Výběr prvni pušky typu AR-15

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#1 » úte 18. led 2022, 18:27

Ahoj,

procetl jsem tady snad vetsinu threadu o AR15, ale moc chytrej nejsem :).

Vicemene jsem si odnesl, ze se vyplati si prisetrit na V-AR nebo PAR. Kazdopadne si chci koupit prvni ARko, pro rekreacni strelbu, obvykle do 50 metru. Rad bych se presto zeptal jestli mate nekdo tip na primerene kvalitni v cenovce do cca 35k, preferoval bych 16" hlaven (je jedno jestli 16.5" nebo kolem toho) v razi 223 (5.56).

Vyrobcu je mrte a tohle je pro me novy svet odlisny od AK sveta. Libi se mi kus od Radical Firearms, a v zahranici maji celkem slusne hodnoceni. Nebo puvudne Ruger 556, nicmene jsem tu precetl dost hejtu na nej. Ale mate nekdo zkusenost s necim v teto kategorii? (Norinco nechci).

Diky moc.



antonspelec
Příspěvky: 1172

Příspěvek#2 » úte 18. led 2022, 18:54

Pokud netrvas na funglovce, tak V-ARky z druhe ruky, lehce strilene, za tech 35-40k chodej. Podivej se na hunting bazar…

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#3 » úte 18. led 2022, 18:57

Ahoj, každému se jistě nevyplatí přišetřit. Já to třeba raději prostřílím a utratím za kurzy.
Plánuješ ještě zbraň ověsit vším možným a počítáš s tím v rozpočtu?
Chceš trefovat zálepku, nebo ti stačí vitální zóna?

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#4 » úte 18. led 2022, 19:00

antonspelec: urcite mrknu, ale u zbrani mam radsi funglovky, ale podivam se

Killing joke: jj presne tak, taky potrebuju investovat do jinych veci a V-ARko znamena ze do leta ho mit nebudu (jeste musim koupit druhej trezor na dlouhy atp.) a radsi to dam do kurzu, a chci ji co nejdriv protoze letos bych chtel stihnout vsechny MVCR kurzy strelecke pripravy nebo aspon 3ti.

Ano pocitam, urcite pocitam sklopny ocelovy miridla, red dot a svitilnu minimalne. A letos jsem chtel jeste prebijeci vybavicku, na podzim jsem odlozil protoze stejne nebyly zapalky.

K nejake mirence se taky dostanu, s tim pocitam, ale prvne to bude vital, takticke kurzy a takticka strelba atp. Ne nejak aktivne tolik casu bohuzel zase nemam, mam deti :D

Je to v te nizsi cene fakt tak spatny?

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#5 » úte 18. led 2022, 19:04

Vzhledem k ceně MVČR kurzů a všeho okolo bych vůbec neřešil vyšší cenu zbraně.

Já si třeba na Peruna nemůžu stěžovat a moc levnějšího toho s dobrým pocitem ohledně vhodnosti použití nejlevnějšího střeliva není. To ale proto, že vystřílím prd a zbytek na zbrani odpovídá ceně zbraně.

Píšeš rekreační střelba a nechceš píst, takže na druhou stranu nevidím důvod příliš připlácet.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#6 » úte 18. led 2022, 19:15

No ten 4ty stoji jen 8k to neni tak moc :)

Ja chtel peruna, ale ten neni dostupny a kdovi kdy budou, snad pry za 3 mesice budou objednany loni na jare...

Sice to bude rekre, na pistu netrvam, ale za kazdou cenu nechci nejakou trosku, ale zase nechci zbytecne priplacet, pokud to nevyuziju. Fakt nevim, jsem z toho dost zmatenej



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#7 » úte 18. led 2022, 19:28

Já Peruna objednal přímo u výrobce před měsícem a mám přislíbeno 2. čtvrtletí
Na Instagramu jeden prodejce dokonce tvrdí, že má navíc:
Screenshot_20220118-192711_Instagram.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Béďa
Příspěvky: 809

Příspěvek#8 » úte 18. led 2022, 21:37

No pokud řešíš 50m tak bych netrval na 16inch hlavni, ještě nedávno šli sehnat BCM za 45t s 11,5 inch hlavní, což už je dost pod Antregem, Vosátkem a máš vystaráno.
Ohledně kvality Perunů netuším.

Dle mě je ale rozumější pořídit Peruna a k tomu solidní optiku (což není LVPO za 8t) třeba vyšší řadu PA (osobně se mi hodně líbí ten model 1-10 za cca 30t), Vortexe atd. než mít Varku a řešit co nejlevnější optiku protože na lepší nezbylo... Optiku, světlo, laser atd. když bude stát za to klidně přendáš na lepší zbraň, až uznáš že na ni nastal čas. Jinak bych si ale dal pozor abych nekoupil Peruna a pak neutopil nesmysl v tuningu (předpažbí, pažba, spoušťák) hravě se dostaneš na cenu toho BCM, ale základ je pořád Perun...

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#9 » úte 18. led 2022, 22:24

To já jsem se sice dostal na cenu BCM, ale mám LPVO, oboustranný prvky, lepší spoušť, zásobníky atd.
U BCM bych koupil to samý. Vlastně mít BCM, tak to samý, ale kvalitnější a byl bych ještě dál.
K Perunovi optika za 30 asi není moc častý případ.

Pro autora dotazu dle mě není ani nejlevnější model zbraně špatně.
Ale je to na autorovi. Co třeba nechápu je 16" hlaveň.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1695
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » stř 19. led 2022, 04:48

Pravda, ideál by byla 18"s rigle gas systemem ( jen pro vyvážení vlákna, já zase nechápu nic pod 14,5" :D ) :)
Jinak přeju šťastný výběr, možností je víc, ale dobrých už zas tolik ne. Nicméně hned v prvním postu píšeš, že sis odnesl že se vyplatí přišetřit na pístovou AR? :shock:
Za mě něco od délky laufu 14,5 v plynu a aspoň mid gas systemu. Osobně bych se nebránil tomu Rugeru 556 MPR jako slušné a levné variantě, mam jich pár po známých a za ty prachy slušný. Ano bylo pár případů, kdy z výroby došla na pulty "špatně" složená, ale nevím o tom, že by se to stávalo dál a pokud vím nebylo to nic zdrcujícího a jinak jsou ty pušky za daný peníz dost muziky. Dál určitě neopomeň do tvého fin. limitu Faxon Ascent nebo Sentry 16", Aero Precisioin M4E1 a lehce přes limit Savage MSR-15 Recon a našel bys asi i další. Pokud z nějakého osobního/profesního důvodu netrváš na pístovém AR tak tě řeči o došetření na V-AR/ANTREG a nevím proč PAR ;) můžou nechat v klidu.. Ano sic první dvě jmenované považuju za velmi kvalitně udělané, ale pro civilní/ sportovní účely je píst spíš negativum (prosím nebrat jako hejt na písty, měl jsem několik let V-AR a vím co píšu aspoň v rámci mého střeleckého zaměření). Ale pokud budeš blbnout na 50m střelnici, nechceš honit milimetry na stovkách metrů, je ti jedno váha a jde jen o "rohlík" na ksichtíku při střelbě, tak si kup to, co se Ti líbí a vykouzlí Ti největší "rohlík" ;)

Nicméně nemyslím, že tu padne cokoliv jiného než už je psáno na 165 stranách tady: viewtopic.php?f=22&t=111&start=2460 A šel bych od nejnovějších, protože v roce 2014 kdy se tam začlo psát byly jak znalosti, zkušenosti a hlavně možnosti na trhu s AR15 absolutně jinde než teď.



partykiller
Příspěvky: 60

Příspěvek#11 » stř 19. led 2022, 08:07

Také se přidám s otázkou nováčka. Má smysl si připlácet například za BCM 20k oproti Taurus T4, případně o 15k více za zmiňovanou Savage pro začátečníka bez potřeby jak McFly píše honění milimetrů? Prostě jen pro zábavu na kratší vzdálenosti? Počítám s tím, že postupně bych si povyměňoval i v rámci "hraní a vrtání se v pušce" pažbu, pažbičku, natahovací páku, atd (tak jak jsem se postupně hrál s EVEm). Ale určitě bych se nevrtal do vnitřního mechanismu. Vím, že jednoduchá odpověď může být typu "kup rovnou BCM a máš vystaráno", ale jde mi o tu myšlenku, zda může být mechanicky třeba ten Taurus o tolik nespolehlivější ? díky

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2955

Příspěvek#12 » stř 19. led 2022, 08:55

Nemůže. Není nespolehlivější.



jjjhe
Příspěvky: 109

Příspěvek#13 » stř 19. led 2022, 09:04

Prvni levna Ar-15 bylo Norinco v te dobe za 18 tisic a rada z nich funguje v mem okoli dodnes. Kdyby tu byl vylozene smejd, rychle se to proflakne. Ja Taurus nemam rad a nepokladam to za kvalitni zbrane.

Chces ridit? A chces Dacii, protoze je v porovnani s ostatnimi levna, nebo si vyberes VW, nebo Mercedes? Dostanes za sve penize to, co sis zaplatil.

U tech lepsich flint lepsi kontrolu kvality, vlastni vyrobu, doporuceni od ozbrojenych slozek, znacku, tradici, lepsi slicovani, podlepeni sroubu, milspec rozmery... ja zacal na Luvo za 25 tisic, praskl zavornik, spoust odesla a puska kulometila, vsechny srouby povolene, predpazbi uchycene na jednom vyzvejkanem sroubu, proste takovy rumpal a to mel nalitano tak 1300 ran. Cimz nechci hanit vyrobce, ani tak pausalizovat ostatni levne Ar-15. Nekomu to nevadi a vymeni na pusce polovinu veci. Me uz to stvalo a chtel jsem neco, co bude pekne zpracovane, co bude radost obhlizet pri kazdem cisteni.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#14 » stř 19. led 2022, 09:09

Choze: Ha diky zkusim jim napsat a uvidim, co jsem cetl pred koncem roku bylo ze dost nestihaji. Podporit jsem je chtel, samozrejme bych to nejradsi videl a sahl si coz samozrejme bude u vseho az vyberu nejradsi bych si vybral par kandidatu a pak vse osahal a rozhodl.

Beda: Ja na ni netrvam mozna jsem to napsal spatne, je to nice to have, premisa kterou mam v hlave je mezi 14 - 16, takze bych spis rekl ne delsi nez 16,5" a ne kratsich nez 14". Kdovi kam se dostanu, je mi jasne ze kdyz se timhle smerem vydam nebude to asi posledni kousek, ale vzhledem k tomu ze chci jeste dalsi hracky (strelecke a nestrelecke) a mam rodinu s detma, tak se mnou chvili zustane pokud nebude vylozene duvod pro zmenu.

Killing Joke: viz odpoved Bedovi, navic se mi proste s 16"tkou libi :)

McFly: :D hezka volba. Diky moc za podporu. Co se tyce pistu ja procital to vlakno co linkujes (a urcite se mu jeste budu venovat, a asi ho fakt vezmu z druhe strany) + radu dalsich zde i jinde a prislo mi ze rada lidi vzdy at uz bez predchozich zkusenosti nebo s nima bud prisetri nebo upgraduje. Osobne za me je mi momentalne jedno jestli pist/gas, s AR nemam zkusenosti a jsem zvykly na AK a kosu, ne z nouze, kalachy miluju, proste je mam rad (historii a vse kolem) ale AR me take zajimaji, mozna to neni tak caste ale nejsem love-hejtar, ARka se mi vzdy libily jen jsem se k nim nedostal. Takze nevim jestli to pro me ma takovy vyznam, mozna casem. takze diky moc za odpoved, hodne mi pomohla si utribit nazor na to co si posledni tydny leju do hlavy a za ujisteni. Pujdu si jich co nejvice osahat nez dosetrim poslednich par tisic a dokopu se na urad s papirama a kolkama a vyzkousim si Tebou zminovane na vetsinu z nich jsem na zacatku posilhaval tak i nejake dalsi. Uklidnils me :)

Diky vsem za odpovedi hodne mi to pomohlo se na to podivat jinym smerem nez se ubira to kolosalni vlakno, ackoli vim ze vicemene je tematicky podobne



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#15 » stř 19. led 2022, 09:35

Taky to beru tak, že jí nepotřebuji, ale chci jí :) Určitě nepropaguju Perun. Ať si každý pořídí, co se mu líbí. Klidně toho Tauruse, pokud nechceš dávat za základ víc. Osobně to vidím tak, že pořídím zmiňovanýho Peruna, jestli ho zvládnou dodat, ihned vyhážu DLG pažbu, grip a namastim tam Magpul CTR + grip MOE+ v odstínu, nejspíše OD green. Optika? Čínksá kopie ACOGu (ano, opravdu Čína). 223 vydrží a navíc ho mám na AR v malorážce, kde jsem nadmíru spokojený. Určitě neosadím pušku za 22 optikou za podobnou cenu. I když furt je to věc, kterou přendáš na jinou zbraň.
Dovolím si nahodit malou recenzi/ srovnání Perun 15 a Taurus T4. Snad to nikde neni:
https://zbrane.habresto.cz/blog/12/PERUN-VS-TAURUS.html

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 10 hostů