ztrátě záruky, ale také se poničí.

Abyste měli představu, jak vypadala ta moje hlaveň, tak juk sem https://youtu.be/SBzZfPjpRF4?t=362 - vlastní fotky či video nemám a nic lepšího než je toto jsem nenašel. Prostě příčné rýhy od obráběcího nástroje a rozhraní drážek a polí místy s otřepy. U Savage nic výjimečného, což jsem dříve nevěděl, ale to už se opakuji



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#190 » pát 28. črc 2023, 18:48

pedro!: Tys psal, že ti to někde drhlo víc, a někde míň, což chápu, že působí divně. V tom videu to ale vypadá, že to je úplně pravidelné přes celou hlaveň. Takže bych si tipl, že to je vlastnost (=výrobce to takhle dělá schválně) a spíš by mne zajímalo, proč si výrobce myslí, že to je takto OK, a nebo proč si někdo jiný myslí, že to tak je špatně. Ta 110 Elite Precision je nejlepší model v řadě, takže bych čekal, že do toho nebudou dávat nějakou špatnou hlaveň.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti