AR 15 - .300AAC Blackout

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#1 » ned 25. dub 2021, 18:27

[Nenašel jsem vhodné vlákno, tak snad nebude vadit nové]

Rád bych se zeptal jestli už někdo máte krátkou v ráži 300 BLK s tlumičem, a jak jste dospěli k jejímu výběru.

Já teď zkoumám jaký jsou možnosti. Když myslím krátká, tak opravdu krátká, aby i s tlumičem byla pořád relativně krátká, takže uvažuju max 9". Na druhou stranu už třeba 7" mi přijde moc krátký (DDM4 PDW, nejen kvůli předpažbí), nemluvě o 5.5" jako má Rattler. Ideál by mi přišlo 8"-8.5", ale to jsem na trhu nenašel. Možná by p. Vosátka dokázal něco postavit, když udělal 8" v 223Rem.

Píst nebo DI? Hmotnost by se zvedla asi o 1/2 kg (např. Virtus 9" 3.2 kg vs BCM 9" 2.6 kg). Na druhou stranu píst by asi byl příjemnější, protože člověku by šlo do obličeje míň spalin, kterých s tlumičem bude asi dost. DI v téhle ráži se stavitelným gas blockem jsem nenašel.

Virtus 9" asi nebude špatná puška, ale je těžší (píst) a má extrémní twist 1:5 (na některých fórech se mluví o varování nepoužívat lehké 110gr střely typu v-max, že by rotace přes 300tis rpm mohla roztrhat??)... Zatím mi jako favorit vychází BCM 9".



AndyCZ
Příspěvky: 36

Příspěvek#2 » pon 26. dub 2021, 23:24

Na VARku jsem se ptal...VAR 8" v 300AAC dělají pouze DGI verzi. Píst až od 12,5"...



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#3 » úte 27. dub 2021, 05:13

Mám .300AAC od Luva, délka hlavně 7,5" s jejich tlumičem, Bylo potřeba vychytat náboje, běžný subsoniky od SB nepřebíjeli.
300bl.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Béďa
Příspěvky: 819

Příspěvek#4 » úte 27. dub 2021, 20:32

Dělá ještě VAR i tu teleskopickou zkrácenou pažbu co nabízela ke krátké 8" 223?



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#5 » stř 28. dub 2021, 11:58

Gunman: Ktere ti v tom tedy jedou...pokud to neni vlastni tvorba samozrejme



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#6 » čtv 10. bře 2022, 21:49

Nize napsane popisuje pouze muj nazor, dosavadni zkusenosti a nejaka (pomerne dlouha, v radu mesicu) doba sbirani informaci uplne vsude, kde jsem mohl. Rozhodne to nepopisuje jedinou spravnou cestu, nejakou svatou pravdu, atd. Rovnez se nepovazuju za kdovijakeho strelce (to pokud se budeme bavit o presnosti).

Neprebijim (zatim), takze tam nemuzu uplne slouzit (nabojnice si sbiram takze bud to prodam nebo zacnu prebijet, to se uvidi), ale ano, cetl jsem, ze subsonic .300 je slozity prebijet. Urcite to ale pujde.

.223 mam V-AR tzn pistova zalezitost, 14.5" hlaven, dejme tomu tak nejak ten univerzal na vsechno. .300BLK mam Daniel Defense DDM4 300S, tj 10.3" hlaven. Tlumic na tom mam Ase Utra SL8i-BL s jejich flashhiderem Borelock Hiper.

Presnost
Za me jednoznacne obe zbrane jsou vyrazne presnejsi nez ja umim nastrilet. Nic moc mne nerika strelba nad 100m a pod 100 obe urcite umi nastrilet da se rict to stejny. Kdyz jsem nastreloval mechanicky miridla tak jsem skoncil u tohoto https://i.imgur.com/eOMjF1I.jpg . Tohle pokud si spravne vzpominam je 50m, opreno o batoh, s tlumicem a subsonic strelivem. Ma filosofie je, ze kvuli takovymto vdalenostem mam .300BLK. Nepotrebuju resit jak to lita na 250m. S&B subsonic ma naprosto minimalni propad na 100m (uvazovano v ramci naboje .300 BLK) a i tech 150 nebo 200 by se dalo. Supersonic je na tom mnohem lip samozrejme tudiz za me netreba resit.

Strelivo
Strilim zatim jenom S&B a vsechno chodi skvele. Cena je samozrejme dost mimo oproti vsemu co je bezne k videni u nas na strelnicich. Ceny jsou stabilni (ve smyslu ze stoupaji stejne jako vsechno ostatni, jenom tim ze treba 10% z vic je proste vic). Je to da se rict bezne dostupny, zatim jsem nemel problem koupit. Tusim, ze uplne na zacatku jsem cekal nejaky treba 2 tydny nez strelivo bylo, ale ted posledni doubou bezne dostupne. Ano lidi to kupujou (tzn mit .300 neni az tak raritni zalezitost jak by se mohlo zdat - tohle mam info z obchodu a ti vidi kolik ceho prodaji), nicmene porad to rozhodne patri k exotickym nabojum u nas. Zasadni nevyhoda streliva je hmotnost. 62gr .223 plny 30-ti ranny zasobnik vazi 497g. 200gr .300 plny 30-ti ranny zasobnik vazi 707g. To je dost zasadni rozdil pokud ve veste mam 3 a ve zbrani 1 tak se bavime o 800g vahy navic. Ted samozrejme nejaka krabicka v batohu na strelnici atd a jsme o kila uplne nekde jinde.
Pokud bysme se bavili o nejakym kolapsu spolecnosti, tak velice kratka diskuse podle me - .300 je naprosto k nicemu, bezne se nepouziva, tudiz bezne nebude.

Strelba
S tlumicem je velice prizniva, i na vnitrni strelnici (pokud byste byli sami) tak muzete bez sluchatek. Jak je zbran zalicovana na tvari tak pro strelce je pruzina v bufferu hlasitejsi nez ten vystrel (samozrejme zde mensi nadsazka, ale v podstate to tak je). Supersonic s tlumicem bez sluchatek asi taky ok (muzu pak zkusit az se zase dostanu na strelnici), venku 100% ok. Bez tlumice samozrejme oboje hlasity, subsonic tissi nez supersonic, ale to je uplne stejny u vsech zbrani. Zpetny raz je to stejny jako u .223. Strelba s tlumicem na DI zbrani doopravdy hodne kouri primo do obliceje. Pri vystreleni par ran (tak kolem 5) se to jeste da. Ale pokud tam clovek zacne sazet jednu za druhou tak kour jde i z otvoru o kterych jste nevedeli ze ta zbran mela :). Primarne to jde pres vyhazovaci okno a dovnitr zasobniku. Naboje uvnitr to neskutecne spini https://i.imgur.com/XHD7ngm.jpg (vsechny naboje v zasobniku budou takhle spinavy da se rict po prvnim vystrelu). S timhle souvisi cisteni. Vnitrek loweru je uplnej hnojnik. Co tady muzete na foru najit fotky jak spinavy jsou .22 LR s tlumicem tak tohle je podobny. Udelam fotku po pristi strelnici, ted to mam zrovna "vycisteny". Cistit lower je za trest. Nejvetsi spina je kolem spoustaku kam se vlastne neda nicim dostat, tohle jeste musim trochu doladit jak vlastne dobre cistit. Po kazde strelnici vytahovat celou spoust rozhodne neni idealni. Tlumic se v techto kalibrech necisti, rozebiratelny nejsou a pokud teda by to nekdo cistit chtel tak ultrazvukova cisticka to umi tak nejak debordelizovat (tu nemam, takze z osobni zkusenosti mluvit nemuzu).

Pist vs DI
Da se +- prohlasit, ze v pistu .300 u nas neexistuje (V-AR jsem nechtel a Antreg to zatim nema v planu). Jsou nejaci vyrobci co to asi delaji, ale to bude spis pro USA. Hadam, ze nekdo by to asi umel dovezt. Kdyz jsem to vic hledal, tak jsem premyslel i nad nejakym upper kitem, protoze puvodne jsem chtel pist. Nicmene to byla silene slozita cesta, takze jsem od toho upustil. V DI to par vyrobcu dela. Vzdycky to jsou spis premiovi vyrobci. Kdyz vezmeme cenu zbrane, cenu tlumice, nejaky prislusenstvi a drahy strelivo.

Ostatni
Pravdepodobne DD specificky veci jsou veci jako ze predpazbi neni univerzalni. Lower je s otaznikem. Ani DD pazba nejde poradne nasadit na trubku na VARce a to bych zrovna cekal, ze bude vic univerzalni. Celkove rozebiratelnost cele te zbrane je skoro nulova, protoze flash hider brani sundani predpazbi a to pro zmenu bude branit spouste dalsich veci https://i.imgur.com/m0qTemj.jpg .
Prebijeni zasobniku. Plne nadrcnuty 30 ran zasobnik ma nekdy problem se zachytit v saobnikove sachte pokud je BCG zavreny u komory, tzn musim pretlacovat pruzinu v plnym zasobniku a drzak to proste nechce chytnout. Stalo se mne to zatim jenom parkrat a i tak vetsinou se asi zasobnik meni u otevrenyho zaveru. No osobne to vidim jako otravnou vec nez zasadni problem, ale pro jistotu pisu. Mozna je to kombinace zasobniku a zbrane, nevim, nestalo se to tolikrat a kdyz jsem to umyslne chtel zkousit tak to neudelalo a zasobnik drzel uplne normalne takze tezko zkouset. Zasobniky musi byt dobre naplneny abych to tak rekl jinak se to seka. Je to tim, ze se pouzivaji .223 zasobniky. Nicmene tohle je detail a za poslednich vic nez 100 strel se mne to ani jednou neseklo. Pro jistotu ale zminuju.

Zaver
Vyhody a nevyhody .223 asi nemusim vypisovat, to tady drtiva vetsina lidi zna a vetsina na to bude mit i svuj nazor.
Jak vsichni vime, univerzalni zbran neexistuje. Je to jenom o tom kde udelam ten kompromis a ktery nevyhody mne nebudou tak moc vadit.
Ja myslim, ze celkove by se to dalo shrnout jako ".300 BLK je velmi cool naboj, kterej nikdo nepotrebuje" (to neni z me hlavy). Je fakt zabava s tim strilet, ale jak muzeme videt tak to sebou nese dost (a nekdy i podstatnych) nevyhod.
Jak jsem psal v nabizim k vystreleni topicu, kdo ma zajem dejte vedet a klidne muzeme zajit, Brno a okoli.

Pokusim se to tady sledovat a odpovidat. Ptejte se na cokoliv.
Naposledy upravil(a) koudak dne čtv 10. bře 2022, 21:54, celkem upraveno 3 x.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2418

Příspěvek#7 » pát 11. bře 2022, 11:38

Popisuješ, že .223 s tlumičem fouká do obličejé a špiní vnitřnosti. Dělá to stejné i .300 BLK?



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#8 » pát 11. bře 2022, 12:39

Nene, popisuju .300BLK s tlumicem. .223 tlumic nemam a neplanuju. Ale delat to bude taky (otazka je jak moc). Vsechno s tlumicem kouri zpatky do zbrane, to je uplne normalni. Mozna jenom strelivo A bude spinit min nez strelivo B, tohle asi bude ciste o prachu. Ono teda myslim ze tech .300 naboju na trhu u nas moc nemame, v zasade normalne dostupny asi budou jenom S&B, jak jsem psal, je to porad exoticka raze i kdyz to lidi maji.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 600

Příspěvek#9 » úte 22. bře 2022, 15:24

Díky koudakovi za obsáhlé info i za možnost si z 300AAC s tlumičem střelit. (Dík!) Nicméně to mou nerozhodnost ještě zvětšilo. Jasný je, že bez přebíjení je to nesmysl (teda pokud to chce člověk na pravidelné tréningy a střílení), protože když už teda 300AAC, tak v subsoniku - je to luxusní střelba na úrovni devítkové karabiny (teda až na to čoudění pod nos, který je hrozný. ;-) ) Ale ekonomicky rozumně přebíjet subsoniky se momentálně imho nedají z důvodů neexistence vhodných "obyčejných" střel, protože rvát tam lovecké speciály za cca 35-40,- Kč za jednu střelu asi nikdo nebude, to si už bude rovnou kupovat ty S&B subsoniky za "jen" 18,-...

No, jak už píši, spíš mám to rozhodování teď ještě o něco těžší a zatím se jazýček vah překlápí spíš ke klasické 223 než k 300...



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#10 » úte 22. bře 2022, 16:31

Napadá mě vynikající řešení, postavit si dva kraťasy s tlumičem, jeden v 9L a druhej .300. Dají se postavit prakticky totožně. Takže ušetříte za střelivo. Akorát teda ta tréninkovka bude stát pade-šede navíc :D



getsome
Příspěvky: 613

Příspěvek#11 » úte 22. bře 2022, 16:34

Čoudí pod nos i pístovky v 300BLK? VAR, MCX... Jasně, puška je o něco dražší, ale zase by ty spaliny neměla pouštět tolik dozadu, ne?

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 600

Příspěvek#12 » úte 22. bře 2022, 16:55

Nemyslím si, že by pístovku v 300BLK mělo nějak moc lidí, ale když posoudím jak málo mi pod nos čoudí 7.62x39 z kosy/kalacha s tlumičem (prakticky vůbec a také to nijak výrazněji nesviní oblast nábojiště), tak by to mohlo nějaký vliv mít. Nicméně to moje "nečouzení" je dané imho dvěma věcmi. Prvně - střílím normální plnotučný 7.62x39 a druhak - mám jen krátký tlumič AU Dual (takže se sníženým protitlakem za cenu zvýšené hlučnosti).

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#13 » úte 22. bře 2022, 18:17

Héfaistos píše:protože když už teda 300AAC, tak v subsoniku - je to luxusní střelba na úrovni devítkové karabiny


Mám oponentní názor. Nekoupil jsem si 300BLK proto, abych střílel sice našlápnutou, ale prakticky pistolovou ráži. To můžu střílet mnohem levněji 9L subs (ano, střela rychleji klesá, ale >100m střílím málo a s 223).
Hodně spalin jde při střelbě s tlumičem zpátky hlavní a s tím se nic neudělá.
Škoda, že Antreg tuhle ráži nemá.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#14 » úte 22. bře 2022, 18:22

Mě se a teda .300 líbí i v super sonicu a příjde mi i jako dobrá civilní volba - co se týče předpokládané efektivity a dostřelu, hlavně ve spojení s možností krátké hlavně.
V našich podmínkách si myslím, že by to byla i dobrá volba pro "SHTF" scénáře, ačkoliv ve scénářích typu UA už by vyhrávala .223
A ta cena... no, mám v okolí nadzvukový Barnauly za 13, SB za 17. Ty B by ještě šli a subsoniky jakože ve svátek. Hlavně teda jsou, což třeba tady kolem neplatí pro x39 (vyjma sem tam smradlavek, který nechci)
Spíš mě, po vyzkoušení, asi odrazuje AR15. MCX by to trochu vylepšilo, ale dát za to nějakých 80k? To se mi nechce

Héfaistos - a máš pocit, že je to pístem? Nebude to spíš "rozmělněním" těch uniklých plynů v těle zbraně? Jak se ti špiní vnitřek při střelbě s tlumičem?



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#15 » úte 22. bře 2022, 18:41

Pro supersonic .300BLK nevidim ani jeden duvod (mysleno tak, ze pokud tu razi nemam vubec, pokud uz na to mam zbran tak proc ne na nejaky srovnani atd). 7.62x39 tohle zvlada lip a za vyrazne min penez.
Pist s tlumicem bude skoro jiste spinit min, o kolik to si netroufam rict, ale aspon u .300 sub si nemyslim, ze to bude kdovijaka vyhra. Navic teda tady uz neni od veci zvazit hmotnost toho celku. Na konci toho tezsiho pistovyho bude jeste plechovka a uplne cela sestava bude hodne tezka ve predu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 3 hosti