PERUN 15

Samonabíjecí pušky


sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#886 » pon 20. bře 2023, 09:13

Říkal mi to člověk co se podílí na legislativě a připomínkovém řízení k ZoZ pár měsíců zpět že se to řeší. Tak budu doufat že to tak i bude, protože někdy ty tlumiče umírají rychle a je to jen kus trubky - kór ty malorážkové, tak je jednodušší to prostě vyhodit.



luger9
Příspěvky: 19

Příspěvek#887 » sob 12. srp 2023, 20:32

Ahoj,

situace: Perun 15, 12,5" délka, stav vyndaný z krabice, nasazený kolimec Holosun.

otázka: Co má smysl vyměnit pro příjemnější fungování, účast na kurzu atd. Nechci z toho dělat totální tuning, to bych koupil jinak. Občasná návštěva kurzu, střelnice.

návrh: oboustranná natahovačka (má smysl řešit nějaký speciál, když třeba časem nasadím lineární kompenzátor? nebo je to jedno?), oboustranná pojistka a vypouštěč.

Vidíte to stejně? Jinak? Tipy na konkrétní typy, rozumný poměr cena/výkon?

Díky moc



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#888 » ned 13. srp 2023, 10:03

Ahoj,
stejná situace před lety, stejná zbraň, zde je výsledek:
per.JPG

Natahovací páku jsem zvolil jednostrannou, důležité pro mě je, že je zvětšená a zubatá aby se s ní dobře operovalo jenom levým palcem a ukazovákem.
Endplate s nějakým druhem uchycení na popruh - dělá se i pro QD, ale já zvolil s očkem pro tu staromódní jednoduchost. V zásadě nutnost pokud chceš nějak rozumně nosit jednobodový popruh.
Popruh je Custom Gear Narvik, absolutně návyková záležitost. Propracovaný, pohodlný, nastavitelný, jednoduše použitelný... Krásná česká řemeslná práce. Prošel jsem si čínskými popruhy, starými koženými popruhy, Magpul MS popruhy ale Custom Gear jim za mě všem vypálí rybník.
MOE pažbička pro mě byla nutnost, ta DLG mě dráždila více než A2 co jsem měl na M16, takže šla z domu (později i ta A2). Magpul je v tomhle stálice. Ještě na M16 mám BCM pažbičku, taky doporučuju.
KAG handstop nebo nějakou jinou fíčuru na přední grip sice doporučuju, ale nepovažuju za nutnost. Já jsem zvyklý na velmi dlouhý úchop na M16, kde žádný front grip nemám, jenže na Perunce bych už si sáhnul na flash hider :D Takže jsem ho zasuploval velmi pevným a jasně vymezeným úchopem a ano, vím, že mám ten handstop obráceně :D Cílem je totiž ho uchopit palcem, zbytek prstů obepíná RVG na šesté hodině, takže vzniká úchop podobný jako na pistoli. Jinak RVG se tuším dělá jenom na rail, já tam pod ním mám právě kus lišty.
Co bych ještě možná zvážil je oboustranné vypouštění závěru - ne pro shazování, ale pro vystavení, bez něj je to oser, ale jde to :D
Též jsem zvažoval, že dám Magpul CTR pažbu z čistě estetického hlediska, ale ta DLG funguje opravdu moc dobře a Perunku mi zkonfiskovala žena a ta estetice zbraní nerozumí, zajímá ji jenom aby byla co nejlehčí :D
Nakonec zásobníky. Jestli chceš experimentovat, tak budiž ti země lehká, ale pro spolehlivou funkci vol Magpul.

Příjemnou zábavu s novou hračkou!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 245

Příspěvek#889 » ned 13. srp 2023, 10:20

No já bych začal pořádnou spouští. ;)



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#890 » ned 13. srp 2023, 10:30

No zrovna Perun má v základu spoušť spíše nadprůměrnou. Co montuje Ruger nebo Windham je zcela nesrovnatelné.

Uživatelský avatar
tom
Příspěvky: 245

Příspěvek#891 » ned 13. srp 2023, 10:39

To ještě neznamená že je dobrá. Zkus si vystřelit z pořádného spoušťáku Hiperfire, Geissele a ucejtíš ten rozdíl.



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#892 » ned 13. srp 2023, 10:50

Jsem názoru, že na "Občasná návštěva kurzu, střelnice." je to trochu overkill, rozhodně nic čím bych začínal. Ale na seznam patří.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#893 » ned 13. srp 2023, 11:10

Na kurzy určitě oboustrannou pojistku, se divím, že není v základu. Endplate s okem na popruh, kašlal bych na QD, který v bahně nemusí fungovat správně (vlastní zkušenost). Pažbičku dle preference, dtto natahovací páku. Uvidíš, jestli oboustrannou natahovací páku. Nějaký speciál ala Radian SD bych pro začátek neřešil, pokud nemáš tlumítko (a to na kurzech mít asi nebudeš, protože bys nemohl rozumně klekat).
Se spoušťáky bych brzdil, pokud ji chceš tahat na kurzy a metat s ní kozelce. U první pušky jsem se nechal ukecat a byla to chyba.



luger9
Příspěvky: 19

Příspěvek#894 » ned 13. srp 2023, 15:46

Diky moc, jdu si to procist :-)

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#895 » ned 13. srp 2023, 16:33

CzechJoker píše:Na kurzy určitě oboustrannou pojistku, se divím, že není v základu.


Nemáš nějaký tip či radu na výběr? Kukal jsem, že jsou od cca 500 do 3500Kč, má smysl si za něco připlatit?
Děkuji za odpověď.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#896 » ned 13. srp 2023, 17:15

Ohledně tuningu pušky jako Perun bych se držel zpátky, je kravina dát za spoušť polovinu ceny celé zbraně. Hodně udělá preleštení ozubu a nové pružiny, ADC nebo JP. U ADC jsem měl Tactical, cena asi 600 a rozdíl obrovský, u zaleštění je spousta video na trubce.

Páku bych dal BP, dle mě na takovou zbraň stačí...

Pojistku Hera Arms,
Endplate origo Magpul s ockem.

Na čem bych nešetřil je optika, klidně v ceně i více než cena zbraně, tlumiči ideálně flow thru.

Snad to pomůže.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#897 » ned 13. srp 2023, 18:01

Co tak dát pár kurzů s puškou v základu, nanejvýš vyměnit co vadí už teď a pak podle vlastních zkušeností/potřeby teprve pak vyměnit ten zbytek?

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#898 » pon 14. srp 2023, 13:06

Za mě tuning rozhodně ano. Spoušť za 11 000 Kč jak píše Béďa skutečně ne.
Přeleštění a pružiny udělá hodně, ale zdaleka se to neblíží i tomu levnému co nabízí třeba Hiperfire.

Oboustranná pojistka se jistě hodí. Jsem spokojen s Aliexpressem za 200 Kč.
To samé end plate s poutkem na řemen za 47 Kč a oboustraná natahovací páka za 200 Kč. Těžko říct zda je Bestpatron lepší Čína.
A také pidi věc na pažbu pro lepší zapření slabé ruky v úchopu za 199 Kč. Pidi aby se tolik nepletla.
Tam jsem nějak neobhájil cenu vyšší kvality, protože toto funguje.

Kde jsem se rozjel je Hiperfire EDT SS za 3100 Kč s nesrovnatelně lepším chodem než kdekoliv jinde z výroby (u pušek v podobné ceně).
Pro mě naopak na kurzy a kozelce super. Chyba by byla se trápit s tím co tam bylo.

Lučík spouště nutnost, jinak pro mě jako zde:

viewtopic.php?p=262447#p262447

Ohledně optiky nejlépe nic. Nejdříve pevná mířidla. Naučit se, a pak buď kolimátor nebo LPVO.
Stále platí Foxsight za 9600 Kč 1-8x24 i s montáží. Za mě není horší než již výrazně dražší Strike Eagle. Samozřejmě srajda proti lepšímu sklu.
S oboustranným vypouštěním zásobníku pozor na vystouplou část vlevo, protože se může o sumku na opasku atd. zmáčknout a zásobník je venku. Takhle jsem na kurzech za pitomce.



luger9
Příspěvky: 19

Příspěvek#899 » úte 15. srp 2023, 06:17

Diky.

Jeste k natahovaci pace - pokud bych casem daval prase/linearni kompenzator, ma smysl resit vsriantu natahovaci paky, ktera je pripravena na tlumic?

Nebo to dava smysl skutecne az pri vyuziti tlumice (omezuje foukani do obliceje myslim)?

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#900 » úte 15. srp 2023, 07:45

To také značně záleží na použitém typu tlumiče.
Pro GIS prasotlumič prý netřeba.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů