Výběr prvni pušky typu AR-15

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#16 » stř 19. led 2022, 10:27

Sokar to postoval do vlákna Perunu. Co jsem slyšel, tak je po Taurusech sháňka, protože to je levná AR15 a ne každý chce hned na začátku investovat 50 a více tisíc, když vlastně neví, co chce.
Partykiller: na levné zbrani bude více kompromisů v osazení - pojistka, spoušť, použité předpažbí, pažba apod. Pokud se budeš chtít dostat na úroveň dražších zbraní, budeš muset postupně investovat a nakonec se na cenu těch drahých zbraní dostaneš (nebo se jí přiblížíš). Nebo prostě levnou pušku prodáš a koupíš dražší a lepší. Důležité je, aby puška po vytažení z krabice fungovala a aby tě prodejce nepodrazil (což se stalo napoprvé mě - puška byla uvnitř zasviněná, pojistka nefunkční, takže evidentně byla někde na předváděčce a ještě se v ní někdo vrtal). Nakonec šla z domu a s ní i finanční ztráta za všechny opravy.
Pak jsem byl ve frontě na Perun, ale zabalil jsem to a koupil Armalite (stál 25 a není to zbraň, do které bych chtěl investovat tisíce - vložené prostředky se mi nikdy nevrátí). Možná kdyby Perun nabízel holátka bez té čínské bižuterie, udělali by lépe. Na střelnici střílím figury, desítky nehoním a v okolí nemám žádnou dlouhou střelnici, kde bych využil lepší hlaveň apod.
Srovnání s Dacií je útok na první signální.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#17 » stř 19. led 2022, 11:30

Choze: diky za srovnani prectu rad :) Optiku jeste nemam vybranou s jistotou uvidim podle toho co nakonec koupim :). U perunu si nejsem jistej jeste zkusenostma, ale vypadaji fajn, v oblasti jsem zacatecnik, tak se mi spis libi, ze se delaji u nas a mam pocit ze se fakt snazi.



Redsnake
Příspěvky: 311

Příspěvek#18 » stř 19. led 2022, 11:42

ty doplňky u peruna nejsou čína, ale turecko. Pokud jsou mé informace správné.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 856

Příspěvek#19 » stř 19. led 2022, 11:43

OK, Mea Maxima Culpa. Zkušenosti s tím mám jenom z doslechu.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#20 » stř 19. led 2022, 11:46

V podstate je jedno ci Colombova zena nosi handry od Adidas alebo Puma. :-)
Ak chces strilat, kup to co je.



partykiller
Příspěvky: 60

Příspěvek#21 » stř 19. led 2022, 12:13

CzechJoker: ano, cílem není tunit flintu aby z toho bylo JP, kdybych měl ambice vyšší než 1x měsíčně blbnout na střelnici neřeším a jdu pro něco takového, ale než dám za něco zbytného (cokoli) peníze, zamyslím se nad poměrem užitek/ cena

jjjhe: sorry, tenhle příměr s Dacií neberu jako relevantní jako radu pro nováčka, to je věc každého na jaké rovině hodnotí. To je jako divit se vášnivýmu cyklistovi že dá za kolo statisíce vs. člověku co kolo vytáhne jen když je hezky a 5x do roka a nehodlá kvůli tomu třeba omezit jiné výdaje. Srovnání auto vs. flinta většinou hozená v trezoru je u mě na žebříčku hodnot úplně na opačném konci spektra.

Shrnuto, zkusím nejspíš tauruse a budu se radovat z každého bum.

Uživatelský avatar
TwomblyCZ
Příspěvky: 11

Příspěvek#22 » stř 19. led 2022, 12:59

@The Mlok

Jak se tu spousta lidí už rozepsala, výběr prvního "lepšího" ARka už dávno není zas tak jednoznačný jako volba mezi V-AR nebo PAR :) Je tu spousta ARek, co za slušný peníz předvedou hodně muziky a vyplatí se pročíst vlákna, kde se tohle omílá donekonečna.

Ale trochu k tvým specifickým požadavkům:
- Pokud jsi primárně AKčkář a nechceš kompletně přesedlat na ARkový systém přímého odběru plynů a všechny pozitivní i negativní náležitosti s tím související, tak by nebyla asi špatná volba jít do pístového AR (tj. V-AR, Antreg, HK MR223 nebo PAR). Jak už sám určitě víš z AK, pístovka se nemusí tolik čistit, údržba je o dost jednodušší, mechanismus se nezahřívá, není tak náročný na promazání atd. Samozřejmě ruku v ruce jdou negativa, tj. vyšší váha, vyšší zpětný ráz, částečná nekompatibilita s mil-spec díly klasických ARek atd.

- Pokud to chceš primárně na taktické blbnutí a mířenku na 50 metrů, vykašli se na 16,5 palec hlaveň a pořiď nějaký kraťas, co má ještě pořád slušnou úsťovou rychlost ale zároveň není tak těžký na předek. Určitě nechoď apod 11,5 kvůli úsťové rychlosti ale zase ne přes 14,5 kvůli manipulaci. Slušný kompromis je délka hlavně 12,5. Sám jsem pořídil V-ARko v délce 16,5 kvůli tomu, že se mi líbí delší pušky a už roky si za takovou blbost nadávám a nechám si to výhledově u Vosátky zkrátit :lol: Ono se zdá, že rozdíl mezi 14,5 a 16,5 nic moc neudělá ale věř mi, měl jsem možnost si vzít do ruky naprosto stejně osazenou V-ARku v délce 14,5 a při manipulaci s ní to byl sakra rozdíl....

- Jak už tu psali ostatní, u V-AR bych se určitě nebál jít do bazarovky (pokud odejde nějaká spotřební součástka, pan Vosátka má výborný servis), u ostatních pístovek bohužel nemám zkušenosti hodnotit, vím jenom od kamaráda, že obecně dostupnost náhradních dílů na HK je často za trest.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#23 » stř 19. led 2022, 13:22

TwomblyCZ: Diky moc za rady, cenim si kazde :). neni ja jen uvedl spis dojem ktery jsem nabyl po precteni dlouheho threadu zde.

Jj jsem AKckar, ale chtel bych byt univerzalnejsi, rozhodne se ale zatim neminim zaobirat detailnim ladenim. Jj co se tyce cisteni mi neva ja jsem na cisteni docela uchyl, mam hlavne jak zrcadla a kdyz ne tak jsem nervozni :D. Co se tyce vyssi vahy pistovky to mi nevadi a zpetny raz take ne, strilim i 12tku broknu.

Primarne ano na takticke blbnuti a kurzy, ikdyz v budoucnu nejaka mirenka na delsi urcite prijde, ale tam predpokladam spis na nejakou kulovou opakovacku. Oka s tou hlavni mate asi vsichni pravdu, rozumnejsi bude 14,5. Me se prave taky libi delsi, obecne mam rad delsi hlavne, na EDC mam CZ P10C hodne lidi rika ze na denni noseni je moc velka, me nevadi, a to si troufam rict ze mam spise atletickou postavu pri vysce 176.

Haha :D 16.5 je teda asi moc no :). Pujdu si to osahat do obchodu a asi i k panu Vosatkovi at jsem objektivni. Asi to provedu tak, ze zahajim proces dukladnejsiho osahani a prisetreni a uvidime co v te dobe bude, jestli bude Perun (napsal jsem jim) nebo neco jineho popr. se vyskytne bazarove V-ARko.

Preferoval bych nizsi cenovou hlavne abych mohl brzy zacit aktivne strilet a mel na prislusenstvi aspon zakladni v odpovidajici kvalite, ale nechci jit s cenou dolu na ukor kvality,kterou nemuzu vymenit. Nevadi mi koupit osazenou turkosem a pak si vymenit, naopak, to je neco co cloveku dela radost prubezne.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#24 » stř 19. led 2022, 13:48

Prave u 223 hra kazdy palec dlzky hlavne ulohu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#25 » stř 19. led 2022, 14:45

A myslíš, že díky tomu grafu na 50ti metrové střelnici nic netrefí s krátkou hlavní?

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#26 » stř 19. led 2022, 14:48

Jen doplnim, ze 50 metru bude asi nejcastejsi ale rad si picnu dal, jen nemame tolik delsich strelnic tak se tam tak casto nedostanu :) Me prave i podle toho grafu obecne s vyhledem na budoucnost prislo ze nic kratsiho nez 14.5" nechci, nehlede na to ze se mi libi delsi :)



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#27 » stř 19. led 2022, 14:53

Ono to pochopitelně dostřelí mnohem dál, vesele se s tím střílelo v Áčku na víc jak 50 metrů.;-) Pro mě ideál 11,5", dokáže to co 14,5" a je s tím o poznání lepší manipulace.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 515

Příspěvek#28 » stř 19. led 2022, 15:40

Já si myslel jak jsem vyhrál se 14,5", ale když jsem si párkrát zkusil kratší, tak bych ji bral hned. No a stejně plno lidi střelí lépe s 10" než já s 20".
To si musí každý zkusit sám.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#29 » stř 19. led 2022, 15:51

Jojo, ja v te delce nemam uplne jasno, libi se mi delsi, ale po vice strilenich uvidim no. Je pravda ze jak to tu probirame tak ta 16"tka je moc, kdybych mohl mit 2 :D tak bych bral 16" a treba 11.5" :D



izerS18
Příspěvky: 1254

Příspěvek#30 » stř 19. led 2022, 16:07

Ano, 16.5" a 12,5" doma je ideál. Potvrzuji :)
U dražších pušek s tou 16,5" když je LW (lehká hlaveň) dá velmi dobře hýbat. Ale třeba více cviku.

Pokud chceš jednu AR 15, tak v rámci našich možností v ČR a tvých, kdy moc dlouhé střelnice v okolí nemáš, kup AR s 11,5-12,5" hlavní.
Z obou hlavní to lítá rovně a přesně na 300m - osobně vyzkoušeno a neustále potvrzováno.
Pro střelbu na 50m fakt delší není potřeba (ani pro těch 300m úplně ne) a ušetříš váhu na předku. ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Homelander a 12 hostů