Vz 58 nebo AR15

Samonabíjecí pušky

V případě krize si koupím pušku z "rodiny"

AR-15 (5.56x45)
72
49%
AK (5.45x39)
7
5%
AK (7.62x39)
8
5%
SA 58 (7.62x39)
53
36%
jinou
8
5%
Celkem hlasů: 148



sonor
Příspěvky: 354

Příspěvek#1 » stř 8. črc 2020, 11:45

U nás a ve světě začne být dusno. Máte možnost šáhnout buď po Vz58 nebo AR15, ale v základu, tak jak dorazí na krám. Co si vyberete a proč?



RomanDiamond
Příspěvky: 9

Příspěvek#2 » stř 8. črc 2020, 12:06

Najlepsie podla dostupnosti streliva. Ja som kosu predal uz davno, skrz tie zakony co sa pripravuju. Kupil som potom AR15, a teraz pred par dnami sa mi dostala aj AR10 na ruku od kamosa, za dobru cenu a nestrielana. Podla mna kombinacia dobra...

Uživatelský avatar
Cemada
Příspěvky: 324
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » stř 8. črc 2020, 13:15

Souhlasím s Romanem, tedy dle dostupnosti střeliva. Ale já bych místo AR10 šel do nějaké malé AR9 :-)



Haluziak
Příspěvky: 285

Příspěvek#4 » stř 8. črc 2020, 13:22

Tohle dilema jsem řešil :D AR15 vs AKS74U vs VZ58 a vítězem se stala AR15 :D
Přecijen je ergonomicky nejdál a navíc je to lego pro dospělé :D

Uživatelský avatar
Spock lone wolf
Příspěvky: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 8. črc 2020, 13:27

Já kupoval AKM v době, kdy se dala 7,62x39 koupit i za méně než 2 Kč/ks. Když vidím ceny střeliva teď a vybíral bych něco nového, jdu do něčeho s 5.56/.223, protože pak bych nemusel vymýšlet polonestandardní řešení jak tam dát optiku ap.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#6 » stř 8. črc 2020, 13:50

Pred tymto rozhodnutim som stal pred rokom, ked som kvoli peniazom potreboval niekolko pusiek predat a nechaval si na taketo pouzitie len jednu. A za mna vyhrala AR15 - prave pre to, co spominal Spock - optika. Kupit kus s vrchnym railom a na to nahodit akykolvek kolim/lpvo/fixny puskohlad, ktory sa da zohnat. A zaroven rovnako jak pisali vsetci, strelivo - 7.62 aj 5.45 je fajn, ked sa podari naraz kupit velke mnozstvo za levno. Ale ked nahodou viem, ze mi dochadza a na vikend nieco potrebujem, po obchodoch sa zhana tazko, resp. dostupnost je narazova. Zato 5.56/.223 kupim kedykolvek, mozem pre to ist do obchodu jak pre rohliky a pravdepodobnost, ze vyschnu zdroje, je proti vychodnym a historickym razam minimalna.



RomanDiamond
Příspěvky: 9

Příspěvek#7 » stř 8. črc 2020, 14:06

Cemada nad AR9 som tiez rozmyslal, len mam toho tolko, ze neviem kam to uz davat. Choroba zo ZP. Tak som zvolil lacnejsiu a jednoduchsiu alternativu na mensiu dialku na gongy a to konverziu Roni na Glock. Neni to uplny zazrak, ale staci to. A hlavne nemusis zasa riesit miesto v trezore



RomanDiamond
Příspěvky: 9

Příspěvek#8 » stř 8. črc 2020, 14:07

Jaj a este, AR15 mam CQB. Pekna malicka. Ale AR10 uz je 20 palec s optikou

Uživatelský avatar
Spock lone wolf
Příspěvky: 83
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » stř 8. črc 2020, 14:20

No, prostě je dobré zamyslet se proč to chceš. Pokud "protože je to klasika 58", tak je jasno. Ale pokud to chceš i třeba na zastřílení si pro zábavu, tak i když bude ze začátku holá puška, stejně časem přijde doba, kdy si začneš říkat... jaké by to asi bylo, kdybych tam dal kolimátor... vyřešíš kolimátor a ... a co třeba bipod... a kolimátor je super, ale se zvětšovacím modulem by byl ještě lepší... A pak mají výhodu systémy které jsou na tohle připravené a nemusíš složitě vymýšlet / kupovat speciální díly aka kryty pružin s railem ap.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#10 » stř 8. črc 2020, 15:08

V případě krize už nic moc kupovat nepůjde (stejně jako letos na jaře nešli kupovat respirátory). Mám AR15 s BULL20" hlavní a jek budu moci, tak si pořídím ještě kosu v 76,2 (zatím stále levnější krmení) a hlavně je třeba diverzifikovat riziko, že jednoho krmení bude nedostatek :D

Uživatelský avatar
machinus
Příspěvky: 164

Příspěvek#11 » stř 8. črc 2020, 16:15

No AK v 7,62 je klasika a střelivo asi seženeš všude možně, rozhodně není špatná volba na situaci "svět se zbláznil". V ráži 5,45 je AK lepší ale tam se bojím že střelivo ač dnes levné by do budoucna mohlo být těžko k sehnání... AR-15 mám a jeho přednosti jesou jasné takže volba také :-)

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » stř 8. črc 2020, 17:34

Jelikož nejsem zarputilý fanda SA, tak AR, v zastaralé SA platformě kde bez úprav je to opravdu jen vojenské nářadí typu "krumpáč" výhody nevidím.. Ergonomie a modularita moderní AR je oproti SA o vesmír jinde. Neberte to jako hejt, jen vyjadřuju osobní názor a pohnutky.

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#13 » stř 8. črc 2020, 17:52

McFly -- jako krumpáš asi jo ale nezažil jsem ještě závadu na SA-58 kdežto na AR-15 vídávám často ale je to asi i tím že si lidi kupujou ty nejlevnější AR-15 takzvaný krumply za pár kaček , sám mám tedy v oblibě už několik let AKM ale vlastním i V-AR s kterou jsem také velmi spokojen ale kdybych si mohl vybrat zbraň do krize tak jedině AKM jelikož ARka jsou náchylná na znečištění a potřebují větší péči něž AKčka ;) ;) ;) :)

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 640

Příspěvek#14 » stř 8. črc 2020, 18:07

oddělíme-li to od původní debaty: viewtopic.php?f=22&t=10225&start=120
pak bych řekl, že mám-li chtít pušku bez tunění (jakože aby mi nebylo líto se jí vzdát a abych ze sebe nedělal zajímavý terč při SHTF) => podle dostupnosti střeliva... takže nejlépe AR9 (Lugery budou vždy nejdostupnější, ergonomie AR, ve městě dostačující výkon, budu-li potřebovat silnější kvér, mám větší šance ho ulovit než s pistolí)

ale pokud by to bylo, zda je lépe mít holou vz58, nebo holou vojenskou M16, pak bych volil vz58 - jednoduchost, snazší odstraňování závad, cena, ve městě dostačující výkon + Lugery přestřílím, nebudu přitahovat pozornost (samozřejmě bych raději Antreg ARS M4s, ale to není fér srovnání, protože to už je vytuněné z výroby a stojí 3x víc... navíc AR bez tunění je promarnění potenciálu, takže mi nedává smysl výměnou za nevýhody)
Naposledy upravil(a) Mac.42 dne stř 8. črc 2020, 18:19, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
hauser
Příspěvky: 115

Příspěvek#15 » stř 8. črc 2020, 18:11

Pístovou V-AR a rezervní úderník do kapsy ;) Byť nechci polemizovat na téma zdali se lze v takové situaci dožít potřeby jeho výměny.
Proč? Protože to je jediná věc co jsem na ní měnil a jinak jen mačkám "takovou tu páčku dole a ono to prostě funguje". :D

K 58 mám národní úctu". Pokud by to mělo být postavené ve stejné cenové relaci, tak 58 protože ARce v cenové relaci 58my svůj život nesvěřím. :)
Naposledy upravil(a) hauser dne stř 8. črc 2020, 18:23, celkem upraveno 5 x.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů