V-AR v .308 Win, zkušenosti & recenze

Samonabíjecí pušky


izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#1 » sob 20. dub 2019, 18:30

Ahoj.
Tak se mi konečně povedlo nasbírat více zkušeností na V-AR v ráži .308 Winchester, která rozšířila moji "Var family".
Mám ji od prosince 2018, vystříleno zatím cca 120 ran.
Na začátku V-AR "blba" - po asi 20-25 ranách se vyhodila nábojnice, ale závěr nenatáhl novou, takže jsem měl místo samonabíječky opakovačku... Vše ihned opraveno p. Vosátkem, takže servis opět za 1.
Zpočátku, od koupě, byla zbraň osazena tlumičem plamene. Doporučuji pro masochisty. Dal jsem deset ran a pak si hojil týden rameno. Hrozný kopance..
Následně osazeno úsťovkou od p.Vosátky a je z toho krotká potvora. Pro ostatní okolo mě je to ale šílený. Par rychlých ran a uděláte pouštní bouři :D
Obrázek
Zpracování zbraně - 100%, prostě V-AR
Funkčnost zbraně - 100%. Počáteční problém popsán výše
Kompatibilita zásobníků - používat PMAG. p. Vosátka říkal, že to není jak u .223, která bere vše. Z důvodu silnější ráže 308 je rám přepracovaný a 100% kompatibilita je zajištěna s PMAG
Spoušť - pro mě je V-AR jak dělaná, nebudu měnit
Přesnost - zbraň má twist 1:10, tedy používat těžší střely, od 160gr výše. Uvidíte, že je to sakra znát, čím střílíte. Hlaveň mám 16,5"
Nejhorší soustřel mají tyto náboje
- Magtech .308 (308A), 150 gr
- SB, 147gr, FMJ
- PPU, 145gr, FMJ
Velmi dobrý soustřel
- SB, 180gr, FMJ
Skvělý soustřel
- SB, 180gr, HPBT
Na mě nej z nej
- SAKO, 168gr, OTM
Stříleno s Athlon ARES BTR 4,5-27x50 a levným bi-podem. Musím koupit lepší, pač ten levný se houpe, povoluje, takže čekám, že se výsledky zlepší, až nebudu mít obraz jak na vodě. Prostě jsem chtěl ušetřit a nevyplatilo se mi to...
Viz obrázky.
U poslední mi jde SAKO doprava, ale u SB 180gr je vše "na středu". Nepřeklikával jsem, jen měnil střelivo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
V-AR 223 a 308
Obrázek
Pokud byste měli dotazy, pište.



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#2 » sob 20. dub 2019, 22:52

No vidím, že ti zatím střílí stejně mizerně jako mě. Mám ji s hlavní 24". Ještě jsem se pod 1,5 MOA nedostal. Čekal jsem od toho víc. Všechno jsem střílel s vlastnoručně přebíjenými. Každopádně doufám, že to nakonec bude submoa. Zatím nemám čas se jí věnovat. Se zpracováním a slušným chováním zbraně musím jen souhlasit, přesnost se nějak dořeší.



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#3 » ned 21. dub 2019, 08:36

Nejsem zamereny na mirenku. Kdyby jo, tak hned betu Tikka TAC 1, to je parada. Mne se libi ta 308 rana, na gongy skvele, destrukce ruznych lahvi, dreva taky super:) Presnost neni proste silna stranka. Tedy pokud clovek ceka 1MOA a mene...

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#4 » ned 21. dub 2019, 15:12

No, nevím jaká je cenovka, ale obdobně mi střílel Remington R25, který odhaduju je cenou na 1/2 a je braný jako čistě lovecká puška. Kupodivu Norinco M305 bylo přesnější.



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#5 » ned 21. dub 2019, 15:20

Jak je napsano, nejde o nejakou precision rifle. Jde o samonabijecku v 308 Win. Proste si dat par peknych ran z krasne pusky. Na loveni desitek a 0,5 MOA koupit Tikka TAC 1 a podobne hracky. Na druhou stranu, do 200m date vse do cerneho taky. Mne osobne to staci a s tim jsem do toho sel. Mam to jako mazla:)



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#6 » pon 22. dub 2019, 07:31

Jak budu mít chvilku tak ji rozchodím. Myslím, že když se vymyslí správný náboj, tak 1 MOA nebude žádný problém. Potvrzuji, že puška je nádherně zpracovaná a je s ní radost střílet. Rána velmi příjemná, rozhodně příjemnější než z V-AR 15 v .223.
U té zmiňované Tikka TAC 1 mám dojem, že si ji lidi trošku idealizují, asi proto, že je tak líbivá za malé peníze. Za tu cenu vím i o lepších flintách.



kosatka444
Příspěvky: 161

Příspěvek#7 » pon 22. dub 2019, 08:01

Jirik.fx -- Myslím že spíše líbivá a idealizovaná je V-AR než Tikka TAC1 a když už dobrou a spolehlivou určitě doporučím HK 308 A3 -- 16,5 mám ji sice něco přes rok ale oproti tomu co popisuje - izerS18 - za ten rok a zhruba 2000 výstřelům od začátku ani jedna závada a přesnost nad očekávání suprová, tedy i s optikou a doplňky HK :) :)
V-AR jsem si chtěl dříve koupit ale vím že i ona má ve větších rážích své mouchy což mi řekl i Vosátka za což jsem mu byl velice vděčný.

Jinak za mě, jedině střelivo LAPUA 308 Win SCENAR-L, GB550, OTM, 11,30g, 175gr



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#8 » pon 22. dub 2019, 08:26

Souhlas. Mne to take rikal pan Vosatka, ale jak jsem psal, nemam ji jako tercovnici. U me zatim nejlepsi SAKO, mam jeste Lapua 170 gr fmjbt lock base, tak uvidime. Vyzkousim i ty Scenar-L, jak budou chodit.



Phoenix
Příspěvky: 291

Příspěvek#9 » pon 22. dub 2019, 10:22

Zdravím,trochu nechápu proč jde u V-AR v 308 přesnost do kopru oproti HK 308 A3... Oba jsou to písťáky se srovnatelnou kvalitou a profilem hlavní a slušně dolícovanými díly. (Ano HK má ještě ,,protikorozní,,povrch hlavně,ale to na přesností nepřidává) Dost střelců říká ,že V-AR v 308 hodně kope,není ta horší přesnost dána tím,že je to přeplynované??? ...



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#10 » pon 22. dub 2019, 10:27

Mě tedy V-AR nepřipadá, že by kopala, spíše naopak. Myslím, že to s tou přesností to tak zlé nebude, chce to najít střelivo, trošku si s tím vyhrát.
To kosatka444: Líbivá a idealizovaná jsem myslel v rámci opakovaček. S těmi těžšími střelami souhlas. Začal jsem s lehkými a to byla chyba. Teď začínám laborovat s Lapua scenar 175 gr (L-ka se mi do samonabíječky cpát nechce) a tuším, že to bude výrazně lepší. Jinak V-AR taky absolutně zatím bez závad. Já V-ARku taky nepovažuji za nějaký etalon, jen jsem jí chtěl testnout, pro zábavu.



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#11 » pon 22. dub 2019, 11:50

Pan Vosatka rika, ze 308 ladi. Ma tam uz druhou verzi ramu atd. 308 neni zatim jak 223. Takze kdo chce tercovku, tady bych VAR nedoporucil. Kdo si chce uzit samonabijeci 308 v supr zpracovani, tak doporucuji. Kopanec je, kdyz je pouzit tlumic plamena. To docela ta rana i boli. S ustovkou je to uz parada.



Phoenix
Příspěvky: 291

Příspěvek#12 » pon 22. dub 2019, 19:07

Tlumič plamene jako např A1 tzn rozptylovač (flash hider) a nebo lineární kompenzátor (trubka s dírama v čele co tlumí plamen a posílá částečně zvuk dopředu :?:



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#13 » pon 22. dub 2019, 19:18

Flash hider, přesně v této podobě https://www.primaryarms.com/strike-indu ... der-1-2x28



Phoenix
Příspěvky: 291

Příspěvek#14 » pon 22. dub 2019, 21:38

S tímhle rozptylovačem není důvod, aby to kopalo víc než ,,normálně,, není do toho ke koupi tvrdší pružina/buffer?:



izerS18
Příspěvky: 1251

Příspěvek#15 » úte 23. dub 2019, 07:33

To by chtelo vyzkouset. Ja nikdy pred tim nestrilel z .308 ani lovecke pusky, abych mel porovnani. S tim flash hider to byla kopa. S ustovkou co mam ted od Vosatk, je to pohoda. Takze to ze to kope bych bral jako moje subjektivni hodnoceni

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti