Přesnost vašich AR15

Samonabíjecí pušky


izerS18
Příspěvky: 1254

Příspěvek#151 » ned 29. srp 2021, 14:10

Proto jsem skončil u 300m. Dál už nejdu bo bych se z toho zbláznil, abych to vše vyladil :lol: Hrozně rád o tom čtu, ale na místě mě může ranit šlak - hledat se v terči, prát se s větrem o rychlosti 8+ ms atd
Cca 1 rok mi trvalo vyladit navážku pro V-AR 308 do 200m hlavně (300m aby vše bylo v gongu) a pak si pamatovat a nastavit puškohled.



Raven1982
Příspěvky: 25

Příspěvek#152 » ned 29. srp 2021, 16:00

izerS18 píše:Proto jsem skončil u 300m. Dál už nejdu bo bych se z toho zbláznil, abych to vše vyladil :lol: Hrozně rád o tom čtu, ale na místě mě může ranit šlak - hledat se v terči, prát se s větrem o rychlosti 8+ ms atd
Cca 1 rok mi trvalo vyladit navážku pro V-AR 308 do 200m hlavně (300m aby vše bylo v gongu) a pak si pamatovat a nastavit puškohled.


Je to výzva. Právě řeším i jakou. 308 do budoucna... V balíku nejsem, takže to bude něco dostupného, výborné jsou prý hlavně Howa1500, tam bych se vydal.. Ve varmintu v délce 61cm, nasadit na tělo MDT Oryx, osadit puskohledem Viper psp 6-24x56 od Vortexu a nohama od Herrise... I tak to vychází na 70.000... Ale to už píšu ve vláknu long range ;)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#153 » ned 3. říj 2021, 22:55

Tak jsem byl vyzkoušet svoji první pušku (Antreg 16,5", lehká hlaveň) a rozhodl se k tomu sepsat zprávu, protože to pro mne, jako začátečníka, byla docela divočina, a třeba tím někoho inspiruji, jak to (ne)dělat :). Věřím, že mít po ruce někoho zkušeného, mohl jsem si leccos z toho ušetřit, ale chtěl jsem si to všechno vyzkoušet sám, a navíc, nikoho po ruce nemám.

Na pušku jsem se rozhodl dát LPVO (Athlon Helos BTR GEN2 1-10x28), což bylo spíše ze zvědavosti (stejně jako konfigurace pušky), než že bych tím sledoval nějakou konkrétní aplikaci. (Pro zkušené střelce: Ptát se začátečníka, co s tím chce střílet, je zbytečné, protože to neví, ale doufá, že na to časem přijde).

První úskalí vyvstalo už při montáži optiky, resp. v tom, kam ji namontovat. Když jsem si s ní totiž začal hrát, zjistil jsem, že při maximálním zvětšení (což je vhodné nastavení pro hledání polohy) moc velký eye box nemám, takže ji musím dát přesně tam, abych skrz to něco viděl, když se do toho podívám. Jenže, to jak se do toho podívám, se zásadně odvíjelo od toho, jak tu pušku budu držet, a to jak, tu pušku budu držet, se (mimo jiné, také) odvíjelo od toho, jak dlouhou si nastavím pažbu. Všechno tohle způsobilo informační zahlcení, takže jsem dokonce psal sokarovi, že potřebuji jinou montáž (Vortex Cantilever) (než kterou jsem původně vybral - Audére Levitas), protože mi optika jinak přesahuje na předpažbí. Nicméně nakonec jsem ale zůstal u Audére.

Postupně jsem se totiž dostal od "optika skoro úplně vzadu", k "optika úplně vepředu", abych následně opět přešel dozadu a při střelbách zjistil, že s tím budu muset něco udělat :). Tyhle šachy se samozřejmě odvíjely od toho, jak se vyvíjel můj názor na to, jak správně pušku držet.

Délku pažby jsem také zkoušel měnit, ale tak nějak pocitově a z různých lidových mouder se nakonec dopracoval k plně vytažené pažbě pro střelbu vleže a o jeden zub kratší pro střelbu vestoje. Otázkou je, jestli toho ze stoje moc nastřílím, protože to je těžké jak kráva, a udržet to delší dobu v ruce a něco s tím trefit mi moc nejde. Co se ale na střelnici ukázalo, že původní poloha montáže není vhodná pro střelbu vsedě z lavice, takže aktuální poslední revize montáže je optika spíše vepředu a změna držení ve stoji, momentálně inspirovaná videem (https://youtu.be/2yWgvIq9YM0).

Poté, co jsem namontoval optiku, vyrazil jsem na krytou střelnici, abych vůbec vyzkoušel, jestli to vystřelí, a jestli v tom něco uvidím (a trefím!), aniž bych to chtěl nějak hrotit. V rámci teoretické přípravy jsem si spočítal, kam bych se měl trefovat, kdyby byla optika nastřelená na 100 m, na 25m střelnici (delší jsem v blízkosti nesehnal) a připravoval se na to, že to zkusím podle toho nastřelit (abych to pak na 100 m mohl jen doladit).

Výsledky z 25 m jsou níže. Střílel jsem vsedě, pušku na půjčené dvojnožce, opřenou o "stůl". K mému údivu zásahy šly celkem přesně, kam jít měly (když pominu, že jsem s tím nejspíš dost kvedlal), aniž bych cokoliv na optice měnil. A z toho, jak vyšly, jsem se ani neodvažoval něco měnit, protože to vypadalo, že když to trefím, tak to jde v podstatě přesně, a když to netrefím, tak je lepší ten zásah raději ignorovat. (Ty díry kolem středu terče jsou střílené z ruky.)

prvni_strelba_25m.jpg


Povzbuzen tímto "úspěchem" jsem druhý den vyrazil na venkovní střelnici (100 m). Byly ideální podmínky (cca 24*C, slunečno, vánek :D ). Měl jsem domluvené pro změnu půjčení střeleckého bagu, ale záhy jsem zjistil, že jestli chci vyzkoušet přesnost, nebo zastřelovat optiku, budu potřebovat i nějakou oporu na druhé straně, takže jsem vyrobil improvizovanou podložku pod pažbičku, z krabice od šroubováku a malé kartonové krabičky. Ta měla tu výhodu, že se tlakem na ni dal jemně měnit náměr (nevýhodou bylo, že ten tlak a náměr asi nebyl moc stabilní - na příští střelbu si beru bag i na zadní opěrku).

Cílem bylo co nejvíc eliminovat svoji chybu, a pokusit se o co nejpřesnější střelbu a seřízení optiky. Střílel jsem na záslepky, které mají průměr 19 mm, což nebylo úplně ideální, protože záměrná tečka v optice má při 10x zvětšení 1 MOA, což na 100 m dává 29 mm, tedy je zhruba o polovinu větší, než ta záslepka, ale co už, přesně kvůli takovým zkušenostem jsem to dělal.

Také jsem si vzal s sebou různé druhy nábojů, abych vyzkoušel, jestli všechno chodí (výsledek: chodí) a případně vybral ty nejlepší (výsledek: těžko říct) - jmenovitě: S&B 55 a 69gr, Barnaul 55 a 62gr, PMC 55gr. V podstatě to byly náboje, které jsem sehnal. Rozhodl jsem se střílet s 10x zvětšením a vždy 10 nábojů jedné značky a gramáže na jednu záslepku. Vím, že profíci střílí tři náboje a to jim stačí, ale moje první tři zásahy mohly být klidně úplně jinde než zbytek, takže jsem si řekl, pro větší statistickou věrnost, dát těch 10. Výhoda byla, že s 10x zvětšením jsem byl schopen i se svým slabým zrakem odečítat zásahy.

První střelba S&B 69gr (foto prvního terče jsem nedělal) dopadla tak, že rozptyl byl tak velký, že nebylo úplně jasné, kde by mohl být střed :). To se několikrát opakovalo, až jsem si všiml paralaxy, resp. problému, který způsobuje. Doma jsem si toho nevšiml, protože i když jsem zkoušel mířit na protější kopec, nikdy mne nenapadlo - nebo se mi to nepovedlo - mít pušku tak dobře zafixovanou, abych mohl měnit polohu oka, a zároveň nepohnul puškou. Tady se mi podařilo a ukázalo se, že ten rozptyl, když to vezmu z extrému do extrému rozhodně není zanedbatelný (pocitově možná 3-4 záslepky, tedy 2-3 MOA).

Když jsem na to přišel, změnil jsem způsob míření tak, že jsem se napřed snažil vycentrovat oko, a to tak, že jsem vzdálil oko od okuláru, až jsem viděl zorné pole optiky, to jsem vycentroval a postupně se přibližoval, až mi lícovalo s trubkou okuláru, a při tom všem se současně snažil namířit na záslepku. Byla to docela piplačka, a nejsem si jist, jestli to je dlouhodobě udržitelný postup, ale podstatně to zlepšilo rozptyl, který je vidět na druhé fotce v příloze. Zároveň jsem se tam pokusil vizualizovat barevnými úsečkami 1 MOA. Z toho je vidět, že rozptyl je nejlepší 2 MOA (dole kruhový terčík - 10x Barnaul 55gr) a nejhorší <3 MOA (záslepka vlevo dole, 10x PMC 55gr). Nahoře jsou na obou záslepkách 10x Barnaul 62gr.

Nakonec jsem se k nějakému seřizování optiky pořádně nedostal. Zkusil jsem to předtím, než jsem objevil problém paralaxy, pak jsem na to rezignoval, a jen střílel na co nejmenší rozptyl. Na příští střelbu jsem posunul optiku víc dopředu (takže ji stejně budu zastřelovat znovu), protože při střelbě z lavice jsem ji měl moc blízko (i na nejdelší pažbu) a beru si bagy, abych měl podložku dopředu i dozadu.

prvni_strelba_100m.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#154 » ned 3. říj 2021, 23:05

tomu říkám elaborát, dobrá práce !

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#155 » pon 4. říj 2021, 06:36

Huuuustýýýýý. :)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#156 » stř 10. lis 2021, 00:16

Pro velký ohlas jsem se rozhodl v tomhle vlákně přidat pokračování, neboť jsem si pořídil druhou AR-15 a tematicky to sem zapadne ;).

Nejprve proč druhou v tak krátké době? Už jsem to tady zmiňoval u jiné příležitosti, ale Antreg (byť s lehkou hlavní) je na mne moc těžký. Sám o sobě by se dal, ale s optikou už to v ruce neudržím (dost pevně na to, abych mohl smysluplně mířit), s oporou to samozřejmě nevadí (nebo je to spíš výhoda), ale o tom to nebylo. Chtěl jsem něco, s čím bych případně mohl dělat kurzy a střílet víc "dynamicky".

Po osahání "kraťase" (BCM 11 CQB, 11" hlaveň), která je s udávanými 2,6 kg asi to nejlehčí, co se dá sehnat, jsem zjistil, že je na mne příliš krátká (pořád jsem měl nutkání ji chytat za koncem předpažbí, za kompenzátor), a tak přesto, že jinak se mi líbila, bylo jasné, že budu muset sáhnout po něčem delším, potenciálně 14", nebo 16". Vzhledem k tomu, že BCM, kromě toho kraťase, skoro nikde nejsou, využil jsem příležitosti a koupil poslední BCM Recce 16 MCMR LW (M-LOK předpažbí a odlehčená ELW hlaveň), kterou jsem v širokém okolí náhodou objevil. Váží 2,7 kg a ani jinak nevypadá špatně.

Když jsem ji vzal na střelnici, dopadlo to takto:

20211024_BCM_Recce16_ELW_100m_export.jpg

Byla to moje druhá střelba v životě, ale i tak, ve srovnání s mojí první střelbou z Antrega (příspěvek výše), z toho moc nadšení nebylo. Začal jsem tedy studovat více ohlasy na internetu, a posléze i vliv stoupání hlavně na přesnost střelby, případně na přesnost vzhledem k použitému střelivu. Když už jsem měl pocit, že mám trochu představu, jak by to mohlo fungovat, šel jsem se zeptat do BestPatrona, co si o tom myslí tam, a náhodou zrovna měl možnost to probrat se samotným "Best patronem", což byla nečekaně přínosná lekce, kterou jsem si ani nezasloužil :). Musím tady zmínit, že byť je BestPatron dovozce BCM a asi bych tu pušku koupil u nich, kdyby ji měli (protože jsem se tam byl dívat předtím na tu krátkou CQB), tak jsem ji nakonec koupil jinde, ale i přesto se mi pan Vavrečka poměrně dlouho a nadšeně věnoval :thumbup:.

Dozvěděl jsem se například, že by bylo bývalo lepší, kdybych udělal nejdřív zaběhnutí hlavně, i když v případě tvrdochromu u vojenského krumpáče to zdaleka není tak zásadní jako u přesných ostřelovaček (ještě, že tak). Sice jsem měl už přes vystříleno kolem 120 nábojů, ale i tak jsem si řekl, že ten záběh, čistě ze studijních důvodů, vyzkouším.

Druhá věc, o které jsme se víceméně shodli, bylo, že 55gr střely budou na přesnou střelbu nejspíš marné. Jako vedlejší (a pro mne překvapivý) důsledek, z toho vyšlo, že byť to vypadá, že 16" hlaveň by mohla intuitivně být přesnější, než 11", s vývrtem 1:7 a 55gr střelou je to přesně naopak. Ta krátká hlaveň ji míň přetočí. Další poznatek byl, že byť by technicky 69gr střely měly být přesnější, Sellieru se patrně podařilo vyrobit 69gr "sypačky", které nejsou nijak lepší, než jejich 55gr varianta. Závěr byl, že pravda by měla vyjít najevo, až nabiju "pořádné" střelivo, což měly být čerstvě zakoupené GGG (69gr a 77gr se Sierra střelou).

Ještě předtím jsem ale vyrazil na "krátkou" střelnici provést rituál záběhu hlavně, který proběhl takto:
Postupně stříleny položky a po každé čištění v tomto rozsahu: 3-5x boresnake, nástřik do hlavně copper remover (2-3 střiky), nylonový kartáček několikrát protáhnout hlavní, na závěr patche s trnem do sucha a čista.
2x GGG 77gr
2x GGG 77gr
5x S&B 55gr (sypačka)
1x GGG 77gr
2x GGG 77gr
2x GGG 77gr
1x GGG 77gr
11x S&B 69gr (sypačka)
Na záběh byly GGG, ale protože jsem měl pocit, že by možná pomohlo hlaveň víc zahřát, prohnal jsem to na začátku těma 5 S&B. Ta poslední položka byla, abych vyzkoušel rychlou střelbu. Současně jsem si procvičil rozborku a sborku. Ještě, že jsem měl kolimátor s rychloupínákem :).

Druhý den jsem vyrazil to vyzkoušet na dlouhou střelnici:

Střílel jsem, stejně v prvním případě v sedě, z lavice, pušku položenou předpažbím na bagu, ruku s pažbičkou položenou na druhém bagu, aby to plus mínus nepotřebovalo moc korigovat. V obou případech jsem měl už svoje bagy (od Helikonu, vyplněné Liaporem (Keramzitem)).

20211107_BCM_Recce16_ELW_2_terce_v5.jpg

Pro orientaci, první terč je vlevo a položky jsou: první záslepka vlevo nahoře (10x GGG 69gr) na zahřátí, druhá vpravo nahoře (5x GGG 69gr) to jsem seřizoval optiku, ale zjevně to nepomohlo, pak vlevo dole (5x GGG 69gr) pořád jsem seřizoval optiku, pak uprostřed (5x GGG 77gr), to začalo vypadat nadějně, a poslední, vpravo dole, kde jsem asi dosáhl svého maxima :). Když jsem to pak uviděl zblízka, došlo mi, že se už dostávám na hranice techniky, protože moje optika má záměrnou tečku velikosti 1 MOA při max. (10x) zvětšení. Záslepka je velká 19 mm, tedy 2/3 MOA. Pokud tedy zamířím na záslepku tak, že ji celou překryji záměrnou tečkou, mám pořád 1/3 MOA "vůli", kterou nevidím. Pro větší přesnost (a na delší vzdálenost) by to už zjevně chtělo větší zvětšení a jemnější osnovu (možná v FFP).

Po záslepkách pak následovalo testování terčů. Nejprve těch dole, vytištěných na tiskárně, kde se ukázalo, že ani s optikou, nejsou v podstatě vidět - nemají kontrast a kříže jsou moc jemné. Ani GGG 77gr nepomohly.

Ve druhém terči jsou pak koupené terče, které jsem pro změnu zkusil na 150 m. Opět se ukázalo, že je v podstatě nevidím. Byť jsou kontrastní, tak čáry, jak jsou slabé, i s 10x optikou, se mi ztrácely. Tady jsem už střílel PMC X-Tac 77gr (opět Sierra střela), protože jsem si alibisticky vzal jen 20 těch GGG a už mi došly. Původně jsem chtěl ještě zkoušet 55gr, abych viděl, jestli tam je posun, po záběhu hlavně, ale k tomu jsem se nedostal, resp. vystřelil jsem 3 GGG 55gr (ne-Match) a ty šly cca 3 MOA doleva a nechtělo se mi přestavovat optiku, když jsem pak plánoval ještě střílet ty PMC 77gr. Navíc jsem měl ještě ty mizerné terče. Je ale možné, že rozptyl by nemusel být tak hrozný. Je to každopádně úkol pro příště, stejně jako sehnat terče, na které budu vidět :).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#157 » stř 10. lis 2021, 00:38

Nezlob se, ale zkušenosti jsou popsány moc povrchně, nelze opakovat měření neboť nejsou známy podmínky měření. Mohl bys to popsat trochu víc v detailu?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#158 » stř 10. lis 2021, 07:24

Je to boží "amatér". :) Ale držím palce, ať vydrží. Postupně se do toho třeba dostane. Mě se zdá, že je možná nevědomě pořád v dojmu z filmů, kde se dá kropáčem z Vietnamu třefit na 300m 5 děr do záslepky. :) A na 150m mouše křídla. :)

Mě přijde, že s "obyčejnou" flintou a střelivem na tech 150m to jde excelentně. Ale každej máme jiná měřítka no.

BTW: píšeš, že jsi chtěl chtěl kratasa kvuli CQB, resp kurzu dynamicke strelby. Tam ale nebudes do chlapa trefovat zaslepku. :)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#159 » stř 10. lis 2021, 10:36

Blacky: Díky náčelníku, že ses mě zastal ;). Technická poznámka, já jsem v textu zmínil několikrát CQB, protože ta puška (BCM CQB 11) se tak jmenuje, ale primární důvod, proč jsem se na ni byl podívat, byla váha. Chtěl jsem něco lehčího, abych s tím mohl nějak rozumně střílet z ruky.

Chápu, že když se pak celý text věnuje tomu jak je puška přesná s optikou a střelbou z bagu, je to matoucí, ale to už je tím, že mě baví mířená střelba (z čehokoliv) a taky je to pro mne, jako začátečníka, jednoduší nějak systematicky posoudit, protože na tom mám času kolik chci a podmínky, jaké si udělám.

Píšu to takto obšírně, jednak protože mne to baví, ale i proto, že bych si rád sám, jako začátečník, něco podobného přečetl. Jak to vypadá v praxi, když nějaký náboj "nechodí", jak vypadají ty "ostatní" nástřely, když ten nejlepší má X MOA. Jak se může projevit gramáž, délka hlavně, atd. Je mi jasné, že pro rutinéry, kteří mají odstřílené tisíce nebo desetitisíce to je nejspíš jen úsměvná vzpomínka na to jak začínali, ale pro někoho, kdo začíná, jsou to všechno zajímavé poznatky.

Mně třeba vůbec neláká pušku nějak tunit, zatímco tady na fóru to vypadá jako nejčastější dotaz. Ani mi nevadí, že to primárně je vojenský krumpáč (byť už docela přesný krumpáč :)). Zato mne baví hrát si s tím, jaké limity má a jak ty ovlivňují střelbu. Prostě mě baví střílet a zároveň to zkoumat :D.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#160 » čtv 11. lis 2021, 13:36

risa2000 píše:Druhá věc, o které jsme se víceméně shodli, bylo, že 55gr střely budou na přesnou střelbu nejspíš marné. Jako vedlejší (a pro mne překvapivý) důsledek, z toho vyšlo, že byť to vypadá, že 16" hlaveň by mohla intuitivně být přesnější, než 11", s vývrtem 1:7 a 55gr střelou je to přesně naopak. Ta krátká hlaveň ji míň přetočí. Další poznatek byl, že byť by technicky 69gr střely měly být přesnější, Sellieru se patrně podařilo vyrobit 69gr "sypačky", které nejsou nijak lepší, než jejich 55gr varianta. Závěr byl, že pravda by měla vyjít najevo, až nabiju "pořádné" střelivo, což měly být čerstvě zakoupené GGG (69gr a 77gr se Sierra střelou).


Promin, ze to asi nechapu, ale jak myslis to pretoceni 55gr strely v kratke 1:7 hlavni?



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#161 » čtv 11. lis 2021, 19:14

Hele pokud řešíš primárně mířenou bude i levná klika někde jinde...



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#162 » čtv 11. lis 2021, 21:44

koudak: Předesílám, že jsem střelec začátečník, takže úvaha je spíš z pohledu fyzika (a rád se nechám opravit, pokud se pletu):

Když se střela po výstřelu začne pohybovat v hlavni, tak se hned netočí jak šroubek v závitu, ale pohybuje se rovně, a závit ji roztáčí. Nemám tušení, na jakou absolutní rychlost ji roztočí, ale co je jasné, že čím rychlejší stoupání, tím bude úhlová rychlost větší (na stejném úseku hlavně a se stejnou střelou), protože ji závit bude roztáčet větším momentem. A podobně, se stejným stoupáním ji víc roztočí delší hlaveň, protože ji bude roztáčet delší dobu.

S jinou střelou bude záviset na hmotnosti (těžší střela má větší setrvačnost, bude se roztáčet pomaleji), ale také na tvaru střely, delší střela bude mít delší "vedení" v závitu atd. Závisí to na spoustě parametrů, ale když vezmu jeden typ střely (hmotnost, tvar) a stejnou prachovou nálož - jinými slovy stejný náboj, tak se dá celá úvaha dost zjednodušit.

Na druhou stranu ovšem, čím větší úhlová rychlost střely kolem osy, tím víc se projeví, pokud je střela nevyvážená, nebo se neotáčí přesně kolem svého těžiště - bude se odklánět. Typicky lehké (a ne moc přesné) sypačky S&B 55gr z ne moc přesné hlavně. Takže cílem je tu střelu roztočit tak akorát, aby udržela směr, a aby se současně neprojevily důsledky nedostatků výše.

1:7 je tak "rychlý" závit, že utočí v podstatě každou střelu v každé délce (nebude létat na plocho), ale na delších hlavních, se už může lehký náboj točit moc rychle, že pokud nevyletí přesně v ose a nebude vyvážený, začne zahýbat. Na 11" hlavni se stoupáním 1:7 je cca 1,6 otáčky závitu, na 16" hlavni se stoupáním 1:7 je 2,3 otáčky závitu.

Tady je o tom poměrně pěkný přehled: https://www.gunsandammo.com/editorial/p ... mmo/249744



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#163 » čtv 11. lis 2021, 21:48

Béďa: O klice jsem také přemýšlel, ale mám pocit, že bych pak chtěl střílet na větší dálku, než těch 100, 200 metrů, co jsou u nás dostupné. A na 50 m je už top přesná i malorážka. Z tohoto pohledu mi přijde ta AR-15 takový zlatý střed, i tím, že to není žádný speciál, ale spíš to kladivo.

Uživatelský avatar
Starosta
Příspěvky: 203

Příspěvek#164 » čtv 11. lis 2021, 22:43

Možná jsem vedle, ale já se domnívám, že i na 30" hlavni bude střela "utočená" vždy jen podle stoupání.
A i na kratší hlavni bude jen zpočátku nějaký skluz a pak už se točí přesně podle stoupání drážek.

Aspoň vystřelené projektily (pistolové) mi vždy přišly, že mají jednoznačně drážky na místě - ne rozžmoulané přes celou střelu, jako by to velkou dráhu "klouzalo rovně drážky-nedrážky".
Tak předpokládám, že u pušky je to stejné a i kratší hlavně (10-14") roztočí střelu podle stoupání +/- stejně jako delší hlavně (16"+).



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#165 » čtv 11. lis 2021, 23:35

Starosta: Myslím, že vedle jsem já. Poté, co jsem to tady tak rozepsal, mi došlo, že kdyby se i na ústí střela ještě "protáčela", nemohla by tam mít ty drážky. Takže pak by jediný vliv na rotaci mohla mít různá úsťová rychlost, ale nevím, jestli třeba mezi 11" a 16" by z toho byl nějaký výrazný rozdíl.

Na internetu se třeba píše, že rychlý závit může roztočit lehký náboj tak, že se ještě za letu rozpadne (zatímco těžký ne), ale kdyby jejich úhlová rychlost (ze stejné hlavně) nezávisela na hmotnosti, tak by pak museli mít stejnou úhlovou rychlost na ústí a musely by se rozpadnout oba (resp. není důvod, aby se rozpadl jen ten lehčí). Takže to asi nechám otevřené :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: audis, Embory, Negan a 10 hostů