AR15-obecně

Samonabíjecí pušky


grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#3001 » stř 7. pro 2022, 08:35

Díky, dobrý postřehy ;)



Motostrelec
Příspěvky: 113

Příspěvek#3002 » čtv 8. pro 2022, 10:21

Taky přidám názor. Jasně, ono se s AR - kraťasema dobře žije. Je to lehonky, super na manipulaci, parada na střelbu z pozic a krytů, ale když sem s 10,5" na 100m nepoložil opakovaně po zásahu padacího popra a ti co měli 14,5" a víc a stejné střelivo (SB69gr), tak na první cinknutí. Jsem vyhodnotil, že prostě pro ARko v 223Rem je minimum 14,5" a za mě ideál 16" pokud chceš tuhle střelu udržet na rychlosti i ve větších vzdálenostech. A další poznatek, pokud se bavíme o AR, tak její největší kouzlo vždy bylo v lehkosti a vyvážení a tuto vlastnost já osobně beru jako nutnost udržet. Což u mě znamená nedávat na to zbytečnou zátěž v podobě různého příslušenství, které fakt nepotřebuješ a dnes mám na qveru jedině baterku (což se hodí obvzlášť na podzim a zimu, kdy je už v půl čtvrté šero, záložní mechanická mířidla a lehký kolimec s obrazcem 1MOA tečka + 65MOA kruh (EOTECH obrazec) to mi umožňuje si sáhnout i na 500m. Jiank Puška DDM4 LW 16" slim předpažbí, government profil laufu a Mid-odběr plynů.

Puška je pořád lehká, manevrovatelná a "nemaří" potenciál .223Rem

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#3003 » čtv 8. pro 2022, 10:26

:) ale kdyz chces pusku na CQB, tak proste 14,5 uz je oser, 16´ ZLO.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#3004 » čtv 8. pro 2022, 11:36

...no,tím bych si nebyl tak jistej. Rozdíl mezi 10,5" a 14,5" je na naše míry 10 cm. Pokud si někdo dá na 10,5" tlumič, kterej je teď strašně moderní, je delší než 14,5" bez tlumiče. Zajímavý je, že tohle většině nevadí. Za mě tedy, pokud s puškou umím zacházet, 14,5" fakt při něčem jako CQB nevadí. Pokud neumím, kratší lauf nepomůže. Jo, 18" na prohledávání místností ideál není. Další věc je otázka úchopu. Ne každej se s 10,5" je schopen sžít. Osobně vidím 12,5" jako minimální délku.



Motostrelec
Příspěvky: 113

Příspěvek#3005 » čtv 8. pro 2022, 12:08

Tak jasně, pokud s puškou plánuju dělat jedině CQB, tak čim kratší tim lepší. Ale já pušku nevidim pouze jako nástroj na čištění baráku. A když z baráku vylezeš na ulici, tak najednou potřebuješ funkční řešení i na 100,200,300...a klidně i 600m. Ale i s 16" se dá v budově fungovat, jen to chce umět si pušku "zkrátit" . No a když už je to někde hodně na těsno, tak je stejně lepší přejít na pistoli :-)

Ale jak řikám s kraťasema se prostě dobře žije. Na policejní práci určitě OK. Ale pokud s tim chceš občas něco třeba ulovit, tak pro mě už to je za hranou.



Haluziak
Příspěvky: 285

Příspěvek#3006 » čtv 8. pro 2022, 12:14

Tomak ale proto se dělá ta 10,7" aby sis na to dal tlumič a bylo to dlouhé cca 14,5" a byl si s tím schopnej fungovat, neboť když si ho dáš na 14,5 tak je to udice. A popravdě se s CSV9M2 poskládám líp než s 14,5" AR15. Už jen při nastupování vystupovaní z auta je to znát.

Motostřelec, zkrátit nezkrátit, na 300m jsi pořád nebezpečný i s krátkým laufem. A ač jsem si s pistolí snad jistější než s puškou, tak až půjde do tuhého, chci střílet puškou, ten efekt je znát.



getsome
Příspěvky: 616

Příspěvek#3007 » čtv 8. pro 2022, 13:46

Nevím, jak validní jsou poppery, ale z osobních zkušeností osoby blízké v Afgoši prý stačila na polechtání Táliba na 300m i MK18 s 10,3" laufem. Jasně, že účinek je nižší, než standardní 14,5" a znamená potřebu více zásahů v cíli, ale jedna "do all" puška na 30m a zároveň 600m asi neexistuje. Osobně se mi vždy jako nejvhodnější jevila kombinace 12,5" "holky skoro pro všechno" plus 16" nebo 18" SPR. Nevím, kdo dneska chodí na dynamiku s 20" laufem, na který byla 5,56 původně projektovaná.



Motostrelec
Příspěvky: 113

Příspěvek#3008 » čtv 8. pro 2022, 14:07

20" bylo zvoleno u M16A1 hlavně z důvodu rychlosti 55gr střely - což taky perfektně fungovalo. Ale jak se laufy začaly zkracovat, tak musela taky jít hmotnost střel nahoru aby byla energie zachována.

Proto taky v US byl zaveden M855A1 EPR. Jasně taliba na 300m polechtáš, ale jaký byl druh náboje ?
Takhle, určitě bych jí nechtěl dostat z kraťase na 300m ani 55gr - 69gr střelou, o tom žádná. Ale jde o to že hlavní efekt podstaty konstrukce .223Rem tj. nejvíc devastující a fragmentační efekt (ranivý účinek) je již na 300m určitě pryč.

Ani tak nešlo o ten poper, jako spíš o názornou ukázku velkého poklesu dopadové energie již na 100m při stejném náboji a rozdílných délkách laufů.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#3009 » čtv 8. pro 2022, 19:17

Tak to že jsem zvolil 10,5 bylo v době koupe i to, že jsem ji chtěl na HD, kdy se pohybovat po baráku s 10,5 nebo 16 je fakt rozdíl...
Je pravda že když jsem si omylem vyzkoušel, že výstřel v uzavřeném prostoru je u 223 něco co nechci podruhé absolvovat tlumič je dle mě v praksi nutnost, nedovedu si ale představit mít 16tku s tlumičem a zkoušet se s tím motat po baráku.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#3010 » čtv 8. pro 2022, 20:20

Já teda nevím :) :) v našich podmínkách řešit home defence zbraní typu AR a ještě si podle toho volit délku hlavně mi připadá už trochu...jak to říct... ujetý...? Kolikrát se to za život stane, že na to musím mít konkrétní pušku s krátkou hlavní? Kolik z nás bydlí na rozlehlý haciendě, aby dlouhá měla smysl? Představa chlapa, co vezme dlouhou a jde hledat lumpa ve svým 3 + 1 je fakt zábavná. No je to každýho věc, ale mě to přijde fakt až úsměvný. Ale chápu, že krátký hlavně jsou v kurzu :D . Mám na to krátkou se svítilnou a to myslím stačí. Nebo vezmu PCC taky se svítilnou ve 12,5", což se bez sluchátek dá. Na kolik máte na HD nastřelen kolimator nebo nedej bože nějakej ten tubus, abyste byli schopni sázet tam přesný zásahy na blízko v noci a ve stresu?

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#3011 » čtv 8. pro 2022, 21:51

Tomak: To, co píšeš, je racionální diskuse - ale o tom, jak kdo trénuje - ne o tom, co má kdo doma a proč :D
Ale jinak souhlasím, spousta diskusí je teoretických. Ale jsme jen lidi a každý máme rádi trochu jiný pocit, co by, kdyby :)
Proto nekupujeme jen Norinca a Peruny, který dávaj největší finanční smysl.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#3012 » čtv 8. pro 2022, 22:20

Popravdě moje volba pro HD to byla dočasné teď je to SP5, ale s malým tlumičem. Důvodem je možnost pravidelneho tréningu s 9mm, s Arkem v 223 mám na střelnici problém.Navic v době JHP...
Volba dlouhé je pro mě ideal u HD proto, je to čistě můj pohled na vě a uvědomění si mých schopnosti, že u dlouhé jsem schopen se ve stresu trefit dle mých představ o přesností, rychlosti a bavíme se o rodiném domě a zahradě. Ve stresu s krátkou se trefím podstatme hůř. Beru že je to trochu extrém, v našich podmínkách...ale dle mě je PCC nebo ARko na HD ideální volba. Jinak samozřejmě mám baterku a kolim, nastreleny je na 25m.
V bytě bych to tak neřešil.
Jinak dle článku v US policejních periodikách je právě ARko na jejich podmínky ideál na HD právě z výše uvedených důvodů, navíc 223 se správnou municí, např. Hornady Atip, má menší průbojnost než 9mmFMJ i v sádrokartonové příčce, což je pro ně v US důležité.a.pro.nekoho v dřevostavbě to může být důležité i u nás.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#3013 » čtv 8. pro 2022, 22:37

Pokud potřebuje někdo chránit pozemek 200 x 200 metrů, tak samozřejmě použije pušku, ale do běžné české domácnosti(tm) je to akorát komplikace. Jednak kvůli ráži a jednak kvůli velikosti. Cokoliv s Lugerem a tlumičem bude na "CQB" lepší, počínaje EVEm s integrovaným tlumičem, přes 9mm PCC (třeba jinde zmiňovaná V-ARka), až po běžnou 9mm pistoli s velkým zásobníkem (a tlumičem). Ti co už o sluch přišli mohou použít krátkou brokovnici.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#3014 » čtv 8. pro 2022, 23:03

Jak jsem psal šel jsem do PCC...HK SP5...
Ale.ani krátké ARko mi nepřijde že je horší volba než třeba to Evo...účinnost je v cíli ultimátní proti pistolove ráži, rozměry budou větší spíše kvůli tlumiči, pokud se bavíme o NO tak samozřejmě je nesmysl někoho řešit na desítky metrů, pokud mě aktivně neohrožuje.

HD s krátkým Arkem, PCC je pro spoustu lidí extrém, ale přitom spousta lidí volí pro HD brokovnice, přitom to pokládám za dlouhé, špatně ovladatelné řešení pro HD.



Carloss
Příspěvky: 2939

Příspěvek#3015 » čtv 8. pro 2022, 23:26

Je nesmysl řešin někoho v NO na desítky metrů?? Jinde tvrdíš opak... Tak ti nějak nevim...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 hostů