CETME C

Samonabíjecí pušky


Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#1 » čtv 20. srp 2020, 20:55

Zdravím všechny ve spolek. Již delší dobu uvažuji o koupi útočné pušky (samozřejmě v poloautomatu). Chtěl jsem něco, co vychází z naší osvědčené vz. 58, ale než jsem se dokopal k ZP (asi 20 let :) ), tak kosa již stojí klidně kolem 13k (kdysi byla tak za 5-6k) a navíc v dnešní době (2020) už nevím, co se mi dostane za "poskládanou" kvalitu. Všiml jsem si kvéru obdoby G3 (od Hecklera) nebo G3 od POF (made in Pakistan). Řada prodejců zbraní u nás začala prodávat G3 ze Španělska od firmy CETME označená jako CETME C za cca 20k. Otázka zní, zda by se vlastník tohoto španělského kvéru mohl podělit o zkušenosti (kvalita zpracování, spolehlivost, celkový dojem, atd.). Podle dostupných informací by se mělo jednat o nové hračky a většina dílů by měla být kompatibilní s G3 od Hecklera. Snad i provedení by mohlo být kvalitnější než od POF, ale netuším, co se vlastně do republiky dostalo za kvalitní provedení. Je mi jasné, že munice .308win. je dražší než 7,62x39, ale případná dostupnost ND by měla být řešitelná. Předem díky za jakékoliv postřehy.



Haluziak
Příspěvky: 278

Příspěvek#2 » pát 21. srp 2020, 06:11

Disclaimer: Ceteme Modelo C nemám - uvažoval jsem o G3, která z ní vychází, ale nakonec jsem si to rozmyslel.

AD1: Jak je napsáno výše CETEME C je jakýmsi předchůdcem G3 - Skopčáci si to trochu poupravili.
AD2: S náhradními díly bych až tak nepočítal, ono se stačí podívat jakou pověst má HaK při náhradních dílech do pistolí.
AD3: Ono ty náhradní díly, nebudeš až tak potřebovat - tyhle flinty byli dělány jako například izraelský galil - můžeš s tím vykopat zákop a ono to bude stejně střílet.
AD4: Modifikace a příslušenství spíš nebudou, možná sedne něco z G3 možná ne, i u té byl problém, že když si chtěl třeba bipod tak si musel mít myslím černé předpažbí a ne zelené.
AD5: Ač se to nezdá tak 7.62x51 tě sežere.
AD6: Tímhle si nejsem jistý, ale tuším, že ta jedna G3 co jsem viděl na živo kurvila hilzny tak, že už by se asi nedali přebíjet (ach ta moje hlava děravá).
AD7: Je to těžká udice :) (ale tak mě přijde, že moje 14,5" ARko je zbytečně dlouhé)

Tož můj neerudovaný názor na tento systém.



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#3 » pát 21. srp 2020, 07:46

Ahoj, díky za odpověď. Načal jsi problematiku která mne zajímá:

AD4: Modifikace a příslušenství - co jsem viděl na youtube-tak příslušenství na modelo C (například bipod nebo optika) existuje. Zajímalo by mne, zda je u nás k sehnání, cena, zkušenosti, co třeba jde použít z G3 apod.
AD5: munice do kvéru - prodejci uvádí .308 Win. (7.62x51 mm). Ovšem v této ráži existuje i verze 7.62x51 NATO která je nepatrně odlišná. Zajímalo by mě, zda to žere oba druhy munice bez problému, nebo to má s civilní verzí problémy a příp. jaké. Proto klidně může docházet k větší deformaci civilních hilzen, páč ty jsou v jednom místě nepatřně menší. Přeci jen to vychází z vojenského kvéru a může být primárně na naťácké náboje. Cenu nábojů taky zvažuji, pokud chceš střílet, tak to bude slušnej vítr v peněžence :(



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#4 » pát 21. srp 2020, 07:50

Potvrzuji,ze cokoliv na bazi cetme/g3 kurvi hylzny k nepoznani,prebit to pujde,ale zivotnost hylzny a asi i presnost takoveho naboje pujde do kopru



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#5 » stř 7. zář 2022, 09:55

Přátelé, kolegové, i existence vyděšené ze zbraní a svobodných občanů!

Už nějakou dobu jsem pokukoval po dostupné battle rifle, která dokáže potírat bolševika i v sousedním domě (skrze řečený dům). Po studiu praktických hledisek nakonec z čistě estetických důvodů padla volba na CETME C, poctivou skládačku z náhradních dílů sbouchaných dokupy Zeleným Sportem.

Na první osah může být někdo překvapen, i při krmení plnotučným nábojem se nejedná o těžkou nebo velkou, neohrabanou zbraň. Je zhruba stejně těžká a asi o celý centimetr delší než moje M16. Dřevo je přívětivé do ruky ale vrtání v předpažbí není ošetřené, takže se tu a tam na hrance mohou vyskytnout třísky. Pažba je pro mě při celkové délce zbraně nepochopitelně krátká a zbraň působí, že je stavěná pro mírně nadprůměrně vysoké postavy po odstranění tří obratlů a zkrácení předloktí. Pro mé drahé děvče je celkově příliš dlouhá a sám se u ní musím nepřirozeně kroutit.

Mířidla jsou.. Jsou. Čtyři dokonce. A za dobrých podmínek se dají použít. Vzadu je otočné mířidlo, nepodobné HK, které nabízí tři velikosti dirky a jeden otevřený profil. Průhled skrz dirku je něco jako simulátor zeleného zákalu – nulové periferní vidění a zamlžený zbytek. Otevřený profil je příšerně nízko a pažbu si i přes její sklon musím zarazit hluboko do lebky, abych získal alespoň nějaké povědomí, kam ta věc vlastně hodlá posílat velmi naštvané horké kusy kovů. Sklo je nutnost.

Vypouštění zásobníku je další taková pohádka se špatným koncem. Na pravém boku je tlačítko, podobně jako u AR. Nepodobně jako u AR na jeho nahmatání je nutný ukazovák o délce předloktí a síle ranní kávy vysokoškoláka. A pokud chci pravou rukou přehmátnout a stisknout palcem, tak je zase příliš vysoko na to, abych zároveň vytahoval zásobník. Který tam drží jako AIDS. Soudruzi však zapřemýšleli a navrhli sekundární mechanismus – páčku, podobnou AK. Zásobník se ovšem vkládá takovým zvláštním zasuno-lámacím pohybem, že opět nelze stisknout páčku a zároveň tahat zásobník. Konečné řešení nakonec přišlo zcela nečekaně. Zbraň nemá střeleckou pohotovost, takže se zásobník umí vlastní pružinou malinko odtlačit od zavřeného závěru, pokud člověk dokáže stisknout některý ze dvou ovládacích prvků. Pak už není problém zásobník vyjmout a problém se řeší sám.

Puška má velký wow-efekt. Jakmile začnete koukat a sahat, nedokážete s tím přestat, přesně jako World of Warcraft. Po bližším ohledání však zjistíte, že všechny svary jsou jakési humpolácké, sice pěkné, ale jen zalakované, bez dobroušení. Tu a tam přečnívá nějaký nýt. Povrchovka je různá u různých dílů. Dojem z dřevěného nábytku kurv.. rozmr.. kazí plastová černá pažbička. Čepy rozborky nejsou zádržné. Je to taková ta kočka na baru, která přes celou hospodu způsobuje rozvody jen pohledem, ale z metru se musí snažit aspoň o zaplacení účtu. A CETME se kurva snaží.

Celkově se drží moc dobře, tenké předpažbí umožňuje velmi přirozený úchop palcem hore, táhlo závěru i přes krkolomnou koncepci je silně sahavé a ergonomicky dobře řešené, odpor pružiny závěru je adekvátní a tradiční „HK slap“ je extrémně návykový. Díky své délce a hmotnosti podobné M16 mi puška v rukou připadá skoro až povědomá. I to zalícení je vcelku rychlé a krátká pažba aspoň nepřekáží nosiči plátů, jakkoli je to z estetického hlediska kombinace podobná řízku se zmrzlinou. Nesuďte mě.

Spoušť je možná to nejlepší, co jsem viděl u vojenské zbraně. První spuštění má krátký, hrubý mrtvý chod, následně jasnou čitelnou zeď a vcelku lehký zlom s jen pár milimetry cesty po. Reset je stejně krátký, čitelný, provázený silně uspokojivým cvaknutím, další spuštění je otázka asi 25N a pár milimetrů pohybu.

Takže po nutné dávce sušení, objednávání doplňků a střeliva přišel ten radostný den registrace zbraně u policie, která nenašla tormentační značky, čísla na hlavních dílech zbraně a ani správného výrobce. Abych se upřesnil: Zbraň má mít tormentační značky ze Španělska. Z míry čitelnosti značek by měl radost snad jen arecholog amatér, který by na první pohled nepoznal, že to možná ani nejsou tormentační značky Španělska. Jsou VELMI podobné, asi jako conformité européenne a China Export. Ale nejsou stejné jako v katalogu, a to nikoliv proto že by jim něco chybělo z nedoražení, ale protože jim přebývá. Nad to je v CRZ veden výrobce CETME, ale na zbrani je ražen pouze Zelený sport a nakonec na hlavni a závěru nejsou žádné značky. Co dál? Zbraň jde zpět k prodejci (slzička) na doznačení. Policejní pokračování příště. Odstavec s chováním při střelbě dám posléze.

Zbraň je na pohled a osah úžasná. Je velmi jednoduché jí, zejména s přihlédnutím k cenovce, odpustit spoustu vizuálních nedostatků a vzhledem ke stáří i ergonomických kiksů. Nic to však nemění na faktu, že jsme se za posledních pár dekád ve vývoji palných zbraní posunuli a ti, kteří jsou zmlsaní áerkami a uvažují po historickém, velmi naštvaném flusadlu mohou být šokováni neuvážeností své investice. Nutno dodat, že zhruba třetinové investice ve srovnání s moderní Battle rifle.

Závěrem flame: Doslechl jsem se, že POF je na tom dílensky hůře za úplně jiné peňážky.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#6 » stř 7. zář 2022, 11:54

Jedno podobné vlákno už tu je:
https://zbranekvalitne.cz/forum/viewtop ... me#p231406

Sloučeno. Peggy



Urban
Příspěvky: 66

Příspěvek#7 » stř 7. zář 2022, 11:56

Také uvažuji o koupi pušky v ráži 308W. Kromě Cetme C je v této ráži možné pořídit i FN FAL. Chtěl bych se zeptat, proč jste zvolil právě CETME C? Kvůli ceně, kvalitě, případně konstrukci a spolehlivosti?



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#8 » stř 7. zář 2022, 16:56

Díky peggy!

Urbane:
Cena, estetika a HK slap. Pokud chceš praktickou pušku a rozhoduješ se mezi G3 (a klony) a FALem, tak FAL je lepší.



chajda
Příspěvky: 10

Příspěvek#9 » stř 7. zář 2022, 20:42

Já si Cetme C pořídil z toho důvodu že mám i španělského mausera FR-8, takže mám dvě španělské pušky ve .308Win, bajonet který jsem dostal k FR8 tak padne i na Cetme. Když to sem prvně ZS dal na prodej, to byl tuším 2020, tak sehnat FAL bylo dost nemožné, opravdu výjimečně v inzerátech. Teď už je to s dovozem pušek od ZS, o mnoho lepší. Tehdy když jsem pořizoval Cetme tak byly k mání zásobníky do G3 po 100-200,- za kus, teď koukám je to horší. A zásobníky do FALa vyjdou ještě o něco dráž, pokud někde jsou. Potom se mi líbí že hlaveň nemá odběr plynů a to je další věc na kterou nemusíš myslet při čištění. Co se týče spolehlivosti tak na tom pušky budou podobně. Co se mi hodně líbí, a ve španělsku nad tím někdo přemýšlel zámek bajonetu (jak v Cetme tak ve FR8) je víčko pouzdra čištění (takový váleček) - provázek, vytěrák a zatavený ampulky s olejem. Takové shrnutí, Cetme je minimálně modifikovatelná - maximálně si na ní dáš kompík a tlumič (závit M15x1) ale je to jinak krásná metrová puška. FAL na tom je s vylepšitelností trochu líp, někdo na něj dělá předpažbí a UTG kryt pouzdra závěru s railem. Tam je to ale obtížnější se závitem, pokud je. Co jsem vypátral tak by tam měl být 9/16"x24 UNEF. Ještě zpátky k Cetme resp. ke G3, G3 má na plechovém výlisku pouzdra závěru takové plošky které umožňují upnutí origo montáže (Zelený Sport ji má) nebo railu, takže G3 vede co se týče osazení optikou. FALa bych si taky rád pořídil, jen ty zásobníky vidím jako velký zádrhel.



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#10 » úte 17. led 2023, 11:17

Přátelé, kolegové, věděli jste, že na zkušebně značky dodělávají na počkání? Zelený sport zřejmě ne a pušku jsem od posledního příspěvku neviděl 6 týdnů. Upřímně doufám, že Ukrajinské válečné přebytky nebude dovážet zrovna ZS, páč tenhle byznys není můj druh zábavy.

Úvodem musím poupravit svůj původní příspěvek. HK slap není jen návykový. Je to heroin, člověku dělá radost a potřebuje to na každé zbrani. Jo a mířidla nejsou zas taková hrůza. Ve skutečnosti jsou velmi použitelná dokud je cíl dostatečně osvětlený. Pokud mám ale světlo v zádech - zelený zákal, přesnost objemem střelby. Ale jsou dobře nastřelená a intuitivní, na 50m se s tím dá střílet přesně a rychle.

Kdo si porovná náboje 7,62x54R a 7,62x51 nasucho polkne když si uvědomí, že ten stejný pocit při střílení z Mosinky bude mít nyní v samonabíjecí pušce. A bude mít pravdu asi jako Albert s kosmologickou konstantou. Zbraň je velmi kultivovaná, přirovnal bych ji k trochu agresivnější kose. Ani mé drahé děvče nemělo potíže zvládat zpětný ráz mýtické třistaosmičky. Co ovšem působí nečekaný problém je krátký reset a lehká spoušť po resetu. Impulz zpětného rázu může způsobit krátké povolení stisku spouště, načež si hned vzápětí střelec práskne někam do valu. Nebo do mraků. Zeptejte se mě jak to vím.

Nyní nepotěším puritány a eko-odmítače plastů: Já si nemohl pomoct, ale zelené plasty na té pušce jsou prostě sex. Plastové předpažbí je ještě užší a lehčí než původní dřevo, úchop na pušce je velmi přirozený a snese srovnání s dnešními zbraněmi. I přesto není hvězdou střelnice, snad kromě zarytých fanoušků Call of Duty. Je to taková nenápadná zelená špuntovka schopná rozdávat násilí v objemu 3,3kJ na kus. Je to takové to štěně z útulku, se kterým nevyhrajete žádnou výstavu, ale bude z něj spolehlivý parťák do konce věků (komunismu). V segmentu battle rifle v současnosti bude těžko hledat konkurenci, proto všem kteří váhají radím - zdroje vysychají, jednejte hned!

IMG_20221201_170243560_HDR~3.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#11 » úte 17. led 2023, 13:37

Menej je niekedy viac

Uživatelský avatar
FiBe
Příspěvky: 42

Příspěvek#12 » stř 24. kvě 2023, 11:08

pro zajímavost, ZS naskladnil pár tisíc kusů CETME C (ve dřevě, použité, samonabíjecí, kat. B) za lidových 16k peněz, takže sběratelé, skrblíci a blázni to mají při dnešních cenách víceméně za hubičku :-)



petan3
Příspěvky: 3

Příspěvek#13 » čtv 8. čer 2023, 19:31

Pánové,
nejsem "super střelec" ale Cetme C odpouští moje střelecké chyby, mám ještě Norinco M305 (M14), proto mohu porovnat,
Cetme likviduje nábojnice, ale přebíjím je opakovaně, občas dvojstřel, zřejmě moje chyba společně s krátkým resetem. Cena 16k je super, neváhejte. Jen cena origo zásobníků (jsou mírně prohnuté) je v ZS šílená, nové, nebo použité 1 200,-



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#14 » čtv 8. čer 2023, 20:28

G3 zásobníky by měly fungovat a v armyshopech ještě do nedávna byly kolem 200 Kč. Rudolfovi někdy s cenou přeskočí.



Satanáš
Příspěvky: 131

Příspěvek#15 » pát 9. čer 2023, 07:15

Petane:
S tím dvojstřelem jsem zažil též, stalo se už asi třem lidem, kterým jsem tu věc dal ruky. U CETME platí dvakrát tolik, že spoušť držet po výstřelu kurva pevně.

Jinak používám nějaké duralové zásobníky, které jsem nakoupil snad za 250 v Bearece a jsem s nimi velmi spokojený. Podávají spolehlivě, nedrhnou... Na běžné střílení jsou parádní.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů