Výběr pušky .308 WIN

Samonabíjecí pušky


tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#1 » pát 22. led 2021, 01:27

Zdravím,
chtěl bych se zeptat. Mám AR15 nově německého Schmeissera a je to láska na první pohled :D nicméně druhou vysněnou zbraní u mě vždy byla G3 .308WIN. ale obecně bych si dokázal určitě vybrat i jinou, ji blízkou, kdyby to stalo zato:) Jelikož se pohybuji převážně ve sféře první jmenované, tak bych byl vděčný za nějaké tipy, ať už na konkrétní pušku, nebo obecného charakteru. Nejradši bych k modernímu ARku spíše jako protipól starší klasicky kousek:) Také vzhledem k poměrně vysoké sume investované do AR spis něco levnějšího, urcite ne v hladinach Antreg apod., ale potom si nejsem jistý jestli taková investice ma smysl..? Předem dekuji za případne reakce.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#2 » pát 22. led 2021, 02:18

no asi si rozmysli, jestli chceš levnou starou .308, nebo novou AR10, nebo klon G3

třeba Beretty BM59 se dají v inzerátech koupit lehce přes 10k, na krámě za 15k



tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#3 » pát 22. led 2021, 06:23

Na ty Berrety jsem se díval právě, ale přislo mi to až nějak podezřele "levné", tak jsem si říkal, že s kvalitou to asi bude všelijaké. Já bych právě spíše chtěl starou .308, jak jsem zmiňoval, tak primárně G3 v původní podobě. Ale co jsem hledal, tak levné zrovna nebyly :(



tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#4 » pát 22. led 2021, 06:35

P.S. reagoval jsem na tuto nabídku: http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/48 ... cler-koch/ , což je vpodstatě mojí představou, nicméně cena je už nad možnosti - je adekvátní? Také nevím co si myslet, o to skutečnosti, že je sestavena z různých dílů.Jinak mi inzerent poslal detailní foto a vypadá to fakt pěkně. JAk jsem zmiňoval, chtěl jsem vždy dvě pušky, jednu moderní AR15, druhou víc do historie, což by tato splňovala. Proto se právě obracím zde, jelikož prozatím problematice těchto zbraní rozumím jen okrajově.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#5 » pát 22. led 2021, 06:55

No tvl. U nás jsou BM 59 levné, protože s prominutím, byly tak trošku nasypány perly sviním. V USA se ceny za BM 59 pohybují od 1200 do 2500 USD podle stavu a sběratelé jsou po nich naprosto říční. Mnozí Američané považují BM 59 za kvalitnější a lépe zpracovanou náhradu Garanda než pušku M14. Beretta a Breda jsou fabriky s obrovskou zbrojařskou tradicí a na přelomu 50. a 60. let vyráběly zbraně s kvalitou o které se našemu přibližnému strojírenství mohlo nechat zdát.

Za mně určitě raději BM 59 než tu kopající mulu G3.



Střelec
Příspěvky: 1645

Příspěvek#6 » pát 22. led 2021, 07:26

Ceny v USA a ČR nemůžeš absolutně srovnávat. Ať už se to týká nových nebo těchto, dá se říci, sběratelských zbraní. To jsou v tomto ohledu 2 úplně odlišné světy.



tst
Příspěvky: 65

Příspěvek#7 » pát 22. led 2021, 07:47

Takže ta Berreta by nebyla špatný krok, což? Akorat ja prave kopajici historickou mulu chtěl:D z důvodu co jsem psal výše :)
edit. další důvod je tak trochu úchylka na německé zbraně a opravdu již léta vysněná G3 no

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 794

Příspěvek#8 » pát 22. led 2021, 08:00

Připadá mi, že chceš, abychom ti pomohli obhájit, že G3 je pro tebe ta nejlepší volba a ty jsi měl mentální klid za ty utracené prachy. Jestli tu G3 fakt chceš a máš na ní, tak jí kup. Žiješ jen jednou.



Sody
Příspěvky: 314

Příspěvek#9 » pát 22. led 2021, 08:21


Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 221

Příspěvek#10 » pát 22. led 2021, 08:59

Střelec píše:Ceny v USA a ČR nemůžeš absolutně srovnávat. Ať už se to týká nových nebo těchto, dá se říci, sběratelských zbraní. To jsou v tomto ohledu 2 úplně odlišné světy.

Tak tak, viz Amíci na fórech říční z toho, jak se jim podařilo sehnat Walther P-1 za 800 USD :-D A nebo z té smutnější střánky, jak si stěžují, že viděli krabičku 9mm luger za 60 USD a byly už stejně vyprodané... A jestli tuším správně, tak ty G3ky jsou ceněné hlavně L1A1 a FN FAL, protože těmi se bojovalo v Rhodhésii a v US je docela široká skupina lidí, kteří tu válku žerou :-)

Sody: Jen bych připomenul, že POF - Pakistan Ordnance Factory možná není úplně ta historie, co tazatel hledá... A slyšel jsem, že při pokusu záměny dílů MP5 a POF MP5 se projevily značné tolerance. Ale v ruce jsem ji ani neměl, tak to prosím neberte jako osobní zkušenost. A nic proti ZS, mám je rád, ale někdy dovezou, po čem je hlad, že :-D

tst: Jinak, v případě, že jde o starší design, to už bys kdyžtak mohl rovnou koupit Norinco M-14? Nebo ten již zmíněný FN-FAL, ten je i podobný na tu G3 a vygooglil jsem ho za 18 kkč.

EDIT: Ještě doplním OT, fascinuje mě ten člověk / lidé, co působí na huntingu a většinou tak, že veznou nějakou novinku ze ZS, přihodí 5 - 10 000,- a dají si na to inzerát. Bylo to tak už s UZI, micro UZI atd. Tady ta nabízená verze je za 35 místo 25 a ještě k tomu sestavená z různých dílů - asi zbytky a ND různých verzí, které má ZS? Tělo je ale stejně POF.



Hankye
Příspěvky: 74

Příspěvek#11 » pát 22. led 2021, 09:25

erteple píše:
Střelec píše:Ceny v USA a ČR nemůžeš absolutně srovnávat. Ať už se to týká nových nebo těchto, dá se říci, sběratelských zbraní. To jsou v tomto ohledu 2 úplně odlišné světy.

Tak tak, viz Amíci na fórech říční z toho, jak se jim podařilo sehnat Walther P-1 za 800 USD :-D A nebo z té smutnější střánky, jak si stěžují, že viděli krabičku 9mm luger za 60 USD a byly už stejně vyprodané... A jestli tuším správně, tak ty G3ky jsou ceněné hlavně L1A1 a FN FAL, protože těmi se bojovalo v Rhodhésii a v US je docela široká skupina lidí, kteří tu válku žerou :-)

Sody: Jen bych připomenul, že POF - Pakistan Ordnance Factory možná není úplně ta historie, co tazatel hledá... A slyšel jsem, že při pokusu záměny dílů MP5 a POF MP5 se projevily značné tolerance. Ale v ruce jsem ji ani neměl, tak to prosím neberte jako osobní zkušenost. A nic proti ZS, mám je rád, ale někdy dovezou, po čem je hlad, že :-D

tst: Jinak, v případě, že jde o starší design, to už bys kdyžtak mohl rovnou koupit Norinco M-14? Nebo ten již zmíněný FN-FAL, ten je i podobný na tu G3 a vygooglil jsem ho za 18 kkč.

EDIT: Ještě doplním OT, fascinuje mě ten člověk / lidé, co působí na huntingu a většinou tak, že veznou nějakou novinku ze ZS, přihodí 5 - 10 000,- a dají si na to inzerát. Bylo to tak už s UZI, micro UZI atd. Tady ta nabízená verze je za 35 místo 25 a ještě k tomu sestavená z různých dílů - asi zbytky a ND různých verzí, které má ZS? Tělo je ale stejně POF.


Sehnat v čechách FAL není zas taková sranda. Jednou za sto let se objeví na hunting bazaru s cenovkou cca 25K . L1A1 jsem teď prodával protože je to rumpál k s prominutím hovnu. Já mam opravdu rád zbraně s historií, žeru FN takže ta volba byla jasná (první pistole byla browning HP35), ale ten kvér je k ničemu. Spoušť je vojenské peklo, absence free float předpažbí způsobí že na 100 metrů to lítá podle toho, jak to opřeš, zásobníky jsou jen metrický - do L1a1 jdou ale vaklá to jak prase. Přesto že ten kvér byl v top stavu ještě s neodvrtaným kanálem odběru plynů - chodil bezproblému ccca 50 ran a pak se muselo otočit regulátorem.

Historie té zbraně je super stejně jako G3 - ale to, že už ji používají jen rozvojové země o ledasčem vypovídá. Cena munice taky není uplně zanedbatelná a proto sem místo toho koupil NFA PCC karabinu. Nehledě na to, že spousta střelnic bude nejspíš tlačit lidi na užívání tlumičů na těchhle kalibrech a v uzavřenejch tě uplně s tímhle kvérem neuvítaj.
Koupil sem ji, vyčistil a byl s ní na střelnici přesně 5x za rok.
A co mam informace, nejsem jedinej, kterej s tímhle kvérem přesně takhle dopadnul :)

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#12 » pát 22. led 2021, 09:41

Střelec píše:Ceny v USA a ČR nemůžeš absolutně srovnávat. Ať už se to týká nových nebo těchto, dá se říci, sběratelských zbraní. To jsou v tomto ohledu 2 úplně odlišné světy.


Svět je to jiný, nicméně jako lakmusový papírek skutečné hodnoty zbraně ve světě je to celkem určující. Do US se jich vyvezlo o dva řády víc než k nám. Jinak se stačí kouknout po Evropě, běžný stav se pod 1000 Eur nedostane, většinou 11 -1200. 8-)

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1145

Příspěvek#13 » pát 22. led 2021, 09:48

Su dve moznosti:
bud chces fakt konkretne tu G3, alebo L1A1/FAL, M14, ... a chces ju natolko ze prehltnes nedostatky. Alebo ta proste dobehne logistika a kusne ta zozadu do lytka. .308W je proste to co to je - nie je to prave lacne, na 100m je to overkill (a to sa nebavime o tom ze mas napr. len 50m), tie zbrane su poplatne svojej dobe, atd. atd. atd. ...

Mal som L1A1 - s optikou a plnym zasobnikom 6.5kg (krasa, predavala sa mi tazko :( ), mal som cinsku M14 - fajn puska, velmi presna, ale pre mna proste kratka ... nakoniec ma takisto dohnala neuprosna logika a nedostatky tej ci onej ktore mi vadili, G3 som si uz nekupil aj ked som nad tym uvazoval. Holt nie som co sa pusiek tyka zberatel. .308W nie je prave lacny naboj - a ak nieco v tejto razi zase kupim tak to bud bude "kluka" alebo AR10.

Suma sumarum - je to tvoj boj, vsetky tie pusky maju svoje caro, ani jedna nie je IMHO zla volba. Ak chces ale inu presnost, moznosti vylepsovania, atd. atd. - nasetri a kup si AR10.



mission
Příspěvky: 279

Příspěvek#14 » pát 22. led 2021, 10:32

@tst

hele upřímně, vy**r se na to. Pokud je pro tebe problémem dát 35k za SAMONABÍJECÍ pušku v ráži .308win, tak za ještě míň šišek seženeš akorát nějakej olítanej krumpl před smrtí. Jsou i alternativy k orig. G3 z jiné produkce než je POF, ale to je pro tebe vzhledem k rozpočtu nedosažitelné. Kolega si od ZS koupil to jejich PTR (funglovka z US) a je spokojený. Uvaž, jak dostupné náhradní díly na ten či onen kvér jsou vůbec k sehnání, aby jsi potom z té hračky neměl težítko na zeď.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#15 » pát 22. led 2021, 12:23

No, zlí (ale celkem informovaní) jazykové tvrdí, že díly ze kterých jsou "funglovky" PTR 91 skládané, mají, mírně řečeno, "hodně blízko" k Pakistan Ordnance Factories.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti