AR15-obecně

Samonabíjecí pušky


Venca888
Příspěvky: 31

Příspěvek#2116 » pon 18. led 2021, 23:18

jezekif píše:U sklopných mířidel jde hlavně o to, abys je při tom "nefunkčním" (vypnutém) kolimátoru mohl použít. Tedy aby byly i přes kolimátor viditelné. Nebo se to řeší šikmými mířidly (vyosenými) obvykle pod pětačtiřiceti stupni - střílíš přes optiku = máš zbraň rovně, pootočíš o 45° a střílíš přes pevná mířidla...

Jo, jasně... už to chápu. Díky



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#2117 » úte 19. led 2021, 00:03

Venca888 píše:Možná uvažuju chybně, ale já jsem se domníval, že neni uplnej nestandard mít jak sklopný mířidla, tak i kolimátor se zvětšovacím modulem
A nedělá neplechu "spolupráce" otevřenýho kolimátoru se zvětšovacím modulem?

No ono jde o to, že je spousta výrobců a je otázka jak to prostě sedne. Ono dost i záleží na tom, jestli je danej kolim vůbec vhodnej ke zvětšováku. Tím narážím na starší Aimpointy (minimálně H1 a T1), kde tečka nebyla moc tečkou, normálně to nevadilo, ale pokud si vyrobil koktejl H1+zvětšovák+astigmatismus, tak to bylo fakt nepoužitelný, protože jsi ve zvětšováku viděl 3mm čárku (osobní zkušenost a jediný důvod, proč jsem kdysi prodal H1).
Potřebuješ vědět, co zhruba chceš, a pak zkusit zjistit, jestli to bude pasovat.... Např. já jsem kvůli zvětšováku (Holosun) musel vyměnit hledí MBUS za IMI, který je o kousek kratší. Ideální je zajít na nějakej drill nebo závody, lidi tě rádi nechaj kouknout.
Jinak sklopný mířidla jsou i dobrý ke kontrole nástřelu, nebo k hrubému nastavení nového kolimátoru.



getsome
Příspěvky: 614

Příspěvek#2118 » úte 19. led 2021, 06:28

ELE7b1515_P201905030523301.jpg

Tubusový Aimpoint T2 + 3X zvětšovač + záložní mířidla Fab Defense. Dost dobré i pro 601.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#2119 » úte 19. led 2021, 12:14

Pokud je to narážka na můj post tak jsem psal o H1 a T1. Novější jako T2 problém s netečkou nemají.



alpi76
Příspěvky: 143

Příspěvek#2120 » úte 19. led 2021, 20:21

Tak k 18" hlavni, co má MPR, bych asi volil nějaký LPVO 1 - 8x.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#2121 » úte 19. led 2021, 22:29

Rozhodně. Mám MPR taky a plánuji právě to LPVO 1-8x. Zatím mám pevná vyklápěcí a až pořídím to sklo, pevná půjdou na offset.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#2122 » stř 20. led 2021, 08:21

Nebo to poskladat v poradi: sklopne hledi obracene, kolimator, zvetsovak.
Takle jsem to pouzival bez problemu, protoze zvetsovany obecne maji kratkou vzdalenost od oka a kdyz jsem to mel poskladane klasicky, musel jsem se pri standartni delce pazby, ktera mi vyhovovala, krcit dopredu ke zvetsovaku.
Zalozni miridla jsem pouzival s vetsi dirkou ale protoze byly dal, nebyl problem. Za dalsi je dobre si uvedomit, ze jsou to ZALOZNI miridla, ktere prakticky nikdy nepouzijes.
No a sklapeci miridla na boku pod 45st. to mi prijde lautr utopie. Chapu ipsc, kde takle maji maly kolimator.



JakubDotPy
Příspěvky: 232

Příspěvek#2123 » stř 20. led 2021, 13:48

Mě to jako utopie nepřijde. Dám příklad. (Trochu bojové podmínky, brát s rezervou.) Mám nahoře LPVO a kvalitní montáž (ne rychloupínací), skrz to nejsou záložní vidět, i kdyby bylo hledí u páky a moucha na špici. Vysere se LPVO, ne vybitou baterkou, ale způsobem, že třeba praskne čočka, nebo dostane zásah. Prostě nepoužitelné. Na to, aby člověk mohl použít záložní, musel by ho ukopnout z picatinny, což kvalitní montáž sotva dovolí. To by mohl jen rychloupínák.
Takže proto záložní na offsetu. Mít tam reddot je fajn, ale jen na závody, kdy člověk tedy hlídá baterky do obou.
No a když na offset, tak sklápěcí., Aby nepřekážely.



alpi76
Příspěvky: 143

Příspěvek#2124 » stř 20. led 2021, 14:02

Já jsem MPR koupil před týdnem. Nyní nevím, jestli jsem udělal dobrý obchod...

Vadí mi, že zbraň má znatelnou mezeru mezi upperem a lowerem a také je patrný vakl. Gas block byl namontovaný křivě a předpažbí má celkem ostré hrany. Navíc je gas block upevněn pouze jedním červíkem. Také povrchovka se mi moc nelíbí. Co mi ještě vadí je profil hlavně, kdy prvních cca 15 cm je profil heavy, pak se zužuje na 0.700", aby se před gasportem rozšířil na 0.750". Kdyby ten profil byl těch 0.750" po celé délce, bylo by to něčem jiném.

Při nákupou jsem měl "slabší den" a těchto věcí si nevšiml. Jinak bych ji asi nekoupil. Nevím, jak vypadají jiné kusy MPR, ale doporučuji zbraň před nákupem důkladně prohlédnout...

Pokud srovnám MPR s MR223 a ADC M5, tak MPR má zpracování nejhorší.

Kvalitu MR223 asi nemusím popisovat, ale i to nejlevnější ADC M5 Basic má podstatně lepší zpracování, povrchovku a vůle téměř žádné, mezi upperem a lowerem je mikrospára. Co má naopak MPR lepší než ADC, je spoušť a pak nosič závorníku se závorníkem. Obé má tvrdou černou lesklou povrchovku, nosič závorníku je M16 verze a je uvnitř (tam, kde je závorník) chromovaný. ADC má nejpíš jen fosfátování.

No a pak je rozdíl v twistu - ADC 1/9, MPR 1/8. To je ale v našich podmínkách asi jedno. Hlaveň ADC je ale těžká, takže při delší střelbě bude asi přesnější.

Osobně přemýšlím o tom, že ještě nestřílenou zbraň se ztrátou prodám a koupím něco jiného s 18" hlavní (ADC).



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#2125 » stř 20. led 2021, 14:21

JakubDotPy píše:Mě to jako utopie nepřijde...

Ať nesklouznem do debaty směrem "internet warrior" ale řek bych, že offset mířidla mají smysl pokud je opravdu plánuješ aspoň občas používat současně s optikou. Pro ostatní případy je asi lepší nůž nebo multitool



jjjhe
Příspěvky: 109

Příspěvek#2126 » stř 20. led 2021, 14:32

Já jsem tady zklamání nad MPR popisoval několikrát. Nakonec jsem ho nekoupil. Vše co píšeš je pravda, musíš to brát tak, že je to hodně levná flinta, v americe se dá v akci koupit za 500 $ a je třeba na to brát zřetel. I CZ LUVO za 25 tisíc mělo o řád lepší zpracování. Shrnu to, prohlídl jsem si celkem 4 kusy na dvou prodejnách, vakl jak píšeš, rýhy uvnitř upperu po nástrojích, závorník nešel pořádně vytáhnout z nosiče = prý se ochodí střelbou, závlačka ze závorníku také nešla, vrátit už vůbec ne, možná za cenu rozjebaných prstů - aspoň z počátku to chce nějakým nástrojem. Sportovní spoušť tolik vyzdvihovaná trochu drhla, ale to jsou všechno věci, které se ochodí a bude to ok. Abych to jen nehanil, znám několik lidí s MPR a většina je spokojená. Těžko najít pušku za 30 s rifle délkou odběrem plynů, mlok předpažbím a o něco lepší spouští. Holt dovoz z USA něco stojí, retail cena je tam 800-900 USD tuším, přičti dph, dopravu, clo a další poplatky na celnici jako střežený trezor apod., marže CZ obchodníka a jsi na 30 tis. Tak přeju ať slouží a drobné chyby se dají opravit, povrchovka třeba cerakotem, na vakl se prodávaly takové inserty plastové/gumové mezi lower a upper, gas blok výměna za seřiditelný...a ano, bude to stát další prachy.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#2127 » stř 20. led 2021, 14:55

JakubDotPy píše:Mě to jako utopie nepřijde. Dám příklad. (Trochu bojové podmínky, brát s rezervou.) Mám nahoře LPVO a kvalitní montáž (ne rychloupínací), skrz to nejsou záložní vidět, i kdyby bylo hledí u páky a moucha na špici. Vysere se LPVO, ne vybitou baterkou, ale způsobem, že třeba praskne čočka, nebo dostane zásah. Prostě nepoužitelné. Na to, aby člověk mohl použít záložní, musel by ho ukopnout z picatinny, což kvalitní montáž sotva dovolí. To by mohl jen rychloupínák.
Takže proto záložní na offsetu. Mít tam reddot je fajn, ale jen na závody, kdy člověk tedy hlídá baterky do obou.
No a když na offset, tak sklápěcí., Aby nepřekážely.

Utopie to je, protoze si nehraju na vojacky a podobne posahance. Kdyz uz teda chci rychle reseni, koupim qd montaz. Kdyz chci reseni, mam misto v rukojeti, tak si tam muzu dat imbus na povoleni neQD montaze. Ale rozhodne nebudu mit bokem miridla, ktera prakticky nikdy u optiky typu 1-x nepouziju a budou jen zavazet a pokud budou sklapeci, tak budou i nachylna na poskozeni.
Jak jsem psal vyse, zavodnici s ofsetim kolimatorem, to je jina...
U kolimatoru zalozni miridla chapu. Pokud odejde elektronika, neda se strilet, ale u puskohledu je kriz vyleptany.

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#2128 » stř 20. led 2021, 15:24

Mně to přijde jako zajímavá diskuse, tak bych to s dovolením zklidnil...

Co je utopie a hraní na vojáčky pro jednoho, je naprosto normální použití/záloha pro druhého.
Stejně tak 5kg heblo je pro někoho super spolehlivý kladivo lítající furt jednou dírou - a pro jinýho jsou to 2kg nesmyslný zátěže navíc, kterou by chtěl tahat jen blázen.

Sto lidí, sto chutí. Nechme to tak :)



Eliot
Příspěvky: 15

Příspěvek#2129 » stř 20. led 2021, 16:40

mám MPR a k tomu vortex strike eagle 1-8x. S odstupem času bych asi 18" hlaveň nutně nepotřeboval, ale rifle length je docela fajn a spoušť taky není špatná (byť s kamarádovým kontejnerem za 5 tis se srovnat nedá :)). Zpracování a povrchovka mě neuráží: vůle sice trochu jsou, ale škrábance apod. jsem nenašel. Mj.jsem MPR volil, že zbraň byla z krabice +/- dle mých představ za rozumnou cenu s dobrými recenzemi.
Doplňky:
Kromě optiky jsem doplnil úchyt na řemen mezi lowerem a trubkou (+ ještě jedno očko na předpažbí, které stejně nepoužívám), malinkou ručku na předpažbí a prodloužený záchyt závěru do lučíku. Později jsem ještě dopředu přidal jednu lištu pro nožičky s QD.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#2130 » stř 20. led 2021, 16:53

Vakl mezi lowerem a upprem bych neřešil, je kvůli tomu že MPE je má kované a údajně dle. Milspec tam vůle být musí... Na přesnost to nema vliv. Dá se poresit gumovým inzertem do loweru. Většinou se pak ale nedá zadní čep povolit rukou...
Ohledně kriveho gasbloku, pokud mám rifle plynový systém je škoda nedat stavitelný. Je to fakt znát. Je to bohužel v US entry level... S tím to musim kupovat...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 hostů