AR15-obecně

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2416 » čtv 2. pro 2021, 19:55

Par mk3 pokud vím už novou nekoupíš krom nakych pár kousků co se najdou po prodejnach. Taky si ujasni zda chceš pístový klon AR15 nebo klasiku DI a pokud DI tak jaký plynový system (rifle, MID, carbine).. Opravdu univerzální věci téměř neexistujou a pokud skoro ano není to nikdy top ve všem (nebo hůř podprůměrné ve všem) a musíš pretrpět mraky kompromisů. Sportovní AR15 je naprosto odlišná od "battle rifle" nebo sestavě ala DMR.. Předělání na 9mm chápeš dost blbě. To není o výměně pár dílů, který bys chtěl přehazovat dle libosti. Cenovka druhého vršku + dílů okolo je skoro rovna další pušce (pokud je vůbec dostupné) . Jediné co je +- "nekomplikované" je adaptér pro 22lr nebo druhý upper v 300ACC..Jinak AR15 má kouzlo právě v tom, že existuje nespočet custom dílů a proto si spousta z nás nahrazuje díly dle svých požadavků.. To rozhodně nemusí být znakem nekvality zakoupeného základu. Nečekej že se dá na Tvůj dotaz odpovědět nějak snadno - ta nora je dost hluboká a Ty bohužel nemáš ani základní znalosti...
Délka hlavně a predpažbí - nejvhodnější pro co? Pokud DI je s tím úzce spjat i plynový systém a s ním zase chování pušky..
Co bych vytknul já osobně tě pušce z fota? Krátkou hlaveň, zastaralé dávno překonané quadrail předpazbi, to že je to pístovka co se dle toho se chová a na tu délku pro mě vysokou hmotnost. Ovšem co je pro mě nedostatek může jiný považovat za klad..
Vítej v džungli problematiky AR15..
Ps: když si to tu přečteš myslím že už se tu postupně probralo alespoň v základu skoro všechno :)



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#2417 » čtv 2. pro 2021, 21:44

Eagg: jj - jak rika McFly - vsechno uz to bylo napsano tady

btw. ale sorry jako - nemuzu si pomoct a nezeptat se ale ... Arndreji - ses to ty?



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#2418 » čtv 2. pro 2021, 22:26

McFly. Dakujem za reakciu. No jak vidim toho viem ciste ho*** co sa tyka pusiek. Lebo uz na tvoju prvu vetu som pozeral jak puk

"Taky si ujasni zda chceš pístový klon AR15 nebo DI a pokud DI tak jaký plynový system.."

Tak uprimne nevym co je pistovy klon ar15, nevim co je DI a nevym jaky plynovy system myslis.
To teda bude....



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#2419 » čtv 2. pro 2021, 22:43

Eagg: Názor začátečníka - nevybírej si pušku podle věcí, kterým nerozumíš, ale podle těch kterým rozumíš.

1) Dej si cenový strop - a hledej pušku kolem toho stropu. Nedumej nad tím, že koupíš něco za polovic, nebo že to pak to dotuníš levněji, nebo nějak jinak někde ušetříš. Ve velké většině případů je cena úměrná kvalitě.

2) Vyber si pušku, která se ti líbí (viz třeba tu, co sis našel), ať už podle toho jak vypadá, nebo podle toho jak je dlouhá, těžká, atd.

3) Až si ji vybereš zeptej se tady fóru, jestli to není úlet. Třeba se pak dozvíš, že quad rail je už passé, a vezmeš to místo toho s M-lokem.

4) Běž si ji rozhodně napřed zkusit, minimálně osahat velikost a váhu. Pokud máš dlouhé ruce, může být pro tebe krátká puška nepohodlná (jasně, že i s dlouhýma rukama se dá střílet z krátké pušky, ale není potřeba se hned u první pušky zbytečně bičovat).

5) Až ji začneš používat, začneš sám přicházet na ty další věci postupně a nebude tě to zahlcovat, jako teď na začátku.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2420 » pát 3. pro 2021, 05:05

Vím že to myslíš dobře, ale tenhle postup pokus omyl se obvykle dost prodraží :) protože lecos už pak nevyřeší jinak než nákupem jiné :)



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#2421 » pát 3. pro 2021, 10:03

Jak píše McFly, univerzál na všechno neexistuje. Už jen délka hlavně je rozhodující. Takže pokud chceš jen jednu pušku, vybírej asi podle nejpravděpodobnějšího využití. Což by měla být asi veřejná střelnice. Z mého pohledu je pak univerzální délka laufu mezi 12,5-16 palců, balistické odchylky jsou u těchto délek v podstatě zanedbatelné, pokud nejde o mířenou střelbu na delší vzdálenosti. Vše ostatní se dá řešit v průběhu času až si sám přijdeš na to, čím to potřebuješ ověsit a co ti jak vyhovuje. Než se propracuješ ke střelbě na úrovni závodů, kde by tě taková flinta měla limitovat ve výsledkových listinách, bude už dávno upráskaná k smrti a koupíš si jinou.:-D A pokud bys jí chtěl "využít"(ono, kolikrát za život k tomu dojde?) na home defence, kup si 300 BLK upper, který si můžeš i s tlumičem vždy nasadit "na doma".

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#2422 » pát 3. pro 2021, 11:06

Eagg: Kdybych se měl vyjádřit ještě k původním požadavkům...

Kolik máš peněz na takovou pušku, která s Tebou má vydržet až do důchodu a být schopná dostačovat i na budoucí profi použití?
A kolik chceš utopit peněz v dalších 10 letech na kurzy, střelnice, náboje, nové hlavně?

Protože pokud není odpověď "najisto stovky tisíc", neřeš pušku pro profesionála.
Řeš pušku pro to, na co ji potřebuješ TEĎ.

Připojuju se k radě jít si různé pušky vyzkoušet a udělat si názor sám - co se Ti líbí, co se Ti hodí, co ufinancuješ.
Zbytek se podá časem, až se nachytříš v AR platformě víc. Všichni se učíme.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 695

Příspěvek#2423 » pát 3. pro 2021, 11:45

Obrana domova s AR je nad moji představivost, ale pokud na tom trváš, jsi odsouzen ke krátký hlavni a tím se dost zúží rozhodování. Varianta druhý krátký upper prakticky znamená druhou pušku, to nechceš navíc je výběr mizivej a vůbec.



Eagg
Příspěvky: 497

Příspěvek#2424 » pát 3. pro 2021, 16:13

Davate mi cenne rady a sem tomu moc rad.
Tak podme po porade.
- praveze rozpocet mam celkem slusny a nechci praveze levnou pusku na ukor kvality (ala podle referenci Perun). Mam 40 tisic plus k tomu dokupim prislusenstvy (casem, urcite ne hned), proto sem se spis dival na MK3. Na V-AR zase nemam, ty se pohybujou co sem se dival 60 a vic, mozna bych to doma nejak nasel ale to mi pride na zacatek moc. Takze spis takovy zlaty kompromis. Rekneme okolo 30 az 40 tisic za pusku

- 300BLK pokad viem je naboj teda raze. Urcen primarne k strelbe s tlmice. (Ale mozna se mylim) to uz by sme boli u 2 pusiek coz nepotrebuju.

Tou obranou domova nemyslim nic zle. Proste kdyby se neco stalo nejaky utok v nasem mneste nebo ulici tak branime rodinu vsim co doma mame. Vsechny zbrane jsou tym padem schopne home defens.

Takze spis ta strelnice, kurzy a mozna (mozna) nejake sutaze (casem) ale jak uz tu napsal kolega vyssie kdyz mne bude zbran limitovat ve vysledkoch tak to uz bude asi davno po ni, nebo to uz bude duchodkine protoxe vyvoj jde do predu.

Tak se zeptam takto. Oplati sa mi investovat treba do te MK3 nebo VAR jako zacatecnikovy?
Nebo spis znizit strop a kupit neco lidove?

Tak mozna by sem zmennil dotaz na to aka je vhodna ARKA pro mne? Urcite viem ze puska typu kalach ak47 mne vzledovo neoslovil takze nad tym ani nepremyslim
Jedine teda ta AR15.
Dale bych rad vedel co bolo myslene tym co napsal kolega vyssie ze ci chci pistovy klon a jaky plynovy system ?


Dik za Vas cas a cenne informace



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#2425 » pát 3. pro 2021, 16:26

Do rozpočtu na zbraň je třeba zahrnout také doplňky a případný tunning. Cena za "optiku" v tom je? Kolem 40 u nás začínají teprve ty trošku lepší ARka (např. MSR-15 Recon 2 je za 39k v základu).



expres
Příspěvky: 604

Příspěvek#2426 » pát 3. pro 2021, 17:00

Ahoj, dopredu pisu ze nejsem AR. Mozna ze uzivatele AR budou na post koukat blbe, ale obcas jak se divam i na klony. Vybral bych si na zacatek klidne Perun, nebo neco podobneho s mil-spec. Resil bych delku hlavne, raze jednoduse 223. te je dost. Plus slusnejsi doplnky.
Plati jedno dobre pravidlo, nejde jen o zbran, ale predevsim chodit strilet. Tzn. stejne tu flintu v cene streliva prestrilis, kdyz budes poctive na strelnici trenovat.. Uplne bych jako zacatecnik neresil tolik. Kdyz se divam po strelnici tak drtive flinta za 50k vs 25k neni v terci poznat. Spis ti co to tam sypou na flek z ruky, tam potkam pokazdy, at padaj z nebe hovna s hakama..
Ps.: Nekamenovat, mozna tady je par zazracnych strelcu co vyuzije flintu za 60k jako zacatecnik, ja to nejsem :D

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#2427 » pát 3. pro 2021, 17:28

Levná puška na úkor kvality je možná tak Norinco, ale určitě ne Perun.
Raději Peruna s 1-6x optikou a zásobníky než nahatou mnohem lepší zbraň za 2x vyšší cenu.
To tedy platí pro mě. Výstřílím prd. S odstupem času bych si připlatil leda za nižší váhu.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#2428 » pát 3. pro 2021, 17:54

A potom ten pocit ked si nahodis ACOG co stal raz tolko ako puska :-)

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2429 » pát 3. pro 2021, 17:58

Eagg píše:Dale bych rad vedel co bolo myslene tym co napsal kolega vyssie ze ci chci pistovy klon a jaky plynovy system ?


PAR a VAR + Antreg (krom VAR DI modelu) jsou pístové klony, mají odlišné díly co se týče BCG, gasbloku. Taky nelze použít jakékoliv předpažbí pro AR15 ale striktně od daného výrobce. Krom toho na těchto pístových klonech bývá i povícero odchylek od normy mil-spec.
Pušky s pístem jsou obecně o dost těžší ( moje sportovně laděná AR15 v 16" DI MID má bez optiky 2,9kg ) kdežto PAR nebo VAR je i s hlavní 14.5" o dobrých 500g težší a navíc napředek..Ovšem má svoje výhody jako třeba to, že spaliny nejdou do BCG. Taky nevýhody a to je horší chování zbraně.
Měl jsem léta V-ar (a bezhlavě jsem se pístu kdysi zastával) , teď mám pár let potuněný Savage MSR 15 recon a dnes jsem rád, že jsem V-AR prodal. Upozorním, že střílím IPSC a nehraju si tedy na taktiku a pušku neověšuju jako stromeček. Jde mi o váhu, ovladatelnost a co nejpříznivější chování při rychlé dynamické střelbě.
IMG-20210409-WA0011.jpg

Všechno tu ale najdeš, prosím nechtěj, aby tu uživatelé kvůli tomu opět vypisovali všechno za ty roky dokola...
Rozdíl mezi pístem a DI viz obrázek stejně jako délky DI systemu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#2430 » pát 3. pro 2021, 18:06

To stejne nepobere. :(

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Asfalt a 13 hostů