Steyr Aug

Samonabíjecí pušky


Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#1 » stř 4. lis 2020, 10:45

Nejrozšířenější bullpup puška vyvinutá v 70tých letech, pravděpodobně nejvíce se patrně proslavila v rukách Karla který s ní naháněl Johna McLana v nakatomi plaza
Obrázek

V roce 1985 zvítězila ve zkouškách pro Australskou armádu nad AR-15 od coltu a to vcelku výrazně
https://youtu.be/_9NF99PG_M0

O pár let později však Nový Zéland Aug vyměnil právě za AR-15
https://youtu.be/AQagTI42q10

Hlavní výhoda a nevýhoda spočívá v tom, že je to bullpup. Mělo jít o modulární koncept s rychlou výměnou hlavně (cvak a je to), ale ve srovnání s AR-15 je možnost úprav dost limitovaná.

Verze A1 je s pevnou optikou bez lišty, A2 má možnost lišty nebo optiky, A3 má jen lištu - změn bylo více, ale koho to zajímá, ten si to dohledá

Ráže je 5.56/.223, k dostání je i 9mm

5.56 verze buď využívají zásobníky steyr (a není tedy kompatiblní s AR-15) a nebo jen AR-15 (tato verze ale zřejmě není tak spolehlivá)

V poslední době se dá u nás sehnat použité verze A1 licenčně vyráběné v Malaysii za cca 18k, A1 z výzbroje rakouské policie za cca 22k a nové A3 jsou za cenu kolem 60ti tisíc.

Obrázek

Rád bych znal osobní zkušenosti či postřehy a taky info na co si dát pozor při koupi jeté verze

Uživatelský avatar
TwomblyCZ
Příspěvky: 11

Příspěvek#2 » pon 17. led 2022, 15:17

Ahoj,

koukám, že na AUG samostatné téma trochu zahálí, tak sem hodím svoje postřehy jakožto čerstvý majitel AUGa.

AUG jsem pořídil pro radost jako druhou pušku (primární mám V-AR, 16,5"). Jedná se o verzi A1 od ZS z výbroje ozbrojených složek Malajsie (výroba SME v licenci od Steyru). Pořídil jsem ho, protože bullpup zbraně se mi vždycky líbily a AUG je jednak v našich končinách nejlevnější na pořízení, pokud bullpup neplánujete používat jako primární pušku ale také je AUG prostě ikonický a hlavně ověřená konstrukce.

Na to, že zbraně od ZS z Malajsie jsou rok výroby 1996, tak jsou ve skvělém stavu. První várku ZS dělil na Kat.I a Kat.II dle stavu. Samozřejmě původní povrchovka byla u Kat.II dávno pryč. Ten můj je už druhá várka, byl prodáván bez rozlišení a očividně byl přestříkaný novou povrchovkou (u chladících otvorů na těle zbraně jsem ješte našel zbytky krycí pásky s barvou od nového lakování). Ta nová působí trochu uměle, mám pocit, že je tam moc silná vrstva ale míň práce pro mě a ušetřené peníze za případný cerakote, takže darovanému koni... 8-). Pogumované součásti jsem musel pořádně promazat olejem, byly suché jako troud ale olej to pěkně nasáklo a vypadá to jako nové. Hlaveň i závěr byly perfektně čisté, udělal jsem rozborku a promazal pro sichr všechny kovové části. Jediné ložisko bordelu byl vnitřek pažby ale na funkci by to nemělo vliv, protože neběhá kov o kov ale kov o polymer.

Při koupi bych doporučil základní postup - ověřit, zda mechanismus dobře uzamyká, jestli jsou uzamykací ozuby ve stavu přiměřeném stáří zbraně, zda není naštípnutý vytahovač (klidně si sebou vezměte do krámu za tímto účelem plastové sušilky), jestli je hlaveň čistá (tj. žádné loupání, znatelně viditelné drážky) a zda je optika puškohledu v dobrém stavu (tj. nezkresluje barvy, žádný náznak žloutnutí záměrného obrazce).

A teď už pár uživatelských postřehů:
- Hmotnost a vyvážení zbraně je za mě naprostá pecka ve srovnání s dlouhou pístovkou, která je hodně těžká na předek. Ano, není to sportovní ARko o váze 2,7 Kg ale díky posunutému těžišti ta vyšší váha není tak znatelná.
- Ve srovnání s V-ARkem je AUG opravdu hodně kompaktní (asi o 12 cm kratší i přes mnohem delší hlaveň), velká výhoda bullpup konstrukce.
- Chování zbraně při střelbě je vzhledem k 20" hlavni neuvěřitelně komfortní i s obyčejným továrním tlumičem plamene.
- Nevnímám vyšší hluk při výstřelu kvůli větší blízkosti komory u obličeje, když to porovnám s V-ARkem. Obdobně u spalin (střílím ale pouze střelivo s čistším spalováním jako PMC nebo GGG, pokud střílíte Selliery, tak to bude určitě bordelit znatelně víc).
- Spoušť samozřejmě není žádný zázrak ve srovnání s V-ARkem, či jinou zbraní klasické konstrukce, která má ucházející spoušť ale osobně mi nepřijde tak strašná (dle zkušeností z jiných fór jsem jí čekal podstatně horší a byl jsem naopak příjemně překvapen).
- Na jiných fórech někdo psal, že měl problém s civilním střelivem s hmotností střely 55gr. Můj AUG dokázal bez problémů zchroustat 55gr PMC i vojenské přebytky od ZS 62gr, takže za mě bez problémů.
- Rozborka je elegantně jednoduchá. Jediné, s čím jsem měl problém byl regulátor na pístu ale youtube a google poradili, jelikož ke zbrani amozřejmě není přiložený žádný manuál. Na to, že se jedná o konstrukci z roku 1978 je AUG opravdu nadčasová zbraň a rozborka je pro mě osobně mnohem příjemnější než u konstrukce AR.
- Do pažby se dá schovat kompletní sada čištění (ZS má v nabídce k dokoupení, standardně není součástí).
- Ovládání zbraně je specifické a chce trochu zvyku, verze A1 je zkrátka "blast from the past", takže na taktické přebití jako u AR můžete zapomenout (to by člověk musel mít buďto 20 cm prsty nebo 4 ruce :) ).
- Záchyt/vypuštění závěru na verzi A1 budete hledat marně, přebíjení obvykle probíhá ve stylu MP5, až modernější verze představily záchyt/vypuštění závěru ala AR konstrukce.
- Při střelbě je třeba si dávat pozor, protože píst je umístěný vně zbraně u přední rukojeti a tak špatným úchopem hrozí popálení prstů unikajícími plyny.
- PMAGy ve verzi pro AUG běhají bez problémů a vypadnou volně ze zásobníkové šachty jako u AR. U továrního "waffle" zásobníku, co jsem dostal ke zbrani se volný pád nekoná a závěr zachytí v zadní poloze sporadicky (předpokládám, že bude slabá pružina zásobníku).
- Na trénink střelby z opačného ramene rovnou zapomeňte, pokud nechcete obdržet typický AUGovský "brass slap" (tj. facka hilznou přes ksicht). Bohužel žádná normální verze AUGa (verze Commando je výjimkou) neobsahuje deflektor a vyhazování díky tomu směřuje dozadu místo dopředu, jak jsme zvyklí u AR.
- Optika s bojovou osnovou, tzv. "donut of death" chce trochu zvyku, průměr je drobounký ve srovnání s moderními optikami. Osobně mám celkem problém se k optice správně napolohovat. Fixní zvětšení 1,5x taky moc nenadchne ale holt je to řešení platné své době. Výhodou je, že na vrchu optiky jsou nouzová pevná mířidla. U optiky je taky třeba počítat, že je nastřelena továrně na 300 metrů kvůli funkčnosti vyplnění osnovy výškou postavy (viz. obrázek níže) a ve stylu "takhle to je a nešmatej na to" na jakékoliv korekce potřebujete zvláštní montážní klíč. Pokud korekci provedete, bojová osnova ztratí svůj smysl, takže na kratší vzdálenosti se musíte buď smířit s tím, že musíte na terči podsadit nebo "zabít" funkčnost bojové osnovy.
Obrázek

- Co se týče dostupnosti příslušenství, tak nabídka je samozřejmě dost omezená (prakticky můžete zásadněji potunit pouze verzi A3). Příslušenství na verzi A1 je na tom ještě o stupeň hůře, protože je to již zastaralá varianta, kde nikdo moc s upgrady nepočítá. Běžně seženete v ČR prakticky pouze zásobníky (jak původní "waffle", tak modernější PMAGy, které nejsou ale tak ikonické a průhledné), čištění a klíček na puškohled. Puškohledu se nezbavíte a neprohodíte ho za picattiny rail, aby jste upgradovali na rádoby verzi A3, protože se jedná o hlavní část zbraně a tak to nikdo (alespoň zatím) nenabízí.
- AUG A1 existuje i v NATO verzi, co dokáže pojmout zásobníky pro AR, opět si musíte sehnat tuto verzi a ta je málo k vidění (a samozřejmě mnohem dražší), samotnou pažbu jen tak nekoupíte a nedovezete (opět hlavní část zbraně).... 8-) Výhoda NATO verze je, že vám to usnadní logistiku se zásobníky a samotné vypuštění zásobníku je více v AR stylu, nevýhodou naopak je, že pro NATO verze je některé příslušenství specifické kvůli trochu jiným rozměrům a pro normální AUG pasovat nebude (výrobci často nabízí díly pro obě verze).
- Spotřební díly jako zápalník, závorník a podobně jsou dostupné v Rakousku, v ČR se mi nepodařilo najít někoho, kdo by je měl v nabídce. V Rakousku si za tyto díly samozřejmě pěkně zaplatíte v tvrdé západní měně a do ČR je navíc neposílají, takže by vám někdo musel nákup zprostředkovat.

Pokud přece jen chcete svůj AUG A1 trochu vytunit, dá se pořídit pár věcí, co ho posunou více na moderní standard:
- Clawgear nabízí picattiny lištu na puškohled bez jakéhokoliv zásahu do zbraně, takže můžete AUG osadit nějakým kompaktním kolimátorem použitelným na bližší vzdálenosti
- Clawgear nabízí také MLOK předpažbí, které vám po odstranění přední rukojeti umožní delší úchop dle moderních standardů a samozřejmě montáž svítilny atd.
- Corvus Defensio, či Kawatec nabízí deflektory do výhozního okénka, vylepšené záchyty zásobníku atd.
- Pozor dejte ale u spouští, co jsem četl na jiných fórech, tak ta zcivilněná spoušť na AUGu od ZS je samozřejmě odlišná než spouště na čistě civilních variantách, tak byste se mohli spálit s nekompatibilitou...

https://www.clawgear.com/
https://corvusdefensio.com/?lang=en
https://kawatec.at/?lang=en

Shrnuto podrženo všechna pozitiva a negativa, já jsem z AUGa jako se zbraní pro radost nadšený :D Kdybych neměl primárně pořízenou V-ARku, tak bych se možná nezdráhal pořídit i moderní verzi A3, která odstraňuje největší neduhy A1, které z ní dělaji "blast from the past", tj. pevný puškohled a absence záchytu závěru.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#3 » pon 17. led 2022, 16:53

Na to, že se jedná o konstrukci z roku 1978 je AUG opravdu nadčasová zbraň a rozborka je pro mě osobně mnohem příjemnější než u konstrukce AR.


Technicky je AR taky starší konstrukce než ta stařenka ze Štýru.

U optiky je taky třeba počítat, že je nastřelena továrně na 300 metrů kvůli funkčnosti vyplnění osnovy výškou postavy (viz. obrázek níže) a ve stylu "takhle to je a nešmatej na to" na jakékoliv korekce potřebujete zvláštní montážní klíč. Pokud korekci provedete, bojová osnova ztratí svůj smysl, takže na kratší vzdálenosti se musíte buď smířit s tím, že musíte na terči podsadit nebo "zabít" funkčnost bojové osnovy.


Nachomítl jsem se při nastřelování optiky u nově koupené zbraně a továrně to šlo víc než metr napravo od záměrného bodu(opakovaně u více střelců), tzn. nemyslím, že do toho někdo nehrabal, pokud to bylo dříve nastřeleno. Na toto pravidlo bych nespoléhal.

Uživatelský avatar
TwomblyCZ
Příspěvky: 11

Příspěvek#4 » pon 17. led 2022, 17:05

Tak u té optiky jsem měl v tom případě štěstí, u mě nástřel stranově hnutý nebyl vůbec.



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#5 » pon 17. led 2022, 17:29

To, že si střelec svou zbraň nastřelí na sebe považuji za naprosto běžné a rozhodně nečekám že mířidla zbraně vždy po zakoupení budou nastaveny tak aby mi vyhovovaly...
to bych do hodnocení zbraně nezahrnoval,.. klíč na aug lze vyrobit i velmi primitivně během chvilky takže žádný problém



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#6 » pon 17. led 2022, 18:14

Díky za postřehy

Pokukuju po něm už dlouho, ale střílím z levého ramene - STV sice nabízí kit pro leváky (a hádám, že obsahuje A2/3 receiver), ale je za 12k. S takovou cenou se se už člověk dostává do jiný kategorie, takže sem ani nezkoumal, jestli je ten kit použitelný i na ZS verzi

Rozhodně zajímavá zbraň

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#7 » pon 17. led 2022, 19:17

K zásobníkům bych dodal, že originál waffle nejsou kdovíjaký etalon spolehlivosti, při prudším doražení do otevřeného závěru se horní náboj rád postaví ve vývodkách. Magpul Pmag je jistota za pár korun.
Horní mířidla jsou spíš pseudo, hledí je tak blízko, že mě osobně se rozplývá.
Jinak přesnost téhle flinty je dokonalá, s vhodným střelivem lze dosáhnout přesnosti okolo, spíš pod 1.5 MOA.
Pro leváka přestavět nejde, chybí výhozí okno na levé straně, muselo by se vyříznout.

Uživatelský avatar
TwomblyCZ
Příspěvky: 11

Příspěvek#8 » úte 18. led 2022, 09:12

Ano, to je bohužel pravda, ta zcivilněná verze od ZS na levostranné vyhazování přestavět nejde kvůli absenci okna. Moderní civilní verze jako Z3 už mají okno vyřízlé na obou stranách a na jedné straně je vždy zacvaknutá záslepka.

Teď mi došlo, že vlastně díky absenci okna na druhé straně není použitelný deflektor od kawatec, takže kdo má aug od ZS, tak jedině deflektor od corvus defensio, případně se dá pořídit i přímo od steyru ale ten se musí navrtat do pažby, což není zrovna ono.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#9 » úte 18. led 2022, 11:23

Jak jsou ty AUGy ze ZS zcivilněny? Originál civil od Steyru (model Z) má zakolíkovanou jednu pozici na uzamykacím ozubu na hlavni a na závorníku odfrézovaný příslušný zub.



skagerak
Příspěvky: 972

Příspěvek#10 » úte 18. led 2022, 11:35

Myslim, ze jen spoustak...

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#11 » úte 18. led 2022, 11:52

Jediný zásah je kolík navíc ve spoušťáku a chybějící záchyt přerušovače, nebo co to je za díl.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#12 » úte 18. led 2022, 13:19

Tzn. veškerá úprava jen ve spoušťovém kontejneru?

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 460

Příspěvek#13 » úte 18. led 2022, 14:23

Ano, pružný kolík, u mě tedy olezlý kus drátu, který je skrz kontejner tak, aby bránil spoušti v pohybu dále dozadu a vyndaná jedna součástka s pružinkou.



xHonza96
Příspěvky: 14

Příspěvek#14 » ned 12. čer 2022, 11:30

Zdravím, mám Auga od ZS a dneska na střelnice se mi povedlo několikrát vystřelit dávkou po 2 ranách. Stalo se to taky někomu? Má to cenu dávat na reklamaci?



ikeb
Příspěvky: 27

Příspěvek#15 » ned 8. led 2023, 10:46

pokud mas tudle zavadu tak bych to reklamoval. PCR by to mohlo vadit. stejny problem jsem mnel na jine zbrani a vyrobce mi okazite bez otazek vymenil vnitrnosti

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů